Справа № 712/7973/17
Провадження № 2а/712/609/17
23 листопада 2017 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого судді - Мельник І.О.
з участю секретаря - Хоменко А.В.
адвоката - Білого М.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області, третя особа: Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області, третя особа: Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії. Свої вимоги мотивує тим, що він проходив службу в органах внутрішніх справ України в період з 10.05.2004 (наказ училища професійної підготовки працівників міліції ГУМВС України в м.Києві про призначення від 10.05.2004 року №60 о/с) по 06.07.2012 току (наказ УМВС України в Черкаській області про звільнення від 10.07.2012 року №156 с). Даний факт підтверджується відповідними записами в його трудовій книжці НОМЕР_1 від 05.05.2017 року та довідкою №14/7-Г-126 від 04.05.2017 року за підписом голови ліквідаційної комісії УМВС України в Черкаській області ОСОБА_3 Обласною МСЕК №1 20.04.2017 йому була встановлена II (друга) група інвалідності (загальне захворювання) безтерміново. Оскільки пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала - інвалідність: у період роботи, до влаштування на роботу чи після припинення роботи, з урахуванням вищевикладеного він звернувся до Управління Пенсійного фонду таїни в м.Черкасах Черкаської області із відповідною заявою від 12.06.2017 щодо призначення йому пенсії по інвалідності та надав для цього всі необхідні документи. Однак 20.06.2017 отримав відповідь №10348/02 від 20.06.2017 року за підписом начальника Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області, згідно якої його повідомлено про те, що оскільки за період роботи з 10.05.2004 по 06.07.2012 не сплачені страхові внески по загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, підстав для зарахування цього періоду до страхового стажу немає. Вважає, що рішення Управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області про відмову йому в зарахуванні періоду проходження служби в органах внутрішніх справ України в період з 10.05.2004 по 06.07.2012 до страхового стажу є неправомірним.
В судовому засіданні представник позивача адвокат Білий М.М. підтримав позов та просив задовольнити.
Представник відповідача за довіреністю Зінник К.Г. в судове засідання не з'явилася, скерувала до суду заперечення яке приєднано до матеріалів справи.
Представник третьої особи за довіреністю Коваленко А.П. в судове засідання не з'явилася, скерувала заяву про розгляд справи без їх участі, у вирішенні спору покладалася на розсуд суду.
Вислухавшти представника позивача, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступні факти і відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 проходив службу в органах внутрішніх справ України в період з 10.05.2004 (наказ училища професійної підготовки працівників міліції ГУМВС України в м.Києві про призначення від 10.05.2004 року №60 о/с) по 06.07.2012 (наказ УМВС України в Черкаській області про звільнення від 10.07.2012 року №156 о с), що підтверджується відповідними записами в трудовій книжці НОМЕР_1 від 05.05.2017 та довідкою №14/7-Г-126 від 04.05.2017 .
ОСОБА_2 12.06.2017 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії по інвалідності.
Листом № 10348/02 від 20.06.2017 відповідач відмовив в задоволенні його вимог з тих підстав, що не сплачені страхові внески за період роботи ОСОБА_2 з 10.05.2004 по 06.07.2012, тому підстав для зарахування цього періоду до страхового стажу немає.
Згідно з п.8 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції до 23.12.2015) загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які проходять строкову військову службу у Збройних Силах України, Службі безпеки України, інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях, а також в органах внутрішніх справ України.
Відповідно до ч. 1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальниками відповідно до цього Закону є підприємства, установи, організації, військові частини та органи, які виплачують заробітну плату (винагороду), готове забезпечення, допомогу, надбавку або компенсацію, - для осіб, зазначених пунктах 7-9, 12-14, 17 і 18 статті 11 цього Закону.
Згідно з ч.1 ст.15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені з частині першій статті 12 цього Закону.
Як зазначено у частині першій статті 2 Закону України від 25 березня 1992 року N 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу", час проходження такої служби зараховується громадянам до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Пунктом 1 статті 8 Закону України від 20 грудня 1991 року N 2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) було передбачено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх загального і безперервного трудового стажу, а також до стажу роботи за спеціальністю.
Разом з тим, статтею 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що у стаж роботи, що дає право на трудову пенсію, зараховується військова служба і перебування в партизанських загонах і з'єднаннях, служба в органах державної безпеки і органах внутрішніх справ, незалежно від місця проходження служби.
Частиною 1 ст. 2 Закону від 25 березня 1992 р. N 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" зазначено, що час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Проте, серед видів військової служби окремо зазначені: строкова військова служба; військова служба за контрактом осіб рядового, сержантського і старшинського складу; військова служба (навчання) курсантів (слухачів) вищих військових навчальних закладів, а також вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи вищих навчальних закладів); військова служба за контрактом осіб офіцерського складу; військова служба за призовом осіб офіцерського складу.
Законом України "Про військовий обов'язок і військову службу" навчання слухачів та курсантів зараховується до військової служби, а час проходження військової служби - до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби;
Згідно з ст. 32 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи віком від 32 років до досягнення 33 років включно, визнані інвалідами другої групи мають право на пенсію по інвалідності за наявності 5 років страхового стажу на час настання інвалідності або за день звернення за пенсією.
Відповідно до ст.. 24 Закону № 1058 (набув чинності з 01.01.2004) страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Статтею 22 Конституції України визначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статті 72 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, в період проходження служби в органах внутрішніх справ України в період з 10.05.2004 по 06.07.2012 ОСОБА_2 був застрахованою особою, а страхувальником являлось Міністерство внутрішніх справ України в особі УМВС України в Черкаській області.
Відповідно до Інформаційного листа від 18.02.2014 № 212/11/14-14 Вищого адміністративного суду України зазначено, що наявність заборгованості перед Пенсійним фондом України зі сплати страхових внесків не може бути підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство- страхувальник, в якому працює застрахована особа.
Частина перша статті 40 Закону передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000. Тому із заробітної плати позивача щомісяця утримувалася сума страхових внесків, у тому числі з 1 червня по 31.12.2010 та з 1 червня по 30.06.2012 .
Судом встановлено, що страховий стаж позивача становить 5 років 1 місяць 23 дні та перевіркою документів встановлено, що спеціалізована радіологічна МСЕК визнала позивача інвалідом другої групи загального захворювання з 20.04.2017.
Щодо відмови відповідача в перерахунку пенсії через неперерахування ВП «Охорона» страхових внесків, суд оцінює критично, оскільки відповідно до статті 106 Закону відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює позивач, так як саме воно нараховує страхові внески із заробітної плати застрахованої особи.
Таким чином, суд вважає, що управління Пенсійного фонду України в м.Черкасах Черкаської області своєю бездіяльністю в частині відмови ОСОБА_2 в зарахуванні періоду проходження служби в органах внутрішніх справ України в період з 10.05.2004 у по 06.07.2012 до страхового стажу порушив його права та законні інтереси, однак період служби з 10.05.2004 по 31.12.2006, про що наголошується відповідачем, зараховані до страхового стажу, тому позов підлягає до часткового задоволення, а саме в зарахувані ОСОБА_2 до страхового стажу період проходження служби в органах внутрішніх справ України в період з 01.01.2007 по 06.07.2012 .
Керуючись ст.ст. 2, 10, 11, 69-72, 86, 99, 100, 104-106 КАС України, Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення», суд,
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області, третя особа: Управління Міністерства внутрішніх справ України в Черкаській області про визнання відмови неправомірною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати неправомірною відмову управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області щодо зарахування ОСОБА_2 до страхового стажу період проходження служби в органах внутрішніх справ України в період з 01.01.2007 по 06.07.2012.
Зобов'язати Управління пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області зарахувати ОСОБА_2 до страхового стажу період проходження служби в органах внутрішніх справ України в період з 01.01.2007 по 06.07.2012.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови, в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.
Головуючий І.О.Мельник