Рішення від 22.11.2017 по справі 903/658/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

22 листопада 2017 р. Справа № 903/658/17

за позовом: Приватного акціонерного товариства “Волиньобленерго” в особі Луцької районної філії ПрАТ “Волиньобленерго”

до відповідача: Комунального підприємства “Луцькводоканал”

про стягнення 22 748,40грн.

Суддя Дем'як В.М.

Представники:

від позивача: ОСОБА_1 - довіреність № 13/18-354 від 25.04.2017 р.

від відповідача: ОСОБА_2 - довіреність №27 від 31.05.2017р.

В судовому засіданні 11.11.2017р. на підставі ст. 77 ГПК України було оголошено перерву до 22.11.2017р. до 10:00 год. для проведення сторонами звірки розрахунків за травень, червень 2017р.

Суть спору: позивач - Приватне акціонерне товариство “Волиньобленерго” в особі Луцької районної філії ПрАТ “Волиньобленерго” звернувся з позовом до Комунального підприємства “Луцькводоканал” про стягнення 22748,40 грн., в тому числі: 3 269,13 грн. пені за період з квітня 2017 року по липень 2017 року за прострочку платежів по оплаті за спожиту електроенергію згідно договору про постачання електричної енергії № 528-0189000 від 24.09.2004р., 18780,63 грн. інфляційних втрат, 698,64 грн. 3% річних за період з квітня 2017 року по липень 2017 року згідно з ч. 2 ст. 625 ЦК України.

В обґрунтування посилається на те, що Луцька районна філія ПрАТ “Волиньобленерго” відпустила електроенергії згідно з договором, проте, в порушення умов договору відповідач систематично не проводив оплату за активну електроенергію у визначений термін.

24.10.2017р. представник позивача через відділ документального забезпечення та контролю подав заяву за вх. №01-65/210/17, в якій просить зменшити розмір позовних вимог та стягнути з Комунального підприємства “Луцькводоканал” на користь Приватного акціонерного товариства “Волиньобленерго” в особі Луцької районної філії пеню у розмірі - 1370,06грн, суму в розмірі 2540,91грн., нараховану у зв'язку з інфляцією, 326,38грн. річних та суму судового збору.

Вказана заява, відповідаючи вимогам ст. 22 Господарського процесуального кодексу України, не суперечать законодавству України, не порушує чиї-небудь права і охоронювані законом інтереси, є прийнятою судом.

Згідно пункту 17 інформаційного листа Вищого господарського суду України N 01-8/2351 від 20.10.2006 "Про деякі питання застосування норм Господарського процесуального кодексу України, порушені у доповідних записках про роботу господарських судів у 2005 році та в першому півріччі 2006 року" та пункту 6 Інформаційного листа Вищого господарського суду України № 01-8/482 від 13.08.2008р., в разі зменшення позовних вимог, якщо його прийнято господарським судом, має місце нова ціна позову, виходячи із якої вирішується спір. При цьому будь-які підстави для припинення провадження у справі в частині зменшення позовних вимог у господарського суду відсутні.

Представник позивача вимог суду від 11.11.2017р. не виконав, акта звірки розрахунків за травень, червень 2017р. не подав, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача на вимогу суду від 11.11.2017р. подав акт звірки нарахувань і оплати за активну електроенергію за період березень-червень 2017р., зареєстрований за клопотанням вх. №01-54/10559/17 від 22.11.2017р.

В судовому засіданні просить суд відмовити в задоволенні позову в повному об'ємі, з огляду на наступне:

- основним видом діяльності КП «Луцькводоканал» є надання послуг з водопостачання та водовідведення фізичним та юридичним особам м. Луцька,основним джерелом надходження коштів на підприємство є оплата споживачами за надані послуги.

- зазначає, що від загальної кількості споживачів КП «Луцькводоканал» кількість фізичних осіб становить 82,5%, кількість споживачів - фізичних осіб, які користуються визначеними чинним законодавством України пільгами на оплату - житлово-комунальних послуг становить 26 925 (або 28,9% від загальної кількості), субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг отримують З 259 споживачів (або 13,84% від загальної кількості).

- механізм перерахування субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій населенню на оплату комунальних послуг, в т.ч. і електроенергію, а також перелік органів, які уповноважені підтверджувати факт наявності підстав для проведення таких розрахунків, визначається постановою КМУ від 11.01.2005 року № 20, якою затверджено відповідний Порядок.

- визнаючи неможливість розрахунків у цій частині підприємствами ПЕК, держава, приймаючи відповідні нормативно-правові акти, змінює цим самим характер регулювання відповідних правовідносин, що склались між сторонами на підставі укладених між ними договорів.

- вказує, що Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості Міністерства фінансів України 03.08.2015 № 493/688 затверджено Порядок проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію.

- відповідно до пунктів 1.1 -1.3 Порядку проведення розрахунків за природний газ теплопостачання і електроенергію, цей Порядок визначає взаємовідносини між органами Державної казначейської служби України, департаментами фінансів обласних державних адміністрацій, Департаментом фінансів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - відповідні департаменти фінансів), Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Національною акціонерною компанією «Нафто газ України», ДП «Енергоринок» та іншими учасниками розрахунків за природний газ, теплопостачання та електроенергію, що проводяться відповідно до Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20 (далі - Порядок).

- доводить, що розрахунки, передбачені в пункті 1.1 цього розділу, проводяться за згодою сторін на підставі актів звіряння за нарахованими пільгами, субсидіями та компенсаціями населенню (далі - акти звіряння) або договорів, що визначають обсяг щомісячного споживання ресурсів (товарів, послуг) (далі - договори), і спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання, форма якого наведена у додатку і до цього Порядку; спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію, форма якого наведена у додатку 2 до цього Порядку; спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію та природний газ, форма якого наведена у додатку 3 до цього Порядку,

- схеми розрахунків узгоджують відповідні департаменти фінансів спільно з постачальниками та/або транспортувальниками ресурсів (товарів, послуг). Відповідні органи Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) контролюють проведення, розрахунків від початку розрахунків до зарахування податків до Державного бюджету України або на рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

- пунктом 2.6. розпорядники коштів за рахунок отриманих субвенцій із загального фонду Державного бюджету України, здійснюють розрахунки за природний газ, теплопостачання та електроенергію шляхом перерахування коштів на рахунки постачальників та/або - транспортувальників ресурсів (товарів, послуг), відкриті в органах Казначейства, в разі проведення розрахунків за електроенергію - на поточні рахунки із спеціальним режимом використання енергопостачальників, відкриті в уповноваженому банку.

- доводить, що КП «Луцькводоканал» є підприємством, яке проводить розрахунки за використану електроенергію відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.01,2005р. № 20.

- Комунальне підприємство «Луцькводоканал» та Луцька районна філія ПрАТ «Волиньобленерго» щомісячно підписують акти звіряння взаєморозрахунків за електричну енергію. На підставі даних актів КП «Луцькводоканал» готує та підписує всіма учасниками розрахунків спільні протокольні рішення і передає Луцькій районній філії ПрАТ «Волиньобленерго» для подальшої передачі Державній казначейській службі України.

- предметом спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків за електроенергію за рахунок коштів загального фонду держбюджету є організація проведення сторонами взаєморозрахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005р. № 20 «Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій».

- розрахунки за спільними протокольними рішеннями проводяться за такою схемою:

Державна казначейська служба України перераховує ГУДКСУ у Волинській області кошти з приміткою «Постанова Уряду від 11.01.2005р. № 20, «Електроенергія».

ГУДКСУ у Волинській області перераховує ДФВОДА кошти з приміткою «Постанова КМУ №20 від 11.01.2005р. (зі змінами)»;

ДФ ВОДА (департамент фінансів Волинської обласної державної адміністрації) перераховує УФ (Управлінню фінансів Луцької районної державної адміністрації) кошти з наступним записом у графі «призначення платежу» - за (зазначається місяць) «П» (пільги) (зазначається сума); за (зазначається місяць) «С» (субсидії) (зазначається сума), Постанова КМУ №20 від 11.01.2005р. (зі змінами);

УФ перераховує УСЗН (управлінню соціального захисту населення Луцької райдержадміністрації) кошти за пільги та субсидії з наступним записом у графі «призначення платежу» - за (зазначається місяць) «П» (пільги) (зазначається сума); за (зазначається місяць) «С» (субсидії) (зазначається сума), Постанова КМУ №20 від 11.01.2005р. (зі змінами);

УСЗН перераховує Підприємству (КП «Луцькводоканал») кошти за пільги та субсидії з наступним записом у графі «призначення платежу» - за (зазначається місяць) «П» (пільги) (зазначається сума); за (зазначається місяць) «С» (субсидії) (зазначається сума), Постанова КМУ №20 від 11.01.2005р. (зі змінами);

- вказує, що підприємство перераховує Луцькій районній філії ПрАТ «Волиньобленерго» кошти за спожиту електроенергію з наступним записом у графі «призначення платежу» - за (зазначається місяць) «П» (пільги) (зазначається сума); за (зазначається місяць) «С» (субсидії) (зазначається сума), Постанова КМУ №20 від 11.01.2005р. (зі змінами).

- у п. 6. спільних протокольних рішень сторони передбачили, що вони виконують свою частину зобов'язань протягом одного банківського дня.

- вважає, що нарахування пені, 3% річних та інфляційних втрат за порушення умов Договору на постачання електричної енергії від 24.09.2004 року №528-0189000 за електроенергію, яка була оплачена згідно з такими протокольними рішеннями, не грунтується на приписах чинного законодавства.

Додатково долучив до матеріалів справи постанови ВГСУ від 13.07.2016 у справі № 914/2140/15, від 11.10.16 у справі № 922/666/16, від 14.03.2017 у справі № 910/9806/16.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та відповідача, господарський суд,-

ВСТАНОВИВ:

24 вересня 2004 року між ВАТ “Волиньобленерго” (ПрАТ “Волиньобленерго”, згідно зі статутом) в особі Луцької районної філії та Комунальним підприємством “Луцькводоканал” було укладено договір про постачання електричної енергії № 528-0189000 (а.с.11-17).

Предметом даного договору є постачання електроенергії з енергосистеми енергопостачальника на об'єкт енерговикористання.

Відповідно до п. 2.1.2. договору постачальник електричної енергії - Луцька районна філія ПрАТ “Волиньобленерго” постачає електричну енергію споживачу, а споживач оплачує постачальнику електричної енергії її вартість згідно з умовами додатків №2 “Порядок розрахунків” та №3 “Порядок зняття показів засобів обліку електричної енергії” (п.2.2.3 договору).

Згідно з протоколом врегулювання розбіжностей до договору про постачання електричної енергії № 528-0189000 від 24 вересня 2004 року, підписаного Луцькою районною філією Відкритого акціонерного товариства “Волиньобленерго” та КП “Луцькводоканал” 16 вересня 2005 року, остаточний розрахунок проводиться протягом 5 операційних днів з дня отримання рахунків (а.с.37-38).

Згідно додаткової угоди від 01.07.2016р. до договору про постачання електричної енергії- додаток № 3 „Порядок обліку електричної енергії” покази розрахункових засобів обліку знімаються представником постачальника електричної енергії (основного споживача) та підтверджується споживачем відповідно до договору, або споживачем 31 числа (при 31 календарному дні в місяці), 30 числа (при 30 календарних днів у місяці), 28 числа (при 28 календарних днів у місяці), кожного місяця (а.с.39).

Позивач стверджує, що платежі здійснювалися не своєчасно, внаслідок чого у відповідача щомісячно виникала прострочка платежів.

З матеріалів справи слідцє, що 09.03.2017р., 07.04.2017р., 11.05.2017р., 07.07.2017р. року між позивачем, відповідачем, Департаментом фінансів Волинської облдержадміністрації, Управлінням соціального захисту населення Луцької райдержадміністрації,Управлінням фінансів Луцької райдержадміністрації були укладені спільні протокольні рішення про організацію взаєморозрахунків, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 року № 20 (зі змінами) за рахунок коштів загального фонду державного бюджету за водопостачання (а.с.146-149).

При прийнятті відповідних рішень, сторони керувались, зокрема, Постановою Кабінету Міністрів України №20 від 11.01.2005 року, якою затверджено Порядок перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, Наказом Міністерства палива та енергетики України, Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України", Державного казначейства України від 03.02.2009 року № 55/57/43, яким затверджено Порядок проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, та наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства фінансів України від 03.08.2015 року №493/688, яким затверджено Порядок проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію.

Відповідно до п.1 предметом Спільних протокольних рішень є організація проведення Сторонами взаєморозрахунку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 січня 2005 року № 20 "Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій".

Судом досліджено, що виконання договірного зобов'язання КП «Луцькводоканал» невід'ємно пов'язано із виконанням спеціальних нормативно-правових актів щодо необхідності здійснення проведення взаєморозрахунків з ПрАТ «Волиньобленерго» в особі Луцької районної філії та надання населенню пільг, субсидій і компенсацій, а саме, Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20 та Порядку проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства фінансів України від 03.08.2015 року №493/688.

Здійснення взаєморозрахунків на підставі підписаних сторонами вказаних Спільних протокольних рішень відбулось за межами строку оплати Товариством вартості електроенергії, передбаченого договором, оскільки в даному випадку згідно із пунктом 1.1 Порядку проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, затвердженого наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України, Міністерства фінансів України від 03.08.2015 року №493/688, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19 серпня 2015 року за №1007/27452 розрахунки проводились за згодою сторін на підставі актів звіряння за нарахованими пільгами, субсидіями та компенсаціями населенню та спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію, форма якого наведена у Додатку 1.

За згодою всіх сторін Спільного протокольного рішення, яким визначено взаємовідносини між учасниками розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію, у тому числі позивачем і відповідачем, проведені розрахунки у відносинах з перерахування по ланцюгу субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам для надання пільг, субсидій та компенсацій населенню, виключно на підставі актів звіряння за нарахованими пільгами, субсидіями та компенсаціями населенню

Наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості, Міністерства фінансів України 03.08.2015 № 493/688 затверджено Порядок проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію.

Відповідно до пунктів 1.1 -1.3 Порядку проведення розрахунків за природний газ теплопостачання і електроенергію, цей Порядок визначає взаємовідносини між органами Державної казначейської служби України, департаментами фінансів обласних державних адміністрацій, Департаментом фінансів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - відповідні департаменти фінансів), Міністерством енергетики та вугільної промисловості України, Національною акціонерною компанією «Нафто газ України», ДП «Енергоринок» та іншими учасниками розрахунків за природний газ, теплопостачання та електроенергію, що проводяться відповідно до Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20.

Розрахунки, передбачені в пункті 1.1 цього розділу, проводяться за згодою сторін на підставі актів звіряння за нарахованими пільгами, субсидіями та компенсаціями населенню (далі - акти звіряння) або договорів, що визначають обсяг щомісячного споживання ресурсів (товарів, послуг) (далі - договори), і спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за природний газ та теплопостачання, форма якого наведена у додатку і до цього Порядку; спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію, форма якого наведена у додатку 2 до цього Порядку; спільного протокольного рішення про організацію взаєморозрахунків за електроенергію та природний газ, форма якого наведена у додатку 3 до цього Порядку.

Згідно з п.п. 2.1, 2.2., 2.З., 2.4., 2.5., 2.6., 2.7. Порядку проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію постачальники та транспортувальники ресурсів (надавачі товарів, послуг), які виявили бажання здійснити розрахунки відповідно до Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20 (із змінами), складають щомісяця до 10-го числа з розпорядниками коштів акти звіряння. Один примірник акта звіряння надається місцевому фінансовому органу для складання зведеного реєстру актів звіряння. Зведені реєстри актів звіряння підписуються керівниками місцевих фінансових органів і постачальників та транспортувальників ресурсів (надавачів товарів, послуг) та надаються відповідним департаментам фінансів. Відповідні департаменти фінансів узагальнюють отримані дані та подають їх щомісяця до 20-го числа у формі узгоджених з постачальниками та транспортувальниками ресурсів (надавачами товарів, послуг) спільних протокольних рішень про організацію взаєморозрахунків разом з відповідними реєстрами актів звіряння або договорами.

Не пізніше наступного дня після підписання останнім учасником розрахунків спільного протокольного рішення (з присвоєнням номера та дати) усі учасники розрахунків, які підписали спільні протокольні рішення, подають до Казначейства України та органів Казначейства, у яких відкрито їх рахунки, платіжні доручення на перерахування коштів відповідно до узгодженого спільного протокольного рішення.

Судом досліджено, що КП «Луцькводоканал» після отримання коштів від попередньої сторони за схемою розрахунків, визначеною в Спільних протокольних рішеннях, перерахувало грошові кошти наступній стороні Спільного прокольного рішення - ПрАТ «Волиньобленерго», що підтверджено виписками з банка за період з 05.04.2017р. по 14.07.2017р.

Взаєморозрахунки між постачальниками та транспортувальниками ресурсів і розпорядниками коштів, виділених з державного бюджету для надання пільг, субсидій та компенсацій населенню, могли здійснюватись у рахунок погашення заборгованості за електроенергію на підставі складених та підписаних актів звіряння за нарахованими пільгами субсидіями та компенсаціями населенню або договорів, що визначають величину щомісячного споживання ресурсів, однак у будь якому випадку при наявності Спільного протокольного рішення. При цьому як у Спільному протокольному рішенні, як і платіжному дорученні про перерахування відповідачем позивачу отриманих по ланцюгу коштів як вартість пільг і субсидій населенню, вказано про те, що такі розрахунки між сторонами здійснюються в межах договору про постачання електричної енергії №528-018900 від 24.09.2004 року, сторонами якого є КП «Луцькводоканал» та ПрАТ «Волиньобленерго», і є одночасно процедурою погашення зобов'язань відповідача з остаточної оплати вартості електроенергії в розмірі отриманих по Спільному протокольному рішенню сум пільг і субсидій.

Відповідно до п.7 Спільних протокольних рішень сторони, що підписали його домовилися, що несуть відповідальність за недотримання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20 та спільного з міністерством палива та енергетики України, НАК « Нафтогаз України» та Державним казначейством України Порядку проведення розрахунків за природний газ, теплопостачання і електроенергію та невиконання своїх зобов'язань за цим спільним прокольним рішенням відповідно до чинного законодавства України.

Предметом спору у даній справі є стягнення пені, 3% річних та інфляційних нарахувань, на загальну суму 4237,35 грн. нараховані за період травень-червень 2017р.

З метою з'ясування обставин щодо фактичного здійснених відповідачем платежів за спожиту електроенергію у спірному періоді та відображення їх у бухгалтерському обліку позивача, суд зобов'язав сторін здійснити звірку взаємних розрахунків.

Між тим, позивач дану вимогу суду не виконав, поважності причин невиконання не навів. Пояснення невиконання тим, що представник який бере участь у розгляді даної справи перебував у відпустці не може бути визнано як об'єктивне обґрунтування ухилення від підписання витребуваного судом документа.

При цьому суд взяв до уваги, що позивач - Приватне акціонерне товариство “Волиньобленерго” в особі Луцької районної філії ПрАТ “Волиньобленерго” - може надати повноваження на представництво інтересів сторони в процесі не обмежено будь-яким певним колом осіб. Стаття 22 ГПК України передбачає широке коло процесуальних прав сторін, поряд із цим встановлює для сторін обов'язок добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

Водночас, згідно даних, що значаться в акті звірки розрахунку за травень - червень 2017р., що поданий суду відповідачем слідує, що у вказаному періоді у відповідача значиться переплата, зокрема:

-у травні - 236667,51грн.

- у червні - 336667,64грн.

Вказані дані виконані, в тому числі і спільні протокольні рішення.

Відсутність заборгованості відповідача у зазначеному періоді підтверджено також і платіжними дорученнями (а.с.118-128).

Доводи позивача про те, що оплачена власними коштами спожита електроенергія за спірний період, в тому числі і субвенції не можуть бути зараховані в оплату, не взято до уваги суду, оскільки факт оплати відбувся, призначення платежу вказано в платіжних дорученнях.

За таких обставин позивачем не доведено факт прострочення оплати за спожиту електроенергію з вини відповідача.

Уклавши та підписавши Спільні протокольні рішення сторони змінили організацію проведення розрахунків відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2005 № 20 "Про затвердження деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам та надання пільг, субсидій та компенсацій". У зв'язку з погашенням основної суми заборгованості на виконання Спільного протокольного рішення, немає підстав у стягненні штрафних санкцій: пені, 3% річних та інфляційних нарахувань.

Аналогічна позиція викладена в Постановах ВГСУ по справах № 924/111/16 від 17.08.2016р. та №906/210/16 від 03.08.2016 року.

Згідно зі статтею 692 ЦК України покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього, якщо договором або актами цивільного законодавства не встановлений інший строк оплати товару.

Враховуючи вищевикладене, підписання сторонами у 2015-2016 роках спільних протокольних рішень і виконання положень останніх, а також положень постанови Кабінету Міністрів України № 20 від 11.01.2005 року, наказу Міністерства фінансів України від 03.08.2015 року № 493/688 свідчить про те, що сторони фактично погодились, що оплата наданих послуг за договором № 528-0189000 від 24.09.2004р., підлягає погашенню шляхом здійснення взаєморозрахунків на підставі кожного спільного протокольного рішення.

Судом визначено, що сторони тим самим змінили порядок і строк проведення розрахунків за послуги з електроенергії, надані відповідно до договору № 528-0189000 від 24.09.2004р.

Комунальне підприємство «Луцькводоканал» було позбавлено можливості самостійно впливати на своєчасність розрахунків за поставку електроенергію, що в свою чергу свідчить про відсутність вини відповідача у прострочені платежів, що виключає застосування штрафних санкцій у вигляді пені та нарахування 3 % річних за несвоєчасне виконання грошового зобов'язання, нарахування інфляційних втрат.

Такі обставини, згідно ст. 218 ГК України, ст. 614 ЦК України, виключають застосування штрафних санкцій у вигляді пені, так само як і нарахування 3 % річних за несвоєчасне виконання грошового зобов'язання і нарахувань інфляційних втрат.

Аналогічної позиції дотримується Верховний Суд України (постанова від 11.11.2015 у справі № 927/1733/14) Вищий господарський суд України (постанова від 13.07.2016 у справі № 914/2140/15, від 11.10.16 у справі № 922/666/16, від 14.03.2017 у справі № 910/9806/16).

Згідно ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Статтею 43 ГПК України передбачено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

З огляду на вищезазначене, в задоволенні позову Приватного акціонерного товариства “Волиньобленерго” в особі Луцької районної філії ПрАТ “Волиньобленерго” до Комунального підприємства “Луцькводоканал” про стягнення 4237,35 грн. за договором про постачання електричної енергії №528-0189000 від 24.09.2004р., в т.ч.: 1370,06грн. - пені, 326,38 грн. -3% річних та 2540,91 грн. - інфляційних втрат слід відмовити в повному обсязі.

Витрати по сплаті судового збору, згідно ст.49 ГПК України, при відмові в задоволенні позовних вимог покладаються на позивача.

Керуючись статтями 33, 34, 43, 44, 49, 82-85 ГПК України, господарський суд -

вирішив:

1. В позові відмовити.

Рішення господарського суду, у відповідності до ст.85 ГПК України, набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня його прийняття, а у разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення, воно набирає законної сили після закінчення 10-денного строку з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст.84 цього Кодексу.

Повний текст

рішення складено

24.11.2017р.

Суддя В. М. Дем'як