Постанова від 23.11.2017 по справі 644/6646/17

Суддя Клименко А. М.

Справа № 644/6646/17

Провадження № 2-а/644/246/17

23.11.2017

ПОСТАНОВА

Іменем України

23 листопада 2017 року.

Орджонікідзевський районний суд м. Харкова в складі:

головуючого - судді Клименка А.М.,

при секретарі - Литвиненко А.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Харкові в порядку скороченого провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради про вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської і просив визнати дії відповідача протизаконними в частині не донарахування та недоплати позивачу щорічної одноразової грошової допомоги до 5-го травня як інваліду війни ІІ групи, зобов'язати відповідача здійснити доплату та стягнути на користь позивача частину не донарахованої щорічної одноразової грошової допомоги до 5-го травня як інваліду війни ІІ групи за 2017 рік у сумі 7396 грн.

В обґрунтування позову позивач посилався на те, що він є інвалідом війни ІІ групи і знаходиться на обліку у відповідача. Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» позивачу щорічно повинна надаватися щорічна одноразова грошова допомога до 5-го травня, як інваліду війни ІІ групи, в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, що становить 10496 грн., але всупереч вимогам Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» відповідач виплатив позивачу допомогу в розмірі 3100 грн.

Позивач в судове засідання не прибув, звернувся до суду з заявою про розгляд справи в порядку скороченого провадження (а.с. 2).

Представник відповідача в судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, звернувся до суду з заявою про розгляд справи за його відсутності та із запереченнями, відповідно до яких підтвердження правомірності дій Управління щодо виплати позивачу щорічної разовою грошової допомоги до 05 травня 2017 року згідно із постановою КМУ від 05 квітня 2017 року № 223 є рішення Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011, в якому зазначено, що Верховна Рада України визначила саме Кабінет Міністрів України державним органом, який має забезпечувати реалізацію встановлених законами України соціальних прав громадян, тобто надала право КМУ визначати порядок та розміри соціальних виплат виходячи з наявного фінансового ресурсу Державного бюджету.

Вивчивши матеріали справи, оцінив надані сторонами докази, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає. До такого висновку суд дійшов виходячи з наступного…

Судовим розглядом встановлено, що позивач є інвалідом війни ІІ групи і знаходиться на обліку у відповідача. Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» позивачу щорічно повинна надаватися щорічна одноразова грошова допомога до 5-го травня, як інваліду війни ІІ групи.

У квітні 2017 року відповідач перерахував на картковий рахунок позивача щорічну одноразову грошову допомогу до 5-го травня, як інваліду війни ІІ групи, в сумі 3100 грн.

Відповідно до п. 7 ч. 27 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» щорічно до 05 травня інвалідам війни виплачується разова грощова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про державний бюджет України.

В рішенні Конституційного Суду України № 20-рп/2011 від 26 грудня 2011 року зазначено, що Верховна Рада України визначила саме Кабінет Міністрів України державним органом, який має забезпечувати реалізацію встановлених законами України соціальних прав громадян, тобто надала право КМУ визначати порядок та розміри соціальних виплат виходячи з наявного фінансового ресурсу Державного бюджету. Надання ВРУ права КМУ встановлювати у випадках, передбачених законом, порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, пов'язується з його функціями, визначеними в пунктах 2, 3 ст. 116 Конституції України. Отже, КМУ регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Конституції та законів України.

Виходячи з цього відповідач не має повноважень здійснювати виплати в інших розмірах, ніж це передбачено законодавчими актами України. Витрати, пов'язані з реалізацією Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» можуть бути профінансовані виключно Міністерством фінансів України через розпорядника коштів вищого рівня, а саме Міністерства соціальної політики України.

Постановою КМУ № 223 від 05 квітня 2017 року було визначено, що у 2017 році виплата щорічної разової грошової допомоги до 05 травня учасникам війни, інвалідам ІІ групи становить 3100 грн.

Згідно із довідкою відповідача № 606 у квітні 2017 року Управлінням було перераховано на картковий рахунок позивача щорічну разову грошову допомогу до 05 травня в розмірі 3100 грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Бюджетного кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно - правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, цього Кодексу та Закону про Державний бюджет України на відповідний рік.

Будь - які витрати держави на загальносуспільні потреби, відповідно до Закону України «Про Державний бюджет» і їх виплата здійснюється у межах видатків, які щороку затверджуються ВРУ.

Пунктом 1 статті 48 Бюджетного кодексу України передбачено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань. Зобов'язання, взяті учасником бюджетного процесу без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом та Законом «Про Державний бюджет України» не вважаються бюджетними зобов'язаннями (крім витрат, що здійснюються відповідно до частини 6 цієї статті) і не підлягають оплаті за рахунок бюджетних коштів. Взяття таких зобов'язань є порушенням бюджетного законодавства, а витрати бюджету на покриття таких зобов'язань не здійснюються.

Виходячи з наведеного, Управління не має повноважень здійснювати виплати в інших розмірах, ніж це передбачено законодавчими актами України, і тому суд відмовляє позивачу у задоволенні позову.

Відповідно до ст. 94 КАС України судові витрати слід віднести за рахунок держави, оскільки позивач є інвалідом ІІ групи і звільнений від сплати судового збору.

Відповідно до ст. ст. 71, 94, 160, 161, 162, 163 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Індустріального району Харківської міської ради про вчинення певних дій - відмовити.

Судові витрати віднести за рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня її проголошення апеляційної скарги.

Суддя: