Постанова від 09.11.2017 по справі 753/19135/17

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/19135/17

провадження № 2-а/753/693/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"09" листопада 2017 р. Суддя Дарницького районного суд м. Києва Кириченко Н.О. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_3 до Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати протиправними дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві починаючи з 13 липня 2017 року, щодо порядку призначення ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсії за віком як учаснику бойовий дій, визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 у здійсненні певних дій стосовно перерахунку пенсії у відповідності до вимог п. 2. с. 40 Закону 1058-ІУ та на підставі підпункту 16 пункту 4 Положення № 28-2, зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити, починаючи з 13 липня 2017 року, перерахунок пенсії та нарахувати ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 пенсію у відповідності до вимог п. 2. с. 40 Закону 1058-ІУ з використанням показника середньої заробітної плати за останні 3 роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2014-2016 роки) та з використанням у розрахунках страхового стажу пільгової вислуги у Збройних Силах 20 років 9 місяців 21 день згідно довідки Київського міського військового комісаріату від 07.09.2017 року, №115, зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві при перерахунку пенсії залишити незмінними розраховані станом на 13 липня 2017 року показники коефіцієнта заробітку (з урахуванням оптимізації) - 4,33069, Стягнути з Лівобережного об'єднання управління Пенсійного фонду України на користь ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 заборгованість пенсійних виплат за липень - вересень 2017 року у розмірі 18 966,42 (вісімнадцять тисяч дев'ятсот шістдесят шість гривень 42 кой.), а також виплатити заборгованість, що буде накопичуватися з дня подання адміністративного позову до суду.

В обгрунтування позову посилається на те, що він проходив службу в Збройних Силах з 05 серпня 1979 року по 22 січня 1993 року, звільнений у запас 22 січня 1993 року за скороченням штатів у званні капітана. З 17 лютого 1993 року він офіційно працював і добросовісно сплачував, у встановленому законом порядку, страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Про це свідчить інформація про доходи з 1998 року з його облікової картки з системи персоніфікованого обліку застрахованих осіб.

13 липня 2017 року він звернувся до Лівоборежного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо призначення йому пенсії за віком відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійного страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV при призначенні йому пенсії за віком на підставі його заяви від 30.06.2017 року відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак відповідачем безпідставно було застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007рік в сумі 1197,91 грн., а не показник середньої заробітної плати за останні 3 роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2014-2016рр.), оскільки до 14.07.2017 року він отримував пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», а тому призначення йому пенсії з 14.07.2017 р. та посилання відповідачем на ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» є незаконним, оскільки в даному випадку мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного закону.

16.08.2017 року Лівобережне об'єднане УПФ України в м. Києві на адвокатський запит стосовно пенсійного забезпечення ОСОБА_3 повідомило, що при розрахунку його пенсії застосовано показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2007рік в сумі 1197,91 грн.

06.11.2017 р. Лівобережне об'єднане УПФ України в м. Києві надало заперечення, в яких зазначило, що з 23.01.1993 року позивач отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Використовуючи своє право на вибір пенсії, позивач 14.07.2017 року перейшов на інший вид пенсії - пенсію за віком згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З 01.10.2017 року здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_3 із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки у розмірі 3764 грн. Розмір пенсії позивача збільшився, до 01.10.2017р. становив 3350,51 грн., після 01.10.2017 року становить 7297,28 грн. Таким чином, пенсія за віком призначена та виплачується позивачу згідно чинного законодавства.

Суддя, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з таких підстав.

Суддею встановлено, що позивач з 23.01.1993р. по 30.06.2017р. перебував на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва та отримував пенсію за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

14.07.2017 року ОСОБА_3 звернувся до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві з заявою про призначення йому пенсії за віком.

У серпні 2017 року йому стало відомо, що розрахунок його пенсії проводився із застосуванням середньої заробітної плати по народному господарству України не за 2014-2016 роки, а із застосування показника за 2007 рік.

30.08.2017 року ОСОБА_3 подав до Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві скаргу на дії Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві. Однак йому було відмовлено узадоволенні скарги посилаючись на те, що ним отримується пенсія за вислугу років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», що підтверджено рішенням комісії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 22 вересня 2017 року № 10, копія якого наявна в матеріалах судової справи.

Відповідно до ч. 1, ч. 3 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення», громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Статтею 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що за цим Законом призначаються: а) трудові пенсії: за віком; по інвалідності; в разі втрати годувальника; за вислугу років.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором.

Відповідно до ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання, пенсія у зв'язку із втратою годувальника. На підставі приписів ст. 10 цього Закону особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу при обчисленні розміру пенсії за віком Управління застосувало показник середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» враховуються для розрахунку пенсії за 2007 рік, що передував призначенню пенсії за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням змін, внесених Законом України «Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи», переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

В той же час, в даному випадку мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду пенсії на інший, оскільки вище зазначені Закони України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначають різні підходи (формули) обчислення розміру пенсії, зокрема, обчислення пенсії за вислугу років взагалі не передбачає застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, а обчислюється в процентному співвідношенні відповідних сум грошового забезпечення.

За таких обставин дії відповідача в частині застосування показника середньої заробітної плати за 2007 рік при призначенні пенсії за віком є неправомірними, оскільки позивачу фактично було призначено пенсію за іншим законом, а не здійснено переведення з одного виду пенсії на інший в рамках одного закону.

Вказану позицію щодо застосування ч. 3 ст. 45 Закону України № 1058-ІУ висловив Верховний суд України у справах № 21-612а14 та № 21-550а14.

Таким чином, вимоги позивача щодо визнання дій Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві щодо призначення пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік неправомірними тазобов'язання обчислювати пенсію відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"із застосуванням показника середньої заробітної плати по народному господарству України за 2014- 2016 роки підлягають задоволенню.

В решті позовних вимог слід відмовити виходячи з наступного.

Позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_3 у здійсненні певних дій стосовно перерахунку пенсії у відповідності до вимог п. 2 ст. 40 Закону України № 1058-ІV та на підставі п.п.16 п. 4 Положення № 28-2, разом з тим позивачем не оскаржується у встановленому законом порядку, рішення № 10 Головного Управління пенсійного фонду України в м. Києві, яке на даний час є чинним.

Також не підлягають задоволенню позовні вимоги щодо збереження раніше обрахованого коефіцієнту заробітної плати та стягнення заборгованості у розмірі 18 966,42 грн., оскільки суд не наділений повноваженнями обраховувати розмір пенсії, який залежить від багатьох чинників.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 46 Конституції України, ст.ст. 1, 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 9, 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст.ст. 9, 11, 69-71, 86, 94, 97, 158-163, 167 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати дії Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві щодо призначення ОСОБА_3 починаючи з 13 липня 2017 року пенсії за віком з урахуванням показника середньої заробітної плати за 2007 рік - неправомірними.

Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління пенсійного фонду України в м. Києві здійснити, починаючи з 13 липня 2017 року, перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_3 у відповідності п. 2. ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати за останні 3 роки, що передують року звернення за призначенням пенсії (2014-2016 роки) та з використанням у розрахунках страхового стажу пільгової вислуги у Збройних силах 20 років 9 місяців 21 день згідно довідки Київського міського військового комісаріату від 07.09.2017 року № 115.

В іншій частині позову відмовити.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3 судовий збір в сумі 640 грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя