22 листопада 2017 року м. Київ К/800/39039/17
Суддя Вищого адміністративного суду України Черпак Ю.К., розглянувши матеріали касаційної скарги ОСОБА_1 на постанову Костопільського районного суду Рівненської області від 12 липня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Костопільської районної державної адміністрації Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016 рік,
встановив:
Постановою Костопільського районного суду Рівненської області від 12 липня 2017 року, залишеною без змін ухвалою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2017 року, відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Костопільської районної державної адміністрації Рівненської області про визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання здійснити позивачу перерахунок, донарахування і виплату щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2016 рік відповідно до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" № 3551- XII у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених сум.
Судами встановлено, що ОСОБА_1 учасник бойових дій, має право на пільги, визначені законодавством України для ветеранів війни-учасників бойових дій на підставі посвідчення серії НОМЕР_1 , виданого 25 листопада 2015 року управлінням персоналу штабу військової частини НОМЕР_2 .
Відповідно постанови Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 141 "Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" разову грошову допомогу до 5 травня, як учаснику бойових дій за 2016 рік виплачено в розмірі 920 грн.
30 березня 2017 року ОСОБА_1 подав до управління праці та соціального захисту населення Костопільської районної державної адміністрації Рівненської області заяву, у якій просив провести перерахунок разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2016 рік на підставі статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Листом управління праці та соціального захисту населення Костопільської районної державної адміністрації Рівненської області від 31 березня 2017 року № 04-12/1229 позивачу відмовлено в задоволенні заяви з тих підстав, що пунктом 26 Розділу VI Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України № 2456-VI від 08 липня 2010 року визначено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відмовляючи у задоволенні позову суди виходили з того, що виплата у 2016 році щорічної разової грошової допомоги до 5 травня відповідно до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту" здійснена позивачу правомірно в порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України, оскільки з 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин" від 28 грудня 2014 року № 79-VІІІ, пунктом 26 якого встановлено, що норми і положення статей 12,13,14,15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Слід зазначити, що постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 141 "Деякі питання виплати у 2016 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" визначено, що у 2016 році виплату разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", здійснює Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - органи соціального захисту населення), які через відділення зв'язку або через установи банків перераховують їх на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання), у таких розмірах: учасникам бойових дій - 920 грн.
У касаційній скарзі ОСОБА_1 , посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального і процесуального права, просить скасувати судові рішення та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити. Зазначає, що виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня має здійснюватися відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а не в розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Доводи касаційної скарги не спростовують висновків судів першої та апеляційної інстанцій і не дають підстав вважати, що судові рішення ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Згідно з пунктом 4 частини другої статті 213 КАС України касаційна скарга має містити обґрунтування вимог особи, що подає касаційну скаргу, із зазначенням того, у чому полягає порушення норм матеріального чи процесуального права та як вони вплинули на правильність вирішення справи.
Відповідно до положень пункту 5 частини п'ятої статті 214 КАС України суддя-доповідач відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, якщо касаційна скарга є необґрунтованою і викладені в ній доводи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи.
Виходячи зі змісту касаційної скарги, оскаржуваних судових рішень, в яких надана відповідна оцінка доказам, у тому числі доводам касатора, які він зазначав також у судах попередніх інстанцій, касаційна скарга є необґрунтованою, а викладені в ній аргументи не викликають необхідності перевірки матеріалів справи, оскільки заявник не навів підстав, які б дозволили вважати, що суди неправильно застосували норми матеріального або процесуального права.
Керуючись статтями 211, 213, пунктом 5 частини п'ятої статті 214 Кодексу адміністративного судочинства України,
ухвалив:
Відмовити у відкритті касаційного провадження за касаційною ОСОБА_2 на постанову Костопільського районного суду Рівненської області від 12 липня 2017 року та ухвалу Житомирського апеляційного адміністративного суду від 23 жовтня 2017 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціального захисту населення Рівненської обласної державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення Костопільської районної державної адміністрації Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок і виплату недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2016 рік.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Ю.К. Черпак