Справа № 725/5206/17
22.11.2017 Першотравневий районний суд м.Чернівців в складі:
головуючого судді Стоцька Л. А.
За участю секретаря:Слободян В.О.
представника позивача: Муляр Т.В.
перекладача: ОСОБА_1
відповідача: ОСОБА_2,,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Чернівці адміністративний позов Управління державної міграційної служби України в Чернівецькій області до ОСОБА_2 про затримання іноземця, -
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 про затримання іноземця.
В адміністративній позовній заяві позивач посилався на те, що 22.11.2017 року було виявлено громадянина Азербайджану ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який не виконав рішення про примусове повернення його з території України від 15.05.2017 року і знаходиться на території України незаконно, чим порушив встановлені правила перебування іноземців на території України.
Із вказаним рішенням відповідач не погодився та оскаржив його у судовому порядку. Однак, постановою Першотравневого районного суду м. Чернівці від 02.08.2017 року у справі №725/2189/17, яка набрала законної сили, у задоволенні позову ОСОБА_2 було відмовлено.
Таким чином, відповідач перебуває на території України незаконно та без поважних причин не виконує рішення про примусове повернення його з території України.
На підставі ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» просив суд прийняти рішення про примусове видворення іноземця та його затримання з поміщенням до Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України терміном на шість місяців.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та дав пояснення аналогічні позовній заяві.
Відповідач позовні вимоги не визнав та пояснив, що не хоче залишати територію України, оскільки тут у нього є син, який проживає з матір'ю.
Заслухавши пояснення сторін по справі, дослідивши письмові докази, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ст.104 КАС України, до адміністративного суду має право звернутися з адміністративним позовом особа, яка вважає, що порушено її права, свободи чи інтереси у сфері публічно-правових відносин.
Судом встановлено, що 15.05.2017 року Управлінням ДМС України в Чернівецькій області було прийнято рішення про примусове повернення з України громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язано його покинути територію України у термін до 23.05.2017 року.
При цьому Управління керувалося тим, що іноземець неодноразово притягувався до адміністративної відповідальності за порушення міграційного законодавства України, на даний час не має законних підстав його перебування на території України.
За змістом п. 14 ч.1 ст. 1 Закону «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Згідно з ч. ч.2, 3 ст.25 Закону «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування в Україні або які не можуть виконати обов'язок виїзду з України, не пізніше дня закінчення відповідного строку їх перебування у зв'язку з відсутністю коштів або втратою паспортного документа можуть добровільно повернутися в країну походження або третю країну, у тому числі за сприяння міжнародних організацій. Рішення про добровільне повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частинах першій і другій цієї статті, приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції, за заявою іноземця та особи без громадянства про добровільне повернення.
Відповідно до ч.1 ст. 26 наведеного Закону, іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України), з подальшим повідомленням протягом 24 годин прокурору про підстави прийняття такого рішення. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Іноземець або особа без громадянства зобов'язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення (ч.5 ст.26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»).
Проте, як було встановлено судом, ОСОБА_2 ухиляється від добровільного виконання рішення про його примусове повернення з України та не бажає залишати територію України, оскільки не хоче залишати сина.
Частиною 8 ст.26 вищезазначеного Закону, визначено, що примусове повернення не застосовується до іноземців та осіб без громадянства, які не досягли 18-річного віку, до іноземців та осіб без громадянства, на яких поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту».
Частиною 1 ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятимуться від виконання такого рішення, крім випадків затримання іноземця або особи без громадянства за незаконне перетинання державного кордону України поза пунктами пропуску через державний кордон України та їх передачі прикордонним органам суміжної держави.
Отже, вказаною нормою статті встановлено, що примусове видворення з України іноземця на підставі винесеної постанови адміністративного суду застосовується, якщо рішення про примусове повернення не виконано іноземцем в установлений строк без поважних причин.
Крім того, суд відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 183-7 КАС України у разі наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого подано адміністративний позов про примусове видворення, не має документа, що дає право на виїзд з України, ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення або якщо існує ризик його втечі, адміністративний суд, визначений частиною першою цієї статті, за клопотанням органу (підрозділу), який подав такий позов, може прийняти одне з таких рішень: затримати іноземця або особу без громадянства з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні.
З урахуванням наведеного та враховуючи те, що відповідач ухиляється від виконання рішення про примусове повернення з України протягом тривалого часу, переховується від працівників міграційної служби та поліції, суд приходить до висновку про необхідність затримання відповідача з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців, які незаконно перебувають в Україні, на строк, що не перевищує шести місяців.
На підставі п. 5 ч. 2 ст. 256 КАС України постанову про примусове видворення відповідача слід звернути до негайного виконання.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2,6,9,12,14,158,159,160, 161,162,186 КАС України, суд, -
Позовні вимоги Управління державної міграційної служби України в Чернівецькій області до ОСОБА_2 про затримання іноземця - задовольнити.
Видворити за межі території України у примусовому порядку громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Затримати громадянина Республіки Азербайджан ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 з поміщенням до Чернігівського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, ДМС України, с. Розсудів вул.Лісна,5, Ріпкинського району, Чернігівської області до шести місяців.
Постанову звернути до негайного виконання.
Апеляційна скарга може бути подана до Вінницького апеляційного адміністративного суду через суд Першотравневий районний суд м. Чернівці. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці Стоцька Л. А.