08.11.2017 Справа №607/13893/17
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Ромазан В.В. розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до директора Комунального підприємства "Земельно-кадастрового бюро" ОСОБА_2 про встановлення факту незаконних дій (бездіяльності) посадової особи при здійсненні ним владних управлінських функцій, зобов'язання вчинити дії ,-
ОСОБА_1 звернулась в суд із позовною заявою до директора Комунального підприємства "Земельно-кадастрового бюро" ОСОБА_2, у якому просить встановити факт незаконних дій (бездіяльності) директора КП "Земельно-кадастрового бюро" ОСОБА_2, як посадової особи при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства (кадастрового реєстратора). Зобов'язати директора КП "Земельно-кадастрового бюро" ОСОБА_2 внести зміни у НКС у Технічній документації її земельної ділянки за кадастровим номером 6110100000:12:010:0059, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_1.
Відповідно до ст.104 КАС України, до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин. Суб'єкт владних повноважень має право звернутися до адміністративного суду у випадках, встановлених законом.
Згідно п.1 ч.1 ст.3 КАС України, справа адміністративної юрисдикції - переданий на
вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Пунктом 3 частини 1 статті 17 КАС України, компетенція адміністративних судів поширюється на спори між суб'єктами владних повноважень з приводу реалізації їхньої компетенції у сфері управління, у тому числі делегованих повноважень, а також спори з приводу укладення та виконання адміністративних договорів.
Як встановлено з матеріалів справи, між сторонами виник спір з приводу не прийняття рішення КП "Земельно-кадастрового бюро" щодо внесення зміни у НКС у Технічній документації земельної ділянки за кадастровим номером 6110100000:12:010:0059, що перебуває у приватній власності гр. ОСОБА_1.
Частиною 1 статті 18 КАС України, місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією із сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам. Усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Згідно статті 1 ЦК України, статті 2, 5 Земельного кодексу України, земельні відносини, суб'єктами яких є фізичні чи юридичні особи, органи місцевого самоврядування, органи державної влади, а об'єктами - землі у межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї), регулюються земельним і цивільним законодавством на принципах забезпечення юридичної рівності прав їх учасників, забезпечення гарантій прав на землю.
Статтею 1 ГПК України, передбачено, що підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб'єкта підприємницької діяльності (далі - підприємства та організації), мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням. У випадках, передбачених законодавчими актами України, до господарського суду мають право також звертатися державні та інші органи, фізичні особи, що не є суб'єктами підприємницької діяльності.
Згідно статті 12 ГПК України, господарським судам підвідомчі справи у спорах, що виникають із земельних відносин, в яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, за винятком тих, що віднесено до компетенції адміністративних судів.
Згідно п.7 постанови Пленум Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» від 1 березня 2013 року № 3, захист судом прав на землю у цих відносинах здійснюється способами, визначеними статтями 16, 21, 393 ЦК, статтею 152 ЗК, у тому числі шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування. Відповідно до цього спори, що виникають із земельних відносин, у яких хоча б однією зі сторін є фізична особа, незважаючи на участь у них суб'єкта владних повноважень, згідно зі статтею 15 ЦПК розглядаються в порядку цивільного судочинства. Це стосується, наприклад, позовів про визнання недійсними рішень органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування щодо видання дозволу на виготовлення (розроблення) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, вирішення інших питань, що відповідно до закону необхідні для набуття і реалізації права на землю, про надання чи передачу земельної ділянки у власність або користування чи невирішення цих питань, припинення права власності чи користування землею (статті 116, 118, 123, 128, 131, 144, 146, 147, 149, 151 ЗК та інші), крім спорів, передбачених частиною першою статті 16 Закону України від 17 листопада 2009 року N 1559-УІ "Про відчуження земельних ділянок, інших об'єктів нерухомого майна, що на них розміщені, які перебувають у приватній власності, для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності", про цивільну відповідальність за порушення земельного законодавства (статті 210, 211 ЗК), про повернення самовільно зайнятих земельних ділянок (стаття 212 ЗК).
За таких обставин, враховуючи, що спірні правовідносини виникли із земельних правовідносин, суд приходить до висновку, що в даному випадку між сторонами існує спір про право, що виник із земельних та цивільних правовідносинах, що в свою чергу виключає розгляд справи у порядку адміністративного судочинства, а тому, на підставі п.1 ч.1 ст.109 КАС України, слід відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі та повернути позивачеві позовну заяву разом із всіма доданими до неї документами.
Керуючись ст.ст. 2, 104, 109 КАС України, -
Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до директора Комунального підприємства "Земельно-кадастрового бюро" ОСОБА_2 про встановлення факту незаконних дій (бездіяльності) посадової особи при здійсненні ним владних управлінських функцій, зобов'язання вчинити дії, оскільки заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Повернути позивачеві ОСОБА_1 позовну заяву разом із всіма доданими до неї документами.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом п'яти днів з дня її проголошення. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання ухвали.
Суддя В.В.Ромазан