Ухвала від 24.05.2007 по справі 41/444-А

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.05.07 р. № 41/444-А

Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Студенця В.І.

суддів:

при секретарі:

За участю представників:

від позивача - Мазуренко М.В., Горова В.А.,

від відповідача 1 - не з'явився,

відповідача 2 -Глобенко Л.В.,

відповідача 3 - Горбатенко А.О.,

відповідача 4 - не з'явився,

третьої особи - Чубук Е.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державного підприємства “Виробниче об'єднання “Київський радіозавод»

на постанову Господарського суду м.Києва від 23.11.2006

у справі № 41/444-А

за позовом ДП "Виробниче об"єднання "Київський радіозавод"

до Київська міська державна адміністрація

Київська міська рада

Національне космічне агентство України

Головне управління комунальної власності м.Києва

третя особа ВАТ "Київський радіозавод"

про визнання недійсними наказів та свідоцтв

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду м. Києва від 05.06.2006 відкрито провадження в адміністративній справі за позовом ДП «ВО “Київський радіозавод» до Київської міської державної адміністрації, Київської міської ради, Національного космічного агентства України про визнання недійсними наказів та свідоцтв та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Відкрите акціонерне товариство “Київський завод» (далі - ВАТ “Київський завод»).

Ухвалою господарського суду м. Києва від 26.06.2006 залучено до участі у справі в якості відповідача Головне управління комунальної власності м. Києва.

Постановою господарського суду м. Києві від 23.11.2006 у позові відмовлено повністю.

Не погоджуючись з постановою господарського суду м. Києва від 23.11.2006 ДП »ВО “Київський радіозавод» подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати її та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги задовольнити.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом неповністю з'ясовані обставини, що мають значення для справи та постанову прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права.

Київська міська рада, Національне космічне агентство України та ВАТ “Київський радіозавод» проти доводів, наведених в апеляційній скарзі заперечували і просили постанову суду залишити без змін, а апеляційну скаргу ДП «ВО “Київський радіозавод» - без задоволення.

В засіданні суду, призначеному на 24.05.2007 представниками ДП «ВО “Київський радіозавод» заявлено клопотання про повторне витребування доказів яке мотивоване тим, що ухвала Київського апеляційного господарського суду від 12.04.2007 про забезпечення доказів не виконана без поважних причин.

Колегія суддів заявлене клопотання відхилила з огляду на те, що ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 12.04.2007 вже були витребувані додаткові докази по справі.

В судове засідання, призначене на 24.05.2007 Київська міська державна адміністрація та Головне управління комунальної власності м. Києва повноважних представників не направили та не повідомили суд про причини їх неявки, хоча про дату, час і місце судового засідання були належним чином повідомлені.

Неприбуття в засідання суду повноважних представників сторін, згідно ст. 128 КАС України не є перешкодою для розгляду справи.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

З урахуванням поданих ДП «ВО «Київський завод» змін та доповнень до предмету позову судом першої інстанції розглядались наступні позовні вимоги позивача про :

1. визнання недійсним наказу Національного космічного агентства № 137 від 31.05.2005;

2. визнання недійсними всіх наказів Головного управління комунальної власності м. Києва відносно ВАТ «Київський радіозавод» щодо переліку майна ДП «ВО « Київський радіозавод», в тому числі накази № 767-В від 11.05.2006, № 1121-В від 26.08.2004, № 1202 від 09.09.2004, № 189-В від 10.02.2005, № 151-В від 07.02.2005, № 150 -В від 07.02.2005, № 148-В від 07.02.2005.

3. визнання недійсними свідоцтва на право власності, що оформлені Головним управлінням комунальної власності м. Києва;

4. зобов'язання Київської міської державної адміністрації та Київської міської ради вчинити відповідні дії по відмінам вказаних наказів та свідоцтв за відсутністю підстав ВАТ «Київський радіозавод» на придбання прав колективної власності на майно ДП «ВО «Київський радіозавод».

Статут ДП «Виробниче об'єднання «Київський радіозавод» зареєстровано 30.12.1991 Виконкомом Дарницької районної Ради народних депутатів м. Києва, перереєстровано Дарницькою районною державною адміністрацією 17.03.1993 та 20.07.1993 затверджено Міністерством машинобудування, військово - промислового комплексу і конверсії України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.05.1996 № 569 «Про реорганізацію державного підприємства «Київський радіозавод» було прийнято рішення провести в установленому порядку реорганізацію радіозаводу шляхом поділу його цілісного майнового комплексу для створення на його базі нових підприємств згідно з додатком.

В додатку до постанови Кабінету Міністрів України від 29.05.1996 № 569 визначено перелік підприємств створюваних на базі ДП «Виробниче об'єднання «Київський радіозавод». Зокрема, на базі ДП «Виробниче об'єднання «Київський радіозавод» підлягало створенню ДП «Київський радіозавод».

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 29.05.1996 № 569 наказом Міністерства машинобудування, військово - промислового комплексу і конверсії від 04.07.1996 № 129Д на базі частини майна ВО «Київський радіозавод» створено ДП «Київський радіозавод».

Генеральним директором ДП «ВО «Київський радіозавод» був затверджений перелік майна ДП «ВО «Київський радіозавод», яке залишилося за об'єднанням після проведення реструктуризації, згідно постанови Кабінету Міністрів України від 29.05.1996 та згідно розподільчого балансу на 01.01.1997.

Заступником Міністра Мінмашпрому 18.04.2007 затверджено Акт приймання залишившигося майна ВО «Київський радіозавод» після виділення знов створених підприємств згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 569 від 29.05.1996 і Протоколу засідання галузевої комісії Мінмашпрому з питань санації, реструктуризації і банкрутства підприємств.

Між Генеральним директором ДП «ВО «Київський радіозавод» та Директорами підприємств, що створенні при реорганізації ВО «Київський радіозавод, згідно постанови КМУ від 26.05.1996 № 569 17.06.1997 укладено угоду про розподіл площ виробничих корпусів та закріплення прилеглої території.

Детальний розподіл площ виробничих корпусів згідно нумерації наведено в додатку № 1 ( п.1 угоди), а схема закріплення прилеглої території до виробничих корпусів наведена в додатку № 2 ( п. 2 угоди).

Згідно п. 51 додатку № 1 до угоди корпус № 90 загальною площею 13560 кв.м. був розподілений між підприємствами, зазначеними в угоді наступним чином: ВО «Київський радіозавод» - цех 239 та інше загальною площею 4693 кв.м., ДП «Київський радіозавод» - цех 243 загальною площею 4608 кв.м., ДП «Телевізійний завод «Славутич» - цех 358 загальною площею 4259 кв.м.

Постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.1997 № 987 «Про створення Державної акціонерної холдингової компанії «Київський радіозавод» прийнято рішення про створення Державної акціонерної холдингової компанії «Київський радіозавод» на базі державного підприємства «Київський радіозавод».

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 08.09.1997 № 987 «Про створення Державної акціонерної холдингової компанії «Київський радіозавод» наказом Міністерства машинобудування, військово - промислового комплексу і конверсії від 09.10.1997 № 267 створено на базі державних підприємств, які зазначені в наказі відкриті акціонерні товариства та засновано Державну акціонерну холдингову компанію «Київський радіозавод» ( ДАЇХК «Київський радіозавод»), передбачивши передачу до статутного фонду Компанії майна державного підприємства «Київський радіозавод».

Постановою арбітражного суду м. Києва від 01.10.1997 ВО «Київський радіозавод» визнано банкрутом.

Положення про Національне космічне агентство України, затверджено Указом Президента України № 665/97 від 22.07.1997.

Відповідно до п. 1 Положення “Про Національне космічне агентство України» Національне космічне агентство України (НКАУ) є центральним органом виконавчої влади із спеціальним статусом, який забезпечує реалізацію державної політики у галузі космічної діяльності, здійснює керівництво дорученою йому сферою управління, несе відповідальність за стан її розвитку.

НКАУ у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, Постановами Верховної Ради України, указами і розпорядженнями Президента України, актами Кабінету Міністрів України, а також цим Положенням (п. 2 Положення “Про Національне космічне агентство України»).

Відповідно до підпункту 15 п. 4 Положення НКАУ відповідно до покладених на нього завдань: здійснює у встановленому порядку функції управління майном підприємств, що належать до сфери його управління, в тому числі акціями, частками, паями, що належать державі у майні господарських товариств (державними корпоративними правами).

Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.03.1999 № 236-р відповідно до Указу Президента України від 27 жовтня 1998 р. № 1190 "Про заходи щодо підвищення ефективності космічної діяльності" прийнято пропозицію Мінекономіки і НКАУ, погоджену з Національним агентством з управління державними корпоративними правами, Мінпромполітики, Фондом державного майна та Держкомстатом, про передачу до сфери управління НКАУ державних підприємств, що становлять основу космічної галузі, згідно з додатком 1 та повноважень з управління належними державі акціями, частками, паями, (державними корпоративними правами) відкритих акціонерних товариств згідно з додатком 2, в т.ч. ДАХК «Київський радіозавод».

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2002 № 755 «Про завершення формування статутного фонду Державної акціонерної холдингової компанії «Київський радіозавод» було прийнято рішення про утворення відкритих акціонерних товариств на базі державних підприємств згідно з додатком 2. У планах розміщення акцій цих товариств передбачено передачу контрольних пакетів акцій до статутного фонду Компанії.

Згідно додатку № 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 01.06.2002 № 755 на базі ДП «Київський радіозавод» утворено ВАТ «Київський радіозавод», а розмір контрольного пакета акцій 50 плюс 1 акція передано до статутного фонду ДАХК «Київський радіозавод».

Наказом Національного космічного агентства України № 170 від 07.08.2003 “Про перетворення ДП “Київський радіозавод» у ВАТ “Київський радіозавод» на виконання вимог наказів НКАУ № 179 від 17.07.2002 та № 113 від 10.06.2003 відповідно до Положення про порядок корпоратизації підприємств, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 508 від 05.07.1993 перетворено ДП “Київський радіозавод» у ВАТ “Київський радіозавод» (п. 1 Наказу № 170 від 07.08.2003), затверджено статут ВАТ “Київський радіозавод» (п. 2 Наказу № 170 від 07.08.2003), затверджено акт передачі майна ДП “Київський радіозавод» до статутного фонду ВАТ “Київський радіозавод» згідно з додатком (п. 3 Наказу № 170 від 07.08.2003).

Згідно акту приймання-передачі нерухомого майна у власність ВАТ “Київський радіозавод» від 08.08.2003 Національне космічне агентство України передало, а ВАТ “Київський радіозавод» прийняло у власність нерухоме майно.

Наказом Національного космічного агентства України № 137 від 31.05.2005 “Про внесення змін до наказу № 170 від 07.08.2003» з метою впорядкування обліку нерухомого майна ВАТ “Київський радіозавод» акт приймання-передачі нерухомого майна у власність ВАТ “Київський радіозавод» від 08.08.2003, підписаний заступником Генерального директора Зеленюком С.С. та акт приймання-передачі нерухомого майна у власність ВАТ “Київський радіозавод» від 08.08.2003, підписаний Першим заступником Генерального директора Комаровим В.Г. замість заступника Генерального директора Зеленюка С.С. скасовано (п. 1 наказу № 137 від 31.05.2005).

Акт приймання-передачі нерухомого майна у власність ВАТ “Київський радіозавод» від 08.08.2003 підписаний Першим заступником Генерального директора Комаровим В.Г. вважати невід'ємною частиною наказу НКАУ № 170 від 07.08.2003 (додаток 2) (п. 2 наказу № 137 від 31.05.2005).

Пункт 3 наказу НКАУ № 170 від 07.08.2003 викладено в такій редакції: “затвердити акт передачі майна ДП “Київський радіозавод» у власність ВАТ “Київський радіозавод». Передати об'єкти нерухомого майна до статутного фонду ВАТ “Київський радіозавод» згідно з актом приймання-передачі (додаток 2) (п. 3 наказу № 137 від 31.05.2005).

Статут Відкритого акціонерного товариства «Київський радіозавод» 07.08.2003 затверджено наказом № 170 Національного космічного агентства України, та зареєстрований 20.08.2003 Дарницькою районною у м. Києві державною адміністрацією.

Згідно п. 3.3 Статуту ВАТ «Київський радіозавод» товариство є правонаступником державного підприємства «Київський радіозавод».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про господарські товариства» до господарських товариств належать, зокрема, акціонерні товариства.

Товариство, в силу ст. 12 Закону України «Про господарські товариства» є власником, зокрема, майна, переданого йому засновниками і учасниками у власність.

В період з 2003 по 2006 Головним управлінням комунальної власності м. Києва були видані накази та свідоцтва, якими було оформлено право власності ВАТ «Київський радіозавод» на майно, яке воно отримало на підставі наказу Національно космічного агентства України від 07.08.2003 № 170 «Про перетворення ДП «Київський радіозавод» у ВАТ «Київський радіозавод», та акта прийому - передачі цього майна у власність ВАТ «Київський радіозавод».

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:

1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;

2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;

3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);

4) безсторонньо (неупереджено);

5) добросовісно;

6) розсудливо;

7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;

8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);

9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;

10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

До адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно - правових відносин ( ст. 104 КАС України).

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості ( ст. 11 КАС України).

Обґрунтовуючи позовні вимоги ДП «ВО «Київський радіозавод» посилається на те, що оспорені накази і свідоцтва Національного космічного агентства України та Головного управління комунальної власності м. Києва, порушують право повного господарського віддання ДП «ВО «Київський радіозавод» на майно, яке наказом Національного космічного агентства України від 07.08.2003 № 170 та затвердженим актом передачі майна до статутного фонду ВАТ «Київський радіозавод».

Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про власність» майно, що є державною власністю і закріплене за державним підприємством, належить йому на праві повного господарського відання, крім випадків, передбачених законодавством України.

Здійснюючи право повного господарського відання, підприємство володіє, користується та розпоряджається зазначеним майном, вчиняючи щодо нього будь-які дії, які не суперечать закону та цілям діяльності підприємства. До права повного господарського відання застосовуються правила про право власності, якщо інше не встановлено законодавчими актами України.

Положення щодо захисту права власності поширюються також на особу, яка хоч і не є власником, але володіє майном на праві повного господарського відання, оперативного управління, довічного успадковуваного володіння або на іншій підставі, передбаченій законом чи договором. Ця особа має право на захист свого володіння також від власника ( ч. 5 ст. 48 Закону України «Про власність»).

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення.

Постановою Вищого господарського суду України від 16.06.2005 у справі № 30/438 - 2/344 за позовом Виробничого об'єднання «Київський радіозавод» до КП «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності права власності на об'єкти нерухомого майна, ВАТ «Київський радіозавод», треті особи ПП «Ювента Гласс», ТОВ «Пакром», Національне космічне агентство України про визнання права власності та спонукання до виконання дії та за зустрічним позовом ВАТ «Київський радіозавод» до КП «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності права власності на об'єкти нерухомого майна, треті особи ПП «Ювента Гласс», ТОВ «Пакром», Національне космічне агентство України про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна рішення господарського суду м. Києва від 28.12.2004 та постанову Київського апеляційного господарського суду від 09.02.2005 скасовано, а в задоволенні первісного та зустрічного позову відмовлено.

При цьому, Вищим господарським судом України встановлено, що 18.04.1997 Заступником Міністра Мінмашпрому затверджений Акт приймання ВО «Київський радіозавод» майна, яке залишилося після виділення новостворених підприємств і в матеріалах справи відсутні докази про прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо залишення ВО «Київський радіозавод» як юридичної особи та виділення йому майна до статутного фонду, тобто про заміну рішення щодо реорганізації ДП «ВО «Київський радіозавод» не шляхом поділу, а шляхом виділу майна для новостворених підприємств, тому відсутні підстави вважати, що майно, яке знаходиться на балансі ВО «Київський радіозавод» передане йому у господарське віддання.

Також, рішенням господарського суду м. Києва від 05.07.2005 у справі № 38/285 відмовлено у позові ДП «ВО «Київський радіозавод» до Національного космічного агентства України про визнання недійсним п. 3 наказу Національного космічного агентства України від 07.08.2003 № 170 та визнання недійсними актів приймання - передачі нерухомого майна у власність ВАТ «Київський радіозавод» від 08.08.2003.

У позові відмовлено з огляду на те, що ДП «ВО «Київський радіозавод» не довів суду належними та допустимими доказами порушення своїх прав та охоронюваних законом інтересів, правомірність та обґрунтованість своїх прав та охоронюваних законом інтересів.

Згідно ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказується при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено, ці обставини.

Отже, відносно ДП «ВО «Київський радіозавод» судами у зазначених справах встановлено, що після реорганізації ДП «ВО «Київський радіозавод» Кабінетом Міністрів України рішення щодо залишення ВО «Київський радіозавод» як юридичної особи та виділення йому майна до статутного фонду не приймалось.

При цьому, ДП «ВО «Київський радіозавод» не надано доказів того, що Кабінетом Міністрів України приймалось рішення про залишення виробничого об'єднання як юридичної особи і закріплення за ДП «ВО «Київський радіозавод» майна, яке залишилось після його реорганізації, на праві повного господарського відання.

Відповідно до рішення Київської міської ради від 10.07.2003 № 584/744 «Про затвердження Положень про Головні управління та інші структурні підрозділи виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (п.7 абз. 28) Головне управління здійснює у встановленому порядку оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна (нежилі будинки, споруди, приміщення) з видачею свідоцтв про право власності.

Оформлення права власності на об'єкти нерухомості здійснюється відповідно до Положення про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 31.08.2001 № 18120, зареєстрованого в Київському міському управлінні юстиції 31.08.2001 за № 62/364 та на підставі передбачених Положенням документів.

Як вбачається із матеріалів справи, на підтвердження наявності у ВАТ «Київський радіозавод» права власності на майно, до Головного управління комунальної власності м. Києва був наданий, зокрема, наказ Національного космічного агентства України від 07.08.2003 № 170 «Про перетворення ДП «Київський радіозавод» у ВАТ «Київський радіозавод» та акт приймання - передачі нерухомого майна у власність товариства від 08.08.2003.

За результатами розгляду документів, Головне управлінням комунальної власності м. Києва, відповідно до п. 19 Положення про порядок оформлення права власності на об'єкти нерухомого майна видано накази про оформлення права власності та видачу свідоцтв про право власності на об'єкти нерухомого майна.

Національне космічне агентства України, приймаючи оспорені накази також діяло відповідно до вимог чинного законодавства України, оскільки відповідно до підпункту 15 п. 4 Положення про Національне космічне агентство України, НКАУ здійснює функції управління майном підприємств, що належать до сфери його управління, в тому числі акціями, частками, паями, що належать державі у майні господарських товариств.

З урахуванням наведеного, колегія суддів дійшла висновку, що оспорені накази та свідоцтва про право власності на майно не порушують права та інтереси ДП «ВО «Київський радіозавод», а також не суперечать чинному законодавства України, і вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому відсутні підстави для зміни чи скасування постанови господарського суду м. Києва від 23.11.2006.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Постанову господарського суду м. Києва від 23.11.2006 у справі № 41/444-А залишити без зміни, а апеляційну скаргу Державного підприємства «Виробниче об'єднання «Київський радіозавод» - без задоволення.

2. Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена протягом одного місяця до Вищого адміністративного суду України з дня складення ухвали в повному обсязі.

3. Ухвала в повному обсязі складена 29.05.2006.

4. Копію ухвали надіслати сторонам та третій особі.

Головуючий суддя

Судді