Справа № 686/19880/17
20 листопада 2017 року Хмельницький міськрайонний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої - судді Козак О.В.
з участю: секретаря - Слободянюк А.Ю.,
представника позивача - Карського Л.І.,
представника відповідача - Овчарук К.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Хмельницькому адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дії,
11.10.2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити дій, в якому з врахуванням уточнених вимог просив: визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зі зменшенням пенсійного віку на вісім років, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії, починаючи з 03.07.2017 року.
В обгрунтування позовних вимог позивач вказав, що він є учасником ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році за категорією 2, що підтверджується відповідним посвідченням.
03.07.2017 року він звернувся із заявою до відповідача про переведення його на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Однак, в липні 2017 року отримав від Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому листа, згідно якого йому було відмовлено у наданні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оскільки в довідці №5732/08 від 10.03.2015 року Галузевого державного архіву Міністерства оборони України не виявлено дні виїзду у зоні відчуження, а період його участі у ліквідації наслідків на ЧАЕС не можливо підтвердити первинними документами.
Проте, згідно довідки №5732/08 від 10.03.2015 року Галузевого державного архіву Міністерства оборони України встановлено, що дні виїзду не відображені, у зв'язку з тим, що накази командира в/ч НОМЕР_1 по виїздах за період з 01.01.1987 року по 04.12.1987 року були вилучені з частини Головною військовою прокуратурою м.Москви в листопаді 1989 року (м.Москва К-160) та пошук вказаних документів понад 10 років результату не дав, тому вказані документи зняті з обліку в Галузевому державному архіві як такі, що остаточно втрачені згідно акта від 04.04.2013 року.
Згідно запису в Військовому білеті НК №4366072 на сторінці 24-25 вказано, що в період з 01.08. по 26.09.1987 року він виконував обов'язки по ліквідації аварії в Чорнобильській АЕС.
Згідно відповіді Департаменту соціального захисту населення Хмельницької ОДА №04.02-930 від 09.02.2017 року на його заяву встановлено, що посвідчення серії НОМЕР_2 від 07.10.1992 року учасника ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії видано йому на підставі довідки Хмельницького механічного заводу, якою встановлено, що йому було виплачено в листопаді 1987 року соціальну допомогу за виконання державного обов'язку на Чорнобилі за 27 днів в п'ятикратному розмірі в сумі 793 руб.24 коп. та за 30 днів в однократному розмірі в сумі 148 руб.80 коп..
Вважає, що відмова відповідача не відповідає вимогам закону з наступних підстав.
Відповідно до абзацу 1 ст.1 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», цей Закон спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території.
Згідно ст.9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, також віднесені учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків.
Відповідно до ст.10 вказаного Закону, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівників державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості.
Частиною 1 ст.55 вказаного Закону встановлено, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на 8 років.
Відповідно до ст.65 ч.3 вказаного Закону посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Згідно п.2 ч.1 ст.14 вказаного Закону до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії відносяться, зокрема, учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році - не менше 14 календарних днів.
Відповідно до ст.15 вищевказаного Закону визначено, що довідки про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Верховним Судом України у постановах від 21.11.2006 року, 04.09.2015 року (справи №21-1048во06, №690/23/15-а) висловлено правовий висновок щодо застосування ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зокрема вказано, що єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи та надають право користування пільгами, встановленими Законом №796-ХІІ, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про евакуацію, відселення, самостійне переселення, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи. Аналогічна позиція висловлена також у постанові Вищого адміністративного суду України від 21.01.2015 року по справі №К/800/53362/14. А тому позивач просить позов задоволити.
В судовому засіданні представник позивача уточненні позовні вимоги підтримав, просив їх задоволити.
Представник відповідача позовні вимоги не визнала та просила в їх задоволенні відмовити, оскільки позивачем не надано первинних документів на підтвердження періодів його участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (днів виїзду у зону відчуження), надавши суду відповідні письмові заперечення заперечення.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, про що свідчить посвідчення серії НОМЕР_2 , видане 07.10.1992 року.
З 21.12.2007 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому та отримує пенсію по інвалідності, що підтверджується розпорядженням № 858727 від 11.07.2017 року.
03.07.2017 року ОСОБА_1 звернувся із заявою до Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому про переведення його на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Згідно листа Управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому №14764/03 від 13.07.2017 року ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зі зниженням пенсійного віку, оскільки в довідці №5732/08 від 10.03.2015 року Галузевого державного архіву Міністерства оборони України не виявлено дні виїзду у зону відчуження, а період його участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не можливо підтвердити первинними документами.
Відповідно до довідки №5732/08 від 10.03.2015 року Галузевого державного архіву Міністерства оборони України встановлено, що по архівних документах військової частини № НОМЕР_3 ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у період з 01.08.1987 (наказ №41) по 26.09.1987 (наказ №97). Дні виїзду в зони (на об'єкти, населенні пункти) не відображені. Оскільки, згідно ліквідаційного акту в/ч НОМЕР_4 , накази командира в/ч НОМЕР_1 по виїздах за період з 01.01.1987 року по 04.12.1987 року були вилучені з частини Головною військовою прокуратурою м.Москви в жовтні 1989 року (м.Москва К-160). Пошук документів, який проводився Галузевим державним архівом МО України понад 10 років позитивного результату не дав. Документи зняті з обліку в Галузевому державному архіві МО України, як такі, що остаточно втрачені згідно акта від 04.04.2013 року. Довідка складена на основі книги алфавітного обліку в/ч НОМЕР_4 і журналу обліку доз опромінення в/ч НОМЕР_4 .
Згідно запису в Військовому квитку НОМЕР_5 ОСОБА_1 на сторінці 24-25 вказано, що в період з 01.08.по 26.09.1987 року він виконував обов'язки по ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Згідно відповіді Департаменту соціального захисту населення Хмельницької ОДА №04.02-930 від 09.02.2017 року на заяву ОСОБА_1 встановлено, що посвідчення серії НОМЕР_2 від 07.10.1992 року учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії видано йому на підставі довідки Хмельницького механічного заводу, якою встановлено, що ОСОБА_1 було виплачено в жовтні 1987 року допомогу за виконання державного обов'язку на Чорнобилі за 27 днів в п'ятикратному розмірі в сумі 793 руб.24 коп. та за 30 днів в однократному розмірі в сумі 148 руб.80 коп..
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, а з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів, пенсія призначається зі зниженням пенсійного віку на 10 років; які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, пенсія призначається зі зниженням пенсійного віку на 8 років.
Згідно із ст. 10 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Окрім того, за змістом частини 2 статті 14 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» 2 категорія особі, постраждалої внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлюється учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження у 1987 році - не менше 14 календарних днів.
Частиною 3 ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" та "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи" є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.
Відповідно до п. 2.1 Постанови правління Пенсійного фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 22-1 від 25.11.2005 року до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які засвідчують особливий статус особи, зокрема посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, у складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою виконувались роботи з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").
Участь ОСОБА_1 в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та його робота у зоні відчуження у 1987 році не менше 14 календарних днів, підтверджується: посвідченням учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії серії НОМЕР_2 , виданим 07.10.1992 року; військовим квитком серія НОМЕР_5 ; довідкою Хмельницького механічного заводу про розмір виплаченого заробітку та компенсації в 1987 році за виконання державного обов'язку; архівною довідкою №5732/08 від 10.03.2015 року Галузевого державного архіву Міністерства оборони України.
Відповідно до ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Згідно ч.2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Представником відповідача не надано суду належних та допустимих на спростування доводів позивача та наданих ним доказів.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що слід визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а також слід зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зі зменшенням пенсійного віку на вісім років, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії, починаючи з 03.07.2017 року.
Відповідно до ст.94 КАС України, судові витрати в сумі 640 грн. слід стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 69, 159, 160, 163, 167 КАС України, Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд -
Позов задовольнити.
Визнати незаконними дії управління Пенсійного фонду України у м.Хмельницькому щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії, відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому призначити ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до ст.55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зі зменшенням пенсійного віку на вісім років, як ліквідатору наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії, починаючи з 03.07.2017 року.
Судові витрати в сумі 640 грн. стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України.
На постанову може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня її проголошення до Вінницького адміністративного апеляційного суду через Хмельницький міськрайонний суд. У разі проголошення в судовому засіданні лише вступної та резолютивної частин постанови, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: