Справа № 875/23/17
Суддя-доповідач: Карпушова О.В.
23 листопада 2017 року м. Київ
Суддя Київського апеляційного адміністративного суду Карпушова О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії України, треті особи Таїровська селищна рада Овідіопольського району Одеської області, Сухолиманська сільська рада Овідіопольського району Одеської області, Одеська обласна державна адміністрація про визнання протиправним та скасування рішень, -
22.11.2017р. до Київського апеляційного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії України, треті особи - Таїровська селищна рада Овідіопольського району Одеської області, Сухолиманська сільська рада Овідіопольського району Одеської області, Одеська обласна державна адміністрація про визнання протиправним та скасування постанови Центральної виборчої комісії України від 12.10.2017р. № 214 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних та міської рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних та міського голів 24.12.2017р.» в частині призначення перших місцевих виборів у Таїровській селищній об'єднаній територіальній громаді; визнання протиправним та скасування рішення Центральної виборчої комісії України від 21.11.2017р. № 21-40-2134.
23.11.2017р. ОСОБА_2, пославшись на положення п.5 ч.1 ст.155, ст.49 КАС України, подав до Київського апеляційного адміністративного суду клопотання про відкликання та про залишення позовної заяви ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії України, треті особи Таїровська селищна рада Овідіопольського району Одеської області, Сухолиманська сільська рада Овідіопольського району Одеської області, Одеська обласна державна адміністрація про визнання протиправним та скасування рішень без розгляду.
Пунктом 5 ч.1 статті 155 КАС України передбачено, що суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду якщо надійшло клопотання позивача про відкликання позовної заяви.
Проте, підстав для залишення позовної заяви без розгляду відповідно до поданого клопотання суд не вбачає, оскільки залишення позовної заяви без розгляду можливе лише після відкриття провадження.
Але, вказаний адміністративний позов підлягає поверненню позивачу, оскільки справа не підсудна цьому адміністративному суду з наступних підстав.
Відповідно до п.1 ч.2 ст. 18 КАС України окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи якщо однією зі сторін в яких є орган державної влади, інший державний орган, орган влади АР Крим, їх посадова чи службова особа, крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.
Як вбачається з тексту позову позивач подав даний позов до Київського апеляційного адміністративного суду у порядку ст.ст.172 КАС України, оскільки вважає, що даний спір виник в рамках виборчого процесу.
Проте, згідно з п. 2 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 01.11.2013, № 15 "Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом" спори, які виникли поза межами виборчого процесу або не стосуються виборчого процесу (проведення та підготовки виборів), не належать до виборчих спорів у розумінні КАС України, а тому визначення судової юрисдикції таких спорів та їх розгляд здійснюється в загальному порядку.
Пов'язаність правовідносин з виборчим процесом полягає в тому, щоб ці правовідносини виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів.
В даному пункті Пленуму зазначено, що суди повинні враховувати, що відповідно до пункту 6 частини другої статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється лише на спори стосовно правовідносин, які виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів, і які розглядаються за особливостями, встановленими статтями 172 - 179 КАС України. Спори, які виникли поза межами виборчого процесу або не стосуються виборчого процесу (проведення та підготовки виборів), не належать до виборчих спорів у розумінні КАС України, а тому визначення судової юрисдикції таких спорів та їх розгляд здійснюється в загальному порядку.
Відповідно до постанови Центральної виборчої комісії від 12 жовтня 2017 року № 214 "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 24 грудня 2017 року" на неділю, 24 грудня 2017 року, призначено перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів. Початок виборчого процесу оголошено з 04 листопада 2017 року.
Отже, позивач оскаржує постанову Центральної виборчої комісії № 214 від 12.10.2017 року "Про перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних, міських голів 24 грудня 2017 року", в частині призначення перших місцевих виборів у Таїровській селищній об'єднаній територіальній громаді та визнання протиправним та скасування рішення Центральної виборчої комісії № 21-40-2134 від 21.11.2017 року яке стосується постанови Центральної виборчої комісії № 214 від 12.10.2017 року, тобто вказані рішення прийнято відповідачем до початку виборчого процесу.
Таким чином, даний спір виник поза межами виборчого процесу та не належить до виборчих спорів у розумінні КАС України, а тому визначення судової юрисдикції таких спорів та їх розгляд здійснюється в загальному порядку.
Частиною 1 статті 20 КАС України пердбачено, що місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди), а також Вищий адміністративний суд України у випадках, встановлених цим Кодексом, вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції.
Згідно частини 2 статті 20 КАС України, апеляційні адміністративні суди переглядають судові рішення місцевих адміністративних судів (місцевих загальних судів як адміністративних судів та окружних адміністративних судів), які знаходяться у межах їхньої територіальної юрисдикції, в апеляційному порядку як суди апеляційної інстанції.
Таким чином, враховуючи вищенаведені норми закону, дана справа підлягає розгляду окружним адміністративним судом.
Відповідно до п.6 ч.3 ст. 108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо справа не підсудна цьому адміністративному суду.
За правилами пункту 6 частини 3 статті 108 КАС України дана позовна заява повертається позиву, як не підсудна цьому адміністративному суду.
Разом з цим, позивачу роз'яснюється, що відповідно до ч. 6 ст. 108 КАС України, повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Керуючись ст.ст.104,108,160 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії України, треті особи Таїровська селищна рада Овідіопольського району Одеської області, Сухолиманська сільська рада Овідіопольського району Одеської області, Одеська обласна державна адміністрація про визнання протиправним та скасування постанови Центральної виборчої комісії України від 12.10.2017р. № 214 «Про перші вибори депутатів сільських, селищних та міської рад об'єднаних територіальних громад і відповідних сільських, селищних та міського голів 24.12.2017р.» в частині призначення перших місцевих виборів у Таїровській селищній об'єднаній територіальній громаді; визнання протиправним та скасування рішення Центральної виборчої комісії України від 21.11.2017р. № 21-40-2134, повернути позивачу.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Вищого адміністративного суду України через Київський апеляційний адміністративний суд у п'ятиденний строк з дня її отримання.
Суддя: О.В. Карпушова