Рішення від 24.11.2017 по справі 909/914/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 листопада 2017 р. Справа № 909/914/17

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Шіляк М.А., секретар судового засідання Феденько Н.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАЗПРОМБУДМОНТАЖ"

бульвар Лесі Українки, буд. 21, м. Київ, 01133

до відповідача: Публічного акціонерного товариства "УКРТРАНСГАЗ"

вул. Кловський узвіз, 9/1, м. Київ, 01021

в особі філії "Управління магістральних газопроводів "Прикарпаттрансгаз"

Публічного акціонерного товариства "УКРТРАНСГАЗ"

вул. Незалежності, буд. 48, м. Івано-Франківськ, 76018

про зобов'язання вчинити певні дії.

За участю:

від позивача: ОСОБА_1 - представник, (довіреність № б/н від 01.11.2017 р.);

від відповідача: ОСОБА_2 - начальник юридичного відділу філії "Управління магістральних газопроводів "Прикарпаттрансгаз", (довіреність № 2-513 від 28.12.2016 р.).

ВСТАНОВИВ:

До Господарського суду Івано-Франківської області подано позов Товариством з обмеженою відповідальністю "ГАЗПРОМБУДМОНТАЖ" до Публічного акціонерного товариства "УКРТРАНСГАЗ" в особі філії "Управління магістральних газопроводів "Прикарпаттрансгаз" Публічного акціонерного товариства "УКРТАНСГАЗ" про зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 25.09.2017 р. прийнято позовну заяву до розгляду, порушено провадження у справі та призначено розгляд справи в судовому засіданні на 12.10.2017 р.

Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 12.10.2017 р. розгляд справи відкладено в судовому засіданні на 02.11.2017 р.

Ухвалою Господарського суду Івано-Франківської області від 02.11.2017 р. в задоволенні клопотання Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" філії "Управління магістральних газопроводів "Прикарпаттрансгаз" (вх. № 11526/17 від 30.10.2017 р.) про зупинення провадження у справі до вирішення справи № 909/251/17 у Вищому господарському суді України відмовлено.

В судових засіданнях 02.11.2017 р. та 07.11.2017 р. судом оголошено перерви до 07.11.2017 р. та 24.11.2017 р. відповідно, про що представників сторін повідомлено під розписку.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги викладені у позовній заяві підтримав в повному обсязі та просив суд позов задовольнити. В обґрунтування позову зазначено, що договір вважається укладеним з 10.07.2017 р. (тобто з дати постанови Львівського апеляційного господарського суду від 10.07.2017 р.) відповідач зобов'язаний звернутись до ДАБІ України за отриманням дозволу на виконання будівельних робіт та отримати дозвіл не пізніше 10.10.2017 р. Після отримання вказаного документу позивач зможе приступити до виконання своїх зобов'язань за договором. 19.08.2017 р. відповідач отримав вичерпний перелік документів для отримання дозволу на виконання будівельних робіт. Відповідач допускає порушення норм чинного законодавства, оскільки безпідставно ухиляється від виконання свого зобов'язання за договором щодо отримання дозволу на виконання будівельних робіт. Внаслідок наведених порушень відповідач не дає можливості позивачеві приступити до виконання своїх зобов'язань за договором, що безумовно порушує права позивача.

В судовому засіданні представник відповідача щодо позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позову заяву та просив суд у задоволенні позову відмовити. В обґрунтування заперечень зазначено наступне. Пункт 4.1. Договору не встановлює конкретний строк (термін) протягом якого Замовник мав би отримати дозвіл в ДАБІ України на виконання будівельних робіт. Посилання позивача в позовній заяві на календарний план викладений Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 10.07.2017 р. по справі № 909/251/17 в іншій редакції, в якому зазначено, що відповідач мав би звернутись в ДАБІ України за отриманням дозволу на виконання будівельних робіт та отримати дозвіл протягом 90 календарних днів з моменту підписання договору (не пізніше 10.10.2017 р.) є хибним, оскільки календарний план , визначає строки протягом яких Підрядник має поставити обладнання і виконати роботи, і примітка до пункту першого календарного плану передбачає, що поставка обладнання відбувається у строки визначені календарним планом, при умові отримання Замовником в ДАБІ України дозволу робіт протягом 90 календарних днів з моменту підписання договору. Тобто у разі, якщо Замовник не отримає дозвіл протягом 90 календарних днів, то це буде об'єктивною обставиною, для внесення змін до календарного плану.

