21 листопада 2017 р.Справа № 816/2135/16
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Рєзнікової С.С.
Суддів: Бегунца А.О. , Старостіна В.В.
за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 21.02.2017р. по справі № 816/2135/16
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сільські традиції"
до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області
про визнання дій протиправними,визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Сільські традиції" звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області, в якому просив суд:
- визнання протиправними дій щодо скасування декларації про початок виконання будівельних робіт "Реконструкція діючих очисних споруд зі збільшенням продуктивності до 800 м3 та заміна біологічної системи очищення повітря "ВІОFlex" на систему реагентної нейтралізації та знешкодження викидів в атмосферу від свинокомплексу на 2500 продуктивних свиноматок з повним циклом в смт Білики, вул. Будівельна, 1 Кобеляцького району Полтавської області" №ПТ083162300973 від 15.08.2016;
- визнання протиправним та скасування рішення "Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт" №34 від 22.09.2016;
- зобов'язання поновити реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт "Реконструкція діючих очисних споруд зі збільшенням продуктивності до 800 м3 та заміна біологічної системи очищення повітря "ВІОFlex" на систему реагентної нейтралізації та знешкодження викидів в атмосферу від свинокомплексу на 2500 продуктивних свиноматок з повним циклом в смт Білики, вул. Будівельна, 1 Кобеляцького району Полтавської області" №ПТ083162300973 від 15.08.2016.
Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 21.02.2017р. адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області від 22 вересня 2016 року №34 "Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт".
Визнано протиправним та скасовано наказ Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області від 22 вересня 2016 року №34 "Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт".
В решті позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив суд скасувати оскаржувану постанову в частині задоволених позовних вимог та прийняти в цій частині нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог поданої апеляційної скарги відповідач посилаючись на невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи.
Позивач в своїх запереченнях на апеляційну скаргу просив залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України.
Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, вивчивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідно до ч. 1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що наказом від 08.09.2015 №976 Державна архітектурно-будівельна інспекція України, зокрема, уповноважила керівника (його заступника) територіального органу - структурного підрозділу апарату Держархбудівнспекції - Департаменту ДАБІ у Полтавській області направляти головних інспекторів будівельного нагляду на проведення планових та позапланових перевірок, а також підписувати направлення на проведення планових та позапланових перевірок (а.с. 31).
15.08.2016 за №ПТ083162300973 Департаментом ДАБІ у Полтавській області зареєстровано декларацію про початок виконання будівельних робіт на об'єкті "Реконструкція діючих очисних споруд зі збільшенням продуктивності до 800 м3/добу та заміна біологічної системи очищення повітря "ВІОFLEX" на систему реагентної нейтралізації та знешкодження викидів в атмосферу від свинокомплексу на 2500 продуктивних свиноматок з повним циклом в смт Білики, вул. Будівельна, 1, Кобеляцький район, Полтавська область" (а.с. 54-55).
05.09.2016 на розгляд директора Департаменту ДАБІ у Полтавській області ОСОБА_1 подано доповідну записку головного інспектора будівельного нагляду сектору по роботі з дозвільними документами ОСОБА_2 від 05.09.2016, у якій остання, з огляду на виникнення сумнівів щодо достовірності наведених даних у декларації про початок виконання будівельних робіт на об'єкті "Реконструкція діючих очисних споруд зі збільшенням продуктивності до 800 м3/добу та заміна біологічної системи очищення повітря "ВІОFLEX" на систему реагентної нейтралізації та знешкодження викидів в атмосферу від свинокомплексу на 2500 продуктивних свиноматок з повним циклом в смт Білики, вул. Будівельна, 1, Кобеляцький район, Полтавська область" від 15.08.2016 №ПТ083162300973, а саме, щодо дати початку проведення будівельних робіт на об'єкті, прохала призначити проведення позапланової перевірки достовірності вказаних даних (а.с. 32).
05.09.2016 на підставі наказу ДАБІ України від 08.09.2015 №976 Департаментом ДАБІ у Полтавській області видано направлення №634 для проведення позапланової перевірки на об'єкті "Реконструкція діючих очисних споруд зі збільшенням продуктивності до 800 м3/добу та заміна біологічної системи очищення повітря "ВІОFLEX" на систему реагентної нейтралізації та знешкодження викидів в атмосферу від свинокомплексу на 2500 продуктивних свиноматок з повним циклом в смт Білики, вул. Будівельна, 1, Кобеляцький район, Полтавська область", строк дії направлення з 05.09.2016 по 09.09.2016 (а.с. 33).
05.09.2016 головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю органів державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду Департаменту ДАБІ у Полтавській області ОСОБА_3, головним інспектором будівельного нагляду відділу контролю та нагляду за проведенням перевірок ОСОБА_4 із залученням заступника голови ОСОБА_5, члена виконкому Білицької селищної ради ОСОБА_6 складено акт про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій (а.с. 34). Згідно вказаного акту начальник охорони ТОВ "Сільські традиції" ОСОБА_7 не допустив посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкт "Реконструкція діючих очисних споруд зі збільшенням продуктивності до 800 м3/добу та заміна біологічної системи очищення повітря "ВІОFLEX" на систему реагентної нейтралізації та знешкодження викидів в атмосферу від свинокомплексу на 2500 продуктивних свиноматок з повним циклом в смт Білики, вул. Будівельна, 1, Кобеляцький район, Полтавська область" для проведення позапланової перевірки, чим порушив положення пункту 1 частини четвертої статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та підпункту 1 пункту 11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553.
05.09.2016 з метою усунення виявленого порушення, що полягало у недопущенні перевіряючих до здійснення перевірки, директору ТОВ "Сільські традиції" ОСОБА_8 видано припис №206 з вимогою до 16.09.2016 допустити посадову особу Департаменту ДАБІ у Полтавській області до проведення перевірки та забезпечити присутність суб'єктів містобудування або їх представників під час здійснення держархбудконтролю (а.с. 37). Вказаний припис ТОВ "Сільські традиції" отримало 13.09.2016 (а.с. 41).
05.09.2016 головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю органів державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду Департаменту ДАБІ у Полтавській області ОСОБА_3 у присутності начальника охорони ТОВ "Сільські традиції" ОСОБА_7 складено стосовно товариства протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності №П-32-16-Ю/1016-6.10, в якому зазначено про порушення начальником охорони ТОВ "Сільські традиції" ОСОБА_7 пункту 1 частини четвертої статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та підпункту 1 пункту 11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553, відповідальність за які передбачена пунктом 2 частини шостої статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" (а.с. 35-36). Розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності призначено на 10 год 00 хв 16.09.2016.
16.09.2016р. розглянувши матеріали справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю органів державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду Департаменту ДАБІ у Полтавській області ОСОБА_3 прийнято постанову №П-33-16-Ю/1016-6.2 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою ТОВ "Сільські традиції" визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 2 частини шостої статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", та накладено штраф в розмірі 14500,00 грн (а.с. 36-40). Вказана постанова отримана товариством 04.10.2016 (а.с. 38).
Крім того, 16.09.2016 на підставі наказу ДАБІ України від 08.09.2015 №976 Департаментом ДАБІ у Полтавській області видано направлення №677 для проведення позапланової перевірки на об'єкті "Реконструкція діючих очисних споруд зі збільшенням продуктивності до 800 м3/добу та заміна біологічної системи очищення повітря "ВІОFLEX" на систему реагентної нейтралізації та знешкодження викидів в атмосферу від свинокомплексу на 2500 продуктивних свиноматок з повним циклом в смт Білики, вул. Будівельна, 1, Кобеляцький район, Полтавська область", строк дії направлення з 20.09.2016 по 26.09.2016 (а.с. 42).
21.09.2016 головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю органів державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду Департаменту ДАБІ у Полтавській області ОСОБА_3 у присутності голови сільської ради смт Білики ОСОБА_9 та гр. ОСОБА_10 при начальнику охорони ТОВ "Сільські традиції" ОСОБА_7 складено акт про недопущення посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкти будівництва, підприємства будівельної галузі для виконання покладених на них функцій (а.с. 43). Згідно вказаного акту начальник охорони ТОВ "Сільські традиції" ОСОБА_7 не допустив посадових осіб органу державного архітектурно-будівельного контролю на об'єкт "Реконструкція діючих очисних споруд зі збільшенням продуктивності до 800 м3/добу та заміна біологічної системи очищення повітря "ВІОFLEX" на систему реагентної нейтралізації та знешкодження викидів в атмосферу від свинокомплексу на 2500 продуктивних свиноматок з повним циклом в смт Білики, вул. Будівельна, 1, Кобеляцький район, Полтавська область" для проведення позапланової перевірки, не виконав вимоги припису від 05.09.2016 №206, чим порушив положення пунктів 1, 3 частини четвертої статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та підпункту 1 пункту 11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553.
21.09.2016 з метою усунення виявлених порушень, що полягали у недопущенні перевіряючих до здійснення перевірки та невиконанні припису від 05.09.2016 №206, директору ТОВ "Сільські традиції" ОСОБА_8 видано припис №220 з вимогою до 21.10.2016 усунути порушення вимог законодавства (а.с. 46).
Вказаний припис ТОВ "Сільські традиції" отримало 04.10.2016 (а.с. 47).
Крім того, 21.09.2016 головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю органів державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду Департаменту ДАБІ у Полтавській області ОСОБА_3 у присутності начальника охорони ТОВ "Сільські традиції" ОСОБА_7 складено стосовно товариства протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності №П-35-16-Ю/1016-6.10, в якому зазначено про порушення начальником охорони ТОВ "Сільські традиції" ОСОБА_7 пункту 1 частини четвертої статті 41 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" та підпункту 1 пункту 11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 №553, відповідальність за які передбачена пунктом 2 частини шостої та частиною дев'ятою статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" (а.с. 44-45). Розгляд справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності призначено на 10 год 00 хв 30.09.2016.
30.09.2016 розглянувши матеріали справи про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю органів державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду Департаменту ДАБІ у Полтавській області ОСОБА_3 прийнято постанову №П-35-16-Ю/1016-6.2 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, якою ТОВ "Сільські традиції" визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 2 частини шостої та частиною дев'ятою статті 2 Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності", та накладено штраф в розмірі 29000,00 грн (а.с. 48-49).
Вказана постанова отримана товариством 12.10.2016 (а.с. 50).
Крім того, 22.09.2016 головний інспектор будівельного нагляду за діяльністю органів державного архітектурно-будівельного контролю та ринкового нагляду Департаменту ДАБІ у Полтавській області ОСОБА_3 прийняв рішення №34 "Про скасування декларації про початок виконання будівельних робіт", яким скасував реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт на об'єкті "Реконструкція діючих очисних споруд зі збільшенням продуктивності до 800 м3/добу та заміна біологічної системи очищення повітря "ВІОFLEX" на систему реагентної нейтралізації та знешкодження викидів в атмосферу від свинокомплексу на 2500 продуктивних свиноматок з повним циклом в смт Білики, вул. Будівельна, 1, Кобеляцький район, Полтавська область", зареєстровану за №ПТ083162300973 від 15.08.2016 (а.с. 51).
На підставі вищевказаного рішення начальником Департаменту ДАБІ у Полтавській області ОСОБА_1 видано наказ від 22.09.2016 №34 "Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт" (а.с. 52).
Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не доведено правомірності прийнятого рішення "Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт" від 22.09.2016 №34.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції та зазначає наступне.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України від 17.02.2011 №3038-VI "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 №3038-VI (надалі - Закон).
Закон встановлює правові та організаційні основи містобудівної діяльності і спрямований на забезпечення сталого розвитку територій з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) замовник має право виконувати будівельні роботи після: подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України; реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності; видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.
Згідно з ст. 36 Закону право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.
Реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт проводить орган державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації. Виконувати будівельні роботи, підключати об'єкт будівництва до інженерних мереж та споруд без реєстрації зазначеної декларації забороняється.
За наявності зареєстрованої декларації про початок виконання будівельних робіт отримання замовником та генеральним підрядником чи підрядником (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) інших документів дозвільного характеру для виконання будівельних робіт та видалення зелених насаджень у межах будівельного майданчика не вимагається.
Форма декларації про початок виконання будівельних робіт, порядок її подання та реєстрації, форма повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації визначаються Кабінетом Міністрів України.
Механізм набуття права на виконання підготовчих та будівельних робіт визначає Порядок виконання підготовчих та будівельних робіт, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 №466 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.08.2015 №747) (надалі - Порядок).
Відповідно до п. 16 Порядку замовник (його уповноважена особа) заповнює і подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних процедур у будівництві до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю два примірники декларації за формою, наведеною у додатках 4, 5, 6 до цього Порядку. Один примірник декларації після проведення реєстрації повертається замовнику, другий - залишається в органі державного архітектурно-будівельного контролю. Декларація про початок виконання підготовчих робіт не надає права на виконання будівельних робіт.
Згідно з п. 17 Порядку орган державного архітектурно-будівельного контролю протягом п'яти робочих днів з дня надходження до нього декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації, та здійснює дії щодо внесення інформації, зазначеної у декларації, до реєстру.
Відповідно до п. 10 Порядку реєстрація декларацій, видача дозволу, їх дублікатів здійснюється шляхом внесення даних до реєстру з дотриманням вимог Законів України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" та "Про адміністративні послуги".
З матеріалів справи встановлено, що декларація про початок виконання будівельних робіт на об'єкті "Реконструкція діючих очисних споруд зі збільшенням продуктивності до 800 м3/добу та заміна біологічної системи очищення повітря "ВІОFLEX" на систему реагентної нейтралізації та знешкодження викидів в атмосферу від свинокомплексу на 2500 продуктивних свиноматок з повним циклом в смт Білики, вул. Будівельна, 1, Кобеляцький район, Полтавська область" зареєстрована Департаментом ДАБІ у Полтавській області 15.08.2016 за №ПТ083162300973 (а.с. 54-55).
Так, відповідно до абз. 1 п. 22 Порядку у разі виявлення органом державного архітектурно-будівельного контролю наведених у декларації недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в декларації, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), які не є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом відповідно до статті 391 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності", орган державного архітектурно-будівельного контролю письмово повідомляє замовнику протягом одного робочого дня з дня такого виявлення.
Згідно з ч. 2 ст. 391 Закону України у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня скасування.
Відповідно до абз. 8 п. 22 Порядку орган державного архітектурно-будівельного контролю скасовує реєстрацію декларації шляхом видачі відповідного розпорядчого акта. Запис про реєстрацію декларації з реєстру виключається Держархбудінспекцією не пізніше наступного робочого дня з дня повідомлення органом державного архітектурно-будівельного контролю про таке скасування.
Випадки, у яких може бути скасована декларація органом державного архітектурно-будівельного контролю, який її зареєстрував, перелічені у пункті 24 Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт.
Так, декларацію може бути скасовано органом державного архітектурно-будівельного контролю, який її зареєстрував у разі: подання замовником заяви про скасування декларації; отримання відомостей про припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем (замовником), смерті фізичної особи - замовника або визнання її безвісно відсутньою; встановлення під час перевірки порушень вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства у разі невиконання вимог приписів посадових осіб органів державного архітектурно-будівельного контролю.
Отже, для того щоб скасувати декларацію про початок виконання будівельних робіт потрібно належним чином зафіксувати порушення суб'єктом містобудування вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідність об'єкта проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, порушення містобудівного законодавства.
В спірних правовідносинах фактично перевірка об'єкту "Реконструкція діючих очисних споруд зі збільшенням продуктивності до 800 м3/добу та заміна біологічної системи очищення повітря "ВІОFLEX" на систему реагентної нейтралізації та знешкодження викидів в атмосферу від свинокомплексу на 2500 продуктивних свиноматок з повним циклом в смт Білики, вул. Будівельна, 1, Кобеляцький район, Полтавська область" проведена не була у зв'язку з недопущенням охороною ТОВ "Сільські традиції" перевіряючих на вказаний об'єкт.
Актами від 05.09.2016 та від 21.09.2016 не зафіксовано будь-яких порушень суб'єктом містобудування вимог містобудівної документації, містобудівних умов та обмежень, невідповідності об'єкта проектній документації на будівництво такого об'єкта та вимогам будівельних норм, державних стандартів і правил, порушень містобудівного законодавства, а лише зафіксовано недопущення начальником охорони ТОВ "Сільські традиції" ОСОБА_7 перевіряючих на об'єкт "Реконструкція діючих очисних споруд зі збільшенням продуктивності до 800 м3/добу та заміна біологічної системи очищення повітря "ВІОFLEX" на систему реагентної нейтралізації та знешкодження викидів в атмосферу від свинокомплексу на 2500 продуктивних свиноматок з повним циклом в смт Білики, вул. Будівельна, 1, Кобеляцький район, Полтавська область".
Стосовно недопущення охороною ТОВ "Сільські традиції" інспекторів Департаменту ДАБІ у Полтавській області на об'єкт слід зазначити, що підставою для сказаних дій слугувало наявність припису головного державного інспектора ветеринарної медицини Кобеляцького району ОСОБА_11 від 19.02.2016 №1 про зобов'язання ТОВ "Сільські традиції" забезпечити дотримання ветеринарно-санітарних вимог до свинотоварних ферм, забезпечити роботу господарства по "закритому режиму роботи" та категорично заборонити в'їзд на територію СТФ стороннього автотранспорту та доступу сторонніх осіб.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про ветеринарну медицину" припис - обов'язкова до виконання письмова вимога державних інспекторів ветеринарної медицини України, Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя, міст, районів, регіональних служб державного ветеринарно-санітарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті, що надається юридичним і фізичним особам з метою припинення виявленого порушення законодавства з питань ветеринарної медицини та усунення його наслідків.
З наявних в матеріалів справи документів встановлено, що 13.11.2015 Державною надзвичайною протиепізоотичною комісією Кобеляцької районної державної адміністрації Полтавської області винесено рішення №5 "Про посилення заходів з недопущення виникнення африканської суми свиней (АЧС) на території Кобеляцького району", відповідно до якого комісія, зокрема, вирішила на виконання рішення №4 від 27.10.2015 ДНПК при Полтавській обласній державній адміністрації та з метою недопущення подальшого розповсюдження на території Полтавської області, зокрема, Кобеляцького району, африканської чуми свиней епізоотичну ситуацію в Кобеляцькому районі щодо АЧС вважати загрозливою, зобов'язала керівників свиногосподарств та фермерських господарств забезпечити постійну роботу підприємств у "закритому режимі" та виконувати організаційно-господарські і ветеринарно-санітарні заходи по недопущенню АЧС (а.с. 83-85).
Наказом ТОВ "Сільські традиції" від 01.10.2015 №269-ос на підприємстві встановлено "закритий режим роботи" та категорично заборонено вхід на територію підприємства особам, які не являються працівниками підприємства, до проходження ними семиденного карантинування (згідно ветеринарно-санітарних вимог та правил Державної надзвичайної протиепізоотичної комісії) та пред'явлення діючої санітарної книжки (а.с. 90).
19.02.2016 головним державним інспектором ветеринарної медицини Кобеляцького району ОСОБА_11 перевірено виконання вимог законодавства України з питань ветеринарної медицини ТОВ "Сільські традиції" та видано припис №1 про зобов'язання товариство негайно з 19.02.2016 забезпечити дотримання ветеринарно-санітарних вимог до свинотоварних ферм, терміново з 19.02.2016 забезпечити роботу господарства по "закритому режиму роботи", категорично заборонити в'їзд на територію СТФ стороннього автотранспорту та доступ сторонніх осіб, постійно тримати у робочому стані дезбар'єр при в'їзді та на території ферми, дезкилимки при вході в тваринницькі приміщення, завіз, вивіз, перегрупування тварин постійно проводити тільки після погодження з державною ветеринарною службою району, в разі виникнення загибелі тварин та підозри на АЧС, в найкоротший термін повідомити державну ветеринарну службу району, заборонити переміщення продукції та кормів з господарств, підприємств, в яких не заборонено "закритий" режим роботи (а.с. 82).
Колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правомірно визначено, що наявними у матеріалах справи документами підтверджується обґрунтованість забезпечення ТОВ "Сільські традиції" роботи підприємства по "закритому режиму" та, як наслідок, існування підстав для недопущення інспекторів Департаменту ДАБІ у Полтавській області на об'єкт.
Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що відповідачем безпідставно винесено рішення від 22.09.2016 №34 про скасування реєстрації декларації ТОВ "Сільські традиції" про початок виконання будівельних робіт на об'єкті "Реконструкція діючих очисних споруд зі збільшенням продуктивності до 800 м3/добу та заміна біологічної системи очищення повітря "ВІОFLEX" на систему реагентної нейтралізації та знешкодження викидів в атмосферу від свинокомплексу на 2500 продуктивних свиноматок з повним циклом в смт Білики, вул. Будівельна, 1, Кобеляцький район, Полтавська область", зареєстрованої за №ПТ083162300973 від 15.08.2016.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Однак, відповідач, як суб'єкт владних повноважень не виконав обов'язку покладеного на нього відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України та не довів суду правомірності прийняття рішення "Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт" від 22.09.2016 №34, отже суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, що позовні вимоги ТОВ "Сільські традиції" в частині вимог про визнання протиправним та скасування вказаного рішення є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Крім того, на підставі рішення Департаменту ДАБІ у Полтавській області "Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт" від 22.09.2016 №34, про правомірність скасування якого судом першої інстанції вказано вище, начальником Департаменту ДАБІ у Полтавській області ОСОБА_1 видано наказ від 22.09.2016 №34 "Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт" (а.с. 52).
Відповідно до статті 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Колегія суддів вважає, що з урахуванням положень ч. 1 ст. 11 КАС України, з метою повного захисту прав позивача у спірних правовідносинах, суд першої інстанції обґрунтовано вийшов за межі позовних вимог та постановив визнати протиправними та скасувати рішення Департаменту ДАБІ у Полтавській області від 22.09.2016 №34 "Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт" та наказу Департаменту ДАБІ у Полтавській області від 22.09.2016 №34 "Про скасування реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт".
Отже, суд першої інстанції належним чином оцінив надані докази і на підставі встановленого обґрунтовано частково задовольнив адміністративний позов.
Відповідно до ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним та обґрунтованим.
Колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції від 21.02.2017 р. відповідає вимогам ст. 159 КАС України, а тому відсутні підстави для її скасування та задоволення апеляційних вимог відповідача.
Відповідно до ч.1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі викладеного, колегія суддів, погоджуючись з висновком суду першої інстанції, вважає, що суд дійшов вичерпних юридичних висновків, щодо встановлення фактичних обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області залишити без задоволення.
Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 21.02.2017р. по справі № 816/2135/16 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя (підпис)Рєзнікова С.С.
Судді(підпис) (підпис) Бегунц А.О. Старостін В.В.
Повний текст ухвали виготовлений 27.11.2017 р.