Ухвала від 26.10.2017 по справі 815/6655/15

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2017 року м. Київ К/800/14006/16

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

головуючого судді Мороза В.Ф.,

суддів: Гончар Л.Я.,

Черпіцької Л.Т.,

розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Одеської міської ради на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2016 року у справі за позовом Департаменту комунальної власності Одеської міської ради до управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області, державного реєстратора управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області Бабіч А.В., третя особа - Одеська міська рада, про визнання протиправним та скасування рішення,

ВСТАНОВИЛА:

Департамент комунальної власності Одеської міської ради звернувся до суду з позовом до управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області, державного реєстратора управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області Бабіч А.В., третя особа - Одеська міська рада в якому, з урахуванням уточнень, просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення державного реєстратора прав на нерухоме майно реєстраційної служби Одеського міського управління юстиції Бабіч A.B. про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 25 червня 2015 року № 22394265;

- зобов'язати Одеське міське управління юстиції здійснити реєстрацію прав за територіальною громадою м. Одеси, в особі Одеської міської ради на квартиру АДРЕСА_1, на підставі рішення Малиновського районного суду м. Одеси від 03 березня 2015 року по справі № 521/18270/14-ц.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що квартира АДРЕСА_2, є комунальною власністю територіальної громади м. Одеси, в особі Одеської міської ради. Для проведення державної реєстрації права на нерухоме майно за територіальною громадою м. Одеси, Департамент, як уповноважений орган з управління комунальним майном, звернувся із заявою про державну реєстрацію прав. Рішенням від 25 червня 2015 року № 22394265 державним реєстратором прав на нерухоме майно Бабіч А. В. відмовлено у державній реєстрації, із підстав, що подані документи не підтверджують виникнення права власності.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2016 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2016 року, у задоволенні позовних вимог Департаменту комунальної власності Одеської міської ради було відмовлено.

Рішення судів мотивовано тим, що оскільки в рішенні Малиновського районного суду м. Одеси від 03 березня 2015 року у справі № 521/18270/14-ц відсутнє зазначення щодо передачі права власності Одеській міській раді на відумерлу спадщину, а територіальна громада набуває права власності на відумерле майно не в порядку права на спадкування, а на підставі судового рішення, яким воно визнано відумерлим та передано територіальній громаді, державний реєстратор управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області Бабіч А.В., приймаючи рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень, діяла правомірно, обґрунтовано та в межах своїх повноважень.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанції, Одеська міська рада, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, подала касаційну скаргу, у якій просить скасувати оскаржувані рішення та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Судом першої інстанції встановлено, що рішенням Малиновського районного суду м. Одеси від 03 березня 2015 року у справі № 521/18270/14-ц визнано квартиру АДРЕСА_2 відумерлою спадщиною.

Для проведення державної реєстрації права на нерухоме майно за територіальною громадою м. Одеси Департамент комунальної власності Одеської міської ради звернувся із заявою про державну реєстрацію прав. Для проведення державної реєстрації подано рішення Малиновського районного суду міста Одеси від 03 березня 2015 року у справі № 521/18270/14-ц.

Рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно Бабіч А.В. від 25 червня 2015 року за № 22394265 відмовлено у державній реєстрації права власності оскільки подані документи не відповідають вимогам, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень врегульовано Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Відповідно до статті 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Згідно із частиною першою статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку:

1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви;

2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень;

3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації.

Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначено Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2013 року № 868.

Відповідно до пункту 36 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, для проведення державної реєстрації речових прав необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення таких прав на нерухоме майно, та інші документи, визначені цим Порядком.

Для проведення державної реєстрації речового права на нерухоме майно, що є похідним від права власності, одночасно з проведенням державної реєстрації права власності на таке майно заявником подаються документи, необхідні для проведення державної реєстрації права власності на таке майно та державної реєстрації речового права, що є похідним від нього.

Пунктом 37 Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень передбачено, що документом, що підтверджує виникнення, перехід та припинення речових прав на нерухоме майно, є, зокрема, рішення суду, що набрало законної сили, щодо права власності та інших речових прав на нерухоме майно.

Відповідно до статті 278 Цивільного процесуального кодексу України, суд встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, суд ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді за місцем відкриття спадщини.

Як вбачається з рішення Малиновського районного суду міста Одеси від 03 березня 2015 року у справі № 521/18270/14-ц, в резолютивній частині не зазначено найменування територіальної громади, до комунальної власності якої переходить дана спадщина.

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», підставою для відмови в державній реєстрації, є, зокрема, те, що подані документи не відповідають вимогам, встановленим цим Законом, або не дають змоги встановити відповідність заявлених прав документам, що їх посвідчують.

Враховуючи, що територіальна громада набуває права власності на відумерле майно не в порядку права на спадкування, а на підставі судового рішення, яким воно визнано відумерлим, а в рішенні Малиновського районного суду м. Одеси від 03 березня 2015 року у справі № 521/18270/14-ц відсутнє зазначення щодо передачі права власності Одеській міській раді на відумерлу спадщину (квартиру АДРЕСА_2), державний реєстратор управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції в Одеській області Бабіч А.В., приймаючи рішення про відмову у державній реєстрації прав та їх обтяжень від 25 червня 2015 року № 22394265, діяла правомірно, обґрунтовано та в межах своїх повноважень.

За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.

Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Одеської міської ради залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 08 лютого 2016 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 26 квітня 2016 року без змін.

Рішення набирає законної сили через п'ять днів після направлення його копії особам, які беруть участь у справі і може бути переглянуте Верховним Судом України.

Судді: В.Ф. Мороз

Л.Я. Гончар

Л.Т. Черпіцька