Твердження позивача про те, що відповідач отримав вичерпний перелік документів для отримання дозволу ДАБІ України є хибним оскільки, відповідно до пункту 28 порядку виконання підготовчих та будівельних робіт затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 р. № 466 Замовник (його уповноважена особа) подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення чи через електронну систему здійснення декларативних та дозвільних процедур у будівництві до відповідного органу державного архітектурно-будівельного контролю заяву про отримання дозволу за формою, наведеною у додатку 10 до цього Порядку. До заяви додаються: копія документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або копія договору суперфіцію (крім випадків, визначених пунктом 7 цього Порядку); копія розпорядчого документа щодо комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду у разі здійснення комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду на замовлення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування на відповідних землях державної чи комунальної власності (замість копії документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою); проектна документація на будівництво, розроблена та затверджена в установленому законодавством порядку; копія документа, що посвідчує право власності на будинок чи споруду, або згода його власника, засвідчена у встановленому законодавством порядку, на проведення будівельних робіт у разі здійснення реконструкції, реставрації, капітального ремонту чи технічного переоснащення; копії документів про призначення осіб, відповідальних за виконання будівельних робіт, та осіб, які здійснюють авторський і технічний нагляд; інформація про ліцензію, що дає право на виконання будівельних робіт, та кваліфікаційні сертифікати.

Тобто виходячи з вище наведеного порядку до заяви про отримання дозволу необхідно додати наказ про призначення особи, яка здійснює авторський нагляд, якого у відповідача немає. Таким чином відповідач не має повного пакету документів для отримання дозволу в ДАБІ України на виконання будівельних робіт.

Враховуючи норми чинного законодавства України, в тому числі: "Порядку здійснення авторського нагляду під час будівництва об'єкта архітектури", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 р. № 903 "Про авторський та технічний нагляд під час будівництва об'єкта архітектури", ДСТУ-Н Б А.2.2-11:2014 "Настанова щодо проведення авторського нагляду за будівництвом", ДБН А.2.2-3-2014 "Склад та зміст проектної документації на будівництво", ДСТУ Б А.2.4-4-2009 "Основні вимоги до проектної та робочої документації", Постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 р. № 461 "Питання прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів" для здійснення авторського нагляду за будівництвом та отримання Замовником УМГ "ПРИКАРПАТТРАНСГАЗ" Дозволу на виконання будівельних робіт по вказаному об'єкту будівництва слід визначити особу (фізичну/юридичну). В процесі здійснення авторського нагляду виконуються роботи по перевірці якості виконуваних будівельно-монтажних робіт Підрядниками (Генеральними підрядниками), дотримання ними технології виконання робіт, вирішення питань або уточнення деталей, які виникають у процесі будівництва, забезпечення надійної та безаварійної роботи компресорних станцій та газоперекачувальних агрегатів з метою забезпечення відповідності виконаних будівельних робіт проектній документації.

Відповідно до річного плану закупівель на 2017 рік по філії УМГ "ПРИКАРПАТТРАНСГАЗ" закупівля послуг з нагляду за виконанням будівельних робіт (Авторський нагляд за будівництвом по об'єкту: "Реконструкція газозбірного пункту Богородчанського ПСГ. І черга будівництва") має здійснюватись у відповідності до закону України "Про публічні закупівлі" по переговорній процедурі.

Згідно наказу ПАТ УТГ № 383 від 13.06.2017 р. відповідальні підрозділи філії надають заявку щодо процедури закупівлі до відповідальних підрозділів апарату Товариства, які відповідають за виконання річного плану закупівлі товарів, робіт та послуг.

26.10.2017 р. відповідно до вище зазначеного наказу філія УМГ "ПРИКАРПАТТРАНСГАЗ" направила звернення в ПАТ "УКРТРАНСГАЗ" для надання дозволу на проведення переговорної процедури по закупівлі послуг з нагляду за виконанням будівельних робіт (Авторський нагляд за будівництвом по об'єкту: "Реконструкція газозбірного пункту Богородчанського ПСГ. І черга будівництва").

03.11.2017 р. на адресу філії УМГ "ПРИКАРПАТТРАНСГАЗ" надійшов дозвіл ПАТ "УКРТРАНСГАЗ" на проведення переговорної процедури по авторському нагляду.

Оскільки відповідно до вище зазначених нормативно-правових актів послуги щодо надання авторського нагляду може здійснювати тільки розробник проектної документації, а розробником проектної документації по об'єкту: "Реконструкція газозбірного пункту Богородчанського ПСГ. І черга будівництва." є Товариство з обмеженою відповідальністю "Діпрогаз", тому на їхню адресу було направлено запрошення (лист № 2601ВИХ-17-848 від 06.11.2017 р.) для участі в переговорах та подання документально підтвердженої інформації про відповідність кваліфікаційним вимогам відповідно до ст. 16 Закону України "Про публічні закупівлі" № 922-VIII від 25.12.2015 р. Таким чином філія УМГ "ПРИКАРПАТТРАНСГАЗ" здійснює всі залежні від неї дії для отримання дозволу в ДАБІ України на початок будівельних робіт.

Отже, відповідач ніяким чином не впливає на видачу дозволу на початок робіт в ДАБІ України, і може тільки подати заяву з додатками для отримання дозволу. Тобто видача самого дозволу ніяким чином не залежить від відповідача.

Розглянувши матеріали справи із врахуванням вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, заслухавши пояснення представників сторін, оцінивши докази у відповідності до ст. 43 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України), суд встановив наступне.

Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 13.04.2017 р. у справі № 909/251/17 визнано укладеним договір про закупівлю будівельних робіт між Публічним акціонерним товариством "УКРТРАНСГАЗ" в особі філії "Управління магістральних газопроводів "Прикарпаттрансгаз" Публічного акціонерного товариства "УКРТАНСГАЗ" і

Товариством з обмеженою відповідальністю "ГАЗПРОМБУДМОНТАЖ".

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 10.07.2017 р. у справі № 909/251/17 рішення Господарського суду Івано-Франківської області від 13.04.2017р. змінено в частині викладення в іншій редакції Додатку № 2 до договору "Календарний план виконання робіт по об'єкту: "Реконструкція газозбірного пункту Богородчанського ПСГ. І черга будівництва (Будівельні роботи)". В іншій частині рішення суду залишено без змін.

Постановою Вищого господарського суду України 23.11.2017 р. у справі № 909/251/17 вищезазначену постанову залишено без змін.

Відповідно до ст. 187 Господарського кодексу України день набрання чинності рішенням суду, яким вирішено питання щодо переддоговірного спору, вважається днем укладення відповідного господарського договору, якщо рішенням суду не визначено інше. У зв'язку з тим, що Львівський апеляційний господарський суд 10.07.2017 р. завершив розгляд справи № 909/251/17, то рішення Господарського суду Івано-Франківської області набрало законної сили з 10.07.2017 р. і саме з цієї дати договір про закупівлю між позивачем і відповідачем вважається укладеним на умовах, викладених у вказаному рішенні та в постанові.

Згідно п. 1.1. вказаного Договору про закупівлю (далі - Договір) позивач зобов'язується виконати для відповідача будівельні роботи з "Реконструкції газозбірного пункту Богородчанського ПСГ. І черга будівництва (Будівельні роботи)", а відповідач зобов'язується прийняти та оплатити виконані роботи.

Відповідно до п. 1.2. Договору місцем виконання будівельних робіт є: с Саджава, Урочище підземка № 1, 77701, Богородчанський район, Івано-Франківська область.

Позивач повинен приступити до виконання робіт, визначених у п. 1.1. цього Договору, з дати отримання відповідачем в Державній архітектурно-будівельній інспекції України (далі - ДАБІ України) дозволу на виконання будівельних робіт або декларації на початок робіт і закінчити роботи до 30.10.2018 р. (п. 4.1 Договору).

Пунктом 4.2 Договору передбачено, що позивач повинен виконати роботи відповідно до календарного плану виконання робіт та поставки обладнання (який є невід'ємною частиною даного договору - Додаток № 2).

Згідно Додатку № 2 до Договору (в редакції постанови Львівського апеляційного господарського суду від 10.07.2017 р. у справі № 909/251/17) позивач зобов'язується здійснити поставку обладнання, виконати ремонтні і монтажні роботи при умові отримання відповідачем в ДАБІ України дозволу на виконання будівельних робіт або декларації на початок виконання робіт, протягом 90 календарних днів з моменту підписання договору.

Договір вважається укладеним з 10.07.2017 р. (тобто з дати постанови Львівського апеляційного господарського суду від 10.07.2017 р.) відповідач зобов'язаний звернутись до ДАБІ України за отриманням дозволу на виконання будівельних робіт та отримати дозвіл не пізніше 10.10.2017 р. Після отримання вказаного документу позивач зможе приступити до виконання своїх зобов'язань за договором.

З метою виконання своїх зобов'язань за договором позивач звернувся до відповідача з листом від 24.07.2017 вих. № 1707-7/17, в якому просив відповідача звернутись до ДАБІ України за отриманням дозволу на виконання будівельних робіт на об'єкт будівництва "Реконструкція газозбірного пункту Богородчанського ПСГ. І черга будівництва (Будівельні роботи)".

Відповідач листом від 03.08.2017 вих. № 2601вих-17-90, повідомив позивача про відмову у зверненні до ДАБІ України за отриманням дозволу на виконання будівельних робіт на вказаний об'єкт будівництва, у зв'язку з відсутністю у Замовника (відповідача) документів, а саме: завіреної нотаріально копії ліцензії, що дає право на виконання будівельних робіт; копій документів про призначення осіб, відповідальних за виконання будівельних робіт.

На виконання запиту про надання документів для отримання дозволу ДАБІ України, позивач листом від 15.08.2017 р. вих. № 013.4 надіслав відповідачу запитувані ним необхідні документи, згідно з переліком у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України № 466 від 13.04.2011 р.

Суд вважає позовні вимоги обґрунтованими виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 34 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" Замовник має право виконувати будівельні роботи після: 1) подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1). 2) видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (ССЗ) наслідками.

Такий дозвільний документ, як "Декларація про початок виконання підготовчих або будівельних робіт" було виключено на підставі Закону України № 1817-VIII від 17.01.2017р.

Зважаючи на те, що Декларацію на початок робіт було виключено з переліку дозвільних документів, відповідач для виконання умов п. 4.1 Договору і Додатку № 2 зобов'язаний отримати в ДАБІ України тільки дозвіл на виконання будівельних робіт, згідно Порядку виконання підготовчих та будівельних робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 р. № 466 (зі змінами і доповненнями).

Стаття 129 Конституції України, а саме п. 9 визначає одним з основних засад судочинства обов'язковість судового рішення.

Згідно ст. 115 Господарського процесуального кодексу України рішення, ухвали, постанови господарського суду, що набрали законної сили, є обов'язковими на всій території України.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Стаття 629 Цивільного кодексу України передбачає, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Зобов'язання відповідача отримати дозвіл на виконання будівельних робіт виникло на підставі Договору та Додатку № 2, який є невід'ємною частиною даного Договору, який було визнано укладеним на підставі рішення Господарського суду Івано-Франківської області та постанови Львівського апеляційного господарського суду.

Оскільки згідно Додатку № 2 до Договору (в редакції постанови Львівського апеляційного господарського суду від 10.07.2017 р. у справі № 909/251/17) встановлений строк сплив, відповідач в силу умов названого додатку зобов'язаний звернутись до ДАБІ України за отриманням дозволу на виконання будівельних робіт та отримати дозвіл не пізніше 10.10.2017 р.

Заперечення відповідача не спростовують доводів позивача та умов Договору та Додатку № 2 до Договору, а тому не можуть бути підставою для відмови у позові. Отже, беручи до уваги матеріали справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача щодо зобов'язання відповідача отримати в ДАБІ України дозвіл на виконання будівельних робіт на об'єкт будівництва "Реконструкція газозбірного пункту Богородчанського ПСГ. І черга будівництва (Будівельні роботи)", а тому позов підлягає задоволенню.

За правилами, встановленими ст. 49 ГПК України, судовий збір по справі слід покласти на відповідача.

На підставі вищевикладеного у відповідності до ст. ст. 124, 129 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, 629 Цивільного кодексу України, ст. 193 Господарського кодексу України та керуючись ст. ст. 43, 49, 82 -85, 115 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Зобов'язати Публічне акціонерне товариств "УКРТРАНСГАЗ" (01021, м. Київ, вул. Кловський узвіз 9/1, ідентифікаційний код 30019801) в особі філії "Управління магістральних газопроводів "Прикарпаттрансгаз" Публічного акціонерного товариства "УКРТРАНСГАЗ" (76018, Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, буд. 48, ідентифікаційний код 00153133) отримати в Державній архітектурно-будівельній інспекції України дозвіл на виконання будівельних робіт на об'єкт будівництва "Реконструкція газозбірного пункту Богородчанського ПСГ. І черга будівництва (Будівельні роботи)".

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства "УКРТРАНСГАЗ" (01021, м. Київ, вул. Кловський узвіз 9/1, ідентифікаційний код 30019801) в особі філії "Управління магістральних газопроводів "Прикарпаттрансгаз" Публічного акціонерного товариства "УКРТРАНСГАЗ" (76018, Івано-Франківська область, м. Івано-Франківськ, вул. Незалежності, буд. 48, ідентифікаційний код 00153133) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАЗПРОМБУДМОНТАЖ" 1600,00 грн (одна тисяча шістсот гривень 00 копійок) судового збору.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 24.11.2017 р.

Суддя М. А. Шіляк