Постанова від 28.11.2017 по справі 569/14492/17

Справа № 569/14492/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2017 року

Рiвненський мiський суд Рівненської області

в особi судді Тимощука О. Я.,

при секретарі Михайленко О.С.

з участю представника позивача ОСОБА_1

pозглянувши в порядку адміністративного судочинства в мiстi Рiвне спpаву за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Виконавчого комітету Рівненської міської ради про визнання протиправним рішення Виконавчого комітету Рівненської міської ради та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

20 вересня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Виконавчого комітету Рівненської міської ради, в якому, просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Рівненської міської ради щодо відмови ОСОБА_2 у прийнятті його на квартирний облік при міськвиконкомі та зобов'язання вчинити дії, а саме прийняти його на квартирний облік як особи, яка потребує поліпшення житлових умов.

Позовні вимоги ОСОБА_2 обґрунтовує тим, що він є учасник бойових дій,та у зв'язку з виконанням військового обов'язку в антитерористичній операції на сході України отримав поранення та має статус інваліда І «А» групи. Як учасник бойових дій-ветеран війни має право на позачергове отримання житла. Власного житла в м. Рівне не має, що підтверджується довідками виданими КП «Рівненське міське бюро технічної інвентаризації» Виконавчого комітету Рівненської Міської ради за № 1343/419 та № 1343/420 виданими 30.05.2016 року. В зв'язку з тим, що позивач потребує постійного лікування в обласному центрі, а власного житла в м. Рівне не має, 26.05.2017 року був зареєстрований в соціальному гуртожитку КЗ «Рівненський обласний центр з надання соціальних послуг», що знаходиться за адресою м. Рівне, вул. Дубенська, 71а. З метою реалізації права позивача на отримання від держави житла як учаснику бойових дій, який потребує поліпшення житлових умов (житлові умови відсутні), він звернувся до відповідача із заявою про прийняття його на квартирний облік для отримання житла. 16.05.2017 року, представником позивача - ОСОБА_1 було отримано витяг з рішення Виконавчого комітету Рівненської міської ради №43 про відмову у прийнятті ОСОБА_2 на квартирний облік при міськвиконкомі по причині того, що позивач не має постійного місця проживання у м. Рівному. Вважає, що відмова відповідача в прийнятті його на квартирний облік позбавляє його, права на отримання відповідних пільг, передбачених положеннями Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та порушує законодавство в цілому.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 позов ОСОБА_2А підтримала та просила суд прийняти рішення яким визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Рівненської міської ради щодо відмови ОСОБА_2 у прийнятті його на квартирний облік при міськвиконкомі та зобов'язати Виконавчий комітет Рівненської міської ради прийняти ОСОБА_2 на квартирний облік як особи, яка потребує поліпшення житлових умов. Вказала, що позивач потребує тривалого лікування та реабілітації, оскільки внаслідок вогнепального поранення отримав травму хребта та внаслідок чого позбавлений можливості самостійно пересуватися. Позивач орендував кімнату в м. Рівне, що підтверджується копією Договору оренди кімнати від 15.04.2016 року. В тім в зв'язку з тим, що зареєструвати за місцем орендованого житла не має можливості, позивач звернувся до КЗ «Рівненський обласний центр з надання соціальних послуг» та зареєстрував своє місце проживання в даному гуртожитку. На даний час позивач перебуває на лікуванні в КЗ «Рівненська обласна клінічна лікарня». 30.09.2016 року позивач уклав шлюб, від так має намір в майбутньому проживати в м. Рівне.

Представник відповідача ОСОБА_3 в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову ОСОБА_2 до виконавчого комітету Рівненської міської ради посилаючись на те, що ОСОБА_2 не має постійного місця проживання в м. Рівне.Згідно статуту КЗ «Рівненський обласний центр з надання соціальних послуг» надає тимчасове місце реєстрації в м. Рівне, терміном до 6 місяців. В тім копію статуту даного закладу до суду не надала.

Заслухавши сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_2 є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії ЮА № 014567 виданого 30.04.2015 року та Довідкою про безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України № 382 від 23.03.2015 року. Відповідно до Довідки до акту огляду медико-соціальною експертизою серія АВ №0693274 ОСОБА_2 має першу «А» групу інвалідності. Згідно витягу з протоколу № 652 від 15.08.2016 року засідання ВЛК Західного регіону по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв вбачається, що вогнепальне кульове поранення, внаслідок якого ОСОБА_2А отримав інвалідність, одержане внаслідок нещасного випадку та пов'язане з проходженням військової служби.

15.04.2016 року позивач уклав Договір оренди кімнати за адресою АДРЕСА_1.

Згідно довідки №186 від 01.06.2016 року ОСОБА_2 перебуває на обліку в КЗ «Рівненський обласний центр з надання соціальних послуг», що підтверджується копією посвідчення про взяття на облік бездомної особи за № 1094 від 25.05.2016 року, термін дії якого продовжено до 27.11.2017 року. Місце реєстрації позивача - м. Рівне, вул. Дубенська, 71а.

Згідно Довідки КП «Рівненське міське бюро технічної інвентаризації» за № 1343/419 від 30.05.2016 року вбачається, що позивач не брав участі в безоплатній приватизації житлового фонду в м. Рівне. Згідно Довідки КП «Рівненське міське бюро технічної інвентаризації» за № 1343/420 від 30.05.2016 року право нерухомості, яка належить на праві приватної власності ОСОБА_2 в Рівненському міському бюро технічної інвентаризації не зареєстровано.

Як вбачається з виписки з історії хворого, з 23.08.2017 року по даний час ОСОБА_2 перебуває на стаціонарному лікуванні в обласному опіковому відділенні.

16.08.2016 року ОСОБА_2 звернувся до відділу обліку житла виконавчого комітету Рівненської міської ради з заявою на ім'я міського голови ОСОБА_4, в якій просить поставити його на облік для отримання житла, у зв'язку з відсутністю власного житла в м. Рівне.

11.04.2017 року Виконавчий комітет Рівненської міської ради прийняв рішення щодо відмови ОСОБА_2 у прийнятті його на квартирний облік при міськвиконкомі, оскільки він не має постійного місця проживання в м. Рівне.

Позивач вважає вищевказану відмову у прийнятті його на квартирний облік протиправною.

Суд погоджується з вищевказаним твердженням позивача з огляду на наступне.

Відповідно до статті 1 Конституції України, Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава.

Згідно з частиною другої статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Статтею 8 Конституції України визначено, що в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу, а закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Конституція України є нормою прямої дії, а звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

У відповідності до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Згідно ст.ст. 19, 46 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 14 ст. 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» учасникам бойових дій надається пільга як першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів міських рад належить власне (самоврядне) повноваження як облік громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов.

Як зазначено в ст. 38 Житлового кодексу Української РСР, порядок обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, встановлюється законодавством Союзу РСР, цим Кодексом та іншими актами законодавства Української РСР.

Згідно ст. 39 Житлового кодексу Української РСР громадяни беруться на облік потребуючих поліпшення житлових умов за місцем проживання - виконавчим комітетом районної, міської, районної в місті, селищної, сільської Ради народних депутатів за участю громадської комісії з житлових питань, створюваної при виконавчому комітеті.

Згідно Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради міністрів УРСР і Укпрофради від 11.12.1984 р. № 470, на квартирний облік беруться потребуючі поліпшення житлових умов громадяни, які постійно проживають, а також мають реєстрацію місця проживання у даному населеному пункті.

Заява про взяття на квартирний облік подається відповідно виконавчому комітету міської ради за місцем проживання громадян, які відповідно до законодавства потребують поліпшення житлових умов.

Подана заява реєструється у книзі реєстрації заяв про взяття на квартирний облік (додаток N 3). Книга повинна бути пронумерована, прошнурована, підписана керуючим справами виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради і скріплена печаткою виконавчого комітету.

Попередній розгляд заяв про взяття на квартирний облік у виконавчому комітеті місцевої Ради народних депутатів провадиться громадською комісією з житлових питань при виконавчому комітеті.

Вказана комісія перевіряє житлові умови громадян і про результати перевірки складає акт.

Заяви і матеріали перевірки житлових умов громадян розглядаються на засіданні відповідної комісії, яка вносить свої пропозиції виконавчому комітетові місцевої Ради. На засідання комісії при необхідності запрошується заявник.

У рішенні виконавчого комітету місцевої Ради, який розглядав заяви громадян, вказуються дата взяття на облік, склад сім'ї, підстава для взяття на облік, вид черговості надання жилих приміщень (загальна черга, в першу чергу), а при відмові у взятті на облік - підстава відмови.

Про прийняте рішення виконавчий комітет місцевої Ради направляє заявникові письмову відповідь з повідомленням відповідно дати взяття на облік, виду і номера черги або підстави відмови у задоволенні заяви.

Згідно п.14 ст. 12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що учасникам бойових дій надаються право на, зокрема, першочергове забезпечення жилою площею осіб, які потребують поліпшення житлових умов, та першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва, першочерговий ремонт жилих будинків і квартир цих осіб та забезпечення їх паливом; учасники бойових дій, які дістали поранення, контузію або каліцтво під час участі в бойових діях чи при виконанні обов'язків військової служби, забезпечуються жилою площею, у тому числі за рахунок жилої площі, що передається міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади, підприємствами, установами та організаціями у розпорядження місцевих рад та державних адміністрацій, - протягом двох років з дня взяття на квартирний облік.

З аналізу наведених норм вбачається, що ОСОБА_2, як учасник бойових дій та інвалід 1 А групи, має право на першочергове забезпечення жилою площею як особа, яка не має власного житла в м. Рівне.

Доводи Виконавчого комітету Рівненської міської ради, наведені під час розгляду адміністративної справи, спростовуються встановленими судом обставинами, наявними в матеріалах справи доказами та наведеними судом у даній постанові нормами права.

Відтак, рішенням Виконавчого комітету Рівненської міської ради №43 від 11.04.2017 року ОСОБА_2 безпідставно відмовлено у взятті на квартирний облік, оскільки передбачені ст. 35 ЖК України перешкоди у взятті ОСОБА_2 на квартирний облік відсутні. Виконавчий комітет Рівненської міської ради зобов'язаний прийняти заяву про взяття на квартирний облік та, розглянувши її, прийняти рішення про взяття ОСОБА_2 на квартирний облік.

Враховуючи викладене, суд вважає необхідним зобов'язати відповідача прийняти ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на квартирний облік.

Враховуючи, що позивач звільнений від сплати судового збору, суд, керуючись вимогами ст. 94 КАС України, при ухваленні рішення на користь позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, вважає необхідним стягнути з відповідача судовий збір у розмірі 640 грн. на користь держави.

Керуючись ст.ст. 11,17,18,71,158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_2 задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати рішення Виконавчого комітету Рівненської міської ради в частині відмови ОСОБА_2 у прийнятті його на квартирний облік як особи, яка потребує поліпшення житлових умов.

Зобов'язати Виконавчий комітет Рівненської міської ради прийняти ОСОБА_2 на квартирний облік, як особу, яка потребує поліпшення житлових умов.

Стягнути з Виконавчого комітету Рівненської міської ради в дохід держави судові витрати у сумі 640 (шістсот сорок) гривень 00 копійок, що складаються із судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський міський суд з поданням в десятиденний строк апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Суддя Рівненського

міського суду ОСОБА_5