Іванківський районний суд Київської області
смт. Іванків, вул. Проскури, 14a, 07201, (04591) 5-16-52
Справа № 2-1127/2010 рік
31 серпня 2010 року Іванківський районний суд Київської області у складі: головуючої суддя Грищенко Т.М., при секретарі Євтушенко В.Д,розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Іванків цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області про визнання дій незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок основної та додаткової пенсії. -
18.08.2010 року позивач звернувся з позовом до управління Пенсійного фонду України з Іванківському районі Київської області, в якому просить: визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області щодо призначення, перерахунку сплати належної йому пенсії незаконними та зобов'язати відповідача зробити перерахунок основної пенсії відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та перерахунок щомісячної додаткової пенсії відповідно до ст. 50 Закону країни «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
01.01.2007 року, а також зробити перерахунок та виплату доплати, передбаченої ст. 39 зазначеного Закону України, виходячи з розміру однієї мінімальної заробітної плати.
В судове засідання позивач не з'явився, написав заяву, де просила справу розглянути без його
участі.
Представник відповідача - управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області - у судове засідання не заявився, про день і час слухання справи повідомлено вчасно, надіслали письмове заперечення проти позову, яке обгрунтовували тим, що управління діяло відповідно до чинного законодавства, постанов КМ України, просили справу розглянути без участі їх представника, при розгляді врахувати строк позовної давності.
Вивчивши матеріали справи та дослідивши письмові докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Ст. 22 Конституції України встановлено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів, не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Судом встановлено, що позивач є потерпілим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС категорії 1, що підтверджується посвідченням серії А № 045944. виданим 12.07.1994 року ( а.с. ). Згідно із довідкою МСЕК серії 2-18 АЗ № 206156 від 30.06.1994 року позивача визнано безстроково інвалідом II групи внаслідок професійного захворювання, пов'язаного з роботами по ЛНА на ЧАЕС ( а.с.). Позивач перебуває на обліку в ОСОБА_2 Пенсійного Фонду в Іванківському районі Київської області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка станом на 01.07. 2010 року становила 1090 грн. (основний розмір), 114,60 грн. ( додатковий розмір). Оскільки позивач постійно проживає на радіоактивно забрудненій території - в смт. Іванків Київської області, яке відноситься до зони добровільного гарантованого відселення, що
підтверджено паспортними даними позивачки (а.с.) йому також відповідачем виплачується підвищення до пенсії за проживання у цій зоні у розмірі 10 грн. 50 коп. ( а.с.).
Відповідно до ст. 50, ч.4 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.2001 року № 796-Х1І в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими по II групі інвалідності від 8 мінімальних пенсій за віком, а додаткова пенсія - становить 75 % мінімальної пенсії за віком.
Встановленим Законом нормам відповідають положення п. 4 Порядку обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 30.10.1997 року № 523.
Згідно із ч.3 ст. 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» обчислення і призначення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, провадиться відповідно до правил та загальних підстав Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності з 01.01.2004 року.
Між тим, Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до Закону № 796 були внесені зміни, відповідно до яких з 01.01.2008 року у всіх випадках пенсії для інвалідів ІІІ, групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою не можуть бути нижчими 200 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а додаткова пенсія становила інвалідам III групи 20% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Однак 22.05.2008 року Конституційним Судом України було винесено рішення, яким вищезазначені
зміни до Закону № 796 були визнані неконституційними, оскільки відповідно до ст. 22 Конституції України при прийняті нових законів або внесені змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Таким чином з 01.01.2004 року до 01.01.2008 року та з 22.05.2008 року у зв'язку з набранням чинності рішенням Конституційного Суду України спірні відносини регулюються відповідно до ст.ст. 50.54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно з якими у позивача існує право на обчислення та виплату пенсії за вказані період, встановленому Законом розмірі.
Проте відповідач протягом всього часу нарахування пенсії керується постановами КМУ № 1 від 03.01.2002 року, № 530 від 28.05.2008 року та № 654 від 16.07.2008 року, в яких були визначені мінімальні розміри пенсій, зокрема, встановлено, що особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи,
пенсія відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок
Чорнобильської катастрофи» обчислювалась виходячи з розміру 19.91 грн.
З огляду на положення Конституції України суд не приймає до уваги обґрунтування у запереченні інші
відповідача його позиції посиланням на норми підзаконних нормативних актів, а саме визначених цими
постановами Кабінету Міністрів розмірів пенсії, виходячи з того, що питання розміру пенсій вирішені
Законом України, а тому з огляду на загальні засади пріоритету законів над підзаконними актами при розрахунку підвищення пенсії застосуванню підлягає закон, а не постанова.
Відповідно до п.6 ч.1 ст. 92 Конституції України виключно законами визначаються, зокрема, основи
соціального захисту, а ст. 75 встановлює, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент
Верховна Рада України. Конституція не надавала права парламенту делегувати свої повноваження іншим
державним органам, а останнім - нормативно-правовими актами змінювати положення законів.
Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» КМУ не уповноважений на свій розсуд змінювати, в т.ч. зменшувати розміри компенсацій, встановлених цим законом.
Такої ж точки зору притримується в своїй практиці і Верховний Суд України в своїй практиці, а саме щодо розмірів нарахування пенсій в порядку, встановленому саме Законом України «Про статус соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», а не будь-якими іншими нормативними актами. Крім того, відповідно до ст. 152 Конституції України, ст. 73 Закону України «Про Конституційний
Суд України» закони та інші правові акти, які за рішенням Конституційного Суду України визнаються
неконституційними, оголошуються не чинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним
Судом України рішення про їх неконституційність. Також в резолютивній частині Рішення від 22.05.2008
року М10-рп/2008 зазначено, що положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік
та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (107-17), визнані неконституційні: втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Отже, за конституційними нормами та виходячи із загальних засад пріоритетності законів звернені
підзаконними актами, суд дійшов висновку, що при визначенні розміру пенсій позивача застосуванню підлягають ст. 39, ч. 1 ст.50 та с.4 ст.54 Закону № 796, а не постанови Кабінету Міністрів України, які істотно
звужують зміст і обсяг існуючих прав позивача, що є порушенням положень ст. 22 Конституції України.
Виходячи з цього, суд вважає дії відповідача по нарахуванню пенсії в розмірі, встановленому постановами КМУ, неправомірними.
Зі змісту ст.ст. 50 та 54 Закону № 796 випливає, що при визначенні розміру пенсії та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за основу їх нарахування береться мінімальна пенсія за
віком.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами передбаченими ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне
пенсійне страхування»
встановлюються у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного
законом, іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розміру немає.
Отже, при нарахуванні пенсії, визначеної ст.ст. 50, 54 Закону № 796, відповідач повинен керуватися ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», де визначається розмір
мінімальної пенсії за віком, яка встановлюються у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили
працездатність, оскільки обчислення і призначення державної та додаткової пенсій по інвалідності, що
настала внаслідок каліцтва чи захворювання, вихідним критерієм для обрахунку пенсії виступає саме відповідно до мінімальна пенсія за віком, яка визначається лише за правилами, передбаченими ч.1ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», і встановлюються у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, виходячи з того, що нормативно-правовий акт, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, відсутній.
Окрім того, відповідно до ч. З ст. 67 Закону № 796 у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до ст. 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, віднесеним до 1,2,3,4 категорій. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.
Аналіз зазначеної норми, яка є імперативною, свідчить про те, що підставою для перерахунку пенсії є встановлення нового розміру прожиткового мінімуму, і цей перерахунок здійснюється з дня встановлення цього мінімуму.
Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсій за віком також встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
У відповідності до положень ст, 46 Конституції України прийнято Закон України «Про прожитковий мінімум» (№ 966-ХІУ від 15.07.1999 року і. Закон України «Про прожитковий мінімум» дає визначення прожитковому мінімуму, закладає правову основу для його встановлення, затвердження та врахування при реалізації державою конституційної гарантії громадян на достатній життєвий рівень. Зі змісту ст.ст. 1,2 вказаного закону випливає, то прожитковий мінімум є базою для розрахунку мінімальної заробітної плати, мінімальної пенсії за віком, інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України, та ґрунтується зокрема на ч. З ст. 46 Конституції, у відповідності до якої пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги не можуть бути нижчими ніж прожитковий мінімум, встановлений законом. Враховуючи викладене, в контексті положень Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд вважає за необхідне застосування для визначення розміру щомісячної пенсії розмір прожиткового мінімуму, оскільки в даному випадку мінімальний розмір пенсії за віком використовується лише як коефіцієнт для визначення розміру щомісячної пенсії, що. на думку суду, не суперечить вимогам ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, мінімальний розмір пенсії за віком залежить від розміру прожиткового мінімуму, який встановлюється Законом України «Про Державний бюджет», тому при розрахунку державної (основної) та додаткової пенсій, передбачених ст. ст. 50, 54 Закону № 796, має застосовуватись розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого в законі про державний бюджет на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Аналізуючи викладене, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови у перерахунку позивачу пенсії відповідно до ст. ст. 50 54 України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждати внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 1991 року № 796-ХІ, є протиправними, оскільки не відповідають вищевказаним вимогам закону, а тому позовні вимоги позивача обґрунтуються на правових нормах і підлягають задоволенню.
Разом з тим, як вбачається з матеріалів справи, позивач звернувся до суду 18.08.2010 року. Згідно ст. 257 ЦК України для звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється трирічний строк. На застосуванні цього строку у своєму запереченні наполягає відповідач.
Таким чином, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та відповідно такими, що підлягають задоволенню частково з врахуванням строку звернення до суду з позовом за захистом прав, свобод та інтересів за період з 18.08.2007 року по 31.12.2007 фоку та з 22.05.2008 року з врахуванням здійснених відповідачем за цей період виплат пенсії.
Щодо решти вимог позивача суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», як пенсіонеру, який постійно проживає на території добровільного
гарантованого відселення повинен на виплачуватися доплата у розмірі двох мінімальних заробітних плат щомісяця.
Позивачу, як пенсіонеру, який проживає у вищезазначеній зоні радіоактивного забруднення відповідачем виплачувалися кошти, передбачені ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» виходячи з суми 10 гривень 50 копійок, встановленої Постановою Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, що підтверджується відповіддю відповідача на звернення позивача № 2070/06 від 11.06.2010 року (а.с.________).
Одночасно слід зазначити, що з 2004 року розмір мінімальної заробітної плати встановлювався Законом України "Про Державний бюджет України" (на відповідний рік). Положення Законів України "Про Державний бюджет України" не містить обмежень щодо можливості застосування розміру мінімальної заробітної плати з метою реалізації норми ст. 39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
У 2007 році дія частини другої статті 39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в частині виплати компенсацій і допомогу у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати, була зупинена, відповідно до Закону України від 19 грудня 2006 року N 489-V "Про Державний бюджет України на 2007 рік".
Однак рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року N 6-рп/2007 вказане зупинення дії ст.39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було визнано неконституційним.
У 2008 році частину першу та другу статті 39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" було викладено у іншій редакції - замінено однією частиною.
Однак вищезазначені зміни до Закону також рішенням Конституційного Суду України від 21 2008 року N 10-рп/2008 були визнані неконституційними.
Таким чином, починаючи з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року (після прийняття Конституційним Судом України рішення від 09.07.2007 №6-рп/2007), а також з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року прийняття Конституційним Судом України рішення від 22.05.2008 №10-рп/2008) законодавче регулювання відносин з виплати доплати пенсіонерам, які проживають на території добровільного гарантованого відселення визначалось ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у редакції від 06.06.1996 року №230/96-ВР), оскільки обмеження щодо її застосування було скасовано, а жодних інших обмежень Верховна Рада України не встановлювала.
Отже, у цей період з 09.07.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року пенсіонер; проживають на території добровільного гарантованого відселення, повинна була виплачуватись дог.. - . розмірі двох мінімальних заробітних плат. Невиконання суб'єктом владних повноважень вимог закону за собою визнання його дій неправомірними. В даному випадку, неправомірними є лише дії по відношенню . до виплат, що мали здійснюватися позивачці за період з 18.08.2007 року ( з дня подачі заяви з урахув_- трирічного строку позовної давності) по 31.12.2007 року га з 22.05.2008 року.
Керуючись Конституцією України, ст.. 39,50. 54 Закону України «Про статус і соціальний громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. З, 10-11, 57-60, 88, 197, 209, 212-215 України, суд, -
1.Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Іванківського районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок основної додаткової пенсії, доплати за проживання на радіоактивно забрудненій території задовольнити часткова
2.Визнати дії відповідача ОСОБА_2 Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області по призначенню, перерахунку та сплаті пенсії ОСОБА_1 неправомірними.
3.Зобов'язати ОСОБА_2 пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 за період 18.08.2007 року по 31.12.2 року та з 22.05.2008 року відповідно до ст. 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28 лютого 199і року № 796-ХІІ основну державну пенсію, виходячи з розміру 8 мінімальних пенсій за віком, та щомісячну додаткову пенсі,ч шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі 75 % мінімальної пенсії за віком, розраховуючи з мінімальної пенс: віком в розмірі не менше встановленого законом прожиткового мінімуму для осіб, які втрат: працездатність діючого на момент нарахування пенсії за виключенням здійснених за цей період та виплат.
4.Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Іванківському районі Київської області зробити ОСОБА_1 перерахунок доплати, передбаченої ст. 39 Закону України «П: статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» , виходячи розміру двох мінімальних заробітних плату щомісячно за період з 18.08.2007 року по 31.12.2007 року т;
22.05.2008року з урахуванням вже виплачених сум.
5.В решті позовних вимог відновити.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду Київської області через Іванківський районний суд протягом десяти днів після отримання його копії.
Суддя: