Справа № 725/4941/17
14.11.2017 року м. Чернівці
Першотравневий районний суд м. Чернівці в складі:
головуючого судді О.І. Галичанського,
при секретарі І.М. Симик,
за участю представника позивача Муляр Т. В.
перекладача ОСОБА_2,
відповідача ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом представника Управління державної міграційної служби України в Чернівецькій області до громадянина Румунії ОСОБА_3 про примусове видворення за межі України ,-
Начальник Управління державної міграційної служби України в Чернівецькій області В.М. Вербицький звернувся до суду з адміністративним позовом до громадянина Румунії ОСОБА_3 про його примусове видворення , мотивуючи тим , що 25.10.2017 року в ході здійснення контролю за виконанням іноземцями рішень про примусове повернення з України працівниками відділу організації запобігання нелегальній міграції, реадмісії та видворення УДМС у Чернівецькій області було виявлено громадянина Румінї ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1, який не виконав рішення про примусове повернення його з території України від 21.09.2017 року і знаходиться на території України незаконно , чим порушує встановлені правили перебування іноземців на території України.
Стверджує, що при огляді його закордонного паспорта було встановлено, що вказаний громадянин неодноразово в»їжджав на територію України, останній раз 24.08.2017 року та надалі її не покидав.
Тому громадянин Румунії ОСОБА_3, знаходячись на території України більше ніж 90 днів протягом 180 днів, перевищив встановлений п.2 Порядку Затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 150 термін тимчасового перебування іноземців на території України .
Додає, що громадянин Румунії ОСОБА_3 був неодноразово притягнутий до адміністративної відповідальності за порушення порядку перебування іноземців на території України за ч.1 ст. 203 КУпАП.
21.09.2017 року завідувачем Хотинського РС УДМС Бернавською В.Ф. було прийнято рішення про примусове повернення з України ОСОБА_3 , письмово зобов»язавши останнього покинути територію України до 15.10.2017 року, однак він самостійно у чітко визначений термін територію України не покинув.
На підставі вищевикладеного, просить суд прийняти рішення про примусове видворення ОСОБА_3 за межів України.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила суд задовольнити їх, вказуючи, що ОСОБА_3 не виконав рішення про примусове повернення з України у встановлений строк.
Відповідач в судовому засіданні позов визнав та вказав, що у зв»язку із сімейними обставинами змушений був затриматися в Україні.
Заслухавши сторони, дослідивши письмові матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд прийшов до наступного висновку.
За правилами частини шостої статті 6 КАС України іноземці та особи без громадянства користуються в Україні таким самим правом на судовий захист в адміністративних справах, що і громадяни України.
Згідно з ч. 4 ст. 50 Кодексу адміністративного судочинства України іноземці чи особи без громадянства можуть бути відповідачами за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.15 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року - в'їзд в Україну та виїзд з України здійснюється: іноземців та осіб без громадянства - за паспортним документом за наявності відповідної візи, якщо інший порядок в'їзду та виїзду не встановлено законодавством чи міжнародним договором України ....»
Згідно ч.1 ст.16 цього ж Закону України - реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в'їжджають в Україну, здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України органами охорони державного кордону.
Відповідно до закордонного паспорта громадянина Румунії ОСОБА_3, він в»їхав на територію України 24.08.2017 року та надалі територію України не покидав. (.а.с.5).
21.09.2017 року завідувачем Хотинського РС УДМС Бернавською В.Ф. було винесено рішення про примусове повернення з України громадянина Румунії ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1. Згідно цього ж рішення, ОСОБА_3 особисто був з ним ознайомлений та зобов»язався не пізніше 15.10.2017 року залишити територію України.
Згідно Інструкції про примусове повернення і примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України № 353/271/150 від 23 квітня 2012 року та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 21 травня 2012 року за № 806/21119, контроль за правильним і своєчасним виконанням рішення про примусове повернення або рішення про примусове видворення іноземця покладається на територіальні органи, територіальні підрозділи ДМС, органи охорони державного кордону та органи СБУ, які приймали або ініціювали такі рішення.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 25.10.2017 року , в м. Чернівці було виявлено громадянина Румунії ОСОБА_3 , який не виконав рішення про повернення з України. (а.с.6).
У Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2012 р. № 150, (далі - Порядок) зазначено, що іноземці та особи без громадянства, які на законній підставі прибули в Україну, можуть тимчасово перебувати на її території не більш як 90 днів протягом 180 днів з дати першого в'їзду з держав з безвізовим порядком в'їзду, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України.
Відповідно до пункту 6 Порядку ,строк перебування іноземців та осіб без громадянства на території України продовжується у разі, коли вони прибули з держав з безвізовим порядком в'їзду за наявності обґрунтованих підстав (лікування, вагітність чи пологи, догляд за хворим членом родини, оформлення спадщини, подання заяви про отримання дозволу на імміграцію чи набуття громадянства України тощо) та за умови подання підтверджувальних документів - на період існування таких підстав, але не більш як 180 днів з дати останнього в'їзду в Україну.
В пункті 8 Порядку зазначено, що заяви про продовження строку перебування на території України подаються іноземцями та особами без громадянства і приймаючою стороною не раніше ніж за десять та не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення такого строку до територіальних органів або підрозділів ДМС за місцем проживання.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що ОСОБА_3 не звертався до відповідного органу із заявами про продовження йому строку перебування в Україні з відповідних підстав чи причин неможливості покинути територію України, тому останнього слід примусово видворити за межі території України до Румунії.
Крім того, особа в будь-якому разі не підлягає видворенню, якщо підпадає під захист статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», відповідно до якої іноземець або особа без громадянства не можуть бути примусово повернуті чи примусово видворенні або видані чи передані до країн: де їх життю або свободі загрожуватиме небезпека за ознаками раси, віросповідання, національності, громадянства (підданства), належності до певної соціальної групи або політичних переконань; де їм загрожує смертна кара або страта, катування, жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання; де їх життю або здоров'ю, безпеці або свободі загрожує небезпека внаслідок загальнопоширеного насильства в ситуаціях міжнародного або внутрішнього збройного конфлікту чи систематичного порушення прав людини або природного чи техногенного лиха, або відсутності медичного лікування чи догляду, який забезпечує життя; де їм загрожує видворення або примусове повернення до країн, де можуть виникнути зазначені випадки.
Щодо відповідача обставин, які вказані в статті 3 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод або статті 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», та унеможливлюють примусове видворення за межі України не встановлено.
В судовому засіданні не встановлені і обставини, відповідно до яких на відповідача поширюється дія Закону України «Про біженців та осіб, які потребують додаткового або тимчасового захисту».
Відповідно до роз'яснень, викладених у п. 26 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 25.06.2009 року № 1 «Про судову практику розгляду спорів щодо статусу біженця та особи, яка потребує додаткового або тимчасового захисту, примусового повернення і примусового видворення іноземця чи особи без громадянства з України та спорів, пов'язаних із перебуванням іноземця та особи без громадянства в Україні» іноземець та особа без громадянства можуть бути примусово видворенні за межі України з підстав та в порядку, що визначені статтею 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», статтею 13 Закону України «Про імміграцію». Примусове видворення та затримання іноземця та особи без громадянства здійснюється лише на підставі постанови адміністративного суду.
На підставі викладеного, відповідно до ст. 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»та керуючись статтями 11, 70, 71, 86, 160-163, 183-5, ч.2 ст.256 КАС України, суд,-
Позовні вимоги - задовольнити.
Видворити за межі України громадянина Румунії ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду, шляхом подання апеляційної скарги протягом п"яти днів з дня її проголошення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а в разі її оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанову суду звернути до негайного виконання.
Суддя Першотравневого
районного суду м.Чернівці Галичанський О. І.