Ухвала від 27.11.2017 по справі 204/4023/17

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2017 рокусправа № 204/4023/17(2-а/204/172/17)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Шальєвої В.А.

суддів: Білак С.В. Олефіренко Н.А.

секретар судового засідання: Лащенко Р.В.

за участі позивача ОСОБА_1

представника відповідача Грінченко І.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судового засідання Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у м. Дніпрі апеляційну скаргу Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі на постанову Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 28.09.2017 р. у справі № 204/4023/17 за позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі про визнання дій протиправними, скасування розпорядження, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська з адміністративним позовом до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі (далі - УПФУ) про визнання протиправними дій зі зменшення в ході виконання судових рішень в справі № 204/398/17 розміру загального відсотку розрахунку пенсії від заробітку з 90% на 60% та нарахування переплати пенсії в сумі 4634,40 грн.; скасування розпорядження № 168578 від 25.05.2017 р.; зобов'язання здійснити нарахування та виплату пенсії з 01.01.2017 р. в розмірі 90% суми заробітної плати з урахуванням інших виплат, заявлених уточнюючою довідкою ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області № 104/10/04-62-05-034 від 19.12.2016 р.

Постановою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 28.09.2017 р. позов задоволено.

В апеляційній скарзі відповідач просить скасувати постанову з підстав порушення норм матеріального права, прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позову. Апелянт вказує, що на виконання судових рішень, що набрали законної сили, позивачу здійснено перерахунок пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» з 01.01.2017 р. в розмірі 60% від суми заробітної плати, яка зазначена у відповідній довідці. Оскільки в судових рішеннях не зазначено застосування до перерахунку пенсії відсотку за матеріалами пенсійної справи, перерахунок проведено із застосуванням відсотку, який передбачено Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VII, що є чинним з 01.05.2016 р.

В судовому засіданні представник відповідача апеляційну скаргу підтримав та просив її задовольнити.

Позивач в судовому засіданні просив в задоволенні апеляційної скарги відмовити.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі, перевіривши доводи апеляційної скарги матеріалами справи, приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивачу з 09.08.2008 р. призначена пенсія державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» із загальним відсотком пенсії від середнього заробітку на момент призначення пенсії у розмірі 90%. Постановою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 20.02.2017 р. із змінами, внесеними постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.05.2017 р., відповідача зобов'язано здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.01.2017 р. з урахуванням всіх виплат, зазначених у довідці №104/10/04-62-05-034 від 19.12.2016 р., з урахуванням виплачених сум. На виконання постанови Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 20.02.2017 р. та постанови Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.05.2017 р. відповідач розпорядженням 168578 від 25.05.2017 р. здійснив позивачу перерахунок раніше призначеної пенсії з урахуванням всіх виплат, зазначених у вищевказаній довідці, при цьому розмір загального відсотку пенсії від середнього заробітку став складати 60%.

Враховуючи, що при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а стаття 37 Закону України «Про державну службу» регулює правовідносини з призначення пенсії, а не її перерахунку, що не є тотожним поняттям, суд першої інстанції дійшов висновку, що зміни щодо застосування розміру відсотків заробітної плати стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, тому такі норми не можуть бути застосовані при перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення, відповідно, дії відповідача щодо самостійного зменшення розміру відсотків пенсії від заробітної плати при перерахунку вже призначеної пенсії позивачу є неправомірними.

Колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції про задоволення позову, з огляду на наступне.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що ОСОБА_1 з 09.08.2008 р. призначена пенсія державного службовця відповідно до Закону України «Про державну службу» із загальним відсотком пенсії від середнього заробітку на момент призначення пенсії у розмірі 90%.

Постановою Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 20.02.2017 р. в справі № 204/398/17 зобов'язано УПФУ здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 21.12.2016 р. пенсії з урахуванням всіх виплат, зазначених у довідці № 104/10/04-62-05-034 від 19.12.2016 р., з урахуванням виплачених сум. Постановою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 03.05.2017 р. в справі № 204/398/17 змінена постанова суду першої інстанції в частині строку здійснення перерахунку - з 21.12.2016 р. на 01.01.2017 р.

На виконання зазначених судових рішень розпорядженням УПФУ № 168578 від 25.05.2017 р. здійснено перерахунок пенсії за віком позивача, проте змінено розмір загального відсотку пенсії від середнього заробітку з 90% на 60%.

Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу, на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Позивачу пенсія призначена в розмірі 90% заробітної плати.

Оскільки відповідачем при призначенні пенсії позивачу не враховано всіх складових заробітної плати державного службовця, відбулось звернення ОСОБА_1 до суду з позовом про здійснення перерахунку пенсії.

З огляду на положення ст. 37 Закону України «Про державну службу», які були чинні саме на час призначення пенсії позивачу, орган Пенсійного фонду повинен зробити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі судового рішення, виходячи з розміру 90% від суми її заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Дійсно, статтею 90 Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 р. № 889-VII, який є чинним на час здійснення позивачу перерахунку пенсії, передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Разом з тим, зміни у законодавстві щодо підстав призначення пенсії та розміру пенсії в частині визначення розміру відсотку заробітної плати стосуються осіб, які звернулись за призначенням пенсії після набуття чинності такими змінами законодавства, та не можуть застосовуватися при здійсненні перерахунку вже призначеної пенсії.

Відтак, є правильним висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції з підстав, викладених вище.

З урахуванням викладеного, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови не вбачається.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 10, 11, 159, 160, 195, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі на постанову Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 28.09.2017 р. у справі № 204/4023/17 залишити без задоволення.

Постанову Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 28.09.2017 р. у справі № 204/4023/17 за позовом ОСОБА_1 до Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Дніпрі про визнання дій протиправними, скасування розпорядження, зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі.

Повний текст ухвали складений 28.11.2017 р.

Головуючий: В.А. Шальєва

Суддя: С.В. Білак

Суддя: Н.А. Олефіренко