Постанова від 13.11.2017 по справі 371/1250/17

13.11.2017 Єдиний унікальний № 371/1250/17

Миронівський районний суд Київської області

ЄУН 371/ 1250 /17

Провадження № 3/371/386/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2017 року м. Миронівка

Суддя Миронівського районного суду Київської області Поліщук А.С., розглянувши протокол про адміністративне правопорушення від 19 вересня 2017 року, складений за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відносно депутата Центральненської сільської ради Миронівського району Київської області ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, має середню освіту, паспорт серії СМ № 337594 виданий Миронівським РВ ГУ МВС України в Київській області, ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, проживає ІНФОРМАЦІЯ_2, працює завідуючою складу сільськогосподарської продукції ДП ДГ «Еліта» та додані до протоколу матеріали,-

УСТАНОВИВ:

Оперуповноваженим управління захисту економіки в Київській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України капітан поліції ОСОБА_2 19 вересня 2017 року відносно ОСОБА_1 як депутата Центральненської сільської ради Миронівського району Київської області складено протокол про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до протоколу, ОСОБА_1 будучи депутатом Центральненської сільської ради Миронівського району Київської області, являючись згідно з п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» та п. 1 рішення Національного агентства з питань запобігання корупції від 10 червня 2016 року № 2 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 15 липня 2016 року під № 958/29088, несвоєчасно без поважних причин подала щорічну декларацію за 2016 рік особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_1 визнала, що дійсно її декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік була підписана цифровим підписом 05 травня 2017 року, оскільки вона є особою похилого віку та має складності у опануванні комп'ютерної техніки, а також постійними перебоями в роботі сайту Національного агентства з питань запобігання корупції.

Прокурор в судовому засіданні просив визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення особи, що притягується до адміністративної відповідальності, прокурора, суддя приходить до висновку, що в діях депутата Центральненської сільської ради Миронівського району Київської області ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, зокрема: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, зважаючи на наступне.

Відповідно до ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.

Рішенням Центральненської сільської ради Миронівського району Київської області від 06 листопада 2015 року за ОСОБА_1 визнано повноваження депутата Центральненської сільської ради VII скликання.

Згідно з п. п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є депутати місцевих рад.

Статтею 2 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» до депутат місцевої ради віднесено депутатів сільської ради.

У відповідності до абзацу 14 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами декларування є особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Частиною 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб» від 23 березня 2017 року № 1975 внесено зміни до розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», продовжено до 01 травня 2017 року строк подання щорічної декларації для осіб, які відповідно до цього Закону подають таку декларацію вперше».

Враховуючи те, що ОСОБА_1 як депутат Центральненської сільської ради VII скликання у 2017 році подавала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування вперше, то ця декларація повинна була бути подана нею до 01 травня 2017 року.

Як вбачається із листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 15 серпня 2017 року № 93-05/28698/17 та додатків до нього, ОСОБА_1 зареєструвалася в «Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» 20 квітня 2017 року, проте після неодноразових переглядів та заповнень лише 05 травня 2017 року вона натисла кнопку «подати документ» та підтвердила його електронним цифровим підписом (а. с. 33).

Таким чином ОСОБА_1 в супереч вимог розділу XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» невчасно, із запізненням на п'ять днів, подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

В матеріалах справи відсутні докази поважності причин неподання ОСОБА_1 декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування до 01 травня 2017 року, як цього вимагає розділ XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції».

Як вбачається із листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 15 серпня 2017 року № 93-05/28698/17 та додатків до нього, ОСОБА_1 мала доступ до «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» з 20 квітня 2017 року. 25 та 26 квітня 2017 року створила «чернетку декларації» та заповняла її. 27 квітня 2017 року після заповнення та перегляду декларації натисла кнопку «зберегти чернетку», переглянула її та вийшла з реєстру декларацій. Після чого лише 05 травня 2017 року вона знову зайшла до реєстру декларації, продовжила дії щодо заповнення декларації та подала її підписавши електронним цифровим підписом.

Із листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 24 липня 2017 року № 93-05/25139/17 не вбачається, що у період з 27 квітня 2017 року по 01 травня 2017 року «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» неналежно функціонував, тобто існувала об'єктивна неможливість виконати вимоги закону щодо подання декларації до 01 травня 2017 року.

Таким чином суддя вважає, що ОСОБА_1 будучи депутатом Центральненської сільської ради Миронівського району Київської області VII скликання без поважних на те підстав, несвоєчасно, тобто з пропуском чотирьох днів, 05 травня 2017 року подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Тобто, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності посадові особи, у тому числі органу місцевого самоврядування, які винні у несвоєчасному поданні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування без поважних на то причин.

Аналіз вказаної норми закону дає підстави дійти висновку, що саме по собі невчасне подання суб'єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування не утворює складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП. Склад вказаного адміністративного правопорушення утворюється лише у разі поєднання двох факторів в сукупності, зокрема невчасне подання декларації та відсутність поважних причин невчасного подання цієї декларації, які повинні бути виявлені.

Відповідно до ч. 3 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Як вбачається із протоколу про адміністративне правопорушення, та доданих до нього матеріалів, оперуповноважений управління захисту економіки в Київській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України капітан поліції ОСОБА_2 склав протокол про адміністративне правопорушення 19 вересня 2017 року після встановлення відсутності у ОСОБА_1 поважних причин для вчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а тому трьохмісячний строк притягнення до адміністративної відповідальності передбачений ст. 38 КУпАП не завершився.

Відповідно до ст. ст. 33, 34, 35 КУпАП при накладенні адміністративного стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання.

Статтею 22 КУпАП передбачено, що при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.

Враховуючи те, що ОСОБА_1 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією вперше, є особою похилого віку, на момент подання декларації їй виповнилось 58 років, процедура подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є складною та потребує досить високого рівня володіння комп'ютерною технікою, відсутність у неї вищої чи технічної освіти, нетривалу затримку подання нею декларації (лише чотири календарних дні), адміністративне правопорушення не потягнуло за собою істотних наслідків, відсутності обставин, які відповідно до ст. 35 КУпАП обтяжують покарання, суддя приходить до висновку про малозначність вчиненого адміністративного правопорушення та необхідності закриття провадження із оголошенням усного зауваження.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 22, 33, 34, 276, 279, 283, 284, 285, 294 КУпАП, -

ПОСТАНОВИВ:

1.Визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.

2.Закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення щодо вчинення ОСОБА_1 адміністративного проступку, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у зв'язку з малозначністю, обмежившись усним зауваженням.

3.Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення до Апеляційного суду Київської області через Миронівський районний суд Київської області.

4.Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя підпис ОСОБА_3

Згідно з оригіналом

Суддя А.С. Поліщук