Ухвала від 21.11.2017 по справі 286/2295/17

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua

Головуючий у 1-й інстанції: Кулініч Я.В.

Суддя-доповідач:Іваненко Т.В.

УХВАЛА

іменем України

"21" листопада 2017 р. Справа № 286/2295/17

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Іваненко Т.В.

суддів: Кузьменко Л.В.

Франовської К.С.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "13" вересня 2017 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії ,

ВСТАНОВИВ:

В липні 2017 року ОСОБА_3 звернулася до Овруцького районного суду Житомирської області з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області, Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просила визнати дії відповідачів щодо припинення їй соціальних виплат як внутрішньо переміщеним особам з 01.05.2017 року по 01.11.2017 року протиправними, зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирської області здійснити їй перерахунок компенсації вартості харчування за період з 01.05.2017 року по 01.11.2017 року, зобов'язати Овруцьке об'єднане управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити їй перерахунок пенсії по інвалідності внаслідок загального захворювання інвалідам 2 групи, пов'язаного з Чорнобильською катастрофою, за період з 01.06.017 року по 01.12.2017 року.

Позовні вимоги обґрунтовувала тим, що вона з 15.10.2014 року перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення, як внутрішньо переміщена особа та отримувала допомогу. Начальником УПСЗН Овруцької РДА від 12.05.2017 року було прийнято рішення про скасування виданої їй довідки про взяття на облік як внутрішньо переміщеної особи та припинено соціальні виплати. Овруцьким об'єднаним управлінням пенсійного фонду України їй відмовлено у виплаті пенсії, посилаючись на рішення комісії з питань надання житлових субсидій. Виплата припинена на підставі п. 14 Порядку призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою КМУ від 08.06.2016 року №365 (не проживає за місцем реєстрації більше 60 днів). Вважає такі дії відповідачів неправомірними, оскільки вона надавала відповідачам підтверджуючі документи, що своєчасно не могла виїхати, так як захворіла та знаходилася на лікуванні.

Постановою Овруцького районного суду Житомирської області від 13.09.2017 в задоволенні позову ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації Житомирського області, Овруцького об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії відмовлено.

Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції позивач звернулася з апеляційною скаргою, в якій вказує, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема зазначила, що не проживала за місцем реєстрації в м. Овручі понад 60 днів з поважних на то причин, оскільки хворіла.

Позивач та представники відповідачів, третьої особи в судове засідання не з'явилися. Про день, час та місце розгляду справи повідомлені вчасно та належним чином..

У відповідності до приписів п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, розглянувши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Встановлено, що ОСОБА_3 має другу групу інвалідності захворювання пов'язане з аварією на ЧАЕС (а.с. 3, 6). З 01.10.2014 року перебуває на пенсійному обліку в Овруцькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області, а з 25.11.2014 року перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Овруцької райдержадміністрації та отримує пенсію та компенсаційні виплати, як внутрішньо переміщена особа (постійно проживала та була зареєстрована в м. Донецьку Донецької області).

Відповідно до рішення начальника УПСЗН Овруцької РДА від 23.01.2017 року №1 головним державним соціальним інспекторам та державним соціальним інспекторам управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації було проведено перевірку фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщених осіб.

Згідно акту обстеження матеріально - побутових умов сім'ї, 01.02.2017 року ОСОБА_3 залишено повідомлення про необхідність з'явитися в УПСЗН для проходження фізичної ідентифікації протягом 3-х робочих днів (а.с. 35), а 08.02.2017 року УПСЗН на адресу позивача відправило повідомлення листом.

Одночасно 08.02.2017 року Управлінням праці було направлено запит до Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України щодо надання інформації про можливий виїзд внутрішньо переміщених осіб за кордон, на тимчасово окуповану територію України або населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження із зазначенням кількості днів такої відсутності протягом 90 днів, які передують даті одання запиту, зокрема щодо ОСОБА_3

Відповідно до інформації Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 03.05.2017 року №0.64-14286/0/15-17, ОСОБА_3 має порушення терміну відсутності на території України більше 60 днів.

Рішенням начальника Управління праці та соціального захисту населення Овруцької РДА від 12.05.2017 року з зазначених підстав було скасовано дію довідки внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_3 та припинено призначення соціальних виплат.

Рішенням комісії №7 з питань надання житлових субсидій, соціальних державних допомог, соціальних виплат та реалізації права на пільги окремих категорій громадян за фактичним місцем проживання від 18.05.2017 року, з 01.06.2017 року ОСОБА_3 припинено соціальні виплати, так як вона має перевищення терміну відсутності на території України більше 60 днів.

Листом від 24.05.2017 року №10-04/К-887 Управління праці повідомило позивача про скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та про припинення соціальних виплат.

Листом від 31.05.2017 року №1005/к-7 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило позивача про припинення виплати пенсії на підставі п. 14 Порядку затвердженого постановою КМУ від 08.06.2016 року №365 (не проживає за місцем реєстрації більше 60 днів).

Не погоджуючись з відмовою відповідачів, позивач звернувся з позовом до суду.

Суд першої інстанції дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з таким висновком з огляду на наступне.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно статей 1, 4, 7, 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених ст.12 цього Закону. Для взятої на облік внутрішньо переміщеної особи реалізація прав на зайнятість, пенсійне забезпечення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, на отримання соціальних послуг здійснюється відповідно до законодавства України. Підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа, зокрема, повернулася до покинутого місця постійного проживання. Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення. У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим п.3 ч.2 ст. 9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до п.3 ч.1 цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.

Встановлено, що довідка про взяття ОСОБА_3 на облік як внутрішньо переміщеної особи від 15.10.2014 №1815000002 була скасована згідно ст.12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".

Відповідно до п.3 абзацу восьмого ст.12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа, повернулася до покинутого місця постійного проживання. У разі неповідомлення внутрішньо переміщеною особою про її повернення до покинутого місця постійного проживання згідно з абзацом другим п.3 ч.2 ст.9 цього Закону рішення про скасування дії довідки відповідно до п.3 ч.1 цієї статті приймається на підставі інформації про тривалу відсутність (понад 60 днів) особи за місцем проживання, яка дає обґрунтовані підстави вважати, що внутрішньо переміщена особа повернулася до покинутого місця постійного проживання.

Відповідно до п.3 ч.2 ст.9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" внутрішньо переміщена особа зобов'язана: повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання. У разі добровільного повернення до покинутого постійного місця проживання внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем отримання довідки не пізніш як за три дні до дня від'їзду

З 14.06.2016 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365 "Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам". Вказаною постановою затверджено Порядок здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування (далі - Порядок).

Зазначений Порядок визначає механізм здійснення контролю за проведенням виплати внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, субсидій та пільг (далі - соціальні виплати) за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до п. 2 Порядку контроль за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам здійснюють структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення) шляхом відвідування не рідше ніж один раз на шість місяців фактичного місця проживання/перебування внутрішньо переміщеної особи, про що складається акт обстеження матеріально-побутових умов сім'ї за формою, встановленою Мінсоцполітики.

Відповідно до підп. 4 п. 12 Порядку соціальні виплати припиняються, у разі скасування довідки внутрішньо переміщеної особи з підстав, визначених статтею 12 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб".

Згідно п. 14 Порядку Структурний підрозділ з питань соціального захисту населення та орган, що здійснює соціальні виплати, на підставі рішення комісії припиняє соціальні виплати з місяця, що настає за тим, у якому прийнято відповідне рішення, а у випадках, передбачених підпунктом 3 пункту 4 та підпунктом 4 пункту 12 цього Порядку, - з дня припинення виплати ПАТ "Державний ощадний банк України" або з дня скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Пунктом 18 Порядку встановлено, що повторне призначення соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі у разі їх припинення відповідно до підпункту 4 пункту 12 цього Порядку можливе лише через шість місяців після такого припинення і виконання всіх процедур, необхідних для їх призначення, передбачених законодавством.

Доказів, які б підтверджували протиправність дій відповідачів, позивачем не надано.

Також позивач не надала суду доказів поважності причин відсутності на території за місцем реєстрації в м. Овручі понад 60 днів.

З наданого відповідачем акту видно, що позивач 13.03.2017 року прийшла до Управління праці та пройшла фізичну ідентифікацію. У ході співбесіди повідомила, що раніше прийти не змогла, так як знаходилась в м. Коростень (у родичів).

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що у спірних правовідносинах відповідачі здійснювали свої повноваження в межах та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України.

Також слід зазначити, що своє право на пенсійне та соціальне забезпечення внутрішньо переміщена особа може реалізувати шляхом одержання у встановленому порядку довідки про взяття її на облік внутрішньо переміщеної особи.

Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а відтак підстави для скасування чи зміни судового рішення відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_3 залишити без задоволення, постанову Овруцького районного суду Житомирської області від "13" вересня 2017 р. без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Т.В. Іваненко

судді: Л.В. Кузьменко

К.С. Франовська