Ухвала від 28.11.2017 по справі 229/3242/17

Головуючий у 1 інстанції - Рагозіна С.О.

Суддя-доповідач - Шишов О.О.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2017 року справа №229/3242/17

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Донецький апеляційний адміністративний суд колегією суддів у складі: головуючого судді: Шишова О.О.,суддів Сіваченка І.В.,Чебанова О.О., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації Донецької області на постанову Дружківського міського суду Донецької області від 04 жовтня 2017 р. у справі № 229/3242/17 (головуючий І інстанції Рагозіна С.О.) за позовом ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернулась до Дружківського міського суду Донецької області з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації Донецької області (далі - відповідач, управління), в якому просила визнати протиправними дії управління щодо відмови у взятті його на облік, як внутрішньо переміщеної особи та зобов'язати Управління соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації Донецької області взяти його на облік внутрішньо переміщених осіб.

Постановою Дружківського міського суду Донецької області від 21 липня 2017 року адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління соціального захисту населення Ясинуватської державної районної адміністрації Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано дії Управління соціального захисту населення Ясинуватської державної районної адміністрації Донецької області щодо відмови ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1,РНОКПП НОМЕР_1 у взятті на облік внутрішньо переміщеної особи.

Зобов'язано Управління соціального захисту населення Ясинуватської державної районної адміністрації Донецької області взяти на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1,РНОКПП НОМЕР_1, та видати їй довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Також було вирішено питання щодо судових витрат.

Відповідач, не погодившись з постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт посилається не те, що позивач перемістився с.Нетайлове, яке теж знаходиться у зоні проведення Антитерористичної операції, а тому апелянт вважає, що позивач не має права на статус внутрішньо переміщеної особи.

Особи, які беруть участь у справі, до судового засідання не з'явились, про дату, час і місце апеляційного розгляду повідомлені належним чином, у зв'язку з чим у відповідності до вимог ст.197 КАС України справа розглянута в порядку письмового провадження.

При таких обставинах колегія суддів вважає за необхідне розглянути справу у відсутність осіб, які не з'явились.

За правилами частини першої статті 195 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю - доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги на наданих заперечень, встановила наступне.

Судом встановлено ОСОБА_2 зареєстрована в АДРЕСА_1 з 18 вересня 1990 року (а.с.6 зворотній бік).

У листі від 28 лютого 2017 року № 904/09 управління соціального захисту населення Ясинуватської районної військово-цивільної адміністрації Донецької області відмовило ОСОБА_2 в отриманні статусу переміщеної особи та у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи у зв'язку з тим, що селище Сєверне Ясинуватського району Донецької області не входить до жодного із списків населених пунктів зони АТО (а.с.7).

Колегія суддів вважає, що спірним в межах цієї справи є питання правомірності дій відповідача щодо відмови у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 1 Закону № 1706-VII визначено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.

Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.

За приписами пунктів 2, 3 статті 7 Закону № 1706-VII Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.

За вимогами частини першої статті 4 Закону № 1706-VII факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи; підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Механізм видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції (далі - довідка), та надання цим особам щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, врегульований Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 509 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Порядок № 509), та Порядком надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 жовтня 2014 року № 505 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин; далі - Порядок № 505).

Згідно з пунктом 1 Порядку № 509 довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції (далі - особа, яка переміщується).

За приписами пункту 2 Порядку № 509 для отримання довідки особа, яка переміщується, звертається із заявою встановленої форми до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах рад (далі - уповноважені органи).

Підстави для відмови у видачі довідки наведені в пункті 8 Порядку № 509 і ними є: відсутність обставин, що спричинили переміщення особи з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції; втрата або викрадення документів, що посвідчують особу, яка переміщується, та підтверджують громадянство України, до їх відновлення.

Статтею 1 Закону України від 2 вересня 2014 року № 1669-VII "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" визначено, що територія проведення антитерористичної операції - це територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Пунктом 5 статті 11 Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" на Кабінет Міністрів України покладено обов'язок у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення, та у десятиденний строк з дня закінчення антитерористичної операції прийняти остаточний перелік.

На виконання вимог Закону розпорядженням Кабінету Міністрів України від 2 грудня 2015 року № 1275-р затверджений Перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, до якого віднесено с. Северне Ясинуватського району, Донецької області.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що позивач є внутрішньо переміщеною особою, на яких розповсюджується дія Закону № 1706-VII. Позивачу було відмовлено у видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

В межах спірних правовідносин, відсутня жодна з підстав, встановлених пунктом 8 Порядку № 509 для відмови у видачі довідки.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність підстав про визнання протиправними дії відповідача щодо відмови у взятті на облік позивача, як внутрішньо переміщених осіб.

Крім того, в апеляційній скарзі управління просить визначити правомірність застосування листа Міністерства соціальної політики України № 162/5/75/-15 від 19 лютого 2015 року, про що колегія суддів апеляційної інстанції зазначає, що листи не є нормативно-правовим актом та носять лише рекомендаційний характер.

Також, є недоречним посилання відповідача в апеляційній скарзі на те, що позивач перемістився в межах території де проводиться антитерористична операція, оскільки законодавство не ставить в залежність отримання статусу внутрішньопереміщенної особи від того, на яку саме територію, підконтрольну органам влади України, особа перемістилась.

Статтею 200 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому при таких обставинах апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення а рішення суду без змін.

Керуючись статтями 24, 160, 167,184, 195, 196, 197, 198, 202, 205, 207, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Ясинуватської районної державної адміністрації Донецької області на постанову Дружківського міського суду Донецької області від 04 жовтня 2017 р. у справі № 229/3242/17- залишити без задоволення.

Постанову Дружківського міського суду Донецької області від 04 жовтня 2017 р. у справі № 229/3242/17- залишити без змін.

Рішення набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання рішенням законної сили.

Головуючий суддя О.О.Шишов

Судді І.В.Сіваченко

О.О.Чебанов