Постанова від 12.06.2007 по справі 2-16/1229-2005

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Постанова

Іменем України

05 червня 2007 року

Справа № 2-16/1229-2005

Севастопольський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді ,

суддів ,

,

секретар судового засідання

за участю представників сторін:

позивача: не з'явився;

відповідача: не з'явився;

розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Керчі Автономної Республіки Крим на рішення господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Омельченко В.А.) від 10-22.02.2005 року у справі № 2-16/1229-2005

за позовом Громадського формування "Страж" з охорони громадського порядку і державного кордону (вул. Мира, 3,Керч,Автономна Республіка Крим,98310)

до Державної податкової інспекції у місті Керчі Автономної Республіки Крим (вул. Борзенко, 40,Керч,98300)

про скасування рішення ДПІ в м. Керчі від 09.06.2004р. № 13

ВСТАНОВИВ:

Громадське формування "Страж" з охорони громадського порядку і державного кордону звернулось до господарського суду Автономної Республіки Крим з позовом про визнання недійсним рішення Керченської міжрайонної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим №13 від 09.06.2004 року про відмову у включенні позивача до Реєстру неприбуткових організацій, а також про спонукання відповідача включити до Реєстру Громадське формування "Страж".

Рішенням господарського суду Автономної Республіки Крим (суддя Омельченко В.А.) від 10-22.02.2005 року у справі №2-16/1229-2005 позов задоволено. Рішення суду першої інстанції мотивовано тим, що, на думку суду, позивач має усі ознаки неприбуткової організації відповідно до вимог пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 26.09.2005 року апеляційну скаргу Керченської міжрайонної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим задоволено, рішення суду першої інстанції скасовано, у задоволенні позову відмовлено.

Постановою Вищого господарського суду України від 28.03.2007 року постанову Севастопольського апеляційного господарського суду скасовано, справу направлено до суду апеляційної інстанції, оскільки останнім розгляд апеляційної скарги здійснювався у порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України, тоді як підлягали застосуванню норми Кодексу адміністративного судочинства України.

Не погодившись з постановою суду, відповідач звернувся до Севастопольського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду першої інстанції скасувати, у задоволенні позовних вимог відмовити.

Апеляційна скарга мотивована тим, що позивач не може бути зареєстрований у якості неприбуткової організації, оскільки засновником Громадського формування "Страж" з охорони громадського порядку і державного кордону є фізична особа, про що зроблений відповідний запис у Статуті організації, а відповідно до вимог підпункту 7.11.1 пункту 7.11 статті 7 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» засновниками неприбуткових організацій повинні бути органи державної влади.

Слухання справи, призначене на 15.05.2007 року, було викладено за клопотанням представника позивача.

Ухвалою від 15.05.2007 року у справі №2-16/1229-2005 було здійснено заміну відповідача -Керченську міжрайонну державну податкову інспекцію в Автономній Республіці Крим на Державну податкову інспекцію у місті Керчі Автономної Республіки Крим у порядку, передбаченому статтею 55 Кодексу адміністративного судочинства України.

Розпорядженням заступника голови Севастопольського апеляційного господарського суду Сотула В.В. від 05.06.2007 року у зв'язку з відпусткою у складі колегії було замінено суддю Градову О.Г. на суддю Ткаченка М.І.

Після відкладення слухання справи 05.06.2007 року представники сторін та третьої особи не з'явились, про час та місце слухання справи повідомлені належним чином, про причини неявки до суду апеляційної інстанції не повідомили.

Судова колегія вважає можливим розглянути спір за відсутністю сторін, оскільки матеріалів справи достатньо для розгляду спору по суті, а згідно частини 4 статті 196 Кодексу адміністративного судочинства України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.

Переглянувши постанову суду першої інстанції відповідно до статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України, судова колегія встановила наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач - Громадське формування з охорони громадського порядку і державного кордону звернувся до Державної податкової інспекції у місті Керчі із заявою про реєстрацію позивача у якості неприбуткової організації.

На підставі пункту 7.11 статті 7 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" і реєстраційної заяви (по формі 1-РН), обов'язків, 09.06.2004, Державна податкова інспекція у місті Керчі прийняла рішення за № 13 про відмову про включення заявника (позивача у даній справі) до реєстру неприбуткових організацій (а.с.16).

Не погодившись з вказаним актом податкового органу, позивач звернувся до нього зі скаргою, однак листом від 27.08.2004 Державна податкова інспекція у місті Керчі в Автономній Республіці Крим відмовила у задоволенні заяви позивача, посилаючись на те, що позивач в силу специфіки основних задач, визначених у статті 7 Розділу ІІ Статуту не відноситься до жодної із вказаних в Законі України від 22.05.1997 № 283/97-ВР категорій, а також вважає, що стаття 56 розділу ХІІ Статуту суперечить вимогам підпункту 7.11.11 пункту 7.11 статті 7 вказаного Закону (а.с.17-19).

Також, Державна податкова інспекція в обґрунтування відмови посилалась на відсутність у Статуті позивача порядку розподілу коштів і майна, яки залишаться після ліквідації Громадського формування.

Судова колегія дослідивши матеріали справи та на підставі встановлених в них фактичних обставин вважає, що апеляційна скарга Керченської міжрайонної державної податкової інспекції в Автономній Республіці Крим підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Присвоєння ознаки неприбутковості здійснюється на підставі пункту 7.11 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств» в редакції від 22.05.1997 № 283/97-ВР (із змінами і доповненнями), і розділу 2 “Порядки визначення структури ознаки неприбуткових установ (організацій)», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 03.07.2000 № 355 (із змінами і доповненнями), внесеними наказами Державної податкової адміністрації України від 07.02.2002 № 59 н від 29.04.2002 № 203 з метою надання пільги по оподаткуванню прибутку певним категоріям установ і організацій.

Як вбачається з матеріалів справи, Громадське формування "Страж" по охороні громадського порядку і державного кордону взято на податковий облік з 02.06.2004 на підставі заяви встановленої форми за підписом керівника формування.

Взяття на облік проведено відповідно до затвердженої Інструкції про порядок обліку платників податків, затвердженої Наказом Державної податкової адміністрації України від 19.02.1998 року №80 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.03.1998 №172/2612 із змінами і доповненнями (далі Інструкція).

Відповідно до пункту 4.1 статті 4 вказаної Інструкції, юридичні особи, крім військових частин, повинні у 20-денний термін після одержання свідоцтва про державну реєстрацію звернутись до органів державної податкової служби за своїм місцезнаходженням для взяття на податковий облік».

На податковий облік стають всі юридичні особи незалежно від способу оподаткування.

В реєстр неприбуткових установ (організацій) включаються тільки ті, які повністю відповідають вимогам статті 7 “Оподаткування операцій особливого вигляду» в частині вимог пункту 7.11 “Оподаткування неприбуткових установ і організацій» Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств» в редакції Закону України від 22.05.1997 №283/97-ВР (із змінами і доповненнями).

Вказана стаття визначає принципи оподаткування неприбуткових установ і організацій і застосовується до неприбуткових установ і організацій, які є органами державної влади України, органами місцевого самоуправління і створеними ними установами або організаціями, які містяться за рахунок відповідних бюджетів.

До організацій, які створені органами державної влади і місцевого самоуправління, відносяться установи соціального забезпечення, охорони здоров'я, освіти, наукові, військові установи і інші.

Оскільки засновниками вищеперелічених організацій повинні бути органи державного управління, а їх фінансування проводиться з бюджетних засобів, то організації які створені приватними особами до неприбуткових організацій і установ не відносяться.

У випадку, що розглядається, засновником Громадського формування “Страж» є приватна особа Сера Руслан Миколайович.

Стаття 2 Розділу I Статуту Громадського формування “Страж» по охороні громадського порядку і державного кордону також свідчить про те, що “Формування створюється як громадське об'єднання на добровільних засадах з метою сприяння органам місцевого самоврядування, правоохоронним органам, Державній прикордонній службі, органам виконавчої влади, а також посадовим особам у запобіганні та припиненні адміністративних правопорушень і злочинів, захисті життя та здоров'я громадян, інтересів суспільства і держави від протиправних посягань, а також у рятуванні людей і майна під час стихійного лиха та інших надзвичайних ситуацій.

В пункті 2 статті 43 Розділу IX Статуту визначено також джерело надходження засобів, отриманих з місцевого бюджету міста Керчі, але оскільки органи місцевого самоврядування не є засновниками даного Громадського формування, то це не значить, що фінансування даної організації буде здійснюватися на постійній основі з місцевого бюджету.

Таким чином, Громадське формування “Страж» по охороні громадського порядку і державного кордону не підпадає під умови абзацу “а» підпункту 7.11 статті 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств».

Апеляційна інстанція звертає увагу на те, що господарським судом не взята до уваги вимога підпункту 7.11.11 пункту 7.11. статті 7 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств» оскільки розділ XII “Припинення діяльності формування і рішення питань, пов'язаних з його ліквідацією» Статуту формування свідчить, що ліквідація формування проводиться призначеної загальним збором комісією, яка має повноваження по управлінню активами формування.

Отже, оскільки присвоєння ознаки неприбутковості здійснюється на підставі пункту 7.11 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств» і розділу 2 “Порядку визначення структури ознаки неприбуткових установ (організацій)», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 03.07.2000 № 355 (із змінами і доповненнями), внесеними наказами Державної податкової адміністрації України від 07.02.2002 № 59 і від 29.04.2002 № 203 з метою надання пільги по оподаткуванню прибутку певним категоріям установ і організацій, то грошові кошти і вартість майна в грошовому виразі у вигляді безвідплатної фінансової допомоги і безкоштовних надходжень або добровільних пожертвувань, що поступили, не підлягають оподаткуванню, оскільки держава надає пільгу по податку на прибуток неприбутковим організаціям.

Крім того, судова колегія вважає необхідним визначити, що реєстрація Громадського формування “Страж» по охороні громадського порядку і державного кордону проведена Виконавчим комітетом Керченської міської Ради, як Об'єднання громадян, основною метою якого - є охорона громадського порядку, охорона державного кордону, надання невідкладної допомоги особам, які постраждали від нещасних випадків і правопорушень, прийняття участі в спасінні людей і майна, підтримка громадського порядку.

З представлених нормативних актів, якими керується позивач, вказаним формуванням отримання прибутку від діяльності не передбачається, тобто займатися підприємницькою діяльністю - заборонено.

На підставі цього, судова колегія вважає, що воно не може взагалі бути платником податків і не має права вимагати включення в реєстр неприбуткових організацій.

Враховуючи вищевикладене, апеляційна інстанція вважає, що апеляційна скарга Керченської Державної податкової інспекції у місті Керчі Автономної Республіки Крим підлягає задоволенню, а рішення господарського суду Автономної Республіки Крим - скасуванню.

Керуючись статтями 195, пунктом 3 статті 198, статтею 202, статтею 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Керчі Автономної Республіки Крим задовольнити.

2. Рішення господарського суду Автономної Республіки Крим від 10-22.02.2005 року у справі № 2-16/1229-2005 скасувати.

3. У задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту оголошення.

Постанову може бути оскаржено протягом одного місяця до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя

Судді