від "06" червня 2007 р. по справі № 01/70-53
за позовом Волинського природоохоронного міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Волинській області
до закритого акціонерного товариства «Агроконтракт», м. Луцьк
про стягнення 760,47 грн.
Суддя Якушева І.О.
Представники:
від позивача: Франчак А.А. (дов. № 4 від 04.06.2007р.);
від відповідача: н/з
В судовому засіданні взяв участь помічник Волинської природоохоронної міжрайонної прокуратури Скучинський Л.Є. (посв. №768 від 15.08.2006р.)
Суть спору: прокурор в інтересах позивача на підставі ст.ст. 10, 11, 33, 34 Закону України «Про охорону атмосферного повітря» ст.ст. 3, 9, 16, 509, 526, 1166 Цивільного кодексу України в позовній заяві просить стягнути з відповідача 760,47 грн. збитків, завданих порушенням природоохоронного законодавства.
Прокурор, представник позивача в судовому засіданні позов підтримали.
Відповідач в судове засідання не з'явився. Надіслав до господарського суду клопотання про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю явки в судове засідання представника.
Враховуючи те, що явка представника відповідача в судове засідання не визнавалась обов'язковою, клопотання відповідача про відкладення розгляду справи у зв'язку з неможливістю явки в судове засідання представника відхилено.
Ухвалою господарського суду про порушення провадження у справі від 14.05.2007р. відповідача було зобов'язано подати господарському суду письмові пояснення на заявлений позов, проте відповідач відзиву на позов не подав, суми позову не оспорив.
Відповідно до ст.75 ГПК України якщо відзив на позовну заяву і витребувані господарським судом документи не подано, справу може бути розглянуто за наявними в ній матеріалами.
З огляду на викладене справу розглянуто за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора, представника позивача, господарський суд
державним інспектором екологічної інспекції у Ратнівському районі Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Волинській області Четвержуком О.З. було проведено перевірку стану дотримання вимог чинного природоохоронного законодавства при здійсненні виробничої діяльності ЗАТ "Агроконтракт".
Перевіркою встановлено, що за період з січня 2006р. по лютий 2006р. магазин "НАШ" №2 ЗАТ "Агроконтракт" здійснював експлуатацію стаціонарних джерел забруднення атмосферного повітря (два котли АОГВ 5001 на газовому паливі) без дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря, про що 20.01.2006р. складено акт перевірки виконання природоохоронного законодавства.
Згідно з довідкою відповідача б/н і дати, підписаною директором магазину, скріпленого печаткою (а.с.8), магазином було використано 30 тис. м. куб. газу.
В підпункті 1.15.5. п.1.15. Інструкції про зміст і порядок складення звіту про проведення інвентаризації викидів забруднюючих речовин на підприємствах наведено визначення стаціонарного джерела забруднення атмосфери. Це підприємство, цех, агрегат, установка або інший нерухомий об'єкт, який зберігає свої простірні координати на протязі певного часу і здійснює викиди забруднюючих речовин в атмосферу.
Відповідно до ч.5 ст.11 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Згідно з п.5.1 Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, яка затверджена наказом Мінекобезпеки України від 18.05.1995р. №38, зареєстрована Міністерством юстиції України 29.05.1995р. №157/693, наднормативними викидами забруднюючих речовин в атмосферне повітря вважаються, зокрема, викиди забруднюючих речовин джерелами, які не мають дозволів на викид, в тому числі і по окремих інгредієнтах..
Відповідно до згаданої Методики та наданих відповідачем даних Державною екологічною інспекцією у Волинській області було проведено розрахунок викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, згідно з яким за період з січня 2006р. по лютий 2007р. паливною установкою магазину "НАШ" №2 ЗАТ "Агроконтракт" було викинуто: 0,016 т окислу азоту, 0,067 т оксиду вуглецю, та обчислено збитки, завдані відповідачем в результаті наднормативних викидів при відсутності дозволу на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
Розмір збитків складає 760,47 грн. Розгорнутий обґрунтований розрахунок збитків з наведенням формул, виконаний старшим державним інспектором Державної екологічної інспекції у Волинській області Франчак А.А., знаходиться в матеріалах справи - а.с. 5.
У відповідності із п.п. "а", "ж" ч.2 ст.68 , ст.69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення природоохоронного законодавства тягне за собою встановлену законодавством України відповідальність.
Особи, які нанесли шкоду навколишньому природному середовищу порушеннями природоохоронного законодавства несуть цивільну відповідальність і зобов'язані в повному обсязі відшкодувати нанесену ними шкоду.
У відповідності із ст.34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" шкода, завдана порушенням законодавства про охорону атмосферного повітря, підлягає відшкодуванню у порядку та розмірах, встановлених законом.
Допущене відповідачем порушення природоохоронного законодавства є підставою для покладення на нього відповідальності у вигляді стягнення збитків.
Згідно з наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №540 від 12.12.2006р. Державні управління охорони навколишнього природного середовища реорганізовано шляхом виділення з їх складу екологічних інспекцій.
Відповідно до п.9 Положення про Державну екологічну інспекцію у Волинській області, затвердженого наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №55 від 19.02.2007р. інспекція має право вживати у встановленому порядку заходів досудового врегулювання спорів та подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Матеріали інспекційних перевірок було передано від Держуправлінь до інспекцій для представлення інтересів Мінприроди від імені держави в судах, органах прокурорського нагляду, що підтверджується листом Державної екологічної інспекції (м.Київ) №6/2-8-234 від 2.04.2007р.
Відповідно до довідки з ЄДРПОУ №279 від 1.03.2007р. Державна екологічна інспекція у Волинській області є юридичною особою.
У відповідності із ст.20 п."з" Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях, зокрема, належить подання позовів про відшкодування збитків і втрат, заподіяних в результаті порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Пунктом 21 ст.8 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" передбачено, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2007 рік у частині доходів є: 65 відсотків збору за забруднення навколишнього природного середовища та грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності.
Статтею 59 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" встановлено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2007р. є: 35 відсотків збору за забруднення навколишнього природного середовища та грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до місцевих (сільських, селищних, міських) - 10 відсотків, обласних та Автономної Республіки Крим - 25 відсотків, Київського та Севастопольського міських - 35 відсотків.
Волинський природоохоронний міжрайонний прокурор просить зарахувати 760,47 грн. збитків, завданих відповідачем порушенням природоохоронного законодавства, на розподільчий рахунок Ратнівської селищної ради, посилаючись на лист Головного УДК у Волинській області від 13.02.2007р. №05-45/71.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 33, 34 Закону України "Про охорону атмосферного повітря", ст.ст.3, 9, 16, 509, 526, 1166 Цивільного кодексу України, ст.ст.2, 12, 29, 32, 54-57 Господарського процесуального кодексу України
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з закритого акціонерного товариства «Агроконтракт» (м. Луцьк, вул.Конякіна, 18а, код ЄДРПОУ 00991551) на користь держави 760 грн. 47 коп. збитків, завданих порушенням природоохоронного законодавства, зарахувавши ці кошти на розподільчий рахунок Ратнівської селищної ради - р/р 33114331700321, код платежу 24062100, код отримувача коштів 21740439, МФО 803014 в ГУДКУ у Волинській області.
3. Стягнути з закритого акціонерного товариства «Агроконтракт» (м. Луцьк, вул.Конякіна, 18а, код ЄДРПОУ 00991551) 102 грн. державного мита в доход Державного бюджету України, 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення на р/р 31217259710002; одержувач коштів: УДК у м.Луцьку, банк одержувача: ГУДКУ у Волинській області; код одержувача: 21741605, МФО 803014, КЕКД 22050000.
Суддя