Постанова від 14.11.2017 по справі 754/3507/17

Номер провадження 2-а/754/345/17

Справа №754/3507/17

ПОСТАНОВА

Іменем України

14 листопада 2017 року Деснянський районний суд м. Києва в складі:

головуючого - судді - Галась І.А.

за участю секретаря - Кудрі А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій проти правними, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі по тексту - відповідач), відповідно до якого просив суд зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату з 01.04.2016 йому пенсії з розміру грошового забезпечення з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, згідно довідки військової частини НОМЕР_1 від 28.02.2017 за №38/6.2/97.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач з 23.04.2014 отримує пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року за №2262-ХІІ. 01.03.2017 позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок його пенсії відповідно до ч.3 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Однак, 06.03.2017 управлінням було відмовлено позивачу у здійсненні перерахунку пенсії, обґрунтовуючи відмову тим, що перерахунок пенсії проводиться лише зміною розмірів грошового забезпечення, чи введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а при обчисленні пенсії позивача не повинні враховуватися матеріальні допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У зв'язку з наведеним позивач вважає відмову відповідача безпідставною та такою, що порушує права позивача на пенсійне забезпечення, а тому змушений звертатись до суду з вказаним позовом.

Позивач у судовому засіданні адміністративний позов підтримав в повному обсязі, просив суд його задовольнити з викладених у ньому підстав.

Представник відповідача до судового засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином. Причини неявки суду не повідомляв.

Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши та проаналізувавши матеріали справи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно дослідивши всі докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з огляду на наступне.

В судовому засіданні встановлено, що наказом Голови Адміністрації Держспецтрансслужби від 26.03.2014 за №23 позивача - полковника ОСОБА_1 , начальника відділу організаційно-планового та соціальних виплат управління фінансово-економічної діяльності Адміністрації Державної спеціальної служби транспорту звільнено з військової служби у запас Збройних Сил України за пунктом «б» частини 7 (за станом здоров'я), з правом носіння військової форми одягу. Вислуга років на військовій службі складає 27 років 11 місяців.

Наказом Начальника головного штабу - першого заступника Голови Адміністрації за №64 від 22.04.2014 позивача з 22.04.2014 виключено зі списків особового складу Адміністрації, всіх видів забезпечення та направлено для зарахування на військовий облік до Деснянського районного у м.Києві військового комісаріату, а також здійснено виплату грошової допомоги, передбаченої по звільненню відповідно до Закону України від 12.02.1997 №64/97, в розмірі 50% грошового забезпечення за кожні 25 повних календарних років, премію у розмірі 90% за значний особистий вклад у загальні результати роботи по 22 квітня 2014 року, надбавку у розмірі 100% відповідно до Постанови КМУ від 07.11.2017 №1294 за виконання особливо важливих завдань та розробку нормативно-правових актів по 22 квітня 2014року, а також грошову компенсацію за невикористану щорічну чергову відпустку за 2014 рік терміном 7 діб.

Позивач перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України та з 23.04.2014 отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до протоколу за пенсійною справою 2607023317 (Департамент міністерства транспорту та зв'язку) від 01.09.2015, для обчислення пенсії відповідачем враховано грошове забезпечення, що включало в себе: посадовий оклад - 1600 грн., оклад за військове звання - 135 грн., процентна надбавка за вислугу років 40 % - 694 грн., середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 5551,57 грн., (у тому числі робота з таємн.виробами, носіями, док. 15 % 15 %, набавка за кваліфікацію, в/сл.. 1 клас 4%, надбавка за особливо важливі завдання 100%, премія 190%. Основний розмір пенсії 71 % грошового забезпечення (вислуга років 27 років). Загальний розмір пенсії згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено у сумі 7417,45 грн. щомісячно та довічно.

Разом з тим, як вбачається з довідки Військової частини НОМЕР_1 від 28.02.2017 за №38/6.2/97 додаткові види грошового забезпечення позивача за період роботи з 01.04.2012 по 31.03.2014 становило 43104,54 грн., що включає матеріальну допомогу на оздоровлення за вказаний період у сумі 20102,27 грн., матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань - 20102,27 грн., а також премію у розмірі 2900 грн. Страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з додаткових видів грошового забезпечення утримані та сплачені в повному обсязі.

Позивач 01.03.2017 звертався до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, з врахування здійснених йому виплат, які не були включені при розрахунку його пенсії, разом з тим відповідач 06.03.2017 відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку, посилаючись на те, що управління не вбачає підстав для врахування матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, додаткової винагороди за вислугу років та одноразової грошової допомоги при звільненні при розрахунку середньої суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.

Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів (ч. 1 ст. 9 Закону).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 вказаного Закону, його дія поширюється, зокрема, на військовослужбовців Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення (далі - правоохоронних органів), Державної спеціальної служби транспорту, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, які проходять військову службу на території України, і військовослужбовців зазначених вище військових формувань та правоохоронних органів - громадян України, які виконують військовий обов'язок за межами України, та членів їх сімей.

Положеннями частини другої-четвертої статті дев'ятої Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.

Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей (далі по тексту - Порядок).

Відповідно до п. 7 вказаного Порядку в редакції на час виникнення у позивача права на пенсію за вислугою років, пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Відповідно до ч.1, 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсії, які призначаються відповідно до цього Закону особам із числа військовослужбовців строкової служби та членам їх сімей, обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, та у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно із ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, що діяла на час виникнення у позивача права на отримання пенсії), до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; 2) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України від 20 грудня 1991р. № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі по тексту - Закон № 2011-XII).

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені статтею 38 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» пільги, гарантії та компенсації.

Частинами 1 та 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені постановою № 1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженої наказом Міністра оборони України від 11 червня 2008 року № 260. Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції).

Отже, зазначені види допомоги є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що грошова допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Такі висновки відповідають правовим позиціям, викладеним у постанові Верховного Суду України від 10 березня 2015р. у справі № 21-70а15 та Вищого адміністративного суду України від 16 червня 2015р. у справі № К/800/16045/15, які у відповідності до загальних положень, а також ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для всіх судів України.

При цьому, відповідач у своїх відповідях на адресу позивача підтвердив ту обставину, що вказані виплати не брались до уваги під час обчислення пенсії позивачу.

В силу положень статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі (частина 4 статті 71 КАС України).

Аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та про їх задоволення.

Розподіляючи судові витрати, суд керується положеннями ст. 94 КАС України.

На підставі викладеного та керуючись ст. 2, 18, 71, 94, 99, 104, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Конституцією України, Законом України “Про пенсійне забезпечення", Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій проти правними, зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов?язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату з 01.04.2016 ОСОБА_1 пенсії з розміру грошового забезпечення з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, згідно довідки військової частини НОМЕР_1 від 28.02.2017 за №38/6.2/97.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві на користь держави судовий збір у розмірі 640 грн.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Деснянський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня її проголошення.

Головуючий: