Справа № 752/21679/17
Провадження № 3/752/8334/17
02.11.2017 року суддя Голосіївського районного суду міста Києва Первушина О.С.,розглянувши матеріали, що надійшли від Головного управління державної фіскальної служби в місті Києві, про притягнення до адміністративної відповідальності за статтею 163-1 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення ОСОБА_1, ідентифікаційний номер платника податку НОМЕР_1, громадянка України, працюючої керівником Товариства з обмеженою відповідальністю "Біохім-Фарма ЛТД",-
ОСОБА_1, будучи керівником Товариства з обмеженою відповідальністю "Біохім-Фарма ЛТД", порушила порядок ведення податкового обліку, а саме вимоги ст. ст. 198 п. 198.6, 200 п. 200.4 Податкового Кодексу України №2755-6 від 02.12.2010 року, що призвело до заниження позитивних нарахувань за липень 2017 року, які підлягають сплаті до бюджету на суму 8333 гривень.
Керівник Товариства з обмеженою відповідальністю "Біохім-Фарма ЛТД" ОСОБА_1, тобто особа, відносно якої було складено протокол про адміністративне правопорушення №720/26/15-12-00-22/07 від 17.102017 року, в судове засідання не з'явилася, однак про час та місце його проведення була повідомлена у встановленому законом порядку.
Вивчивши матеріали справи, надходжу до наступних висновків.
Так, вина керівника Товариства з обмеженою відповідальністю "Біохім-Фарма ЛТД" ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 163-1 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, ствреджується самим протоколом про адміністративне правопорушення №720/26/15-12-00-22/07 від 17.102017 року та актом №8219/26-15-12-07-20/40692758 від 20.09.2017 року "Про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість ТОВ "Біохім-Фарма ЛТД" за липень 2017 року".
На підставі викладеного надходжу до висновку про те, що керівник Товариства з обмеженою відповідальністю "Біохім-Фарма ЛТД" ОСОБА_1 дійсно порушила порядок ведення податкового обліку, тобто вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 163-1 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а тому, врахувавши дані про її особу, а саме те, що вона притягається до адміністративної відповідальності вперше, надходжу до висновку про необхідність притягнення її до адміністративної відповідальності за ст. 163-1 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення за порушення нею порядку ведення подтакового обліку та застосування відносно неї адміністративного стягнення у виді штрафу, яке буде необхідним і достатнім для запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
На підставі ст. 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення з ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі, встановленому Законом України "Про судовий збір", тобто 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Керуючись ст. ст. 283, 284 ч. 1 п. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за ст. 163-1 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення та застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 5 (п'яти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85 (вісімдесят п'ять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 320 (триста двадцять) гривень.
Постанова може бути оскаржена до Апеляційного суду міста Києва через Голосіївський районний суд міста Києва протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.С.Первушина