Справа № 727/6272/17
Провадження № 2/727/1465/17
23 листопада 2017 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:
головуючого судді Смотрицького В.Г.
при секретарі Вальчук М.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Чернівці справу за позовом заступника прокурора Чернівецької області в інтересах держави в особі ОСОБА_1 капітального будівництва Чернівецької обласної державної адміністрації до ОСОБА_2 про стягнення шкоди, заподіяної кримінальним правопорушенням, -
встановив:
Позивач заступник прокурора Чернівецької області в інтересах держави в особі ОСОБА_1 капітального будівництва Чернівецької обласної державної адміністрації звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_2 про стягнення шкоди, заподіяної кримінальним правопорушенням, посилаючись на те, що ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 18.05.2017 року у кримінальному провадженні №12017260000000153 ОСОБА_2 звільнено від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, на підставі ст.49 КК України у зв'язку із спливом строків давності та кримінальне провадження закрито.
09.04.2008 року між ОСОБА_1 капітального будівництва Чернівецької обласної державної адміністрації в особі начальника ОСОБА_3 та Приватним підприємством «Карвацький-Буд» в особі директора ОСОБА_4 було укладено договір підряду №13 на реконструкцію та капітальний ремонт Лікарні швидкої медичної допомоги по вул. Фастівській, 2 в м. Чернівці. Загальна вартість договору визначена в сумі 10958,716 тис. грн. Джерело фінансування кошти державного та місцевого бюджетів.
Відповідно до пунктів 1, 2.5 Договору Підрядник зобов'язався на свій ризик виконати роботи по реконструкції та капітальному ремонту лікарні швидкої допомоги в обсягах, передбачених проектно-кошторисною документацією з додержанням будівельних норм та правил до грудня 2010 року.
Згідно пунктів 3.1.2, 4.1, 4.2 Договору, проміжні платежі проводяться за фактично виконані роботи, на підставі підписаної уповноваженими представниками сторін та завіреної печатками довідки про вартість виконаних робіт форми КБ-3, складеної на підставі актів виконаних підрядних робіт форми КБ-2в на протязі 20 календарних днів після підписання актів виконаних підрядних робіт з відрахуванням долі оплаченого авансу відповідно до етапів фінансування, а приймання-здача виконаних робіт проводиться на підставі акту приймання виконаних підрядних робіт форми КБ-2в, підписаного уповноваженими представниками сторін з усіма необхідними підтверджуючими документами, які уповноважений представник Замовника на протязі 3-х днів перевіряє на відповідність даних зазначених в акті фактичним обсягам та вартості виконаних робіт, згідно з проектом, кошторисом та договірною ціною.
Додатковою угодою №1 до договору підряду №13 від 09.04.2008 року, укладеною 22.12.2008 року між ОСОБА_1 капітального будівництва Чернівецької ОДА та ПП «Карвацький-Буд», п.2.1 договору викладено в наступній редакції: «загальна вартість підрядних робіт за цим Договором становить 10958,716 тис. грн., в тому числі на 2008 рік - 1382,3 тис. грн. за рахунок обласного бюджету в сумі 1395,6 тис. грн.
Відповідно до вказівки начальника ОСОБА_1 капітального будівництва Чернівецької ОДА ОСОБА_4, відповідальним за здійснення технічного нагляду на вказаному об'єкті підряду у 2010 році призначений заступник начальника виробничо-технічного відділу ОСОБА_1 капітального будівництва Чернівецької обласної державної адміністрації ОСОБА_2
Під час виконання своїх службових обов'язків на закріпленій відповідачу ділянці роботи, а саме здійсненні функцій технічного нагляду за виконанням підрядних робіт по реконструкції та капітальному ремонту лікарні швидкої допомоги на вул. Фастівській, 2 в м. Чернівці, ОСОБА_2 зобов'язаний був неухильно додержуватись вимог посадової інструкції заступника начальника виробничо-технічного відділу УКБ Чернівецької ОДА та вимог постанови Кабінету Міністрів України № 903 від 11.07.2007 року «Про авторський та технічний нагляд під час будівництва об'єкта архітектури», згідно якої повинен перевіряти відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації; проводити разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих і конструктивних елементів.
Наказом № 35 начальника ОСОБА_1 капітального будівництва Чернівецької обласної державної адміністрації від 23.04.2008 року, з метою удосконалення виконання посадових обов'язків, за заступником начальника виробничо-технічного відділу ОСОБА_1 капітального будівництва Чернівецької обласної державної адміністрації ОСОБА_2 закріплений штамп «Інженер з технічного нагляду 2».
Однак, ОСОБА_2, в порушення вимог вищевказаного законодавства, після отримання від представників ПП «Карвацький-Буд» актів приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в та довідок про вартість виконаних підрядних робіт за формою КБ-3в, у які були внесені відомості про повне та належне виконання підрядною організацією ремонтних робіт відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації, не здійснив вихід на місце знаходження об'єкту підряду для перевірки відповідності об'ємів, обсягів та видів фактично виконаних будівельних робіт тим роботам, які зазначені генпідрядною організацією у актах КБ-2в, обмежився лише звіркою великих об'ємів будівельних робіт зазначених у актах зі своїми записами, у зв'язку із чим не встановив факти безпідставного внесення у них об'ємів та обсягів виконаних робіт та використаних матеріалів за жовтень - грудень 2010 року на суму 164556 грн., безпідставно підписав зазначені офіційні документи та скріпив власним штампом, чим підтвердив факт їх належного виконання.
Згідно експертного висновку №2349/2350/16-26 від 25.10.2016 року будівельно-технічної експертизи на об'єкті підряду «Реконструкція та капітальний ремонт лікарні швидкої допомоги на вул. Фастівській, 2 в м. Чернівці» ПП «Карвацький-Буд» у актах форми КБ-2в завищено об'єми виконаних підрядних робіт на суму 1676265 грн., в тому числі по актам виконаних робіт форми КБ-2в жовтень-грудень 2010 року на суму 164556 грн.
Таким чином, внаслідок неналежного виконання у період з листопада по грудень 2010 року заступником начальника виробничо-технічного відділу ОСОБА_1 капітального будівництва Чернівецької облдержадміністрації ОСОБА_2 своїх службових обов'язків зі здійснення функцій технічного нагляду по Договору підряду № 13 від 09.04.2008 року через несумлінне ставлення до них, що виразились у злочинній самовпевненості, а саме не проведенні остаточної перевірки відповідності видів та обсягів робіт, які зазначені у актах приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за жовтень-грудень 2010 року та вартості робіт, що зазначена в довідках про вартість виконаних робіт форми КБ-3в за жовтень-грудень 2010 року, на місці виконання робіт в м. Чернівці по вул. Фастівська, 2, з фактично виконаними об'ємами та обсягами, останній спричинив тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, в особі ОСОБА_1 капітального будівництва Чернівецької облдержадміністрації, у вигляді майнової шкоди на суму 164556 гривень безпідставно перерахованих бюджетних коштів, що у 250 і більше разів перевищували неоподаткований мінімум доходів громадян на день вчинення.
Працівники несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації внаслідок порушення покладених на них трудових обов'язків (ст. 130 КЗпП України).
За ст. 134 цього Кодексу відповідно до законодавства працівники несуть матеріальну відповідальність у повному розмірі шкоди, заподіяної з їх вини підприємству, установі, організації, у випадках, зокрема, коли шкоди завдано діями працівника, які мають ознаки діянь, переслідуваних у кримінальному порядку.
Завдання ОСОБА_2 шкоди на суму 164556 грн. встановлено висновком будівельно-технічної експертизи №2349/2350/16-26 від 25.10.2016 року та висновком комплексної почеркознавчої та технічної експертизи №2296-2297-К від 27.12.2016 року тобто саме в жовтні-грудні 2016 року виявлено заподіяну ОСОБА_2 шкоду. Саме після отримання результатів експертиз, встановлення винної особи та завданих збитків, 27.01.2017 прокурором було виділено матеріали кримінального провадження відносно ОСОБА_2 Крім того, підозру ОСОБА_2 у скоєному кримінальному правопорушенні оголошено лише 30.01.2017 року.
Вважають, що річний строк пред'явлення позовної заяви про відшкодування ОСОБА_2 завданої шкоди не пропущено.
А тому просили стягнути з відповідача на користь держави в особі ОСОБА_1 капітального будівництва Чернівецької обласної адміністрації шкоду, заподіяну кримінальним правопорушенням, у сумі 164556 грн., а також стягнути на користь прокуратури Чернівецької області судовий збір в сумі 2468,34 грн.
Представник позивача ОСОБА_5 в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю з підстав, зазначених в позовній заяві, просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник позивачаОСОБА_1 капітального будівництва Чернівецької обласної державної адміністрації ОСОБА_6 в судовому засіданні залишила позовні вимоги на розсуд суду.
Відповідач ОСОБА_2 та його представник ОСОБА_7 в судовому засіданні позовні вимоги не визнали з підстав, зазначених в письмових запереченнях, просили відмовити в задоволенні позову у зв'язку з пропущенням строку звернення до суду.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають до задоволення.
Судом встановлено, що ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці від 18.05.2017 року (а.с.9-12) у кримінальному провадженні №12017260000000153 ОСОБА_2 звільнено від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, на підставі ст.49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності та кримінальне провадження закрито.
В ухвалі суду встановлено, що 09.04.2008 року між ОСОБА_1 капітального будівництва Чернівецької обласної державної адміністрації в особі начальника ОСОБА_3 та Приватним підприємством «Карвацький-Буд» в особі директора ОСОБА_4 було укладено договір підряду №13 на реконструкцію та капітальний ремонт Лікарні швидкої медичної допомоги по вул. Фастівській, 2 в м. Чернівці. Загальна вартість договору визначена в сумі 10958,716 тис. грн. Джерело фінансування кошти державного та місцевого бюджетів.
Відповідно до пунктів 1, 2.5 Договору Підрядник зобов'язався на свій ризик виконати роботи по реконструкції та капітальному ремонту лікарні швидкої допомоги в обсягах, передбачених проектно-кошторисною документацією з додержанням будівельних норм та правил до грудня 2010 року.
Згідно пунктів 3.1.2, 4.1, 4.2 Договору, проміжні платежі проводяться за фактично виконані роботи, на підставі підписаної уповноваженими представниками сторін та завіреної печатками довідки про вартість виконаних робіт форми КБ-3, складеної на підставі актів виконаних підрядних робіт форми КБ-2в на протязі 20 календарних днів після підписання актів виконаних підрядних робіт з відрахуванням долі оплаченого авансу відповідно до етапів фінансування, а приймання-здача виконаних робіт проводиться на підставі акту приймання виконаних підрядних робіт форми КБ-2в, підписаного уповноваженими представниками сторін з усіма необхідними підтверджуючими документами, які уповноважений представник Замовника на протязі 3-х днів перевіряє на відповідність даних зазначених в акті фактичним обсягам та вартості виконаних робіт, згідно з проектом, кошторисом та договірною ціною.
Додатковою угодою №1 до договору підряду №13 від 09.04.2008 року, укладеною 22.12.2008 року між ОСОБА_1 капітального будівництва Чернівецької ОДА та ПП «Карвацький-Буд», п.2.1 договору викладено в наступній редакції: «загальна вартість підрядних робіт за цим Договором становить 10958,716 тис. грн., в тому числі на 2008 рік - 1382,3 тис. грн. за рахунок обласного бюджету в сумі 1395,6 тис. грн.
Відповідно до вказівки начальника ОСОБА_1 капітального будівництва Чернівецької ОДА ОСОБА_4, відповідальним за здійснення технічного нагляду на вказаному об'єкті підряду у 2010 році призначений заступник начальника виробничо-технічного відділу ОСОБА_1 капітального будівництва Чернівецької обласної державної адміністрації ОСОБА_2
Під час виконання своїх службових обов'язків на закріпленій відповідачу ділянці роботи, а саме здійсненні функцій технічного нагляду за виконанням підрядних робіт по реконструкції та капітальному ремонту лікарні швидкої допомоги на вул. Фастівській, 2 в м. Чернівці, ОСОБА_2 зобов'язаний був неухильно додержуватись вимог посадової інструкції заступника начальника виробничо-технічного відділу УКБ Чернівецької ОДА та вимог постанови Кабінету Міністрів України № 903 від 11.07.2007 року «Про авторський та технічний нагляд під час будівництва об'єкта архітектури», згідно якої повинен перевіряти відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації; проводити разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих і конструктивних елементів.
Наказом № 35 начальника ОСОБА_1 капітального будівництва Чернівецької обласної державної адміністрації від 23.04.2008 року, з метою удосконалення виконання посадових обов'язків, за заступником начальника виробничо-технічного відділу ОСОБА_1 капітального будівництва Чернівецької обласної державної адміністрації ОСОБА_2 закріплений штамп «Інженер з технічного нагляду 2».
Однак, ОСОБА_2, в порушення вимог вищевказаного законодавства, після отримання від представників ПП «Карвацький-Буд» актів приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в та довідок про вартість виконаних підрядних робіт за формою КБ-3в, у які були внесені відомості про повне та належне виконання підрядною організацією ремонтних робіт відповідно до затвердженої проектно-кошторисної документації, не здійснив вихід на місце знаходження об'єкту підряду для перевірки відповідності об'ємів, обсягів та видів фактично виконаних будівельних робіт тим роботам, які зазначені генпідрядною організацією у актах КБ-2в, обмежився лише звіркою великих об'ємів будівельних робіт зазначених у актах зі своїми записами, у зв'язку із чим не встановив факти безпідставного внесення у них об'ємів та обсягів виконаних робіт та використаних матеріалів за жовтень - грудень 2010 року на суму 164556 грн., безпідставно підписав зазначені офіційні документи та скріпив власним штампом, чим підтвердив факт їх належного виконання.
Згідно експертного висновку №2349/2350/16-26 від 25.10.2016 року будівельно-технічної експертизи на об'єкті підряду «Реконструкція та капітальний ремонт лікарні швидкої допомоги на вул. Фастівській, 2 в м. Чернівці» ПП «Карвацький-Буд» у актах форми КБ-2в завищено об'єми виконаних підрядних робіт на суму 1676265 грн., в тому числі по актам виконаних робіт форми КБ-2в жовтень-грудень 2010 року на суму 164556 грн.
Таким чином, внаслідок неналежного виконання у період з листопада по грудень 2010 року заступником начальника виробничо-технічного відділу ОСОБА_1 капітального будівництва Чернівецької облдержадміністрації ОСОБА_2 своїх службових обов'язків зі здійснення функцій технічного нагляду по Договору підряду № 13 від 09.04.2008 року через несумлінне ставлення до них, що виразились у злочинній самовпевненості, а саме не проведенні остаточної перевірки відповідності видів та обсягів робіт, які зазначені у актах приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в за жовтень-грудень 2010 року та вартості робіт, що зазначена в довідках про вартість виконаних робіт форми КБ-3в за жовтень-грудень 2010 року, на місці виконання робіт в м. Чернівці по вул. Фастівська, 2, з фактично виконаними об'ємами та обсягами, останній спричинив тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, в особі ОСОБА_1 капітального будівництва Чернівецької облдержадміністрації, у вигляді майнової шкоди на суму 164556 гривень безпідставно перерахованих бюджетних коштів, що у 250 і більше разів перевищували неоподаткований мінімум доходів громадян на день вчинення.
Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Згідно із ч. 1 ст. 1 ЦК України цивільним законодавством регулюються особисті немайнові та майнові відносини (цивільні відносини).
Відповідно до ч.1 ст. 9 ЦК України положення цього Кодексу застосовуються також до трудових відносин, якщо вони не врегульовані іншими актами законодавства.
За змістом ч. 1 ст. 3 КЗпП України трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, регулює законодавство про працю.
Працівники несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації внаслідок порушення покладених на них трудових обов'язків (ст. 130 КЗпП України).
На підставі ст.134 цього Кодексу відповідно до законодавства працівники несуть матеріальну відповідальність у повному розмірі шкоди, заподіяної з їх вини підприємству, установі, організації, у випадках, зокрема, коли шкоди завдано діями працівника, які мають ознаки діянь, переслідуваних у кримінальному порядку.
Відносно цих вимог, суд вважає, що належить стягнути з відповідача ОСОБА_2 на користь держави в особі ОСОБА_1 капітального будівництва Чернівецької обласної державної адміністрації шкоду, заподіяну кримінальним правопорушенням в сумі 164556 грн., задовольнивши позовні вимоги.
Суд не приймає до уваги посилання відповідача та його представника про застосування строку позовної давності виходячи з наступного.
Для звернення власника або уповноваженого ним органу до суду в питаннях стягнення з працівника матеріальної шкоди, заподіяної підприємству, установі, організації, встановлюється строк в один рік з дня виявлення заподіяної працівником шкоди (ч.3 ст. 233 КЗпП України).
Як роз'яснено у пункті 20 постанови Пленуму Верховного Суду України від 29 грудня 1992 року №14 «Про судову практику в справах про відшкодування шкоди, заподіяної підприємствам, установам, організаціям їх працівниками», судам необхідно перевіряти, чи додержаний власником або уповноваженим ним органом встановлений статтею 233 КЗпП річний строк з дня виявлення заподіяної працівником шкоди для звернення в суд з позовом про її відшкодування. Цей строк застосовується і при зверненні із заявою прокурора. Днем виявлення шкоди слід вважати день, коли власнику або уповноваженому ним органу стало відомо про наявність шкоди, заподіяної працівником.
Як встановлено судом, завдання ОСОБА_2 шкоди на суму 164556 грн. встановлено висновком будівельно-технічної експертизи №2349/2350/16-26 від 25.10.2016 року (а.с.19-31) та висновком комплексної почеркознавчої та технічної експертизи №2296-2297-К від 27.12.2016 року (а.с.32-46), тобто саме в жовтні-грудні 2016 року виявлено заподіяну ОСОБА_2 шкоду. Після отримання результатів експертиз, встановлення винної особи та завданих збитків, 27.01.2017 прокурором було виділено матеріали кримінального провадження відносно ОСОБА_2 та 30.01.2017 року оголошено підозру ОСОБА_2 у скоєному кримінальному правопорушенні (а.с.57-59), а тому, суд вважає, що річний строк пред'явлення позовної заяви про відшкодування ОСОБА_2 завданої шкоди не пропущено, оскільки позовну заяву було подано до суду в межах річного строку, а саме: 27.06.2017 року.
Таким чином, враховуючи вище зазначене, суд вважає, що з відповідача на користь держави в особі ОСОБА_1 капітального будівництва Чернівецької обласної державної адміністрації належить стягнути шкоду, заподіяну кримінальним правопорушенням в сумі 164556 грн., задовольнивши позовні вимоги, а також згідно з ст. 88 ч.1 ЦПК України понесені судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2468,34 грн.
На підставі викладеного та керуючись ст. 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст. 1, 9, 1166 ЦК України, ст.ст.3, 130, 134, 233 КЗпПУ, ст.ст. 10, 11, 57, 60, 88, 212-215 ЦПК України, суд, -
вирішив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави в особі ОСОБА_1 капітального будівництва Чернівецької обласної державної адміністрації шкоду, заподіяну кримінальним правопорушенням в сумі 164556 ( сто шістдесят чотири тисячі п'ятсот п'ятдесят шість ) грн.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь прокуратури Чернівецької області судовий збір в сумі 2468 (дві тисячі чотириста шістдесят вісім) гривень 34 копійки.
З повним рішенням суду особи, які беруть участь у справі, зможуть ознайомитись 28.11.2017 року.
Апеляційна скарга може бути подана протягом 10 днів з дня проголошення рішення до апеляційного суду Чернівецької області через Шевченківський районний суд м. Чернівці. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: