22 листопада 2017 р.м.ОдесаСправа № 821/966/17
Категорія: 10.4.1 Головуючий в 1 інстанції: Василяка Д.К.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Осіпова Ю.В.,
суддів - Димерлія О.О., Скрипченка В.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Одесі апеляційну скаргу Головного управління Держпраці у Херсонській області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2017 року по справі за адміністративним позовом Комунального підприємства «Очисні споруди» Скадовської міської ради Херсонської області до Головного управління Держпраці у Херсонській області про визнання дій протиправними та скасування постанов про накладення штрафу, -
27.06.2017 року КП «Очисні споруди» Скадовської міської ради Херсонської області звернулося до Херсонського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до ГУ Держпраці у Херсонській області, в якому просило суд:
- визнати протиправними дії начальника ГУ Держпраці у Херсонській області ОСОБА_1 щодо винесення постанов від 25.05.2017р.;
- скасувати постанову від 25.05.2017р. №21-20-301/17-172с про накладення штрафу у розмірі 3200 грн.;
- скасувати постанову від 25.05.2017р. № 21-20-301/17-173с. про накладення штрафу у розмірі 9600 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем, протиправно винесено 25.05.2017р. спірні постанови, оскільки повідомлення про розгляд справи про накладення штрафу за порушення законодавства про працю, здійснено несвоєчасно та з порушенням норм чинного законодавства.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2017 року адміністративний позов КП «Очисні споруди» Скадовської міської ради Херсонської області задоволено частково. Визнано протиправними та скасовані постанови про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами ГУ Держпраці у Херсонській області №21-20-301/17-172 с та №21-20-301/17-173с від 25.05.2017р. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вказаною постановою суду 1-ї інстанції, перший заступник начальника ГУ Держпраці у Херсонській області 13.10.2017 року подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що судом, при винесенні оскаржуваної постанови порушено норми процесуального і матеріального права, просив скасувати постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 03.10.2017 року та прийняти нову постанову, якою у задоволені позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Згідно приписів п.п.1,2 ч.1 ст.197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі: відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю та/або неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, сповіщених належним чином про дату, час і місце судового розгляду.
Заслухавши суддю-доповідача, та розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність належних підстав для її задоволення.
Судом апеляційної інстанції встановлені наступні обставини справи.
В період з 10.05.2017р. по 16.05.2017р., відповідно до погодження Держпраці від 20.04.2017р., наказу ГУ Держпраці у Херсонській області від 21.04.2017р. №360, на підставі колективного звернення через Новокаховську місцеву прокуратуру №43р-17 від 20.03.2017р., направлення на перевірку від 21.04.2017р. №574, посадовими особами ГУ Держпраці у Херсонській області проведено позапланову перевірку додержання законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування Комунального підприємства «Очисні споруди» Скадовської міської ради Херсонської області.
16.05.2017р. за наслідками перевірки складено акт додержання суб'єктами господарювання законодавства по працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування №21-20-301/17 в якому зафіксовано порушення законодавства України.
25.05.2017р. за результатами розгляду акту від 16.05.2017р. начальником ГУ Держпраці у Херсонській області прийнято постанову про накладення штрафу уповноваженими посадовими особами №21-20-301/17-17с, якою на позивача накладено штраф у розмірі 3200 грн. та постанову №21-20-301/17-17с, якою на позивача накладено штраф у розмірі 9600 грн.
Не погоджуючись з вищевказаними діями та рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Вирішуючи справу по суті та частково задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з часткової обґрунтованості та часткової доведеності позовних вимог і, відповідно, з часткової неправомірності дій та спірних рішень відповідача.
Колегія суддів апеляційного суду, уважно дослідивши матеріали справи та наявні в них докази, погоджується з такими висновками суду 1-ї інстанції та вважає їх обґрунтованими, виходячи з наступного.
Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
П.1 «Положення про Державну службу України з питань праці» затвердженим постановою КМУ від 11.02.2015р. №96 визначено, що Державна служба України з питань праці є центральним органом виконавчої влади.
Згідно пп.1 п.3 цього ж Положення, основними завданнями Держпраці є реалізація державної політики у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Державна служба України з питань праці, відповідно до покладених на неї завдань, здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю (пп. 6 п. 4 Положення).
Так, «Порядком проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальними органами» (затв. наказом Міністерства соціальної політики України 02.07.2012р. №390 та за реєстр. в Міністерстві юстиції 30.07.2012р. №1291/21603) встановлено процедуру проведення Державною інспекцією України з питань праці та її територіальними органами перевірок додержання законодавства з питань праці у межах повноважень, визначених Конвенціями Міжнародної організації праці №81 1947 року про інспекцію праці у промисловості й торгівлі, ратифікованою Законом України від 08.09.2004р. №1985-IV, та №129 1969 року про інспекцію праці в сільському господарстві, ратифікованою Законом України від 08.09.2004р. №1986-IV, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.2010р. №1059 «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності суб'єктами господарювання у частині додержання вимог законодавства про працю та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю)», Положенням про Державну інспекцію України з питань праці, затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011р. №386.
Пунктом 2 Порядку №390 проведення перевірок посадовими особами Державної інспекції України з питань праці та її територіальних органів встановлено, що право проведення перевірок мають посадові особи Держпраці України та її територіальних органів, які відповідно до своїх посадових обов'язків мають повноваження державного інспектора з питань праці.
Відповідно до пунктів 4,5 Порядку, інспектор має право на проведення перевірки за наявності у нього службового посвідчення та направлення на перевірку. Інспектору на час проведення перевірки надається робоче місце, обладнане належним чином, право користування телефонним зв'язком, розмножувальною технікою, іншими послугами технічного характеру, необхідними для реалізації повноважень під час перевірки, оформлення матеріалів перевірки, спілкування з працівниками (у разі необхідності одержання пояснень).
Згідно з п.7 Порядку, за результатами перевірки складається акт. У разі виявлення порушень законодавства про працю та загальнообов'язкове державне соціальне страхування вносяться приписи про усунення виявлених порушень, вживаються заходи щодо притягнення до відповідальності винних осіб згідно із вимогами чинного законодавства.
Відповідно до статті 265 КЗпП України, посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винні у порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.
Підпунктом 54 п.4 «Положення про Державну службу України з питань праці» передбачено, що Держпраця відповідно до покладених на неї завдань накладає у випадках, передбачених законом, штрафи за порушення законодавства, невиконання розпоряджень посадових осіб Держпраці.
Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2013р. №509 затверджено Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення.
П.2 вказаного Порядку №509 передбачено, що штрафи накладаються Головою Держпраці, його заступниками, начальниками управлінь і відділів Держпраці та їх заступниками (з питань, що належать до їх компетенції), начальниками територіальних органів Держпраці та їх заступниками (уповноважені посадові особи).
Штрафи можуть бути накладені на підставі акта про виявлення під час перевірки суб'єкта господарювання або роботодавця ознак порушення законодавства про працю та/або зайнятість населення, складеного посадовою особою Держпраці чи її територіального органу.
Згідно з п.3 Порядку №509, уповноважена посадова особа не пізніше ніж через 10 днів з дати складення акта приймає рішення щодо розгляду справи про накладення штрафу.
Пунктом 4 Порядку №509 встановлено, що справа розглядається у 15-денний строк з дня прийняття рішення про її розгляд.
Відповідно до п.5 Порядку №509, у разі надходження від суб'єкта господарювання або роботодавця, якого порушено справу, обґрунтованого клопотання про відкладення її розгляду, строк розгляду справи може бути продовжений начальником управління Держпраці, його заступниками, але не більше ніж на 10 днів.
Також, у п.6 Порядку №509 вказано, що про розгляд справи Держпраці та її територіальні органи письмово повідомляють суб'єктів господарювання та роботодавців не пізніше ніж за 5 (п'ять) днів до дати розгляду рекомендованим листом чи телеграмою, телефаксом, телефонограмою або шляхом вручення повідомлення їх представникам, про що на копії повідомлення, яка залишається в Держпраці чи її територіальному органі, робиться відповідна позначка, засвідчена підписом такого представника.
Далі, відповідно ж до п.7 Порядку №509, справа розглядається за участю представника суб'єкта господарювання або роботодавця, щодо якого її порушено. При цьому, справу може бути розглянуто без участі такого представника тільки у разі, коли його своєчасно поінформовано відповідно до пункту 6 цього Порядку і від нього не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення її розгляду.
Пунктом 8 Порядку №509 встановлено, що за результатами розгляду справи уповноважена посадова особа на підставі акта, зазначеного в п3 цього Порядку, складає постанову про накладення штрафу.
Так, як встановлено судами обох інстанції та вбачається з матеріалів справи, в період з 10.05.2017р. по 16.05.2017р. посадовою особою відповідача було проведено позапланову перевірку КП «Очисні споруди» з питань додержання законодавства про працю, за результатами якої 16.05.2017р. складено акт №21-20-301/17.
Далі, як видно з матеріалів справи та не фактично заперечувалось сторонами, 18.05.2017р. начальником ГУ Держпраці у Херсонській області підписано повідомлення про розгляд справи про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та зареєстровано за №01-08/1/1399.
Вказаним повідомленням попереджено директора КП «Очисні споруди» Скадовської міської ради Херсонської області про розгляд справи про накладення штрафу об 11.30 год. 25.05.2017р.
Проте, матеріали справи містять копію конверту, який має відмітку про направлення 23.05.2017р. ГУ Держпраці в Херсонській області до КП «Очисні споруди» Скадовської міської ради Херсонської області зазначеного вище повідомлення про розгляд справи 25.05.2017р.
Також, згідно витягу із Журналу вхідної кореспонденції КП «Очисні споруди» Скадовської міської ради Херсонської області вказане повідомлення №01-08/1/1399 зареєстровано 25.05.2017р.
Не зважаючи на зазначене, 25.05.2017р. відповідачем, на підставі акту перевірки від 16.05.2017р., було розглянуто справу за відсутністю неналежно і несвоєчасно повідомленого позивача та винесено постанову №21-20-301/17-172с, якою застосовано до позивача штраф у сумі 3200 грн., та постанову №21-20-301/17-173с, якою застосовано до позивача штраф у сумі 9600 грн.
Таким чином, враховуючи вказаний факт, суд вважає, що КП «Очисні споруди» Скадовської міської ради Херсонської області, в порушення вимог п.6 «Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення», було позбавлено права бути присутнім під час розгляду справи про накладення штрафу за порушення законодавства про працю та надавати пояснення і додаткові документи.
Також, колегія суддів погоджується з висновками суду 1-ї інстанції, що факт не своєчасного направлення повідомлення про розгляд справи з відомостями про дату її початку та місце проведення, є грубим порушенням вимог «Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення».
Отже, з огляду на вищевказане, судова колегія приходить до аналогічного, що і суд 1-ї інстанції висновку, що невиконання відповідачем вимог п.6 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про працю та зайнятість населення, позбавило позивача можливості захисту своїх прав, у зв'язку з чим оскаржувані від 25.05.2017р. № 21-20-301/17-172с та № 21-20-301/17-173с дійсно підлягають скасуванню.
До того ж, слід зазначити й про те, що згідно із вимогами ст.ст. 11,71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд, згідно ст.86 цього ж Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія приходить до висновку, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні даної справи не допустив, вірно встановив фактичні обставини справи та надав їм належної правової оцінки. Наведені ж у апеляційній скарзі доводи правильності висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.198 КАС України, суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Отже, за таких обставин, судова колегія, діючи виключно в межах заявлених позовних вимог та доводів апеляційної скарги, відповідно до ст.200 КАС України, залишає цю апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду 1-ї інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст.195,197,198,200,205,206,254 КАС України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Держпраці у Херсонській області - залишити без задоволення, а постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 03 жовтня 2017 року - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Головуючий: Ю.В. Осіпов
Судді: О.О. Димерлій
ОСОБА_2