ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про повернення позовної заяви
27 листопада 2017 року м. Київ № 826/15181/17
Cуддя Окружного адміністративного суду міста Києва Шейко Т.І.,
розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовом ОСОБА_1
до Центральної виборчої комісії України ОСОБА_2 Голови Центральної виборчої комісії
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, скасування постанови
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до відповідачів, в якому просив:
- визнати бездіяльність Голови Центральної виборчої комісії України ОСОБА_2 та Центральної виборчої комісії України щодо не розгляду по суті Центральною виборчою комісією України як колегіальним органом пропозицій, викладених у депутатському зверненні №19/10-17 від 19 жовтня 2017 року Народного депутата України ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії України - протиправною;
- зобов'язати Центральну виборчу комісію України розглянути по суті пропозиції, викладені у депутатському зверненні №19/10-17 від 19 жовтня 2017 року Народного депутата України ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії України та прийняти рішення за результатом цього розгляду;
- скасувати постанову Центральної виборчої комісії України №222 від 13 жовтня 2017 року "Про перші вибори депутатів сільської, селищної рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільського, селищного голів 24 грудня 2017 року" та зобов'язати Центральну виборчу комісію України відкласти розгляд питання щодо призначення перших виборів Арбузинської селищної ради Арбузинського району Миколаївської області на час після набрання законної сили судовим рішенням у судовій справі №467/998/17 за позовом ОСОБА_4 до Арбузинської селищної ради про визнання рішення №2 від 10 серпня 2017 року "Про добровільне об'єднання територіальних громад" протиправним та його скасування.
Позовні вимоги в частині скасування постанови Центральної виборчої комісії України №222 від 13 жовтня 2017 року позивач обґрунтовує тим, що вона є протиправною, прийнятою всупереч Конституції та вимог чинного законодавства України, та завдає шкоду інтересам держави і суспільства, оскільки наслідком виконання оскаржуваного рішення є стан припинення повноважень депутатів сільських, селищних, міських голів у спосіб, що суперечить Конституції України.
Поряд з цим, позивач зазначив, що чинною редакцією Закону України "Про місцеві вибори" окремого порядку призначення перших виборів не передбачено взагалі, а є лише загальний порядок призначення місцевих виборів, призначення яких належить до компетенції Верховної Ради України, що на думку позивача суперечить пункту 2 частини 1 статті 92 Конституції України.
Відповідно до частини 2 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду чи відмови у відкритті провадження у справі.
Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи немає підстав для повернення позовної заяви.
Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку про наявність підстав для повернення адміністративного позову в частині скасування постанови Центральної виборчої комісії України №222 від 13 жовтня 2017 року "Про перші вибори депутатів сільської, селищної рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільського, селищного голів 24 грудня 2017 року" та зобов'язання Центральної виборчої комісії України відкласти розгляд питання щодо призначення перших виборів Арбузинської селищної ради Арбузинського району Миколаївської області на час після набрання законної сили судовим рішенням у судовій справі №467/998/17 за позовом ОСОБА_4 до Арбузинської селищної ради про визнання рішення №2 від 10 серпня 2017 року "Про добровільне об'єднання територіальних громад" протиправним та його скасування, у зв'язку з його непідсудністю Окружному адміністративному суду міста Києва виходячи з наступного.
Особливості провадження у справах щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій визначені статтею 172 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, згідно частини 3 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів чи всеукраїнського референдуму оскаржуються до Вищого адміністративного суду України. Усі інші рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії, члена цієї комісії оскаржуються до Київського апеляційного адміністративного суду.
Тобто, до підсудності Вищого адміністративного суду України щодо розгляду позовних заяв на рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії підлягають лише позовні заяви на рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею остаточних результатів виборів чи всеукраїнського референдуму. Позовні заяви на будь-які інші рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії, члена цієї комісії подаються до Київського апеляційного адміністративного суду як до суду першої інстанції, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, відповідно до місцезнаходження Центральної виборчої комісії.
Частиною 4 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських (в тому числі міст Києва та Севастополя), районних у містах виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів; територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Виходячи з наведеного, вбачається, що окружним адміністративним судам підсудні спори щодо оскарження рішень, дії чи бездіяльності виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських (в тому числі міст Києва та Севастополя), районних у містах виборчих комісій, а також членів зазначених комісій.
Як зазначено у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України "Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом" від 01 листопада 2013 року №15, предметна і територіальна підсудність адміністративних справ щодо виборчих спорів визначається за правилами, встановленими частинами 3-5 статті 172, частиною 2 статті 173, частиною 3 статті 174, частиною 3 статті 175, частинами 7-9 статті 176, частиною 6 статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України, які застосовуються тільки до спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом.
Відповідно до пункту 6 частини 3 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
Таким чином, суд приходить до висновку, що даний спір предметно підсудний Київському апеляційному адміністративному суду, що виключає можливість розгляду позовної заяви у вищезазначеній частині Окружним адміністративним судом міста Києва, а тому позовна заява підлягає поверненню позивачу в частині скасування постанови Центральної виборчої комісії України №222 від 13 жовтня 2017 року "Про перші вибори депутатів сільської, селищної рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільського, селищного голів 24 грудня 2017 року" та зобов'язання Центральної виборчої комісії України відкласти розгляд питання щодо призначення перших виборів Арбузинської селищної ради Арбузинського району Миколаївської області на час після набрання законної сили судовим рішенням у судовій справі №467/998/17 за позовом ОСОБА_4 до Арбузинської селищної ради про визнання рішення №2 від 10 серпня 2017 року "Про добровільне об'єднання територіальних громад" протиправним та його скасування.
Окрім того, суд звертає увагу на те, що у відповідності до інформації, наявної в комп'ютерній програмі «Діловодство спеціалізованого суду» (КП «ДСС»), позивач вже звертався до Окружного адміністративного суду міста Києва з аналогічною позовною вимогою, згідно чого була винесена ухвала від 02 листопада 2017 року у справі № 826/13998/17 про повернення позовної заяви, залишена в силі ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16 листопада 2017 року.
Керуючись статтею 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
1. Повернути позовну заяву ОСОБА_1 в частині скасування постанови Центральної виборчої комісії України №222 від 13 жовтня 2017 року "Про перші вибори депутатів сільської, селищної рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільського, селищного голів 24 грудня 2017 року" та зобов'язання Центральної виборчої комісії України відкласти розгляд питання щодо призначення перших виборів Арбузинської селищної ради Арбузинського району Миколаївської області на час після набрання законної сили судовим рішенням у судовій справі №467/998/17 за позовом ОСОБА_4 до Арбузинської селищної ради про визнання рішення №2 від 10 серпня 2017 року "Про добровільне об'єднання територіальних громад" протиправним та його скасування.
2. Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
3. Ухвалу направити позивачу.
Ухвала відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у порядку, встановленому ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Шейко Т.І.