Номер провадження 2-а/754/493/17
Справа №754/5743/17
Іменем України
14 листопада 2017 року Деснянський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді - Галась І.А.
при секретарі - Кудрі А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Лівобережного Об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просила визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в призначенні їй пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за віком відповідно до ч.1 ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 31.03.2017 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Після досягненням позивачем пенсійного віку вона звернулася з заявою до відповідача про призначення їй пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Проте, листом №5774/06 від 07.04.2017 року відповідач відмовив в задоволенні заяви, зазначивши, що позивач перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із скороченням пенсійного віку, як постраждалому від аварії на ЧАЕС.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі, просив суд його задовольнити у повному обсязі, посилаючись на обставини викладені у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечував просив суд відмовити позивачу у задоволенні позову, посилаючись на те, що відповідач діяв в межах наданих йому законом повноважень.
Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_1 перебуває з 01.02.2006 на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві, та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Після призначення пенсії позивач продовжував працювати.
31.03.2017 року позивач звернулась до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листом від 07 квітня 2017 року № 5774/06 позивачеві відмовлено у призначенні пенсії з тих підстав, що їй вже було призначено пенсію за віком із зменшенням пенсійного віку як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до ч. 1 ст. 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду України в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно ст. 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
Таким чином, ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач зверталася до пенсійного органу з заявою про призначення пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку згідно із Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії.
Беручи до уваги вище викладене, суд приходить до висновку, що звернення позивача в 2017 році за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», вперше, а попередня заява позивача стосувалась призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку за іншим Законом, а не за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тому з огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Виходячи з наведеного та керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 17, 158-163 КАС України
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Лівобережного Об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Деснянський районний суд м. Києва протягом 10 днів, з дня отримання копії постанови.
Суддя