Ухвала від 16.11.2017 по справі 820/2034/17

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2017 р.Справа № 820/2034/17

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Чалого І.С.

Суддів: Зеленського В.В. , П'янової Я.В.

за участю секретаря судового засідання: Городової А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальностю "МДК ЕКСПРЕС" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2017р. по справі № 820/2034/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальностю "МДК ЕКСПРЕС" до Харківської митниці ДФС про скасування наказу, визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю "МДК ЕКСПРЕС" звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд:

- визнати протиправним та скасувати наказ Харківської митниці ДФС від 11.11.2016 №306 "Про внесення змін до наказу Харківської митниці ДФС від 04.11.2016 №293";

- зобов'язати Харківську митницю ДФС забезпечити створення та функціонування на центральній сортувальній станції ТОВ "МДК ЕКСПРЕС", в межах визначеної зони митного контролю, підрозділу митного органу, який здійснюватиме проведення митних процедур щодо міжнародних експрес-відправлень, що надходять до центральної сортувальної станції ТОВ "МДК ЕКСПРЕС" та вивозяться за її межі.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2017р. було залишено без задоволення позов Товариства з обмеженою відповідальністю "МДК ЕКСПРЕС" до Харківської митниці ДФС про скасування наказу , визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.

Позивач, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2017р. та винести нову, якою задовольнити позовні вимоги.

Відповідач надав заперечення на апеляційну скаргу, виклав свій погляд на обставини справи, зазначивши, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, в зв'язку з чим просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2017р. без змін.

Відповідно до ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання 16.11.2017 року за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось.

Колегія суддів, заслухавши доповідь обставин справи, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що вимоги апеляційної скарги задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю "МДК ЕКСПРЕС" зареєстровано 24.07.2013, про що вчинений запис в Єдиному державному реєстрі про проведення державної реєстрації юридичної особи №1020000056117. Вид діяльності: інша поштова та кур'єрська діяльність (код КВЕД 53.20). Свою діяльність у якості експрес-перевізника підприємство здійснює в зоні діяльності Харківської митниці ДФС.

У відповідності до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ "МДК ЕКСПРЕС" зареєстровано за адресою: 62416, Харківська обл., Харківський район, селище міського типу Пісочин, вулиця Крупської, будинок 15.

Центральну сортувальну станцію (далі - ЦСС) за адресою розташування ТОВ "МДК ЕКСПРЕС" (62416, Харківська обл., Харківський район, с.м.т. Пісочин, вул. Надії (попередня назва вул. Крупської), буд. 15) було включено до відповідного Реєстру, створення на території ЦСС постійної зони митного контролю, включення ЦСС до Переліку місць прибуття автотранспорту, а також визначення наказом Харківської митниці ДФС від 15.04.2016 року № 115 "Про організацію митного контролю та митного оформлення міжнародних експрес-відправлень на центральних сортувальних станціях ТОВ "Полекс Експрес" та ТОВ "МДК ЕКСПРЕС" митного поста "Харків-аеропорт" Харківської митниці ДФС підрозділом, посадові особи якого проводитимуть митний контроль і митне оформлення товарів та інших предметів, що переміщуються в міжнародних експрес-відправленнях при здійсненні діяльності центральних сортувальних станцій ТОВ "МДК ЕКСПРЕС".

Відповідно до п. 2 вищевказаного наказу місцем проведення митних процедур щодо міжнародних експрес-відправлень, що надходять до ЦСС та вивозяться за її межі, визначити місце розташування МП "Харків-аеропорт" за адресою 61031, м. Харків, вул.Ромашкіна,буд.1 та місце розташування ЦСС Товариства з обмеженою відповідальністю "МДК ЕКСПРЕС", за адресою: 62416, Харківська обл. смт Пісочин, вул. Крупської (нова назва - вулиця Надії), буд.15.

Наказом Харківської митниці ДФС від 04.11.2016 №293 затверджено Положення про митний пост "Харків-аеропорт".

Згідно пункту 1.4 частини 1 розділу 1 зазначеного Положення, місцем розташування митного поста "Харків - аеропорт" визначено - частина території міжнародного аеропорту "Харків" за адресою: вул. Ромашкіна, 1, м. Харків, 61031; територія центральної сортувальної станції ТОВ "МДК ЕКСПРЕС" за адресою: вул. Надії, 15, смт. Пісочин, Харківський район, Харківської області, 62416.

