Постанова від 21.11.2017 по справі 816/1255/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2017 р. Справа № 816/1255/17

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Ральченка І.М.

Суддів: Бершова Г.Є. , Катунова В.В.

за участю секретаря судового засідання Ружинської К.О

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Територіального управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області на постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 19.09.2017р. по справі № 816/1255/17

за позовом ОСОБА_1

до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області треті особи Чутівський районний суд Полтавської області , Головне управління Державного казначейства України в Полтавській області

про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, у якому просив визнати протиправною відмову ТУ ДСА України в Полтавській області у здійснені нарахування та виплати за період з 01.01.2017 по 30.06.2017 суддівської винагороди, виходячи з розміру посадового окладу у розмірі 32 000 грн. (визначеному відповідно до ч. 3 ст. 133 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 № 2453-VІІІ - 10 мінімальних заробітних плат, з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати, визначеної у ст. 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" - 3200 грн.), з виплатою щомісячних доплат за вислугу років та за обіймання адміністративної посади, а також допомоги на оздоровлення; зобов'язати ТУ ДСА України в Полтавській області нарахувати та виплатити суддівську винагороду за період з 01.01.2017 по 30.06.2017, виходячи з розміру посадового окладу у 10 мінімальних заробітних плат, встановленого ч. 3 ст. 133 ЗУ "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 № 2453-VІІІ, з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати у розмірі 3200 грн., встановленого на 01.01.2017 відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", з виплатою щомісячних доплат: за перебування на адміністративній посаді в період з 01.01.2017 по 16.05.2017 - 10% від посадового окладу та за вислугу років: з 01.01.2017 по 29.05.2017 в розмірі 40 % від посадового окладу та з 30.05.2017 по 30.06.2017 в розмірі 50 % від посадового окладу, а також допомогу на оздоровлення, з врахуванням виплачених сум.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 19.09.2017 року позовні вимоги задоволено.

ТУ ДСА України в Полтавській області подала апеляційну скаргу, в якій просила скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги заявник посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. При цьому, апелянт зазначає, що суд першої інстанції неповністю з'ясував обставини, які мають значення для справи, у зв'язку з чим дійшов помилкових висновків.

Апеляційна скарга розглядаються відповідно до ч. 6 ст. 12 КАС України та ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.

Як встановлено судовим розглядом, Постановою Верховної Ради України наказом голови Чутівського районного суду Полтавської області від 20.12.2006 №29/о зараховано ОСОБА_1 на посаду судді Чутівського районного суду Полтавської області безстроково з 30.11.2006.

Рішенням зборів суддів Чутівського районного суду Полтавської області від 16.04.2015 обрано суддю Чутівського районного суду Полтавської області ОСОБА_1. на посаду голови Чутівського районного суду Полтавської області строком на два роки, але не більше як на строк повноважень судді, з 17.05.2015 по 16.04.2017.

Відповідно до наказу голови Чутівського районного суду Полтавської області від 16.04.2015 №11-ос голові Чутівського районного суду Полтавської області ОСОБА_1 встановлено щомісячну доплату за перебування на адміністративній посаді в розмірі 10 % посадового окладу судді місцевого суду.

Наказом в.о. голови Чутівського районного суду Полтавської області від 18.04.2017 №3-ос припинено судді Чутівського районного суду Полтавської області ОСОБА_1 з 18.04.2017 виплату щомісячної доплати за перебування на адміністративній посаді, що була встановлена наказом №11-ос від 16.04.2015.

Згідно з наказом в.о. голови Чутівського районного суду Полтавської області від 15.05.2017 №4-ос ОСОБА_1, як суддя Чутівського районного суду Полтавської області приступив до здійснення адміністративних повноважень голови Чутівського районного суду Полтавської області з 15.05.2017 до обрання на посаду голови Чутівського районного суду Полтавської області відповідно до вимог ст. 20 Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Пунктом 2 вказаного наказу встановлено ОСОБА_1, виконуючому обов'язки голови Чутівського районного суду Полтавської області, щомісячну доплату за перебування на адміністративній посаді в розмірі 10 % посадового окладу судді місцевого суду з 15.05.2017.

Згідно штатного розпису Чутівського районного суду Полтавської області на 2017 рік посадові оклади суддів затверджені на рівні 16 000 грн.

Відповідно до наказу Чутівського районного суду Полтавської області від 22.05.2012 №16-о.с. ОСОБА_1 встановлено з 29.05.2012 щомісячну доплату за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу.

Відповідно до наказу Чутівського районного суду Полтавської області від 30.05.2017 №6-о.с. ОСОБА_1 встановлено з 29.05.2017 щомісячну доплату за вислугу років у розмірі 50% посадового окладу у зв'язку з наявністю стажу роботи 20 років.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з наявності підстав для виплати позивачу суддівської винагороди з урахуванням розміру мінімальної заробітної плати, визначеної у ст. 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" - 3200 грн.

Колегія суддів із такими висновками суду першої інстанції не погоджується та зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.130 Конституції України розмір винагороди судді встановлюється законом про судоустрій.

Згідно з ч.1 ст.135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 02.06.2016 №1402-VIII) суддівська винагорода регулюється цим Законом та не може визначатися іншими нормативно-правовими актами.

Пунктом 2 ч.3 ст. 135 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) базовий розмір посадового окладу судді місцевого суду становить - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року.

Водночас абзацом 1 статті 22 розділу ХІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" обумовлено, що право на отримання суддівської винагороди у розмірах, визначених цим Законом, мають судді, які за результатами кваліфікаційного оцінювання підтвердили відповідність займаній посаді (здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді) або призначені на посаду за результатами конкурсу, проведеного після набрання чинності цим Законом.

Пунктом 23 розділу XII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про судоустрій і статус суддів" визначено, що до проходження кваліфікаційного оцінювання суддя отримує суддівську винагороду, визначену відповідно до положень Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Посадовий оклад судді, який не пройшов кваліфікаційне оцінювання, визначається відповідно до розміру визначено частини 3 статті 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Так, згідно з частиною 3 статті 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" від 07.07.2010 №2453-VI посадовий оклад судді місцевого суду встановлюється в розмірі 10 мінімальних заробітних плат.

У ході судового розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 не проходив кваліфікаційного оцінювання, зокрема, для підтвердження відповідності займаній посаді судді, що підтверджується листом Чутівського районного суду Полтавської області від 08.08.2017 № 3072/05-72/17.

Отже, посадовий оклад позивача належить обраховувати з огляду на розмір, визначений частиною 3 статті 133 Закону України "Про судоустрій і статус суддів".

Відповідно до статей 7 та 8 Закону України "Про державний бюджет України на 2017 рік" від 21.12.2016 № 1801-VІІ у 2017 році розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня становить 3200 грн.; з 1 січня 2017 року прожитковий мінімум для працездатних осіб встановлений у розмірі 1600 грн.

Згідно з пунктом 3 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774- VІІІ мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.

До внесення змін до законів України щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі 1600 гривень.

Відповідно до правової позиції Конституційного суду України, викладеної в рішенні від 26.12.2011 № 20-рп/2011, передбачені законом соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.

Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною 1 статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

На час розгляду справи пункт 3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" є чинним, не конституційним у встановленому законодавством порядку не визнавався.

При цьому Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" не містить вказівки щодо не застосування пункту 3 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону до Законів України "Про судоустрій і статус суддів" № 1402-VIII та "Про судоустрій і статус суддів" №2453-VI.

Таким чином, з 01.01.2017 розмір посадового окладу судді місцевого суду, який не пройшов кваліфікаційне оцінювання, становить 16000 грн.

Одночасно колегія суддів вважає за необхідне вказати, що, у даному випадку, не відбулось звуження прав позивача, оскільки розмір суддівської винагороди порівняно з минулими періодами не змінився.

Згідно з частиною першою статті 51 Бюджетного кодексу України керівники бюджетних установ утримують чисельність працівників, військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та здійснюють фактичні видатки на заробітну плату (грошове забезпечення), включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах фонду заробітної плати (грошового забезпечення), затвердженого для бюджетних установ у кошторисах.

Відповідно до частин 1, 2 статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

У відповідності до ст. 119 Бюджетного кодексу України нецільовим використанням бюджетних коштів є їх витрачання на цілі, що не відповідають: бюджетним призначенням, встановленим законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет); напрямам використання бюджетних коштів, визначеним у паспорті бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу у бюджетному процесі) або в порядку використання бюджетних коштів; бюджетним асигнуванням (розпису бюджету, кошторису, плану використання бюджетних коштів).

Законом України «Про Державний бюджет України на 2017 рік» від 21.12.16р. №1801-VIII видатки на оплату суддів, що не пройшли кваліфікаційне оцінювання, виходячи з посадового окладу 32000 грн. не передбачені, а тому відповідач не мав правових підстав для перерахунку та виплати суддівської винагороди позивачу поза межами видатків державного бюджету на його оплату праці.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 13.07.16р. у справі № 820/4653/15.

Колегія вважає за необхідне зазначити, що кваліфікаційне оцінювання судді - це встановлена законом процедура визначення Комісією професійного рівня знань судді та відповідності його займаній посаді, поетапне проведення якої породжує різні правові наслідки у осіб, що пройшли таке оцінювання та підтвердили свою здатність здійснювати правосуддя у відповідному суді від осіб, які таке оцінювання не пройшли.

Тобто, метою проведення кваліфікаційного оцінювання є виявлення та заохочення суддів, які змогли підтвердити достатній рівень знань та відповідність його займаній посаді.

Крім того, колегія суддів зазначає, що наявна різниця у статусі між особами, що пройшли оцінювання та тими, що його не пройшли, з урахуванням відсутності їх вини у цьому, та її наслідки, які знаходять своє відображення у тому числі і в розмірі суддівської винагороди, не повинні слугувати обставинами, що породжують поглиблення такої різниці та створення нових факторів для її існування, а саме, суддя, що пройшов кваліфікаційне оцінювання не може отримувати суддівську винагороду у розмірі, що на порядок нижчий, ніж той суддя, що його на даному етапі не пройшов, оскільки в даному випадку не буде застосований принцип розумності, що зашкоджуватиме самій суті права.

Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що при виплаті ОСОБА_1

суддівської винагороди у період з січня по червень 2017, розрахованої з розміру посадового окладу - 16000 грн, відповідач діяв на підставі, в межах і в спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення вимог даного адміністративного позову.

Відповідно до ст. 202 Кодексу адміністративного судочинства України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є, зокрема, невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання,

Оскільки постанова суду першої інстанції прийнята з порушенням норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання є підстави для її скасування з прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні адміністративного позову.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Територіального управління Державної судової адміністрації України в Полтавській області задовольнити.

Постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 19.09.2017р. по справі № 816/1255/17 скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Ральченко І.М.

Судді Бершов Г.Є. Катунов В.В.

Повний текст постанови виготовлений 27.11.2017 р.