Справа: № 823/1316/17 Головуючий у 1-й інстанції: Гаврилюк В.О. Суддя-доповідач: Шелест С.Б.
Іменем України
28 листопада 2017 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуюча суддя : Шелест С.Б.
Судді: Кузьмишина О.М., Пилипенко О.Є.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 23.10.17р. у справі №823/1316/17 за позовом ОСОБА_2 до Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 23.10.17р. адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправним та скасовано рішення комісії Черкаської обласної державної адміністрації з питань видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформлене протоколом № 7 від 27.07.17р. про відмову ОСОБА_2 у встановленні статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачі посвідчення категорії 1; зобов'язано відповідача видати Позивачу посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з вказаною постановою, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Свої вимоги апелянт мотивує тим, що на підставі Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01 січня 2015 року, виключено абзац п'ятий частини другої статті Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», тобто виключено саме зону посиленого радіоекологічного контролю, а тому з 01 січня 2015 року відсутні правові підстави для віднесення осіб, з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи 4 категорії до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, оскільки такі, на території забрудненої зони не проживають.
Розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу відповідача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як свідчать обставини справи та установлено судом першої інстанції, згідно посвідчення серії НОМЕР_1 від 12.01.93р. Позивач постійно проживала на території зони посиленого радіоекологічного контролю і є постраждалою від Чорнобильської катастрофи (категорія 4).
Відповідно до експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України № 200 від 17.10.16р. Позивач має діагноз: злоякісне утворення лівої молочної залози, ст. ІІ-А, pT2N0M0, кл.гр.ІІ і вказане захворювання позивача пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.
Згідно з довідкою до акту огляду медико-санітарною експертною комісією серії 10 ААВ № 856815 від 06.12.16р. Позивачу безтерміново встановлено ІІ групу інвалідності, причина інвалідності - захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.
На виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 10.07.17р. у справі № 823/914/17 Управлінням соціального захисту населення Тальнівської районної державної адміністрації Черкаської області 25.07.17р. направлені до Департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації на розгляд комісії по видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, документи щодо видачі ОСОБА_2 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорії 1.
За результатами розгляду вказаного питання, рішенням комісії Черкаської облдержадміністрації з питань видачі посвідчення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 27.07.17р., оформленим протоколом № 7, відмовлено ОСОБА_2 у встановленні статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачі посвідчення категорії 1, з покликанням на Закон України від 28 грудня 2014 року №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», яким виключено абзац 5 частини 2 статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», а саме: виключено зону посиленого радіоекологічного контролю (смт. Коцюбинське). Тому, Позивач з 01 січня 2015 року (дата набрання Законом чинності) на території забрудненої зони не проживає.
Задовольняючи адміністративний позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що виключення зони посиленого радіоекологічного контролю із переліку радіоактивно забруднених територій не позбавляє осіб, яким раніше були видані посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, відповідного статусу.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з огляду на таке.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначає Закон України від 28 лютого 1991 року № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; надалі - Закон № 796-ХІІ).
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 14 Закону 796-ХІІ, категорія 1 потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи встановлюється інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до пп. 2 частини 1 статті 9 Закону 796-ХІІ потерпілими від Чорнобильської катастрофи є громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Критерії, за якими особи відносяться до потерпілих від Чорнобильської катастрофи, зазначені у статті 11 Закону 796-ХІІ.
Позивач отримав статус особи, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи саме у зв'язку з проживанням у зоні посиленого радіоекологічного контролю.
Так, у відповідності до пункту 4 частини 1 статті 11 Закону 796-ХІІ до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
Визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій містилося у статті 2 Закону 796-ХІІ. Згідно вказаної норми права до зон радіоактивного забруднення належать: зона відчуження, зона безумовного (обов'язкового) відселення, зона гарантованого добровільного відселення та зона посиленого радіоекологічного контролю.
Аналогічне визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій містилося у статті 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З 01 січня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.1214р. № 76-VIII.
Вказаним Законом статтю 2 Закону 796-ХІІ було виключено, а також виключено абз. 5 ч. 2 ст. 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», який визначав зону посиленого радіоекологічного контролю як одну із зон радіоактивно забруднених територій.
Разом з тим, саме по собі виключення зони посиленого радіоекологічного контролю із переліку радіоактивно забруднених територій не позбавляє осіб, яким раніше були видані посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи, відповідного статусу.
Прикінцевими положеннями Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» також не було передбачено, що раніше видані посвідчення особи, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, вважаються недійсними.
Окремі види компенсацій та пільг відповідно до Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» дійсно надавалися лише у період проживання на території посиленого радіоекологічного контролю.
Проте, Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у редакції, чинній після 01 січня 2015 року, передбачає надання особам, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, певних пільг та компенсацій незалежно від їх місця проживання. Зокрема, статті 51, 56 вказаного Закону передбачають надання особам, які потерпіли від Чорнобильської катастрофи 4 категорії, додаткової пенсії та пільг щодо обчислення стажу роботи (служби).
Крім того, встановлення категорії 1 інвалідам з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи не є пільгою чи компенсацією у розумінні Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що Позивач належить до осіб, які відповідно до пункту 1 частини 1 статті 14 Закону 796-ХІІ мають право на встановлення категорії 1 потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи, тому у відповідача були відсутні підстави для відмови у наданні Позивачу статусу особи постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 та видачі у зв'язку з цим відповідного посвідчення.
Вищевикладеним спростовуються доводи апеляційної скарги.
У іншій частині - постанова суду першої інстанції судом апеляційної інстанції не переглядається, оскільки за правилами ч.1 ст.195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.
Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, підстави для задоволення апеляційної скарги - відсутні.
Керуючись ст.ст.195, 197, 200, 205, 206 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд
апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Черкаської обласної державної адміністрації на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 23.10.17р. у справі №823/1316/17 - залишити без задоволення, а постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 23.10.17р. у справі №823/1316/17 - без змін.
Дана ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку відповідно до вимог КАС України.
Головуюча суддя Шелест С.Б.
Судді : Кузьмишина О.М.
Пилипенко О.Є.