Справа № 2-а-4565/11
21 листопада 2017 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд у складі:
головуючої судді Мороз В.О.,
за участю секретаря Козельської Г.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в залі суду м. Хмельницький заяву державного виконавця про зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про зобов'язання до вчинення дій, -
встановив:
01.11.2017 р. державний виконавець звернувся до Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області з заявою про зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про зобов'язання до вчинення дій, мотивуючи свої вимоги тим, що на виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області знаходиться виконавче провадження №54403084, відкрите на підставі виконавчого листа № 2а-4565/11 виданого 24.07.2017 р. Хмельницьким міськрайонним судом про зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", виходячи з розміру встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 28.08.2010 р. по 28.02.2011 р., із врахуванням проведених виплат. Зазначає, що станом на 27.10.2017 року рішення суду залишається не виконаним з причин незалежних від державного виконавці. На даний час виконання виконавчого листа ускладнене, оскільки призначення на виконання судових рішень у державному бюджеті не передбачені, відповідні видатки на зазначені цілі не затверджувалися, що позбавляв боржника можливості виконати рішення суду. А тому, просить вирішити питання про зміну способу та порядку виконання рішення суду, шляхом стягнення недоплаченої допомоги в сумі 988,55 грн. з відповідача на користь позивача.
Заявник будучи повідомленим про дату, місце та час судового засідання, в таке засідання не з'явився, розгляд заяви просив проводити у його відсутності.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, клопотань не надходило.
Представник Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому в судове засідання не з'явилася, подала до суду заяву про розгляд справи за відсутності представника, просить відмовити в задоволенні заяви з підстав викладених в письмових запереченнях.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні заяви про зміну способу і порядку виконання рішення суду, внаслідок наступного.
Так, постановою Хмельницького міськрайонного суду від 05.04.2011 року постановлено визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо невиплати ОСОБА_1, як дитині війни, підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» з 28.08.2010 р. по 28.02.2011 р. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому нарахувати та виплатити ОСОБА_1, щомісячне підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком з 28.08.2010 р. і виплачувати в майбутньому з врахуванням підвищення прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян.
Постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 31.01.2013 р. постанову Хмельницького міськрайонного суду від 05.04.2011 р. скасовано, прийнято нову постанову, якою визнано неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 підвищення до пенсії, як дитині війни, в розмірі меншому ніж передбачено ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни». Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", виходячи з розміру встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 28.08.2010 р. по 28.02.2011 р., із врахуванням проведених виплат.
На виконанні у відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області знаходиться виконавче провадження №54403084, відкрите на підставі виконавчого листа № 2а-4565/11 виданого 24.07.2017 р. Хмельницьким міськрайонним судом про зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Хмельницькому провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, з підвищенням її на 30% мінімальної пенсії за віком, як дитині війни, відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", виходячи з розміру встановленого ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з 28.08.2010 р. по 28.02.2011 р., із врахуванням проведених виплат.
На виконання постанови про відкриття виконавчого провадження від Управління Пенсійного фонду України у місті Хмельницькому надійшло повідомлення за № 17424/07 від 16.08.2017 року про те, що на підставі розпорядження начальника управління здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1, сума виплати становить 988.55 грн. Повідомили також, що державним бюджетом не передбачені кошти на такі виплати і що сума доплати згідно проведеного перерахунку буде виплачена при відповідному фінансуванні.
Ст. 124 Конституції України та ст.14 КАС України встановлюють, що судові рішення, зокрема постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» від 05.06.2012 року № 4901-VІ, держава гарантує виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема, державний орган.
Згідно ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Відповідно до Законів України про Державний бюджет на 2008 - 2013 роки розпорядниками коштів Державного бюджету України є Міністерство фінансів України та Державне казначейство України.
За правилами Бюджетного кодексу України у випадку, якщо виплата донарахованої суми перевищує бюджетні призначення на поточний рік, така виплата буде здійснена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України.
Отже відсутність у боржника коштів на момент відкриття виконавчого провадження з примусового виконання рішення суду про зобов'язання здійснити відповідні виплати, не є підставою, що свідчить про неможливість виконання судового рішення.
Як зазначено з цього приводу Європейським судом з прав людини в пункті 74 рішення у справі "ОСОБА_3 проти Італії", орган державної влади не має права посилатися на брак коштів на виправдання неспроможності виконати судове рішення про виплату боргу.
Відповідно до ч.1 ст. 263 КАС України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Під зміною способу і порядку виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів реалізації (виконання) рішення в разі неможливості його виконання у спосіб і порядок, встановлений раніше. Змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті.
Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що суд може змінити спосіб і порядок виконання рішення лише: 1) у виняткових випадках; 2) за наявності обставин, що ускладнюють його виконання або роблять його неможливим; 3) за умови надання достатніх доказів наявності таких обставин.
Таких обставин судом у справі не встановлено.
Крім того, згідно з правовим висновком, викладеним у постанові Верховного Суду України №21-506а14 від 25.11.2014 року, Верховний Суд України дійшов висновку, що невиконання боржником судового зобов'язання в частині виплати через брак коштів на її виплату в розумінні частини першої статті 263 КАС не може бути вагомою причиною для зміни способу і порядку виконання судового рішення.
Враховуючи вищезазначене, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні заяви про зміну способу та порядку виконання рішення.
Керуючись ст. 263 КАС України, суд
постановив :
В задоволенні вимог заяви державного виконавця про зміну способу і порядку виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Хмельницькому про зобов'язання до вчинення дій, відмовити.
Апеляційна скарга подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький міськрайонний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали.
Суддя