08500, м. Фастів, вул. Івана Ступака, 25, тел. (04565) 6-17-89, факс (04565) 6-16-76, email: inbox@fs.ko.court.gov.ua
2/381/1554/17
381/3790/17
20 листопада 2017 року Фастівський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого судді Соловей Г.В.
з участю секретаря Момот Л.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Фастів Київської області справу за позовом Управління соціального захисту населення Фастівської РДА до ОСОБА_1 про відшкодування коштів по переплаченій субсидії,-
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідача про відшкодування коштів по переплаченій субсидії посилаючись на те, що згідно заяви ОСОБА_1, від 30 вересня 2015 року йому була надана субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг щомісяця, починаючи з вересня 2015 року. На підставі перевірки достовірності інформації наданої фізичними особами для нарахування житлових субсидій було виявлено, що відповідач надав недостовірну інформацію, а саме, що його дружиною було куплено квартиру на суму більш 50000,00 грн. за період з 01.09.2015 року до 01.06.2016 року. Відповідач був повідомлений про припинення надання житлової субсидії з 01.06.2016 року та рекомендовано відшкодувати кошти по переплаченим житловим субсидіям. ОСОБА_1 відмовився повертати кошти, що привело до звернення з даним позовом до суду.
Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили їх задовільнити та стягнути з відповідача кошти в сумі 14758,05 грн.
Відповідач та його представник в судовому засіданні проти позову заперечували і суду пояснили, що він звернувся з заявою про нарахування субсидії 30 вересня 2015 року по спливу одного року після купівлі дружиною квартири. Вважав, субсидія буде нарахована з жовтня місяця 2015 року. Просить суд у задоволені позову відмовити.
Заслухавши учасників судового процесу, дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх сукупності, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до ст.3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюванних прав, свобод чи інтересів.
Згідно заяви ОСОБА_1 рішенням про призначення субсидії від 15.11.2015 року відповідачу була надана субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово - комунальних послуг на неопалювальний період з вересня місяця 2015 року по серпень місяць 2016 року щомісячно в сумі 12.23 грн. Згідно рішення про призначення субсидії від 23.11.2015 року відповідачу призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг на опалювальний період з жовтня місяця 2015 року по серпень місяць 2016 року включно щомсячно в сумі 1669,77 грн. Згідно рішення про призначення субсидії від 24.11.2015 року відповідачу була надана субсидія на витрату комунальних послуг на опалювальний період з листопада місяця 2015 року по серпень місяць 2016 року включно щомісячно в сумі 2495,89 грн.
В результаті проведеної перевірки призначення субсидії працівниками відділу державних соціальних інспекторів управління було встановлено, що відповідач, як вважає позивач, надав неповну інформацію про доходи, а саме про купівлю дружиною позивача квартири на суму більше 50000,00 грн.
Відповідно до Договору купівлі-продажу квартири посвідченого Пашкевич Л.Г. Приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу від 24 вересня 2014 року, зареєстрованого в реєстрі за №784 та витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_3 є власником квартири АДРЕСА_1 (а.с.10-12). Даний договір було укладено 24 вересня 2014 року.
Згідно ст.47,48 Конституції України кожен громадянин України має право на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім'ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло.
Забезпечення соціального захисту громадян, зокрема, у сфері житлово-комунальних послуг - один із основних принципів державної політики.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлових та комунальних послуг визначаються Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до статей 1 та 16 Закону житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.
Відповідно до статті 1166 Цивільного Кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особ, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Частина друга ст.1166 ЦК України передбачає звільнення особи, яка завдала шкоди, від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Позивач в своєму позові зазначає, про те, що відповідач свідомо надав недостовірну інформацію про майновий стан.
Разом з тим, в судовому засіданні представник позивача зазначив, що хоча відповідач звернувся з заявою про нарахування йому субсидії після спливу річного строку після укладення договору купівлі-продажу квартири але субсидія призначається з першого числа місяця який передував зверненню громадянином з заявою про призначення субсидії. Відповідач мав би право на призначення субсидії з жовтня місяця 2015 року.
В пункті 20 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», затвердженого в Постановою КМУ від 21.10.1995 року № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива», передбачено, що надання раніше призначеної субсидії припиняється якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення. Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію. У разі коли громадянин добровільно не повернув надміру перераховану (виплачену) суму субсидії, питання про її стягнення органи, що призначають субсидії, вирішують у судовому порядку.
Отже, вказаним Положенням передбачено припинення виплати субсидії при неправомірних діях з боку особи, яка звернулася з заявою про нарахування субсидії, а саме приховала або свідомо подала недостовірні відомості.
Як вбачається з Декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, яка була подана відповідачем 30 вересня 2015 року, в розділі Ш зазначається інформація про витрати на придбання майна, товарів або оплату послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень, які здійсненні протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії.
Згідно вищезазначеного Положення, субсидія для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива і відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг надається на календарний рік. При цьому субсидія на оплату житлово-комунальних послуг розраховується з місяця звернення за її призначенням до кінця поточного року.
Разом з тим, відповідач звернувся з заявою про призначення йому субсидії 30 вересня 2015 року після спливу річного терміну після укладення його дружиною договору купівлі-продажу зазначеної квартири.
Призначення субсидії покладається на структурні підрозділи з питань соціального захисту населення за місцем реєстрації або за місцем проживання.
В судовому засіданні було встановлено, що відповідач мав право на призначення субсидії але з жовтня місяця 2015 року.
Як зазначив в судовому засідані ОСОБА_1, на час звернення з заявою про призначення субсидії сплив вказаний термін після купівлі зазначеної квартири, а також він не міг знати про те, що субсидія призначається з місяця звернення за її призначенням і вважав, що вона буде призначена з 01 жовтня 2015 року.
Враховуючи вищенаведене суд вважає, що в діях відповідача відсутня вина тобто суб"єктивна підстава настання відповідальності.
Згідно ст. 1215 ЦК України не підлягають поверненню безпідставно набуті допомоги та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача.
Згідно з вимогами ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст.61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі.
Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.
Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Отже, аналізуючи у сукупності надані та досліджені докази, суд дійшов висновку, що позивач не надав суду доказів того, що відповідач свідомо не подав і приховав відомості про майновий стан, що призвело до надмірно перераховану (виплачену) суму субсидії.
Керуючись ст. 3,10,11,57-60,88,131,208, 209,218 ЦПК України, на підставі Конституції України, ст.15,16,1215, 1166 ЦК України, ЗУ "Про житлово-комунальні послуги", суд
В задоволені позову Управління соціального захисту населення Фастівської РДА до ОСОБА_1 про відшкодування коштів по переплаченій субсидії відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Київської області через Фастівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
СУДДЯ Г.В. Соловей