Постанова від 22.11.2017 по справі 554/7586/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 листопада 2017 р. Справа № 554/7586/17

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Перцової Т.С.

Суддів: Дюкарєвої С.В. , Жигилія С.П.

розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 10.10.2017р. по справі № 554/7586/17

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області

про визнання дій протиправними та зобов'язання перерахувати пенсію,

ВСТАНОВИЛА

27.09.2017 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (далі по тексту - ГУПФУ в Полтавській області, відповідач), в якому просив суд:

- визнати дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років позивачу згідно статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» та довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 4/2075 від 28.04.2017 року без обмеження граничного розміру, протиправною;

- зобов'язати відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» та довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 4/2075 від 28.04.2017 року починаючи з 1 грудня 2015 року без обмеження граничного розміру;

- допустити постанову до негайного виконання у межах суми стягнення за один місяць (ст. 256 КАС України).

Постановою Октябрського районного суду м. Полтави від 10.10.2017 року № 554/7586/17, прийнятою в порядку скороченого провадження, адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено частково.

Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01 грудня 2015 року відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» та довідки № 4/2075 від 28.04.2017 року про розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2016 року, яка виготовлена Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 01 грудня 2015 року, виходячи з суми місячного грошового забезпечення 11813,99 грн. на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області № 4/2075 від 28.04.2017 року, у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідної категорії працівників поліції відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Полтавського обєднаного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області на користь ОСОБА_1 сплачений ним судовий збір в сумі 640 грн.

Відповідач, не погодившись із вказаною постановою суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваної постанови норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції постанову Октябрського районного суду м. Полтави від 10.10.2017 року № 554/7586/17 скасувати в частині задоволення позовних вимог, прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги стверджує про пропущення строку звернення до суду з даним позовом в частині вимог за період з 01.01.2016 року по 11.09.2017 року, оскільки позивач мав можливість дізнатися про порушення своїх прав та звернутися до суду за їх захистом своєчасно, починаючи з дати здійснення відповідних виплат, однак, звернувся лише 27.09.2017 року. Зазначив, що ГУПФУ в Полтавській області не наділене повноваженнями щодо призначення (перерахунку) пенсії з грошового забезпечення, яке не визначене уповноваженими органами силових структур, та не вчиняло будь-яких дій чи бездіяльності, не приймало рішень, що є предметом оскарження у даному спорі, тому вимоги до ГУПФУ в Полтавській області є передчасними. Вказав, що заява встановленого зразка про перерахунок пенсії від ОСОБА_1 до відповідача не надходила, Головним управлінням ПФУ в Полтавській області за заявою позивача від 12.09.2017 року рішення не приймало, а лише надало відповідь в порядку Закону України «Про звернення громадян». Лист-відповідь відповідача від 17.09.2017 року на заяву ОСОБА_1 від 12.09.2017 року не впливає на право позивача на пенсійне забезпечення, не є актом індивідуальної дії, а отже правові підстави для визнання протиправними дій відповідача відсутні. З посиланням на ч.ч.1, 2 ст.23, п.п.20, 29 ст.116 Бюджетного кодексу України, ст.8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пояснив, що доплата пенсій особам, яким пенсію призначено на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету, за програмою КПКВК 2506020, головним розпорядником коштів за якою є Міністерство соціальної політики України, а Пенсійний фонд - розпорядником коштів вищого рівня. Враховуючи, що перерахунок та виплата пенсій особам начальницького складу органів внутрішніх справ України (міліції) проводиться на підставі коштів, які додатково виділяються з державного бюджету України, Пенсійним фондом України сформовано потребу в державних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій вищевказаній категорії пенсіонерів, та направлено до Міністерства соціальної політики України, що підтверджується листом Пенсійного фонду України від 28.03.2017 року. Враховуючи викладене, вважає, що відсутні підстави для визнання протиправними дій відповідача у спірних відносинах.

З огляду на приписи ч.8 ст.183-2 КАС України справа підлягає розгляду в порядку письмового провадження.

Колегія суддів, вислухавши суддю-доповідача, перевіривши в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач з 12.01.2015 року перебуває на обліку в ГУПФУ в Полтавській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Розмір пенсії позивача обчислено із грошового забезпечення, визначеного уповноваженим структурним підрозділом Міністерства внутрішніх справ України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу».

28.04.2017 року ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України у Полтавській області видано довідку № 4/2075 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року, наказу МВС України від 06.04.2016 року № 260, станом на 01.01.2016 року (а.с.12).

У вересні 2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою з питання перерахунку пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Зазначив, що на виконання п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 ліквідаційною комісією Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області (далі по тексту - УМВС України в Полтавській області) було видано та направлено відповідачеві довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 4/2075 від 28.04.2017 року, однак, перерахунок пенсії не проведено. У зв'язку з чим, просив перерахувати пенсію відповідно до зазначеної вище довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області з 01.01.2016 року (з дати виникнення права на перерахунок пенсії) та погасити заборгованість з виплати пенсії, що виникла з 01.01.2016 року (а.с.10).

Листом № 509/Ш-03 від 19.09.2017 року позивача повідомлено, що в порядку, передбаченому постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року Головним управлінням ПФУ в Полтавській області були сформовані списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, а ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області оформлені довідки про грошове забезпечення. Зазначено, що Пенсійним фондом України сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для проведення перерахунку пенсій згідно з постановою КМУ від 11.11.2015 року № 988 та направлено до Міністерства соціальної політики України. Вказано про неможливість надати інформацію про перерахунок пенсії та суму заборгованості з 01.01.2016 року, оскільки перерахунок та виплату перерахованих пенсій буде забезпечено після виділення коштів з Державного бюджету України (а.с.11).

Таким чином, відповідач фактично визнав, що розпорядження про перерахунок пенсії не приймалось, зважаючи на те, що наразі сформовано потребу в бюджетних коштах, необхідних для перерахунку пенсії та направлено до Міністерства соціальної політики України.

Не погодившись з такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом про визнання їх протиправними та зобов'язання відповідача провести позивачу перерахунок та виплату пенсії за вислугу років, відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції» та довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії № 4/2075 від 28.04.2017 року, починаючи з 01 грудня 2015 року без обмеження граничного розміру.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з наявності у позивача права на перерахунок пенсії з 01.12.2015 року у зв'язку з прийняттям постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року, та протиправності дій відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з посиланням на відсутність бюджетних асигнувань.

Колегія суддів частково погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Згідно зі ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (в редакції, чинній на час подання позивача заяви про перерахунок пенсії від 16.08.2016 року) Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі по тексту - Порядок № 45).

Згідно з п.1 цього Порядку перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон № 2262-ХІІ) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Цим нормативно-правовим актом визначено процедуру перерахунку пенсії та належні для цього підстави.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 р. №3-1, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за №135/13402 (далі по тексту - Порядок № 3-1),

Відповідно до пункту 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Згідно з п.23 Порядку № 3-1 Перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону ( 2262-12 ).

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п. 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії, які в свою чергу протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії. Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23 грудня 2015 року № 900-VIII статтю 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 затверджено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премій та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з пунктом 15 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 № 988.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що Міністерство внутрішніх справ України направило на адресу Пенсійного фонду України повідомлення про підстави перерахунку пенсії від 03 лютого 2017 року № 1461/05/22-2017, в якому зазначило про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських національної поліції», якою для поліцейських встановлено грошове забезпечення, що за своїми складовими є вищим від раніше встановленого грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також зазначило про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством.

Листом від 28 березня 2017 року № 9493/02-23 Пенсійний фонд України повідомив начальників Головних управлінь Пенсійного фонду України в областях та м. Києві про необхідність підготування та надання ліквідаційним комісіям списків осіб, які мають право на перерахунок пенсії.

Ліквідаційною комісією УМВС України в Полтавській області оформлено довідку № 4/2075 від 28.04.2017 року про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2016 року на підставі постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року, згідно з якою розмір грошового забезпечення позивача складає 11813,99 грн. (а. с. 12).

Як вбачається з листа УМВС України в Полтавській області від 01.09.2017 року № 1256, останнім 05.05.2017 року, на виконання постанови № 45 від 13.02.2008 року, направлено вищезазначену довідку про розмір грошового забезпечення до ГУПФУ в Полтавській області (а.с.13).

Колегія суддів зазначає, що відповідач по справі не заперечує ані наявність у позивача права на перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року, ані факт дотримання МВС України та Пенсійним фондом України процедури перерахунку пенсії, встановленої Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 року, однак, фактично відмовляє позивачеві у перерахунку пенсії з посиланням на відсутність відповідних бюджетних асигнувань.

Разом з тим, посилання відповідача на відсутність фінансування та необхідність виділення додаткових коштів з Державного бюджету України на проведення такого перерахунку є безпідставним, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України»).

Крім того, в Рішенні від 06 липня 1999 року №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України «Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист» (справа про ветеранів органів внутрішніх справ) Конституційний Суд України прямо зазначив, що служба в органах внутрішніх справ має ряд специфічних властивостей (служба в правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей), що повинно компенсуватись наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексом організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або у відставку.

Відповідно до правової позиції Конституційного Суду України, викладеної у рішеннях від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005, від 29 червня 2010 року № 17-рп/2010, від 22 грудня 2010 року № 23-рп/2010, від 11 жовтня 2011 року № 10-рп/2011, громадяни мають бути впевненими у своїх законних очікуваннях, а також в тому, що набуте ними на підставі чинного законодавства право, його зміст та обсяг буде ними реалізовано. Тобто, набуте право не може бути скасоване чи звужене.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про визнання протиправними дій ГУПФУ в Полтавській області щодо відмови позивачеві у перерахунку пенсії у зв'язку з прийняттям постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії виходячи з суми місячного грошового забезпечення 11813,99 грн. на підставі довідки ліквідаційної комісії УМВС України в Полтавській області № 4/2075 від 28.04.2017 року, відповідно до ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року.

З приводу визначення дати, з якої ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії, колегія суддів вважає за необхідне вказати наступне.

Колегія суддів зазначає, що постанова КМУ № 988 від 11.11.2015 року набрала чинності з дня її офіційного опублікування - 02.12.2015 року, а тому 01.12.2015 року позивач не набув права на перерахунок пенсії відповідно до цієї постанови.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ у редакції, яка діє з 01.01.2016 року перерахунок пенсій у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Разом з тим, ця норма набрала чинності з 01.01.2016 року, а отже, саме з цієї дати позивач має право на перерахунок пенсії без обмеження строком відповідно до постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року.

За таких обставин, висновок суду першої інстанції про задоволення позовних вимог ОСОБА_1 за період з 01.12.2015 року по 31.12.2015 року є помилковим.

Разом з тим, з огляду на положення ч.3 ст.51 Закону № 2262-ХІІ, колегія суддів відхиляє посилання відповідача на пропущення строку звернення до суду з позовними вимогами за період з 01.01.2016 року по 11.09.2017 року.

При цьому, як зазначалось вище, Управлінням МВС України в Полтавській області від 01.09.2017 року № 1256 довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії направлено до ГУПФУ в Полтавській області ще 05.05.2017 року, перерахунок пенсії не було проведено з вини відповідача по справі, і саме непроведення відповідачем перерахунку на підставі цієї довідки створило передумови для звернення позивача спочатку із заявою до ГУПФУ в Полтавській області від 12.09.2017 року, а згодом - до суду з даним позовом.

Беручи до уваги викладене, колегія суддів вважає недоречними та такими, що суперечать сутності права позивача на перерахунок пенсії, доводи відповідача про те, що позивач, щомісячно отримуючи пенсійні виплати, був обізнаний про порушення своїх прав, однак, не звернувся своєчасно до суду за їх захистом.

Крім того, слід відмітити, що перерахунок пенсії позивачеві повинен був проводитись не на підставі заяви пенсіонера та доданих до неї документів, а на підставі рішення, прийнятого Кабінетом Міністрів України про зміну розміру складових грошового забезпечення відповідної категорії осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ. Отже, дата подання заяви від 12.09.2017 року не впливає на оцінку дотримання позивачем строку звернення до суду з даним позовом.

У відповідності до ст.202 КАС України порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, є підставами для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення.

Згідно ч.2 ст.205 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може прийняти нову постанову, якою суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

Враховуючи викладене, колегія суддів дійшла висновку, що постанова Октябрського районного суду м. Полтави від 10.10.2017 року по справі № 554/7586/17 підлягає скасуванню в частині задоволення позовних вимог про зобов'язання ГУПФУ в Полтавській області провести перерахунок та здійснити відповідні виплати пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2015 року по 31.12.2015 року відповідно до грошового забезпечення, визначеного у довідці ліквідаційної комісії УМВС у Полтавській області від 28.04.2017 року № 4/2075.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 183-2, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст.ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області задовольнити частково.

Постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 10.10.2017р. по справі № 554/7586/17 скасувати в частині задоволення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 01.12.2015 року по 31.12.2015 року.

Прийняти в цій частині нову постанову, якою в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 01.12.2015 року по 31.12.2015 року відмовити.

В іншій частині постанову Октябрського районного суду м. Полтава від 10.10.2017р. по справі № 554/7586/17 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає в силу приписів ч.10 ст.183-2 КАС України.

Головуючий суддя (підпис)ОСОБА_2

Судді(підпис) (підпис) ОСОБА_3 ОСОБА_4