18.11.2016 листом № 8315/00-4/20-70-70 Харківською митницею ДФС повідомлено ТОВ "МДК ЕКСПРЕС" про внесення змін до Положення про митний пост "Харків - аеропорт", затвердженого наказом Харківської митниці ДФС від 04.11.2016 №293, на підставі наказу Харківської митниці ДФС від 11.11.2016 №306.

Пунктом 2 наказу Харківської митниці ДФС від 11.11.2016 №306 внесено зміни до п.1.4 Положення про митний пост "Харків - аеропорт", затвердженого наказом Харківської митниці ДФС від 04.11.2016 №293, та викладено у наступній редакції: "п.1:4. Місце розташування митного поста: частина території міжнародного аеропорту "Харків" за адресою вул. Ромашкіна, 1, м. Харків, 61031".

Тобто, наказом Харківської митниці ДФС від 11.11.2016 №306 виключено місце розташування митного поста "Харків - аеропорт" на території центральної сортувальної станції ТОВ "МДК ЕКСПРЕС" за адресою: вул. Надії, 15, смт. Пісочин, Харківський район, Харківської області, 62416.

Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що вимоги є необґрунтованими та недоведеними.

Колегія суддів погоджується з таким висновками суду першої інстанції та зазначає.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Перелік завдань, які виконуються органами доходів і зборів, визначено у ч. 2 ст. 544 Митного кодексу України.

Відповідно до ч. 1, 4, 5 ст. 546 Митного кодексу України, митниця є митним органом, який у зоні своєї діяльності забезпечує виконання завдань, покладених на органи доходів і зборів.

Митниця здійснює свою діяльність на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (Автономна Республіка Крим; область; міста Київ, Севастополь). Окремі митниці можуть здійснювати свою діяльність на територіях двох чи більше адміністративно-територіальних одиниць або на всій території України.

Створення, реорганізація та ліквідація митниць здійснюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, в порядку, визначеному законом.

У населених пунктах, на залізничних станціях, в аеропортах, морських і річкових портах та інших об'єктах, розташованих у зоні діяльності митниці, в міру необхідності створюються її відокремлені структурні підрозділи (митні пости).

Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "МДК ЕКСПРЕС" є експрес-перевізником.

Визначення поняття «експрес-перевізник» наведене у пункті 12 частини 1 статті 4 Митного кодексу України, згідно з яким це перевізник, який з використанням будь-якого виду транспорту здійснює прискорене перевезення міжнародних експрес- відправлень за єдиним транспортним документом (загальні авіанакладні (AWB - airwaybill, MAWB - master airwaybill), CMR, bill of lading (коносамент) тощо), a також забезпечує приймання, обробку, пред'явлення таких відправлень органам доходів і зборів для митного контролю та митного оформлення в місцях їх митного оформлення та видачу одержувачам (повернення відправникам).

Згідно з пунктом 32 частини 1 статті 4 Митного кодексу України, міжнародні експрес- відправлення (далі - МЕВ) - це належним чином упаковані міжнародні відправлення з документами чи товарним вкладенням, які приймаються, обробляються, перевозяться будь-яким видом транспорту за міжнародним транспортним документом з метою доставки одержувачу прискореним способом у визна чений строк.

Порядок здійснення митних формальностей відносно МЕВ та правовий статус експрес-перевізникій на теперішній час врегульовані Митним кодексом України та Інструкцією з організації митного контролю та митного оформлення міжнародних експрес- відправлень, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України, затвердженою наказом Держмитслужби України від 03.09.2007 № 728, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України від 21.09.2007 за № 1081/14348 (далі - Інструкція № 728).

Відповідно до частини 14 статті 233 Митного кодексу України, митний контроль і митне оформлення товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України в МЕВ, здійснюються в центральних (регіональних) сортувальних станціях (далі - ЦСС, РСС) або за місцем розташування (проживання) одержувача (відправника).

У відповідності до пункту 1 розділу II Інструкції для погодження місця розташування ЦСС (РСС) і включення її (їх) до Реєстру центральних сортувальних станцій, регіональних сортувальних станцій (далі - Реєстр) експрес-перевізник звертається до митного органу, у зоні діяльності якого планується відкрити ЦСС (РСС), з письмовою заявою про погодження місця розташування ЦСС (РСС) і включення підрозділу експрес-перевізника до Реєстру, форму якої наведено в додатку 1 до цієї Інструкції. Заява повинна містити обґрунтування потреби створення ЦСС (РСС).

Як встановлено судом першої інстанції та не спростовано у суді апеляційної інстанції, ЦСС ТОВ «МДК ЕКСПРЕС», розташовану за адресою: 62416, Харківська область, смт. Пісочин, вул. Крупської, буд. 15, включено Державною фіскальною службою України (далі - ДФС України) до Реєстру центральних сортувальних станцій, регіональних сортувальних станції згідно з наказом ДФС України від 30.07.2015 № 549 «Про включення центральної сортувальної станції до Реєстру центральних сортувальних станцій, регіональних сортувальних станції».

Колегія суді вказує на те, що ані положення Митного кодексу України, ані Інструкції № 728 не містять обов'язку митниці розміщувати її структурні підрозділи (митні пости) на території та в приміщеннях ЦСС.

Відповідно до пункту 23 частини 1 статті 4 Митного кодексу України, митне оформлення - виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення.

Згідно з частиною 1 статті 248 Митного кодексу України, митне оформлення розпочинається з моменту подання органу доходів і зборів декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання органом доходів і зборів від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.

При цьому, частиною 1 статті 247 Митного кодексу України, визначено, що митне оформлення здійснюється в місцях розташування відповідних підрозділів органів доходів і зборів протягом робочого часу, встановленого для цих органів.

Крім того, частиною 7 вказаної статті Митного кодексу України, визначено, що за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи митні формальності можуть виконуватися органами доходів і зборів поза місцем розташування цих органів, а також поза робочим часом, установленим для них, на умовах, визначених цим Кодексом. Форма письмового звернення визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Відповідно до підпункту 4.1. пункту 4 наказу Держмитслужби України від 03.09.2007 № 728 «Про затвердження Інструкції з організації митного контролю та митного оформлення МЕВ, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 21.09.2007 за №1081/14348, керівників митниць зобов'язано визначити підрозділи, посадові особи яких проводитимуть митний контроль і митне оформлення товарів та інших предметів, що переміщуються в МЕВ. При цьому, обов'язку розмістити такий підрозділ в приміщеннях ЦСС на митницю не покладено.

Згідно з пунктом 2 розділу І Інструкції № 728 митний орган, у зоні діяльності якого розташована ЦСС (РСС) визначає ПМО, відповідальний за здійснення митних процедур щодо МЕВ, і місце проведення цих процедур (з урахуванням місця розташування ЦСС/РСС/).

Як вбачається з матеріалів справи, наказом Харківської митниці ДФС №115 від 15.04.2016 р. було визначено митний пост «Харків-аеропорт» як підрозділ відповідальний за проведення митного контролю і митного оформлення товарів, що переміщуються в МЕВ при здійсненні діяльності ЦСС ТОВ «МДК ЕКСПРЕС», місцем проведення митних процедур щодо міжнародного експерс-відправлення, що надходять до ЦСС та вивозяться за її межі, визначено місце розташування МП «Харків-аеропорт»: 61031, м.Харків, вул.Ромашкіна, буд.1 та місце розташування ЦСС ТОВ «МДК ЕКСПРЕС» за адресою: смт. Пісочин, вул. Крупської, 15.

Відповідно до частин 1-2 статті 547 Митного кодексу України, митний пост є органом доходів і зборів, який входить до складу митниці як відокремлений структурний підрозділ і в зоні своєї діяльності забезпечує виконання завдань, покладених на органи доходів і зборів.

Положення про митні пости затверджуються керівниками відповідних митниць.

Наказом Харківської митниці ДФС від 04.11.2016 № 293 було затверджено положення про митний пост «Харків-аеропорт», яким згідно пункту 1.4 частини 1 розділу 1 зазначеного Положення, місцем розташування митного поста "Харків - аеропорт" визначено - частина території міжнародного аеропорту "Харків" за адресою: вул. Ромашкіна, 1, м. Харків, 61031; територія центральної сортувальної станції ТОВ "МДК ЕКСПРЕС" за адресою: вул. Надії, 15, смт. Пісочин, Харківський район, Харківської області, 62416.

Однак, в подальшому Харківською митницею ДФС, було доопрацьовано Положення про митний пост «Харків-аеропорт» (далі - Положення), а саме в Положення були внесені зміни, що стосуються визначення адреси місця розташування даного підрозділу: 61031, м.Харків, вул.Ромашкіна, буд.1, яка відповідає фактичній адресі місця дислокації даного поста, відповідно до наказу Харківської митниці ДФС від 11.11.2016 №306 «Про внесення змін до наказу Харківської митниці ДФС від 04.11.2016 №293».

Як вбачається з матеріалів справи, а саме оскаржуваного наказу Харківської митниці ДФС від 11.11.2016 №306 "Про внесення змін до наказу Харківської митниці ДФС від 04.11.2016 №293", підставами для його прийняття став лист Державної фіскальної служби України від 09.11.2016 №35959/7/99-99-18-02-02-17, яким Державна фіскальна служба України надала доручення митним органам на проведення роботи по узгодженню організаційної структури митниць з місцями митного оформлення товарів.

Колегія судів зазначає, що Митний пост "Харків-аеропорт" створений як відокремлений структурний підрозділ Харківської митниці ДФС згідно з наказом ДФС від 09.09.2014 № 116 з визначенням його місця дислокації: 61031, м. Харків, вул. Ромашкіна, 1.

Відомості про митний пост "Харків-аеропорт" як відокремлений підрозділ Харківської митниці ДФС внесено до ЄДРПОУ за 39750952 з визначенням його місцезнаходження: 61031, м.Харків, вул.Ромашкіна, буд.1.

Як вбачається з норм чинного законодавства, митний орган створює відокремлені структурні підрозділи на залізничних станціях, в аеропортах, морських і річкових портах та інших об'єктах, розташованих у зоні діяльності митниці, в міру необхідності на власний розсуд.

Тобто, законодавством встановлено лише обов'язок визначити відповідний підрозділ митного органу, відповідальний за здійснення митних процедур щодо МЕВ, і місце проведення цих процедур (з урахуванням місця розташування ЦСС/РСС), а не обов'язок створити відокремлений підрозділ за місцем розташування ЦСС, в зв'язку з чим колегія суді дійшла висновку, що підстави для скасування оскаржуваного наказу відсутні.

Крім того, висновок апелянта, що прийняття Харківською митницею ДФС наказу від 11.11.2016 № 306 призвело до зміни місця розташування митного поста «Харків-аеропорт» та залишення ЦСС ТОВ «МДК ЕКСПРЕС» поза межами митного органу, не відповідають дійсності, оскільки до моменту внесення прийняття митницею наказу від 11.11.2016 № 306 робочі місця посадових осіб митного поста «Харків-аеропорт» знаходилися не в місці розташування ЦСС, а за адресою місця розташування даного підрозділу: 61031, м.Харків, вул.Ромашкіна, буд. 1.

Доводи апелянта про те, що належне виконання обов'язків, передбачених Главою 2 розділу VI Інструкції № 728, статті 332 МКУ неможливе без створення та функціонування на території ЦСС, в межах визначених зон митного контролю, відповідного підрозділу митного оформлення не відповідають положенням чинного законодавства з питань державної митної справи.

Вимога позивача щодо зобов'язання Харківської митниці ДФС забезпечити створення та функціонування на центральній сортувальній станції ТОВ "МДК ЕКСПРЕС", в межах визначеної зони митного контролю, підрозділу митного органу, який здійснюватиме проведення митних процедур щодо міжнародних експрес-відправлень, що надходять до центральної сортувальної станції ТОВ "МДК ЕКСПРЕС" та вивозяться за її межі є формою втручання в дискреційні повноваження відповідача, та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому також задоволенню не підлягає.

Доводи апеляційної скарги, з наведених підстав, висновків суду першої інстанції не спростовують.

Таким чином, колегія суддів переглянувши, у межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції, вважає, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, ретельно дослідив наявні докази, дав їм належну оцінку та прийняв законне та обґрунтоване рішення у відповідності з вимогами матеріального та процесуального права.

Відповідно до ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 195, 196, 197, п.1 ч.1 ст. 198, 200, 205, 206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальностю "МДК ЕКСПРЕС" залишити без задоволення.

Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 07.08.2017р. по справі № 820/2034/17 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Чалий І.С.

Судді Зеленський В.В. П'янова Я.В.

Повний текст ухвали виготовлений 21.11.2017 р.