22 листопада 2017 р.м.ОдесаСправа № 522/6000/17
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Ільченко Н.А.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Вербицької Н.В.,
суддів - Джабурії О.В.,
- ОСОБА_1,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Приморського районного суду м.Одеси від 05 вересня 2017 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-
29 березня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати неправомірними дії та рішення ГУ ПФУ в Одеській області №321/М-1 від 24.03.2017 року щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії по інвалідності на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на підставі довідок від 03.03.2017 року №31/10-7 Одеського міського управління НУМВС України в Одеській області та від 07.03.2017 року №14/3-30 ГУМВС України в Одеській області; зобов'язати ГУПФУ в Одеській області здійснювати виплату позивачу перерахованої на підставі довідок про суми одноразової грошової допомоги від 03.03.2017 року №31/10-7 Одеського міського управління НУМВС України в Одеській області та від 07.03.2017 року №14/3-30 ГУМВС України в Одеській області з 01 жовтня 2015 року без обмежень, встановлених Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» №911-VIII від 24.12.2015 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем, при здійсненні розрахунку пенсії неправомірно не враховано одноразову грошову допомогу при звільненні з органів внутрішніх справ.
Головне управління ПФУ в Одеській області заперечувало проти позову зазначаючи, що перерахунок пенсії проводиться управлінням ПФУ на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яке надається Головним управління МВС в Одеській області. Крім того, одноразова грошова допомога при звільненні не включається до складу грошового забезпечення при звільненні з військової служби.
Постановою Приморського районного суду м.Одеси від 05 вересня 2017 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 відмовлено.
Не погоджуючись із прийнятим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив зазначену постанову скасувати та прийняту нову про задоволення позову в повному обсязі.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 197 КАС України, у зв'язку із відсутністю клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю, справа розглядається в порядку письмового провадження.
Заслухавши доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, матеріали справи, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом першої інстанції встановлено та з матеріалів справи вбачається наступне.
Наказом ГУМВС України в Одеській області від 29.09.2015 року №756 о/с позивача звільнено у запас Збройних Сил, відповідно до Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, за пунктом 64 «б» (через хворобу) з 30 вересня 2015 року.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та з 01.10.2015 року отримує пенсію по інвалідності.
10.03.2017 року ОСОБА_2 звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії, в обґрунтування якої зазначив що при розрахунку пенсії не було враховано одноразову грошову допомогу при звільненні з органів внутрішніх справ, а тому із врахуванням зазначених виплат просив здійснити відповідний перерахунок.
Листом від 24.03.2017 року за №321/21-11 відповідач відмовив позивачу в перерахунку пенсії.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що законом не передбачено врахування до складу грошового забезпечення при обчисленні пенсій такого виду забезпечення, як одноразова грошова допомога при звільненні зі служби.
Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції, враховуючи наступне.
Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ встановлено положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-XII від 09.04.1992 року.
Статтею 9 Закону № 2262-XII врегульована виплата одноразової грошової допомоги при звільненні.
Закон України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII) відповідно до Конституції України визначає основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та регулює відносини у цій галузі.
Держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів (стаття 9 Закону № 2011-ХІІ).
Частиною 2 ст.9 Закону № 2011-ХІІ визначено, що до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
При цьому статтею 15 Закону № 2011-ХІІ, як і статтею 9 Закону № 2262-XII , військовослужбовцям при звільненні з військової служби виплачується грошова допомога.
Відповідно до ст. 11 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі ? Закон № 1058-IV) військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню.
Частиною 2 ст. 20 Закону № 1058-IV визначено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зокрема, військовослужбовців, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.
Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави вважати, що військовослужбовці підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, тому мають сплачувати страхові внески та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з суми сукупного оподатковуваного доходу, обчисленого відповідно до законодавства України.
Згідно п. 2 розділу І постанови Кабінету Міністрів України від 22.12.2010 року №1170 «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» одноразова допомога військовослужбовцям при звільненні з військової служби є виплатою, на яку не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Крім того, за змістом ч.3 ст. 43 Закону № 2262-XII пенсія військовослужбовців обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Ця норма не містить положень про включення до грошового забезпечення такої виплати, як одноразова грошова допомога при звільненні. Правові підстави для її виплати встановлені статтею 15 Закону № 2011-ХІІ та статтею 9 Закону № 2262-XII, які пов'язані зі звільненням особи зі служби.
Тобто, одноразова грошова допомога при звільненні не входить до додаткового грошового забезпечення, яка повинна враховуватися при нарахуванні пенсії, оскільки відноситься до разових платежів і має характер окремих гарантій держави щодо соціального захисту громадян, зокрема військовослужбовців.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 12.09.2017 року по справі № 21-1115а16.
Відповідно до ч.1 ст. 244-2 КАС України висновок Верховного Суду України щодо застосування норм права, викладений у постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що законом не передбачено врахування до складу грошового забезпечення при обчисленні пенсій такого виду грошового забезпечення, як одноразова грошова допомога при звільненні зі служби, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсії ОСОБА_2
Підстав для скасування чи зміни постанови суду першої інстанції колегія суддів не вбачає, а доводи апеляції вважає такими, що висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 195,197,198,200,205,206,254 КАС України, судова колегія, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.
Постанову Приморського районного суду м.Одеси від 05 вересня 2017 року - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням апеляційної інстанції.
Головуючий: Н.В.Вербицька
Суддя: О.В.Джабурія
Суддя: А.В.Крусян