Постанова від 21.11.2017 по справі 608/1534/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2017 року Справа № 608/1534/17

Номер провадження2-а/608/121/2017

Чортківський районний суд Тернопільської області в складі :

головуючого суду судді Парфенюка В. І.

з участю секретаря Южди Л.С.

позивача ОСОБА_1 та його представника ОСОБА_2

представників відповідача Павлинів І.Г. та Гурського Ю.М.,

розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Чорткові справу адміністративного судочинства за позовом ОСОБА_1 до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання протиправною відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язання призначити таку пенсію,--

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2017 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області про визнання протиправною відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зобов'язання призначити таку пенсію.

В позовній заяві він вказав, що у зв'язку з досягненням віку, необхідного для призначення пенсії із його зменшенням (55 років) як потерпілому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, звернувся до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області із заявою про призначення пенсії. Згідно положень ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, а саме за умов, що станом на 1 січня 1993 року вони прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років. Відповідач своїм рішенням від 29.06.2017 року відмовив йому в призначенні пенсії на умовах, передбачених нормами ст. 55 цього Закону, мотивуючи проживанням в с. Угринь Чортківського району з 20.05.1986 року по сьогодні, що не відноситься до радіаційно забрудненої території, а період роботи в Чортківській ПМК № 258 не дає змоги встановити тривалість роботи на території зони посиленого радіоекологічного контролю необхідний період часу.

ОСОБА_1 вважає таку відмову неправомірною, так як відповідно до записів трудової книжки вбачається факт його постійної роботи на території зони посиленого радіоекологічного контролю станом на 01.01.1993 року не менше 4-х років, а також доказом надання йому статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи є видане 09.12.1994 року Тернопільською облдержадміністрацією посвідчення (категорія 4) серії НОМЕР_3 громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю. На час звернення позивача до суду дане посвідчення ніким не скасовано, не оспорювалось чи визнано недійсним, а тому є таким, що підлягає для застосування і надання пільг.

За таких обставин ОСОБА_1 просить визнати протиправною відмову Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку та зобов'язати відповідача призначити йому таку пенсію згідно ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 16 квітня 2017 року, а також стягнути з відповідача понесені ним судові витрати по справі.

Позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 в судовому засіданні позовні вимоги підтримують, просять задовольнити з мотивів, викладених у позовній заяві.

Представники відповідача - Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області Павлинів І. Г. та Гурський Ю. М. позову не визнають, просять відмовити в його задоволенні з огляду на наступне. Положення ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачають, що особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій у розрахунку 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років. Відповідно до підпункту 5 абзацу 7 пункту 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи, які підтверджують особливий статус особи, а саме посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»). Згідно паспортних даних позивача він з 20.05.1986 року по теперішній час проживає в с. Угринь Чортківського району, що не відноситься до радіаційно забрудненої території. Враховуючи дані трудової книжки ОСОБА_1 з моменту аварії та до 16.01.1990 року він працював в Чортківському ПМК-258, так як відповідно до довідки, яку видало дане підприємство, робота позивача проходила у м. Чортків та м. Заліщики. Однак, під час проведення зустрічної перевірки достовірності видачі довідки про роботу ОСОБА_1 у Чортківському ПМК -258 на забрудненій території, а саме у м. Чортків чи м. Заліщики, як зазначено у довідці, то встановити точну тривалість даної роботи немає можливості. Відповідно до наявних відомостей про роботу позивача встановлено, що він попрацював у зоні посиленого радіаційного контролю у період з 02.07.1991 року по 31.12.1992 року лише 1 рік 5 місяців 29 днів, що є недостатнім для призначення пенсії із зниженням пенсійного віку на 5 років.

Вислухавши пояснення позивача та його представника, представників відповідача, свідків, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з таких мотивів.

Завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Угринь Чортківського району Тернопільської області, де проживає до сьогоднішнього дня, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1, виданим 24 лютого 1999 року Чортківським РВ УМВС України в Тернопільській області.

Згідно записів у трудовій книжці НОМЕР_2, заповненої 15.08.1982 року ОСОБА_1 працював з 16.07.1985 року по 16.01.1990 року в Чортківській ПМК № 258; з 18.01.1990 року по 23.02.1990 року - на Колиндянському концентратно-дріжджовому комбінаті; з 02.07.1991 року по 18.11.2013 року - на Чортківському цукровому заводі (Орендне підприємство "Чортківський цукровий завод, ВАТ "Чортківський цукровий завод", ТзОВ "Радехівський цукор", що розташований на території смт. Заводське Чортківського району Тернопільської області.

Доказом розташування названих підприємств на території зони посиленого радіоекологічного контролю є постанова Кабінету Міністрів України № 106 від 23.06.1991 року, якою згідно Додатку № 1, пункт 4 затверджено перелік населених пунктів, віднесених до зони посиленого радіоекологічного контролю, в тому числі: м. Чортків, м. Заліщики, смт. Заводське, с. Колиндяни Чортківського району Тернопільської області.

У відповідності з довідкою № 03-74, виданою 04.07.2016 року Чортківською ПМК № 258, вбачається, що ОСОБА_1 дійсно працював в ПМК-258 ТОВ «Тернопільбуд» на посаді теслі-бетоняра з 16.07.1985 року по 16.01.1990 року на об'єктах в м. Чорткові та м. Заліщики.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_3, виданого 09.12.1994 року Тернопільською обласною державною адміністрацією, ОСОБА_1 є громадянином, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю.

В судовому засіданні свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 підтвердили факт роботи ОСОБА_1 в м. Чорткові Тернопільської області, тобто на території радіоактивного забруднення.

В червні 2017 року позивач звернувся до Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо призначення пенсії із зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС». Однак, йому відмовлено в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку, оскільки врахувавши подані документи і результати проведеної перевірки не підтверджено 4 роки (проживання) з моменту аварії до 31.12.1992 року в зоні посиленого радіологічного контролю.

Даючи правову оцінку вищевикладеним обставинам справи, суд зазначає, що ст. 46 Конституції України передбачено, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст. 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" особам, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій у розрахунку 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років.

Підпунктом 5 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25 листопада 2005 року № 22-1 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, передбачено подання до заяви про призначення пенсії за віком документів, які підтверджують особливий статус особи, а саме: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідки про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, виданої органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи").

Проте відповідно до правової позиції Вищого адміністративного суду України, викладеної в довідці за результатами вивчення та узагальнення судової практики перегляду Вищим адміністративним судом України в касаційному порядку судових рішень у справах про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, єдиним пільговим документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право на користування пільгами, встановленими чинним законодавством, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" або "Потерпілий від Чорнобильської катастрофи". Довідки про період роботи та проживання на забруднених територіях є підставою для визначення в установленому порядку статусу потерпілого від Чорнобильської катастрофи.

Слід зазначити, що вимагаючи надання зазначених документів, відповідач фактично створює умови для перевірки обставин, які вже встановлені при вирішенні питання щодо надання позивачу статусу громадянина, який постійно проживає або постійно працює на території зони посиленого радіоекологічного контролю.

Таким чином, суд приходить до висновку про неправомірність відмови Пенсійного органу у призначенні пенсії, та необхідності зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити з 16 квітня 2017 року позивачу ОСОБА_1 пенсію із зменшенням пенсійного віку згідно ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Керуючись ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 6, 17-19, 104, 161-163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправною відмову Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії із зменшенням пенсійного віку та зобов'язати Чортківське об'єднане управління Пенсійного фонду України Тернопільської області призначити з 16 квітня 2017 року ОСОБА_1 пенсію відповідно до вимог ст. 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Чортківського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Тернопільської області на користь ОСОБА_1 640 (шістсот сорок) гривень судових витрат по сплаті судового збору.

Постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Чортківський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: В. І. Парфенюк