Справа № 755/14230/17
1-кс/755/6363/17
м. Київ "17" листопада 2017 р.
Слідчий суддя Дніпровського районного суду м. Києва ОСОБА_1 при секретарі ОСОБА_2 за участю прокурора Київської місцевої прокуратури №4 ОСОБА_3 , розглянувши клопотання про тимчасовий доступ до документів,
Прокурор звернувся до суду в межах кримінального провадження, внесеного до ЄРДР № 42017101040000072 від 10.04.2017 року із клопотання про надання тимчасового доступу до документів.
Клопотання мотивоване тим, що на підставі рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.11.2002 № 116/246 ІНФОРМАЦІЯ_2 15.12.2006 з ЗАТ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (натепер - ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ») укладено договір оренди земельної ділянки у АДРЕСА_1 , кадастровий номер - 8000000000:63:131:0001, розміром 7,7393 га із цільовим призначенням для експлуатації та обслуговування виробничого майданчика строком на 25 років.
Рішенням ІНФОРМАЦІЯ_1 № 431/1435 від 15.11.2016 змінено цільове призначення земельної ділянки ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » для будівництва, експлуатації та обслуговування багатоповерхового житлового комплексу з підземним паркінгом та наземними паркінгами (гаражами), адміністративно-офісними приміщеннями, торговельно-розважальними, навчальними, оздоровчими закладами та іншими об'єктами загального користування на АДРЕСА_1 та внесення змін до договору оренди.
Вказана земельна ділянка зі сторони вулиці Фанерна межує із ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », основним видом діяльності якого є виробництво та обробка деревини, зокрема, виробництво деревинно-волокнистих плит з використанням синтетичних смол як зв'язуючих.
Відповідно до ст.114 ЗК України, з метою відокремлення об'єктів, які є джерелами виділення шкідливих речовин, запахів, підвищених рівнів шуму, вібрації тощо, від територій житлової забудови створюються санітарно-захисні зони, у межах яких забороняється будівництво житлових об'єктів, об'єктів соціальної інфраструктури та інших об'єктів, пов'язаних з постійним перебуванням людей.
Наказом Міністерства охорони здоров'я України № 173 від 19.06.1996 (з наступними змінами) затверджено Державні санітарні правила планування та забудови населених пунктів (далі - Правила), відповідно до яких встановлена класифікація санітарно-захисних зон.
Відповідно до п.5.1 Правил, промислові, сільськогосподарські та інші об'єкти, що є джерелами забруднень навколишнього середовища хімічними, фізичними та біологічними факторами, при неможливою створення безвідходних технологій повинні відокремлюватись від житлової забудови санітарно захисними зонами.
Згідно з указаною класифікацією, підприємства, що займаються виробництвом виробів із деревинної шерсті: деревинно-стружкових плит, деревинно-волокнистих плит з використанням синтетичних смол як зв'язуючих, віднесено до III класу, санітарно-захисна зона яких становить 300 м, у яких не можна допускати розміщення житлових будинків з придомовими територіями.
Відповідно до протоколу огляду місця події від 05.09.2017 вбачається, що відстань від джерела викиду пароповітряної суміші цеху ДВП, розташованого на території ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », до зовнішньої сторони паркану ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » становить 118 м, замість визначених 300 м.
Але, усупереч фактичних обставин, згідно з висновком державної санітарно-епідеміологічної експертизи №05.03.02-07/29672 від 07.07.2015, виданого ІНФОРМАЦІЯ_7 , а результатами державної санітарно-епідеміологічної експертизи функціонування багатоповерхового житлового комплексу з, вбудованими прибудинковими приміщеннями громадського, торгівельного та розважального призначення, окремими об'єктами соціально-побутового обслуговування з підземним та наземним паркінгами по АДРЕСА_1 відповідає вимогам діючого санітарного законодавства України і може бути погоджений
(затверджений). Зокрема, у висновку зазначено, що санітарно-захисні зони витримуються.
Однак, на даний час, ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » продовжує здійснювати промислову діяльність пов'язану із заготівлею, переробкою та відвантаженням брухту та відходів чорних та кольорових металів.
З метою встановлення суми шкоди державним інтересом, що є обов'язковою ознакою складу злочину за ст. 356 КК України, прокурором у кримінальному провадженні спрямовано запит до ІНФОРМАЦІЯ_9 та ІНФОРМАЦІЯ_10 щодо надання інформації по земельним ділянкам за вказаною адресою, а саме щодо наявної заборгованості із сплати земельного податку, орендної плати із зазначенням структури боргу, а також проведені перевірочні заходи та вжиті заходи реагуванням із наданням належним чином завірених копій наявних документів.
На вказаний запит ІНФОРМАЦІЯ_11 відмовлено у наданні відповідної інформації та документів.
Вказані документи знаходяться у віданні ІНФОРМАЦІЯ_10 , розташованої за адресою: АДРЕСА_2 та ІНФОРМАЦІЯ_9 , розташованого за адресою: АДРЕСА_3 та можуть бути використані як докази під час судового розгляду.
Згідно ст. 84 КПК України доказами в кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність і відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Процесуальними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
Згідно ч.1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
Згідно п. 19 ст. 3 КПК України, сторони кримінального провадження - з боку обвинувачення: слідчий, керівник органу досудового розслідування, прокурор, а також потерпілий, його представник та законний представник у випадках, установлених цим Кодексом; з боку захисту: підозрюваний, обвинувачений (підсудний), засуджений, виправданий, особа, стосовно якої передбачається застосування примусових заходів медичного чи виховного характеру або вирішувалося питання про їх застосування, їхні захисники та законні представники.
Вислухавши доводи слідчого, який просив розглянути дане клопотання без повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_10 , суд пришов до висновку, що існують достатні підстави розглянути клопотання відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України, без повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_10 .
Заслухавши пояснення прокурора, дослідивши документи додані до клопотання, слідчий суддя вважає клопотання обґрунтованим.
Враховуючи наявність достатніх підстав вважати, що зазначена інформація знаходиться у ІНФОРМАЦІЯ_10 , а також така інформація має суттєве значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, та з урахуванням можливості використати цю інформацію як доказ, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність задоволення клопотання.
Враховуючи викладене, з метою досягнення дієвості кримінального провадження, керуючись статями 110, 163-165, 309, 369-372 КПК України, -
Надати прокурору Київської місцевої прокуратури № 4 ОСОБА_4 , ОСОБА_3 , слідчому СВ Дніпровського управління поліції ГУ НП у м. Києві ОСОБА_5 , тимчасовий доступ та дозвіл на вилучення завірених належним чином копій документів у ІНФОРМАЦІЯ_12 , розташованої за адресою: АДРЕСА_4 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), та ІНФОРМАЦІЯ_13 , розташованого за адресою: АДРЕСА_5 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) з метою вилучення документів, які мають значення для кримінального провадження, зокрема: щодо стану заборгованості із сплати земельного податку, орендної плати за землю суб'єктом господарювання: ПАТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), інформацію щодо сум, періоду виникнення та стану заборгованості із плати за землю (земельний податок і орендна плата); щодо цільового використання земельної ділянки; щодо проведених перевірочних заходів та вжитих заходів реагування у межах компетенції, податкові декларації з плати за землю з 2010 року (земельний податок і орендна плата), у тому числі додаток 5 до декларації, витяги про нормативно- грошову оцінку земельної ділянки; довіреності від імені службових осіб (учасників, засновників) підприємства; свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість з корінцями про отримання та квитанціями про сплату за реєстрацію; повідомлення про відкриття рахунків платника у фінансових установах Форми №П1; заяви (для юридичних осіб) Форми №1-ОПП; податкові декларації з податку на прибуток підприємства з додатками; податкові декларації з податку на додану вартість з додатками; розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5); розрахунки коригування сум податку на додану вартість до податкової декларації з податку на додану вартість (Д1); довідки про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (Д2); уточнюючи розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок; акти документальних перевірок; листи підприємства та інші документи, які містяться в обліковій справі.
Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: