Справа № 875/101/14
Суддя-доповідач: Василенко Я.М.
Іменем України
30 вересня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого Василенка Я.М.,
суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,
при секретарі Зубрицькому Д.П.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний позов ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії № 1273 від 28.09.2014 в частині і зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Центральної виборчої комісії, в якому просив: визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 28.09.2014 № 1273 в частині відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі № 13 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014; зобов'язати Центральну виборчу комісію повторно розглянути подані ОСОБА_2 23.09.2014 документи для реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 13 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014.
Позивач вважає, що дана постанова Центральної виборчої комісії була прийнята стосовно нього з порушенням Закону України «Про вибори народних депутатів України», оскільки всі необхідні документи для реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №13, відповідно до ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» були ним подані до ЦВК.
Представники відповідача в судовому засіданні заперечили проти адміністративного позову та просили суд відмовити в його задоволенні посилаючись на те, що подані позивачем документи були оформлені без дотримання вимог, встановлених ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», у зв'язку з чим йому було відмовлено в реєстрації кандидатом у народні депутати України.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи адміністративного позову, колегія суддів вважає, що зазначений позов підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що 23.09.2014 ОСОБА_2 звернувся до Центральної виборчої комісії з заявою про самовисування та реєстрацію кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №13 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014.
28.09.2014 Центральною виборчою комісією було прийнято постанову № 1273 «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9.».
У спірній постанові вказано, що всупереч вимог п. 1 ч. 2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» в автобіографії ОСОБА_2 відсутні відомості щодо часу проживання на території України, посади (заняття), місця роботи.
За таких обставин відповідач прийшов до висновку про наявність підстав для відмови в реєстрації позивача кандидатом у народні депутати України відповідно до ч. 2 ст. 55, ч.ч. 1, 6 ст. 59, п. 2 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам колегія суддів виходить з наступного.
Спірні правовідносини регулюються Конституцією України та Законом України «Про вибори народних депутатів України», Законом України «Про Центральну виборчу комісію».
Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» ЦВК реєструє кандидата у депутати, який балотується в одномандатному окрузі в порядку самовисування, за умови пред'явлення ним особисто одного із документів, передбачених п. 1 або 2 ч. 3 ст. 2 цього Закону, та отримання нею таких документів:
1) заяви про самовисування, датованої днем подання документів для реєстрації його кандидатом у депутати до Центральної виборчої комісії, із зобов'язанням у разі обрання депутатом припинити діяльність чи скласти представницький мандат, які відповідно до Конституції України та законів України несумісні з мандатом народного депутата України, та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у виборах, а також із зобов'язанням у разі обрання депутатом протягом місяця після офіційного оприлюднення результатів виборів передати в управління іншій особі належні йому підприємства та корпоративні права у порядку, встановленому законом (або зазначенням, що таких немає);
2) автобіографії кандидата в депутати, на паперовому носії та в електронному вигляді, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (всі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, громадянство із зазначенням часу проживання на території України, відомості про освіту, трудову діяльність, посаду (заняття), місце роботи, громадську роботу (у тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, адресу місця проживання, контактний номер телефону, відомості про наявність чи відсутність судимості;
3) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата у депутати відповідно до статті 57 цього Закону;
4) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 56 цього Закону;
5) 4 фотографії кандидата розміром 4х6 сантиметрів на паперових носіях та в електронному вигляді;
6) ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата.
Згідно з ч. 1 ст. 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України» ЦВК відмовляє в реєстрації кандидата у депутати, зокрема, в разі, відсутності документів, зазначених у ч. 1 ст. 54 чи ч. 1 або 2 ст. 55 цього Закону.
При цьому, згідно ч. 3 ст. 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України» помилки та неточності, виявлені в поданих кандидатами на реєстрацію документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
Таким чином, колегія суддів звертає увагу, що однією з обставин, з якою Закон пов'язує наявність підстав для відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати України, є неподання визначених Законом документів, у випадку ж наявності помилки і неточності у змісті поданого документа, зазначене може бути усунено шляхом внесення відповідних виправлень та не може бути підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що правовою підставою для відмови в реєстрації позивача кандидатом у депутати могло бути лише неподання певних документів, а саме, в даному випадку автобіографії, яка подається разом з документами, передбаченими частиною першою або частиною другою зазначеної вище статті, а не її оформлення з порушенням вимог ч. 2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», а тому колегія суддів не погоджується з позицією ЦВК, яка викладена в оскаржуваній постанові, що в даному випадку відсутні документи зазначені в ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Крім того, відповідно до ч. 4 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України» Центральна виборча комісія видає особі, яка подала документи, зазначені у частині першій або частині другій цієї статті, довідку про їх прийняття. Довідка має містити перелік прийнятих документів, число, місяць і рік, а також час їх прийняття, посаду і прізвище особи, яка прийняла документи.
Відповідальною особою ЦВК видано довідку від 23.09.2014 про те, що Центральною виборчою комісією за пред'явленим особисто паспортом прийнято від позивача документи, а саме: заява про самовисування кандидатом у народні депутати України; автобіографія кандидата в депутати на паперовому носії та в електронному вигляді; документ про внесення грошової застави; фотографії кандидата у депутати розміром 4х6 на паперовому носії та в електронному вигляді; ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України кандидата в депутати; передвиборна програма кандидата в депутати на паперовому носії та у електронному вигляді; інші документи - фото 9х13.
Згідно з ч. 2 ст. 3 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» комісія та її члени зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим та іншими законами України.
Таким чином, враховуючи, що позивач подав до Центральної виборчої комісії всі документи, перелік яких визначено у п.п. 1-6 ч. 2 ст. 55 Закону України «Про вибори народних депутатів України», колегія суддів вважає, що у відповідача були відсутні підстави, передбачені п. 2 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про вибори народних депутатів України», для відмови в реєстрації позивача кандидатом у депутати.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що позовні вимоги позивача про визнання протиправною та скасування постанови ЦВК від 28.09.2014 № 1273 «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9.» в частині відмови в реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №13 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 та зобов'язання відповідача повторно розглянути подані документи для реєстрації кандидатом у народні депутати України є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
При цьому, колегія суддів зазначає, що при повторному розгляді поданих документів Центральна виборча комісія має дати оцінку відомостям, викладеним позивачем у його автобіографії, на предмет відповідності їх вимогам закону.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Таким чином, перевіривши мотиви та доводи адміністративного позову відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст. 8 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, колегія суддів вважає, що доводи відповідача спростовуються матеріалами справи та не відповідають вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим відсутні підстави для задоволення позову.
Керуючись Конституцією України, Законом України «Про вибори народних депутатів України», ст.ст. 8, 94, 103, 160, 163, 172, 174, 177, 179, 254 КАС України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії № 1273 від 28.09.2014 в частині і зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 28.09.2014 № 1273 «Про відмову в реєстрації кандидатів у народні депутати України ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9.» в частині відмови у реєстрації кандидатом у народні депутати України ОСОБА_2 в одномандатному виборчому окрузі № 13 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014.
Зобов'язати Центральну виборчу комісію повторно розглянути подані ОСОБА_2 23.09.2014 документи для реєстрації кандидатом у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі № 13 на позачергових виборах народних депутатів України 26.10.2014 та прийняти рішення, передбачене ч. 6 ст. 59 Закону України «Про вибори народних депутатів України».
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Вищого адміністративного суду України у дводенний строк з дня її проголошення.
Головуючий: Василенко Я.М.
Судді: Кузьменко В.В.
Шурко О.І.
Головуючий суддя Василенко Я.М.
Судді: Кузьменко В. В.
Шурко О.І.