20.11.2017 р. Справа № 914/4092/13
За скаргою Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Львів
на дії Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області, м. Львів
у справі № 914/4092/13
за позовом: Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, м. Львів;
до відповідача: Виконавчого комітету Новороздільської міської ради, м. Новий Розділ
про зобов'язання виконати рішення.
Суддя Манюк П.Т.
За участю секретаря Думин В.Я.
Представники:
від стягувача (скаржника): ОСОБА_1 - представник;
від боржника: ОСОБА_2 - представник;
від відділу ДВС: ОСОБА_3 - представник.
На розгляд Господарського суду Львівської області надійшла скарга Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України на дії Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області (надалі - відділу ДВС) у справі № 914/4092/13 за позовом Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (надалі - скаржник) до Виконавчого комітету Новороздільської міської ради (надалі - боржник) про зобов'язання виконати рішення.
Ухвалою суду від 23.10.2017 скаргу прийнято до розгляду та її розгляд призначено на 06.11.2017. Розгляд скарги відкладався з підстав викладених у відповідній ухвалі суду.
Представник скаржника у судових засіданнях вимоги скарги підтримав.
Представник боржника в судове засідання 20.11.2017 з'явився, щодо скарги заперечив з підстав наведених у письмових поясненнях, поданих через канцелярію суду.
Представник відділу ДВС в судове засідання 20.11.2017 з'явився, щодо скарги заперечив.
Розглянувши скаргу, суд встановив таке.
Рішенням Господарського суду Львівської області від 25.11.2013 у справі № 914/4092/13, позов Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України задоволено та зобов'язано виконавчий комітет Новороздільської міської ради виконати рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 15.12.2011 № 160, а саме: вжити відповідних заходів щодо розроблення та затвердження в установленому порядку нормативів питного водопостачання для споживачів м. Новий Розділ Львівської області.
10.12.2013 на виконання вказаного рішення виданий відповідний наказ, який направлено позивачу.
19.10.2017 на адресу Господарського суду Львівської області надійшла скарга Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України на дії Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про визнання незаконною дії відділу ДВС у вигляді закінчення виконавчого провадження № 43767698 на підставі постанови від 31.08.2017 та скасування вказаної постанови.
Скаржник вважає, що дії відділу ДВС щодо закінчення виконавчого провадження № 43767698 є незаконними, оскільки відсутні обставини, які свідчили б про фактичне виконання боржником у повному обсязі рішення Господарського суду Львівської області від 25.11.2013 у справі № 914/4093/13.
Боржник щодо скарги заперечує з тих підстав, що ним повідомлялося про необхідність проходження довготривалої процедури щодо розроблення та затвердження в установленому порядку нормативів питного водопостачання для споживачів м. Новий Розділ. У відповідності до ч. 2 статті 29 Закону України «Про питну воду та питне водопостачання» порядок розроблення та затвердження нормативів питного водопостачання встановлюється Кабінетом Міністрів України, та такий порядок є затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року № 1107 «Порядок розроблення та затвердження нормативів питного водопостачання». Згідно з п. 4 вказаного порядку, нормативи питного водопостачання у конкретному населеному пункті розробляються та науково обґрунтовуються згідно з Методикою визначення нормативів питного водопостачання населення, затвердженою Наказом Державного комітету України з питань житлово - комунального господарства від 27.09.2005 № 148, спеціалізованими науково-дослідними організаціями на замовлення місцевих адміністрацій або органів місцевого самоврядування та затверджуються ними після погодження з місцевими органами виконавчої влади з питань охорони здоров'я, охорони навколишнього природного середовища та водного господарства. Так боржник зазначає, що 24.04.2015 між ним та ТзОВ «Науковий інститут системних досліджень» на виконання робіт з розробки нормативів водопостачання та норм водоспоживання населення м. Новий Розділ» було укладено договір № ВК-3/15. Відтак, на підставі наданих виконавцем за договором даних, боржником розроблено та затверджено нормативи питного водопостачання для споживачів м. Новий Розділ Львівської області, тим самим, виконано вимоги рішення суду.
Відділ ДВС, дії якого оскаржуються, письмових заперечень чи пояснень до суду не подав, надав суду копії матеріалів виконавчого провадження, та в судовому засіданні 20.11.2017 представник зазначив, що боржником у повному обсязі було виконано рішення господарського суду від 25.11.2013 у справі № 914/4092/13 що стосується вжиття відповідних заходів щодо розроблення та затвердження в установленому порядку нормативів питного водопостачання для споживачів м. Новий Розділ Львівської області. За таких обставин, вважає, що оскаржувана постанова є правомірною.
Заслухавши пояснення представників скаржника, боржника та відділу ДВС, оцінивши матеріали скарги, суд вважає, що скаргу слід задовольнити, виходячи з такого.
Виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню (ст. 1 Закону України “Про виконавче провадження”, надалі - Закон).
Відповідно до ч. 1 ст. 121-2 ГПК України скарга на рішення, дії чи бездіяльність органів державної виконавчої служби, приватних виконавців щодо виконання судових рішень господарських судів може бути подана стягувачем, боржником або прокурором протягом десяти робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод і законних інтересів, крім рішень виконавця про відкладення проведення виконавчих дій, які можуть бути оскаржені протягом трьох робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод і законних інтересів.
Частиною 1 ст. 74 Закону передбачено, що рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.
Відповідно до п. 9.13 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 17.10.2012 № 9 "Про деякі питання практики виконання рішень, ухвал, постанов господарських судів України" за результатами розгляду скарги виноситься ухвала, в якій господарський суд або визнає доводи заявника правомірними і залежно від їх змісту визнає постанову державного виконавця щодо здійснення заходів виконавчого провадження недійсною, або визнає дії чи бездіяльність органу Державної виконавчої служби незаконними, чи визнає недійсними наслідки виконавчих дій, або зобов'язує орган державної виконавчої служби здійснити певні виконавчі дії, якщо він ухиляється від їх виконання без достатніх підстав, або визнає доводи скаржника неправомірними і скаргу відхиляє.
Як встановлено судом, рішенням господарського суду від 25.11.2013 у справі № 914/4092/13 зобов'язано виконавчий комітет Новороздільської міської ради виконати рішення адміністративної колегії Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 15.12.2011 № 160, а саме: вжити відповідних заходів щодо розроблення та затвердження в установленому порядку нормативів питного водопостачання для споживачів м. Новий Розділ Львівської області.
10.12.2013 на виконання вказаного рішення виданий відповідний наказ, який направлено позивачу.
24.06.2014 відділом ДВС було відкрито виконавче провадження № 43767698 з примусового виконання вищезгаданого наказу.
31.08.2017 державним виконавцем відділу ДВС було винесено постанову про закінчення виконавчого провадження № 43767698 з примусового виконання наказу Господарського суду Львівської області від 10.12.2013 у справі № 914/4092/13. Підставою для винесення вказаної постанови стало те, що рішенням виконавчого комітету Новороздільської міської ради Львівської області від 30.06.2017 № 184 «Про тимчасове встановлення нормативів питного водопостачання для споживачів м. Новий Розділ в т.ч. і для населення міста» тимчасово встановлено нормативи питного водопостачання для споживачів м. Новий Розділ в тому числі і для населення міста на рівні норм витрати води споживачами міста, затверджених рішенням Виконавчого комітету від 06.12.2006 № 575 «Про погодження норм витрат води споживачами міста». Фінансовому управлінню при формуванні бюджету на 2018 рік доручено передбачити кошти в сумі 35,0 тис. грн. для визначення нормативів питного водопостачання для всіх споживачів міста. Вказана обставина, на думку державного виконавця, зумовила закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини 1 статті 39 Закону, відповідно до якої виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Однак, як вбачається із матеріалів справи, рішенням Виконавчого комітету від 06.12.2006 № 575 «Про погодження норм витрат води споживачами міста» визначено норми витрат води, розроблені боржником згідно з Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах і селищах України, які затверджені наказом Держжитлокомунгоспу України від 01.07.1994 № 65 та БНІП-2.04.01.-85, що втратили чинність. На час прийняття боржником рішення від 06.12.2006 № 575, чинним був «Порядок розроблення та затвердження нормативів питного водопостачання» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 серпня 2004 року № 1107.
Таким чином, підставою для винесення оскаржуваної постанови стало рішення боржника від 30.06.2017 № 184 з посиланням на рішення від 06.12.2006 № 575, невідповідність якого було, зокрема, предметом розгляду адміністративною колегією ЛОТВ АМК України справи № 1-07-128/2011, рішення в якій від 15.12.2011 № 160 було предметом розгляду у господарській справі № 914/4092/13.
Суд зазначає, що фактичне виконання рішення Господарського суду Львівської області від 25.11.2013 у справі № 914/4092/13 відповідно до виконавчого документа - наказу Господарського суду Львівської області від 10.12.2013 у справі № 914/4092/13, можливе лише у разі вжиття відповідних заходів щодо розроблення та затвердження в установленому порядку нормативів питного водопостачання для споживачів м. Новий Розділ Львівської області на підставі чинного Порядку від 25.08.2004 № 1107, пункт 4 якого зокрема передбачає що нормативи питного водопостачання у конкретному населеному пункті розробляються та науково обгрунтовуються згідно з Методикою визначення нормативів питного водопостачання населення спеціалізованими науково-дослідними організаціями на замовлення місцевих адміністрацій або органів місцевого самоврядування та затверджуються ними після погодження з місцевими органами виконавчої влади з питань охорони здоров'я, охорони навколишнього природного середовища та водного господарства.
Винесення постанови про закінчення виконавчого провадження № 43767698 є передчасним, оскільки, при закінченні виконавчого провадження не були з'ясовані обставини, які б свідчили про фактичне виконання боржником в повному обсязі рішення Господарського суду Львівської області від 25.11.2013 у справі № 914/4092/13, та вказана інформація не відображена в оскаржуваній постанові.
З огляду на викладені вище обставини та приписи чинного законодавства, суд приходить до висновку, що скаргу Львівського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України належить задовольнити повністю.
Враховуючи вищевикладене, ст.ст. 86, 121-2 ГПК України, суд -
1. Скаргу задовольнити повністю.
2. Визнати незаконною дію Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області при примусовому виконанні рішення Господарського суду Львівської області від 25.11.2013 у справі № 914/4092/13 у вигляді закінчення виконавчого провадження № 43767698 на підставі постанови від 31.08.2017.
3. Скасувати постанову Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області від 31.08.2017 про закінчення виконавчого провадження № 43767698.
Суддя Манюк П.Т.