23.11.2017 Справа № 756/4731/17
Унікальний номер 756/4731/17
Справа № 2-а/756/214/17
23 листопада 2017 року Оболонський районний суд м. Києва у складі
головуючого судді Луценко О.М.,
при секретарі Бублієві Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві справу за позовом ОСОБА_1 до Центрального об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
У квітні 2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Центрального об'єднання управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
В обґрунтування своїх позовних вимог зазначив, що він перебуває на обліку в Центральному об»єднаному управлінні Пенсійного фонду України в м.Києві, яке з березня 2016 року є правонаступником управління Пенсійного фонду України в Оболонському районі м. Києва та та отримує з 2006 року пенсію за віком призначену на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» №3723-ХІІ від 28 грудня 1993 року ( в редакції чинній на час призначення їй пенсії) у розмірі 90% суми заробітної плати, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов»язкове державне пенсійне страхування.
В лютому 2017 року він звернувся до Центрального об»єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві із заявою про проведення перерахунку призначеної йому пенсії за віком. До заяви додав довідку Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.02.2017 року №19-1/97 про заробітну плату.
Однак відповідачем було відмовлено у перерахунку позивачу пенсії
Свої дії щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії відповідач мотивував тим, що з 01.05.2016р. набув чинності Закону України « Про державну службу( від 10.12.2015 № 889-VІІІ) п. 2 Прикінцевих та перехідних положень якого скасовано, зокрема ст..37-1 Закону України « Про державну службу( від 16.12.1993 року №3723-ХІІ) та не передбачено проведення перерахунків пенсій. Вважає, що відсутні підстави для проведення позивачу перерахунку пенсії до довідки Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.02.2017 року №19-1/97 про заробітну плату.
Позивач вважає дії відповідача щодо відмови у проведенні йому перерахунку пенсії неправомірними.
Посилаючись на вимоги статей 19, 22, 58, 64 Конституції України, ст.ст. 37, 37-1 Законом України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 28 грудня 1993 року, ст.ст. 6, 17, 18, 19, 71,72,94, 158-163, 244-2, 183-2 КАС України, Постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 №15, просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок призначеної позивачу пенсії державного службовця з врахуванням нових розмірів посадових окладів, набавок за ранг і вислугу років та всіх інших видів оплати праці з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи матеріальну допомогу та зобов»язати відповідача провести з 01.01.2017 року перерахунок та виплату пенсії державного службовця позивачу у розмірі 90% від загальної суми заробітної плати, виходячи із нових складових заробітної плати працюючого державного службовця на посаді директора департаменту, ранг та стажу роботи на державній службі, затверджених постановою кабінету Міністрів України від 18.01.2017р. № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів» та всіх інших видів оплати праці з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме: посадового окладу - 9115грн., надбавки до посадового окладу за 5 ранг державного службовця-600грн., надбавки за вислугу років за стаж державної служби -4557,50грн., а також інших складових плати праці, врахованих раніше під час початкового призначення позивачу пенсії( включаючи матеріальну допомогу для вирішення соціально- побутових питань та на оздоровлення за останні 24 календарні місяці роботи, тощо), та стягнути з відповідача на його користь судовий збір.
До судового засідання позивач надав заяву з проханням розглядати справу без його участі, оскільки позовні вимоги підтримує у повному обсязі та просив його задовольнити.
Представник відповідача до судового засідання надав заяву з проханням розглядати справу без його участі, проти позову заперечив, надав суду заперечення та просив суд відмовити у задоволенні позову.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому їх дослідженні, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню у зв'язку з наступним.
Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно - правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Судом встановлено, що позивач з березня 2006 року перебуває на обліку в Центральному об'єднаному Управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі - відповідач) та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до Закону України «Про державну службу».
27 лютого 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії у встановленому при призначені пенсії розмірі 90% від суми місячної заробітної плати відповідно довідки Міністерства аграрної політики та продовольства України від 10.02.2017 року №19-1/97 про заробітну плату з урахуванням в розрахунку пенсії сум інших витрат, а саме, грошової допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, виходячи з нових складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу та стажу роботи на державній службі згідно Закону України «Про державну службу» №889-УІІІ та постанови Кабінету Міністрів України від 18.01.2017 року №15 «Питання оплати праці працівників державних органів» постанови Кабінету Міністрів України від 08.08.2016 р. №500 «Про затвердження Порядку надання державним службовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань» з 01.01.2017.
Листом від 17.03.2017 відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії, посилаючись на те, що Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 не передбачено проведення перерахунків пенсій, в тому числі призначених до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності тощо.
Відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу» (у редакції чинній на час призначення пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 90 % суми їх заробітної плати, з якої було сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» (у редакції чинній на час призначення пенсії) у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, наякі нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною 1 ст. 66 «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно з п.п. 1, 2 ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: - суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески.
З урахуванням вищенаведеного суд доходить висновку, що до складу заробітної плати (доходу) державного службовця входять усі види виплат, з яких сплачувались страхові внески та збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 2 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» (у редакції чинній на час призначення пенсії) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до ч. 7 ст. 33 ЗУ «Про державну службу» (у редакції чинній на час призначення пенсії) умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 22 Конституції гарантується, що конституційні права людини не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
У п. 19 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про незалежність судової влади» 8 від 13.06.2007 звернуто увагу судів, що відповідно до статей 8 та 22 Конституції України не підлягають застосуванню судами закони та інші нормативно-правові акти, якими скасовуються конституційні права і свободи людини та громадянина, а також нові закони, які звужують зміст та обсяг встановлених Конституцією України і чинними законами прав і свобод. Суди при визначенні юридичної сили законів та інших нормативно-правових актів щодо їх діяльності повинні керуватися Конституцією України як актом прямої дії.
Таким чином, суд дійшов висновку, що викладені у позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та відповідно такими,що підлягають задоволенню, оскільки на час призначення пенсії позивачу діяли норми ст. 37 ЗУ «Про державну службу» в редакції Закону 1993 року, тому суд вбачає необхідним задовольнити позовну вимоги не з 01.01.2017 року, як просить позивач, а з моменту звернення з заявою про перерахунок пенсії, тобто з 27.02.2017 року.
Керуючись ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 33, 35, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу»; та керуючись ст.ст. 3, 6-9, 69-71, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суд -
позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії державного службовця з врахуванням нових розмірів посадових окладів, набавок за ранг і вислугу років та всіх інших видів оплати праці з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи матеріальну допомогу.
Зобов'язати Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 27.02.2017року перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 у розмірі 90% від загальної суми заробітної плати, виходячи із нових складових заробітної плати працюючого державного службовця на посаді директора департаменту, ранг та стажу роботи на державній службі, затверджених постановою кабінету Міністрів України від 18.01.2017р. № 15 «Питання оплати праці працівників державних органів» та всіх інших видів оплати праці з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а саме: посадового окладу - 9115грн., надбавки до посадового окладу за 5 ранг державного службовця-600грн., надбавки за вислугу років за стаж державної служби -4557,50грн., а також інших складових плати праці, врахованих раніше під час початкового призначення позивачу пенсії( включаючи матеріальну допомогу для вирішення соціально- побутових питань та на оздоровлення за останні 24 календарні місяці роботи, тощо).
В задоволенні решти вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДРПОУ 40376133) на користь ОСОБА_1 витрати по сплаті судового збору в сумі 640 грн.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Луценко О.М.