21 листопада 2017 р.Справа № 576/1399/17
Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Русанової В.Б.
Суддів: Курило Л.В. , Присяжнюк О.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на постанову Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 09.10.2017р. по справі № 576/1399/17
за позовом ОСОБА_1
до Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
Постановою Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 09.10. 2017 року задоволено частково позов ОСОБА_1
Визнано неправомірними дії Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області по припиненню виплати доплати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 05.05.2010 № 331 і зменшенню суми індексації пенсії ОСОБА_1 та визначенню місяцем підвищення розміру пенсії для проведення індексації пенсії липень 2016 року.
Зобов'язано Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області поновити виплату доплати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 05.05.2010 №331 та здійснювати виплату сум індексації пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2016 року, рахуючи місяцем підвищення розміру пенсії для проведення індексації жовтень 2009 року відповідно до закону України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 року № 1078.
Стягнуто з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 640,00 грн.
Глухівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (далі відповідач) не погодившись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на його незаконність та необґрунтованість, прийняття з порушенням норм матеріального та процесуального права, подало апеляційну скаргу та просило постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що за результатами перерахунку, проведеного на виконання рішення суду, розмір пенсії позивачки підвищився, а тому відсутні підстави для виплати доплати до пенсії та фіксованого розміру індексації.
Розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, з урахуванням приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, заперечення проти неї, дослідивши докази по справі приходить до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що з 19.11.2004 року ОСОБА_1 перебуває на обліку Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про державну службу».
На виконання постанови Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 25.11.2016 р. по справі № 576/1649/16-а позивачці пенсійним органом проведено перерахунок раніше призначеної пенсії з 01.07.2016 року, розмір пенсії обчислено з урахуванням 5% надбавки за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
За наслідками виконання судового рішення пенсійним органом з лютого 2017р. ОСОБА_1 виплачується пенсія в перерахованому розмірі , проте припинена виплата доплати до пенсії згідно постанови КМУ від 05.05.2010р. № 331 та індексації.
Не отримавши доплату до пенсії за період з липня 2016 року по січень 2017 року, а також, що з січня 2017 року індексації, 29 червня 2017 року ОСОБА_2 звернулася із заявою до відповідача за роз'ясненнями.
У відповідь на заяву відповідач повідомив позивача про правомірність своїх дій та зазначив, що на виконання постанови Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 25.11.2016 р. по справі № 576/1649/16-а в січні 2017 року позивачці проведено перерахунок раніше призначеної пенсії, а саме з 01.07.2016 року розмір пенсії обчислено з урахуванням 5% надбавки за вислугу років, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.
За результатами проведеного перерахунку на виконання вищевказаного судового рішення її основний розмір пенсії з 01.07.2016 року зріс і склав 3763,78 грн. При цьому, відповідно до абзацу 3 пункту 5 Порядку сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу. Враховуючи, що підвищення основного розміру пенсії перевищило суму індексації (розмір підвищення склав 587,84 грн., сума фіксованої індексації складала 285,81 грн.), то в липні 2016 року індексація не нараховується.
Оскільки з 01.07.2016 року по 31.01.2017 року позивач отримувала пенсійну виплату в розмірі 3461,75 грн., яка складалась із основного розміру пенсії та фіксованого розміру індексації, то сума доплати за вищезазначеним судовим рішенням за період з 01.07.2016 року по 31.01.2017 року нарахована з урахуванням виплаченої індексації складає 2114,21 грн. Починаючи з січня 2017 року, ОСОБА_1 виплачується пенсія у перерахованому за постановою суду розмірі, і подальша її індексація буде здійснюватися при місяці підвищення пенсії з липня 2016 року , що вбачається з листа від 13.07.2017 року № 56/Д-1 (а.с. 11-12).
Вважаючи неправомірними дії відповідача, ОСОБА_1 звернулась із зазначеним позовом до суду.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що виконання відповідачем судового рішення про перерахунок невірно обчисленого розміру пенсії не є підвищенням розміру пенсії позивача у розумінні пункту 5 Порядку, а тому перерахунок здійснений згідно судового рішення не може бути підставою для вчинених відповідачем дій щодо припинення виплати доплати до пенсії та індексації.
Колегія суддів погоджується з таким висновком, враховуючи наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії.
Відповідно до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», базовим місяцем для індексації пенсії є місяць призначення (перерахунку) пенсії, а також в разі підвищення пенсії в розмірі, який би перевищував суму індексації за умови її проведення відповідно до Закону.
Згідно ст. 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка. Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться з наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.
Згідно пункту 1-1 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, яким визначені правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.03.2003 року №1078 (далі - Порядок №1078) підвищення грошових доходів громадян у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, в якому офіційно опубліковано індекс споживчих цін. Індекс споживчих цін обчислюється Держкомстатом і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях. Приклад обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації наведено у додатку № 1.
Відповідно до п.10-1 Порядку №1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено.
Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, у тому числі пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат, крім тих, які зазначені у пункті 3 цього Порядку) (п.2 Порядку №1078).
Згідно п. 4 Порядку № 1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Пенсії індексуються у межах прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків. Приклад обчислення суми індексації грошових доходів громадян наведений у додатку № 2 Порядку.
Пунктом 5 Порядку № 1078 у разі підвищення розмірів пенсії, а також при зростанні грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбувається таке підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не проводиться.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1 цього Порядку.
Згідно п. 10 Порядку, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пенсій особам, які набули право на її призначення, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюється починаючи з місяця, в якому їх призначено. Обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації матеріального забезпечення безробітних здійснюється з місяця, в якому розпочата така виплата.
З огляду на те, що у спірних правовідносинах розмір пенсії позивача підвищився внаслідок виконання рішення суду, тобто не є таким, що підвищився внаслідок дії загальних чинників, нарахований за рішенням суду розмір пенсії позивача підлягав виплаті при призначенні позивачу пенсії, але внаслідок протиправних дій відповідача не був нарахований та виплачений в належному розмірі. Таким чином зменшення виплати індексації позивачу пенсійним органом є неправомірним.
Доводи апеляційної скарги щодо безпідставного поновлення виплати позивачу доплати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 05.05.2010р. № 331 в сумі 28, 40 грн. , та не врахування, що зазначеною постановою доплата встановлювалася до проведення чергового перерахунку пенсії або допомоги колегія суддів вважає помилковими.
Відповідно до абз. 2 п.2 постанови Кабінету Міністрів України " Деякі питання реалізації Закону України " Про Державний бюджет України на 2010рік" від 05.05.2010р. № 331 зазначено, що під час визначення розміру пенсії або допомоги після проведеного перерахунку враховувати, що виплати, передбачені пунктами 3 і 4 постанови Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2009 р. N 1252 "Про недопущення зменшення розмірів пенсій та соціальних виплат, врегулювання окремих питань у зв'язку з прийняттям Закону України від 6 листопада 2009 р. "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" (Офіційний вісник України, 2009 р., N 91, ст. 3080), встановлювалися до проведення чергового перерахунку пенсії або допомоги.
Колегія суддів зазначає, що ОСОБА_1 пенсійним органом проводився перерахунок пенсії не з підстав змін в законодавстві, а на виконання судового рішення з підстав невірного обчислення розміру пенсії при її призначені в 2004р. Доказів що перерахунок пенсії позивачу здійснено з підстав змін в законодавстві відповідачем не надано, а отже у відповідача були відсутні підстави для припинення виплати доплати до пенсії позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 05.05.2010р. № 331.
Доводи апеляційної скарги щодо безпідставного стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судових витрат, оскільки пенсійний орган звільнений від сплати судового збору, колегія суддів вважає необґрунтованими, оскільки главою 7 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено звільнення з цих підстав пенсійного органу, як суб'єкта владних повноважень від компенсації судових витрат, понесених стороною у справі, на користь якого прийнято судове рішення.
Відповідно до частини першої статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем за подачу адміністративного позову було сплачено судовий збір у розмірі 640 грн., про що свідчить квитанція від 27.07.2017 року .
Враховуючи наведене, суд першої інстанції правомірно вирішив питання щодо відшкодування судових витрат, понесених позивачем.
Отже, колегія суддів зазначає, що виконання відповідачем судового рішення про перерахунок невірно обчисленого розміру пенсії при її призначенні не є підвищенням розміру пенсії позивача у розумінні пункту 5 Порядку, а тому відповідачем безпідставно припинено виплату доплати до пенсії та зменшено суми індексації.
Відповідно до ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Не може бути скасовано правильне по суті рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила таких порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду.
Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 183-2, 195, 197, п.1 ч.1 ст. 198, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Глухівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області залишити без задоволення.
Постанову Глухівського міськрайонного суду Сумської області від 09.10.2017р. по справі № 576/1399/17 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, є остаточною та не підлягає касаційному оскарженню.
Головуючий суддя Русанова В.Б.
Судді Курило Л.В. Присяжнюк О.В.