ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
місто Київ
29 листопада 2017 року №826/9236/17
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Літвінової А.В., суддів Аблова Є.В., Мазур А.С., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю "Територіальне міжгосподарче об'єднання "Ліко-Холдінг"
до Державної фіскальної служби України, Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві
провизнання протиправною бездіяльності, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю "Територіальне міжгосподарче об'єднання "Ліко-Холдінг" звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Державної фіскальної служби України, Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, у якій просить суд:
1) визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві у вигляді незабезпечення автоматичного збільшення суми, на яку товариство з обмеженою відповідальністю "Територіальне міжгосподарче об'єднання "Ліко-Холдінг" має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на величину від'ємного значення за червень 2015 року у сумі 9 713 469,00 грн.;
2) визнати протиправним та скасувати рішення Державної фіскальної служби України від 27.11.2015 №2538316/99-99-15-01-02-16 про відмову збільшення суми, на яку товариство з обмеженою відповідальністю "Територіальне міжгосподарче об'єднання "Ліко-Холдінг" має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на величину від'ємного значення за червень 2015 року у сумі 9 713 469,00 грн.;
3) зобов'язати Державну податкову інспекцію у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку товариство з обмеженою відповідальністю "Територіальне міжгосподарче об'єднання "Ліко-Холдінг" має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на величину від'ємного значення за червень 2015 року у сумі 9 713 469,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що внаслідок бездіяльності контролюючого органу, яка полягає у незабезпеченні автоматичного збільшення суми, на яку позивач має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на величину від'ємного значення за червень 2015 року у сумі 9 713 469,00 грн. у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, порушено права та законні інтереси товариства як платника податків.
Представник відповідачів проти задоволення позовних вимог заперечував, зазначивши, що з набранням чинності Законом України №643-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" з 00 годин 00 хвилин 03.08.2015, на початок третього робочого дня після дня набрання чинності вказаного Законом, проведено обнуління суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну / розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (S Накл), сформовану відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 та пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, та значення усіх її складових, визначених Податковим кодексом України, крім показників ?НаклОтр, ?Митн та ?НаклВид, що були сформовані, починаючи з 01.07.2015. При цьому, відповідно до положень пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України після "обнуління" показників, сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних збільшується на суму від'ємного значення, що задекларована платником податків виключно в рядках 24 та 31 податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року та не підлягає перерахунку внаслідок уточнення показників такої звітності.
Розгляд справи здійснено в письмовому провадженні відповідно до приписів частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,
Товариством з обмеженою відповідальністю "Територіальне міжгосподарче об'єднання "Ліко-Холдінг" сформовано та подано до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві 19.12.2014 податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2014 року, відобразивши у рядку 24 (сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду) суму від'ємного значення податку на додану вартість "0".
20.07.2015 товариством з обмеженою відповідальністю "Територіальне міжгосподарче об'єднання "Ліко-Холдінг" подано податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 року, відобразивши у рядку 24 (сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду) суму від'ємного значення податку на додану вартість у розмірі 49 116 169,00 грн.
12.08.2015 товариством з обмеженою відповідальністю "Територіальне міжгосподарче об'єднання "Ліко-Холдінг" подано уточнюючий розрахунок до податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2014 року, відповідно до якого сума від'ємного значення, що зараховується до податкового кредиту наступного (звітного) податкового періоду (рядок 24 уточненого розрахунку) становить - 9 713 469,00 грн.
Однак, ліміт суми податку, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні, автоматично не збільшився.
В подальшому товариство з обмеженою відповідальністю "Територіальне міжгосподарче об'єднання "Ліко-Холдінг" звернулось до Державної фіскальної служби України з листом від 11.11.2015 №1475 щодо збільшення суми на яку платник податків має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні на суму 9 713 469,00 грн.
Державна фіскальна служба України листом від 27.11.2015 №2538316/99-99-15-01-02-16 повідомила товариству з обмеженою відповідальністю "Територіальне міжгосподарче об'єднання "Ліко-Холдінг" про те, що "реєстраційна сума" збільшується на суму від'ємного значення, що задекларована платником податків виключно в рядках 24 та 31 податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року та не підлягає перерахунку внаслідок уточнення платником податків показників звітності з податку на додану вартість.
Позивач не погоджуючись із бездіяльністю Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві та відповіддю Державної фіскальної служби України, звернувся до суду з даним позовом.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Законом України від 16.07.2015 №643-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість", який набрав чинності 29.07.2015, внесено зміни до податкового обрахунку показників формули, визначеної пунктом 2001.3 статті 2001 Податкового кодексу України.
Після набрання чинності положень Закону №643-VIII "реєстраційна сума" збільшується на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суми непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначені в податковій звітності з податку на додану вартість за червень / II квартал 2015 року, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 Кодексу.
Згідно з пунктами 2001.1, 2001.2 статті 2001 Податкового кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 2001.3 статті 2001 цього Кодексу. Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України. Платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Відповідно до пункту 1 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №569 від 16.10.2014 система електронного адміністрування податку запроваджується поетапно: на перехідний період (до 1 липня 2015 р. або іншої дати, визначеної окремим рішенням Верховної Ради України про скорочення такого періоду) - у тестовому режимі; із зазначеної дати - на постійній основі.
Пунктом 2 зазначеного Порядку встановлено, що рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка у сумі, необхідній для досягнення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань. Кошти з такого рахунка підлягають перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок.
Згідно з пунктом 4 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №569 від 16.10.2014 електронний рахунок відкривається платнику податку Казначейством автоматично на безоплатній основі.
Пунктом 34 підрозділу 2 Розділу XX Податкового кодексу України встановлено, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових ? НаклОтр, ? НаклВид та ? Митн, що були сформовані починаючи з 1 липня 2015 року. Зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом: 4) до 31 липня 2015 року для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015 року).
З матеріалів справи вбачається, що товариством з обмеженою відповідальністю "Територіальне міжгосподарче об'єднання "Ліко-Холдінг" сформовано та подано до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві 19.12.2014 податкову декларацію з податку на додану вартість за листопад 2014 року, відобразивши у рядку 24 (сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду) суму від'ємного значення податку на додану вартість "0", проте 12.08.2015 товариством подано уточнюючий розрахунок до податкової декларації з податку на додану вартість за листопад 2014 року, відповідно до якої сума від'ємного значення, що зараховується до податкового кредиту наступного (звітного) податкового періоду (рядок 24 уточненого розрахунку) становить - 9 713 469,00 грн.
Проте, окрім того, аналіз приписів пункту 34 підрозділу 2 Розділу XX Податкового кодексу України дає підстави дійти висновку, що задекларована сума від'ємного значення до 1 липня 2015 року дорівнює нулю.
При цьому, з матеріалів справи не вбачається, що подавався уточнюючий розрахунок в частині коригування даних рядку 24 податкової декларації за червень 2015 року.
Отже, внесені зміни в 2015 році щодо показника від'ємного значення, задекларованого саме в листопаді 2014 року підпадають під дію приписів пункту 34 підрозділу 2 Розділу XX Податкового кодексу України в частині анулювання, а тому контролюючий орган правомірно у системі електронного адміністрування не збільшив показник суми, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування Єдиного реєстру податкових накладних.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно і всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 11, 69, 70, 71, 94, 128 та 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Літвінова А.В.
Судді Аблов Є.В.
Мазур А.С.