м. Київ К-11159/08
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Сіроша М.В., Бим М.Є., Харченка В.В., Чалого С.Я., Черпіцької Л.Т.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Контрольно-ревізійного управління в Автономній Республіці Крим на постанову Господарського суду Автономної Республіки Крим від 28.03.2008 та ухвалу Севастопольського апеляційного господарського суду від 03.06.2008 у справі за позовом Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної ради м. Сімферополя до Контрольно-ревізійного управління в Автономній Республіці Крим, третя особа -Управління фінансів Центральної районної ради м. Сімферополя, про спонукання до виконання певних дій,
У листопаді 2007 року Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної ради м. Сімферополя звернулось до господарського суду з позовом до Контрольно-ревізійного управління в Автономній Республіці Крим, третя особа -Управління фінансів Центральної районної ради м. Сімферополя, про визнання незаконними вимог Контрольно-ревізійного управління в Автономній Республіці Крим «04-14/7901 від 23 жовтня 2007 року та про скасування розпорядження Контрольно-ревізійного управління в Автономній Республіці Крим №73-04 від 26 жовтня 2007 року про зупинення операцій з бюджетними коштами на рахунках Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної ради м. Сімферополя, відкритих в Управлінні Державного казначейства в м. Сімферополі.
Постановою господарського суду Автономної Республіки Крим від 28 березня 2008 року, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного господарського суду від 03 червня 2008 року, позов задоволено в повному обсязі. Зобов'язано відшкодувати до бюджету суму незаконно і не по цільовому призначенню використаних коштів в розмірі 98 430,40 гри.; ініціювання зменшення асигнувань за КФК 090210 «Інші пільги ветеранам ВВВ»в сумі 98 430,40 грн., ініціювання позовів до винових осіб по відшкодуванню незаконно використаних бюджетних коштів в строк 15 календарних днів від дати отримання вимог, визнано незаконними.
В касаційній скарзі Контрольно-ревізійне управління в Автономній Республіці Крим просить скасувати зазначені судові рішення, та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Відповідно до плану роботи Контрольно-ревізійного управління в Автономній Республіці Крим за період з 01 липня 2005 року по 01 липня 2007 року співробітниками Контрольно-ревізійного управління була проведена документальна ревізія фінансово-господарської діяльності Управління праці та соціального захисту населення Центральної районної ради м. Сімферополя, а саме -дотримання вимог законодавства в процесі використання наданих з державного бюджету місцевим бюджетам субвенцій на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям, надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг теплопостачання, водопостачання та водовідведення квартирної плати вивезення побутового сміття та рідких нечистот, придбання твердого та рідкого побутового палива та зрідженого газу та інших пільг, а також коштів Фонду соціального захисту інвалідів на забезпечення інвалідів та інвалідів-чорнобильців автомобілями, санаторно-курортним оздоровленням.
За результатами ревізії складений акт № 04-30/123 від 28 вересня 2007 року, згідно з яким встановлене допущення Управлінням праці та соціального захисту населення Центральної районної ради м. Сімферополя ряду порушень, а саме: пункту 8 статті 13, пункту 8 статті 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», пункту 8 статті 7 Бюджетного кодексу України від 21 червня 2001 року.
Висновки ревізії № 04-30/123 від 28 вересня 2007 року з'явилися підставою для винесення вимоги по усуненню виявлених Управлінням праці та соціального захисту населення Центральної районної ради м. Сімферополя порушень, а саме -про відшкодування до бюджету суму незаконно і не по цільовому призначенню використаних коштів в розмірі 98 430,40 грн., ініціювання зменшення асигнувань за КФК 090210 «Інші пільги ветеранам Великої Вітчизняної війни»98 430,40 грн., ініціювання позовів до винних осіб по відшкодуванню незаконно використаних бюджетних коштів в строк 15 календарних днів від дати отримання вимог.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про держану контрольно -ревізійну службу в Україні»завданням контрольно -ревізійного управління є здійснення державного контролю за виконанням місцевого бюджету.
Згідно пункту 7 статті 10 Закону контрольно -ревізійному управлінню надане право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності і фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.
У відповідності до статті 1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»даний Закон направлений на захист ветеранів війни шляхом утворення належних умов шляхом підтримки здоров'я, активності та довголіття організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створення для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров'я.
Статтею 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії»встановлено, що основні державні соціальні гарантії встановлюються законами з метою забезпечення конституційного права громадян на достатній життєвий рівень.
Постановою Верховної Ради України від 22 жовтня 1993 року «Про введення в дію Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»Кабінету Міністрів України доручено прийняти необхідні нормативні акти відносно застосування Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Кабінет Міністрів України постановою від 16 лютого 1994 року № 94 «Про порядок надання пільг, передбачених Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»доручив Державному комітету України по житлово-комунальному господарству та Міністерству соціального захисту населення, Міністерству оборони України та Міністерству фінансів України визначити порядок проведення безоплатного капітального ремонту житлових будинків (квартир) інвалідів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей загиблих військо службовців та прирівняних до них осіб.
Наказом Державного комітету України по житлово-комунальному господарству від 05 серпня 1994 року № 73 затверджено Положення про порядок проведення безоплатного капітального ремонту житлових будинків (квартир) інвалідів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей загиблих військовослужбовців та прирівняних до них осіб, яке зареєстроване в Міністерстві юстиції України 12 серпня 1994 року № 194/404.
Матеріалами справи підтверджується, що ремонт житла ветеранів ВВВ проводився у відповідності з даним Положенням, на підставі кошторису, затвердженого рішенням виконавчого комітету Центральної районної ради м. Сімферополя. Види та обсяги робіт по капітальному будівництву визначались Комісією по проведенню безоплатного капітального ремонту житлових будинків (квартир) інвалідів війни, осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, членів сімей загиблих військо службовців та прирівняних до них осіб, створеною розпорядженням голови Центральної районної ради м. Сімферополя від 16 березня 2004 року №78/02.1-6.
Перелік викладеного свідчить про те, що суди попередніх інстанцій правильно встановили обставини справи та ухвалили судові рішення з додержанням норм матеріального права, у зв'язку з чим підстави для скасування відсутні.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків судів не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Згідно ч.3 ст.220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220-1, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
Касаційну скаргу Контрольно-ревізійного управління в Автономній Республіці Крим відхилити.
Постанову Господарського суду Автономної Республіки Крим від 28.03.2008 та ухвалу Севастопольського апеляційного господарського суду від 03.06.2008 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і оскарженню не підлягає, крім випадків, у строки та порядку, визначених ст.ст.237-239 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Сірош