Постанова від 21.11.2017 по справі 755/14998/17

Справа № 755/14998/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" листопада 2017 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі головуючого судді Виниченко Л.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до Дніпровського районного суду міста Києва з адміністративним позовом у якому просить скасувати незаконне рішення ГУ ПФУ в м. Києві від 13.09.2017 року щодо відмови у перерахунку пенсії та зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплату пенсії на підставі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи із розміру грошового утримання відповідно до довідки МВС від 22.05.2017 року № 22/6-6514 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними з 01.01.2016 року, з урахуванням встановлених відповідно до постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надбавок за виконання особливо важливих завдань на посаді слідчого у розмірі 100 % посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, а також за оперативно-розшукову діяльність у розмірі 50 % посадового окладу, без обмеження граничного розміру та здійснити відповідні виплати з 01 січня 2016 року.

Позовні вимоги мотивує тим, що вона перебуває на обліку в ГУ ПФУ в м. Києві.

31 серпня 2015 року її було звільнено з органів внутрішніх справ у запас відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та призначено довічно пенсію за вислугою років.

Листом МВС України на адресу ГУ ПФУ в м. Києві було направлено довідку МВС України від 22.05.2017 року № 22/6-6514 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами, чинними з 01.01.2016 року, яку було отримано відповідачем 13.07.2017 року, проте жодних дій пов'язаних із перерахунком розміру пенсії відповідачем проведено не було.

Позивач вказує, що 07.09.2017 року вона звернулася до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням довідки МВС України від 22.05.2017 року № 22/6-6514.

Листом від 13.09.2017 року № 21623/03/Б-351/2 їй було безпідставно відмовлено у задоволенні її заяви від 07.09.2017 року про перерахунок пенсії та повідомлено, що перерахунок буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України.

Позивач не погоджується з висновками відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати пенсії, вважає, що такі дії протирічать Конституції України та Законам України.

Відповідачем подані письмові заперечення з проханням відмовити у задоволенні позову у зв'язку з пропущенням строку звернення до суду та не наведенням жодної поважної причини пропуску такого строку. Також зазначено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві вже направлені списки осіб, у тому числі щодо позивача, які мають право на перерахунок пенсії згідно із постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» з 01.01.2016 року на підставі довідок про грошове забезпечення, виданих ліквідаційними комісіями ГУМВС в областях та м. Києві, при цьому виплату буде проведено після виділення коштів з Державного бюджету України.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України суд вважає за можливе розглянути справу у порядку скороченого провадження.

Вивчивши письмові матеріали справи суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та з 01.09.2015 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» від 23.12.2015 року, перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

ОСОБА_1 Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності МВС України була видана довідка від 22.05.2017 року № 22/6-6514 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01 січня 2016 року за посадою старшого слідчого в особливо важливих справах 2-го відділу управління з організації досудового розслідування ГСУ МВС України/старшого слідчого в особливо важливих справах апарату Національної поліції.

З метою захисту своїх пенсійних прав ОСОБА_1 звернулася до ГУ ПФУ в м. Києві із заявою про здійснення перерахунку пенсії, в якій просила поновити її порушені пенсійні права шляхом здійснення їй перерахунку та виплати пенсії на підставі вищевказаної довідки про розмір грошового забезпечення від 22.05.2017 року № 22/6-6514 з 01.01.2016 року.

Листом від 13.09.2017 року № 21623/03/Б-351/2 ГУ ПФУ в м. Києві ОСОБА_1 було поінформовано про те, що питання перерахунку та виплати перерахованої пенсії з розміру грошового забезпечення, відповідно довідки, що надійшла до Управління 13.07.2017 року за № 13670/04, буде забезпечено після виділення коштів Державного бюджету України. При цьому дата такого виділення та дата перерахунку пенсії позивача у листі ГУ ПФУ в м. Києві не вказана.

Суд приходить до висновку про протиправність бездіяльності відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки від 22.05.2017 року № 22/6-6514, виходячи з наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як встановлено преамбулою Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-XII, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 16 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у разі якщо на момент призначення пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, призначена пенсія підлягає негайному перерахунку.

Згідно ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців та пенсіонерів МВС, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», яка набрала чинності з 03.12.2015 р. та застосовується з дня набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», встановлено грошове забезпечення поліцейських.

Постановою Кабінету Міністрів від 18.11.2015 року № 947, чинною станом на 01.01.2016 року, внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» та затверджено нові схеми посадових окладів керівних працівників та спеціалістів міжрегіонального та регіональних територіальних органів МВС та керівних працівників та спеціалістів міжрегіональних територіальних органів Національної поліції.

Підсумовуючи вказане, суд приходить до висновку про те, що збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром є більшим, що є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Відповідно ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих їм відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.

Згідно п. 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління ПФУ від 30.01.2007 № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Разом з тим, враховуючи вимоги вищенаведеного чинного законодавства, суд прийшов до висновку про те, що відповідач протиправно не здійснив перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки Департаменту персоналу, організації освітньої та наукової діяльності від 22.05.2017 року № 22/6-6514.

Щодо порядку проведення такого перерахунку пенсії позивача, то суд вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно ч. 1 ст. 49 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.

Згідно з ч. 1 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України у постанові від 22.04.2014 (справа 21-484а13) та від 13.07.2016 (справа 638/2700/14-а), які з врахуванням вимог ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.

Із дослідженого судом листа ГУ ПФУ в м. Києва від 13.09.2017 року № 21623/03/Б-351/2 убачається, що ОСОБА_1 фактично було відмовлено у перерахунку пенсії з посиланням на здійснення перерахунку пенсії після виділення коштів з Державного бюджету, при цьому дата такого виділення та дата перерахунку пенсії позивача не вказана.

Разом з тим, суд приходить до висновку про те, що ні положення ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а ні ч. 3 ст. 63 цього ж Закону, на підставі яких повинен бути здійснений перерахунок пенсії позивачу, не пов'язують такий перерахунок пенсії з виділенням додаткових коштів з Державного бюджету України. Вимоги про перерахунок пенсії носять імперативний, безумовний характер та покладаються саме на відповідача ГУ ПФ України в м. Києві.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Будь яких доказів щодо правомірності відмови проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на виконання вимог ч. 3 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» відповідачем не надано.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову з 01.01.2016 року без застосування ст. ст. 99, 100 КАС України, оскільки не здійснені перерахунок та виплата пенсії з вини органів Пенсійного фонду у розмірах, встановлених законодавством, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Згідно ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонд України в м Києві слід стягнути на користь позивача сплачений нею судовий збір в дохід держави у розмірі 640,00 грн.

Керуючись ст. ст. 19, 22, 46 Конституції України, Законом України «Про Національну поліцію», Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постановою Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», постановою Кабінету Міністрів України № 947 від 18 листопада 2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268», ст.ст. 1-4, 6-9, 18, 94, 104-107, 110-112, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 183-2, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з розміру грошового забезпечення відповідно до довідки виданої Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності Міністерства внутрішніх справ України від 22.05.2017 № 22/6-6514 за посадою старшого слідчого в особливо важливих справах 2-го відділу управління з організації досудового розслідування ГСУ МВС України/старшого слідчого в особливо важливих справах апарату Національної поліції, починаючи з 01 січня 2016 року без обмеження граничного розміру з урахуванням раніше проведених виплат.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 640 (шістсот сорок) грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дніпровський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя