Справа № 761/41257/17
Провадження № 2-о/761/385/2017
23 листопада 2017 року Шевченківський районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді: Осаулова А.А.
при секретарі: Вольда М.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві в приміщенні суду цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа: відділ реєстрації актів цивільного стану Шевченківського районного управління юстиції в м.Києві про встановлення факту народження дитини, -
В листопаді 2017 року заявник ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва із заявою про встановлення факту народження дитини, заінтересована особа: відділ державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Шевченківського районного управління юстиції в м.Києві, а саме просив суд встановити факт народження дитини в селищі міського типу Гурзуф, Автономної Республіки Крим, а саме ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 у матері: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та батька ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, оскільки реєстрація народження дитини із отриманням свідоцтва про народження українського зразка неможлива без відповідного рішення суду.
Метою встановлення факту народження їх спільної дитини є необхідність її реєстрації та отримання свідоцтва про народження українського зразка, оскільки по факту дитина народилась в смт.Гурзуф в АР Крим, що перебуває на тимчасово окупованій території. Отримання свідоцтво про народження українського зразка необхідне для подальшого переїзду на постійне місце проживання в Україну. При зверненні до відділу реєстрації актів цивільного стану Шевченківського РУЮ для реєстрації народженої в АР Крим дитини, заявники отримали відмову, оскільки документи українського зразка надані не були.
В судовому засіданні заявник ОСОБА_1 заяву підтримав та просив її задовольнити з викладених у ній підстав.
Представник заінтересованої особи - відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Шевченківського районного управління юстиції в м.Києві в судове засідання не з»явився, хоча про дату і час розгляду справи повідомлялись належним чином, але направив суду заяву про розгляд справи у відсутність їх представника.
Допитана в якості свідка ОСОБА_5 та будучи попереджений про кримінальну відповідальність за дачу завідомо неправдивих показань суду пояснила, що дійсно вона та заявник є рідним братом матері дитини, яка попросила його звернутись в Києві до суду із вказаною заявою. Вона сама бачила дитину під час обряду хрещення, батькі із дитиною Олівією проживають в АР Крим, але планують переїхати до України в м.Києві на постійне місце проживання. Ім»я дитині підбирала вона.
Суд, заслухавши пояснення заявника, допитавши свідка, розглянувши подані сторонами документи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 5) ч. 2 ст. 234 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно ч.2 ст.256 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо за законом не визначеного іншого порядку їх встановлення.
У відповідності до ч.7 ст.256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи у певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Як вбачається з матеріалів справи і це встановлено судом, що заявник є рідним братом матері дитини ОСОБА_3, що обумовлює його право як близького родича на звернення до суду із вказаною заявою.
Також, встановлено, що ОСОБА_3 та ОСОБА_4 зареєстрували шлюб між собою 30.10.2004 року у відділі реєстрації актів цивільного стану Ялтинського міського управління юстиції Автономної Республіки Крим.
Як вбачається з копії свідоцтва ОСОБА_2 від 23.07.2015 року, вбачається що його батьками записані вищевказані особи та зазначено про народження дитини в АР Крим.
Листом від 08.08.2017 року відділ державної реєстрації актів цивільного стану Шевченківського РУЮ в м.Києві повідомив заявника, що видані на тимчасово окупованій території АР Крим не приймаються до розгляду, а тому відсутні підстави для реєстрації народження сина заявників.
Відповідно до п. 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження дитини, а в разі їх відсутності рішення суду.
Пунктом 2 глави 1 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10 2000 року № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції від 24 грудня 2010 року № 3307/5) встановлено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є : медичне свідоцтво про народження (форма N ЮЗ/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 N 545 ( гі 150-06 ), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України25.10.2006 за №1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтв а про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма N 103-1/о ( гі 151-06 ), форма якої затверджена наказом Міністерства здоров'я України від 08 серпня 2006 року N 545 (гі 150-06 ), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за ТМ 1150/13024 (із змінами) (далі - медична довідка про перебуванні дитини під наглядом лікувального закладу), та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я за формою,встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я (9-2013-п), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2013 року N 9.
Надані заявниками медичні документи, видані медичним закладом, що підпорядкований російській окупаційній владі, на яку як на державу окупанта відповідно до норм і принципів міжнародного права покладено відповідальність порушення визначених Конституцією та законами України прав і свобод людини і громадянина на тимчасово окупованій території, що передбачено ст.5 ч.3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Стаття 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території У країни» передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим ... реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Частинами 2, 3, 4 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадяни України мають право на вільний та безперешкодний в'їзд на тимчасово окуповану територію і виїзд з неї...
Відповідно до ч.1 ст.17 цього ж Закону, у разі порушення положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
Оскільки заявник не має можливості надати для реєстрації народження дитини документи, встановленого законодавством України зразка, з метою захисту законних прав та інтересів заявників як громадян України та народженої у них дитини, хоч і на тимчасово окупованій території АР Крим, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд вважає за можливе встановити факт народження від матері ОСОБА_3 та батька ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 дитини жіночої статі - ОСОБА_2.
У відповідності до вимог ч.4 ст.257-1 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 57 - 60, 88, 179, 208, 209, 212-215, 218, 223, 256-259, 294 ЦПК України, суд, -
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини, - задовольнити.
Встановити факт народження в селищі міського типу Гурзуф, Автономної Республіки Крим, ІНФОРМАЦІЯ_3 дитини жіночої статті, ОСОБА_2 у матері: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та батька ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Рішення суду може бути оскаржене до Апеляційного суду м. Києва через Шевченківський районний суд м. Києва, шляхом подання апеляційної скарги, протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення зазначених вище строків або після розгляду справи апеляційним судом, якщо його не скасовано.
Суддя: