Постанова від 15.11.2017 по справі 340/406/17

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2017 рокуЛьвів№ 876/9721/17

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого-судді Костіва М.В.

суддів Бруновської Н.В., Шавеля Р.М.

за участю секретаря Керод Х.І.

позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційні скарги ОСОБА_1, Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на постанову Верховинського районного суду Івано-Франківської області від 31.08.2017 в справі №340/406/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ в Івано-Франківській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дій,

встановив:

У липні 2016 року ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся в суд з позовом до відповідачів про визнання дій неправомірними та зобов'язання Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області провести перерахунок пенсії з врахуванням посадового окладу - 2500 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням - 2000 грн., надбавки за стаж служби 50% - 2250 грн, премії - 15%, надбавки за особливо важливі завдання - 43%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність - 9%, основний розмір пенсії грошового забезпечення 90% та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії починаючи з 01.01.2016 без обмежень.

Постановою Верховинського районного суду Івано-Франківської області від 31.08.2017 адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Івано - Франківській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від 18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1, починаючи з 12 липня 2016 року, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 18.11.2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», № 947 від18.11.2015 року «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України № 268 від 09.03.2006 року»; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись із постановою суду першої інстанції, позивачем та відповідачем подані апеляційні скарги, в яких зазначають, що постанова суду першої інстанції є незаконною та необґрунтованою, прийнятою з недоведеністю обставин, що мають значення для справи, які суд вважав встановленими, невідповідністю висновків обставинам справи, неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи, порушенням та неправильним застосуванням норм матеріального та процесуального права, тому підлягає скасуванню. Просять постанову суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення відповідно про задоволення позовних вимог в повному обсязі та про відмову в задоволенні позовних вимог.

У судовому засіданні представники апелянтів підтримали вимоги апеляційних скарг з наведених у них мотивів та водночас заперечили вимоги протилежних апеляційних скарг за їх безпідставністю.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників судового процесу, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційних скарг, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає частковому задоволенню з наступних мотивів.

Суд встановив та матеріалами справи підтверджується наступне.

ОСОБА_1 з 04.11.2005 призначено пенсію за вислугою років відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

12.07.2017 позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Івано-Франківській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Головним управлінням ПФУ в Івано-Франківській області було відмовлено в проведенні перерахунку з зазначенням того, що перерахунок пенсії колишнім працівникам силових структур проводиться відповідно до Постанови КМУ №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та внесення змін до постанови КМУ від 17.07.1992 року №393, згідно з якими перерахунок пенсій військовослужбовцям здійснюється на підставі списків осіб, які мають право на перерахунок пенсій та надходження довідок про розмір грошового забезпечення, після чого зазначений перерахунок та виплата пенсій проводиться після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.

Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся в суд для захисту своїх прав та законних інтересів.

Суд першої інстанції, задовольняючи частково адміністративний позов, керувався тим, що оскільки відмова ГУ ПФУ в Івано-Франківській області щодо перерахунку пенсії мотивована лише відсутністю коштів на здійснення такого перерахунку, відтак є протиправною. Щодо включення в довідку всіх видів грошового забезпечення, суд першої інстанції вважає безпідставною таку вимогу, оскільки такі види надбавок, як надбавка за оперативно-розшукову діяльність та виконання важливих завдань, для поліцейських не передбачені.

Суд апеляційної інстанції частково не погоджується з висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Статтею 102 Закону України “Про Національну поліцію” встановлено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Відповідно до абзацу другого пункту 15 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про Національну поліцію” (згідно із Законом №900-VIII від 23.12.2015) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Як встановлено преамбулою Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” від 09.04.1992 р. №2262-XII в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч.18 ст.43 цього Закону у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Згідно з підпунктом “б” ч.1 ст.1-2 цього Закону право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Відповідно до положень ч.3 ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Статтю 63 Закону №2262-XII доповнено вказаною частиною згідно із Законом України “Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей” від 23.12.2015 р. №900-VIII, який набрав чинності з дня, наступного за днем його опублікування (з 29.12.2015 р.).

Згідно з ч.4 ст.63 цього Закону усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види такого грошового забезпечення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”, яка набирала чинності з дня її опублікування та застосовується з дня набрання чинності Законом України “Про Національну поліцію”, встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення, та затверджено: схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10.

ОСОБА_1, як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988. При цьому збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичне складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції.

Згідно з ч.1 ст.63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” встановлено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (№ 45) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Положеннями пунктів 2 та 3 Порядку №45 передбачено наступний порядок дій для здійснення перерахунку пенсій: 1) Міністерство внутрішніх справ України повідомляє Пенсійний фонду України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; 2) Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; 3) Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

При цьому Додатком №2 Порядку №45 визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у примітці якого також зазначено про те, яку інформацію повинна містити дана довідка.

Матеріалами справи підтверджується, що ліквідаційною комісією за зверненням позивача надано довідку для перерахунку пенсії.

Відповідно до ч.15 ст.43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” при обчисленні пенсій відповідно до частин сьомої-десятої цієї статті в розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій.

Отже, надбавки за оперативно-розшукову діяльність, за особливо важливі завдання, а також премія, яка як форма заохочення успіхів конкретного працівника у службі, не може ставитись в залежність від результатів роботи інших працівників чи визначатись, виходячи з середнього показника, а повинні відповідати розміру фактичної за останньою штатною посадою, що бралась до розрахунку при оформленні пенсії, як це передбачено ч.15 ст. 43 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (Порядок №3-1).

Відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, повідомляють орган ПФУ, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом України у постанові від 22.04.2014 р. (справа 21-484а13) та від 13.07.2016 (справа 638/2700/14-а), які з врахуванням вимог ст.244-2 КАС України є обов'язковими для врахування судами при розгляді справ у подібних правовідносинах.

При цьому обов'язок щодо видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із включенням в таку посадового окладу 2500 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням 2000 грн., надбавки за стаж служби у розмірі 50%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність - 9%, надбавки за особливо важливі завдання - 43%, премії в розмірі 15%, враховуючи процедуру ліквідації територіальних органів Міністерства внутрішніх справ та положення п.4 ст.105 Цивільного кодексу України, відповідно до якого до комісії з припинення юридичної особи (комісії з реорганізації, ліквідаційної комісії) або ліквідатора з моменту призначення переходять повноваження щодо управління справами юридичної особи, слід покласти на Ліквідаційну комісію УМВС України в Івано-Франківській області.

Водночас, із змісту ст.162 КАС України випливає, що у разі задоволення адміністративного позову суд не обмежений у визначених цією статтею способах захисту порушеного права та може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Поняття способів захисту прав, свобод та інтересів особи в адміністративному судочинстві охоплюється визначеним законом механізмом матеріально-правових засобів здійснення охорони цих прав, свобод та інтересів, що приводиться в дію за рішенням суду у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення. При цьому метою судового захисту порушеного права є вирішення між сторонами правового конфлікту, припинення публічно-правового спору та використання дієвого способу захисту (відновлення) порушеного права.

Відтак, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача з метою відновлення такого у даному випадку є зобов'язання ліквідаційну комісію видати ОСОБА_1 нову довідку про грошове забезпечення, включивши в таку окрім посадового окладу 2500 грн., окладу за спеціальним званням 2000 грн., надбавки за стаж служби у розмірі 50%, також надбавку за оперативно-розшукову діяльність - 9%, надбавку за особливо важливі завдання - 43%, премію в розмірі 15% та скерувати нову довідку про грошове забезпечення до Управління для проведення перерахунку та виплати різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії позивачу починаючи з 01 січня 2016 року.

Щодо вимоги про визнання дій Управління в неперерахуванні пенсії позивачу протиправними, то суд апеляційної інстанції зазначає, що оскільки позивач подав до Управління заяву про перерахунок пенсії за вислугою років, додавши довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 16.05.2017 №11/108/05/8-17, а Управління не прийняло рішення про перерахунок чи відмову у перерахунку пенсії, як це визначено чинним законодавством, та заяву позивача розглянуло як звернення, надавши відповідь, що питання щодо проведення перерахунку пенсії буде розглянуто без особистого звернення позивача і лише у разі виділення додаткових коштів з Державного бюджету України, а відтак, на переконання суду апеляційної інстанції, такі дії Управління слід визнати протиправними.

З урахуванням викладеного, суд апеляційної інстанції вважає, що постанову суду першої інстанції слід скасувати, бо така прийнята з порушенням норм матеріального права і висновки суду не відповідають матеріалам справи, а позовні вимоги задовольнити частково.

Керуючись статями 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС, апеляційний суд, -

постановив:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення.

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.

Скасувати постанову Верховинського районного суду Івано-Франківської області від 31.08.2017 в справі №340/406/17 та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Івано-Франківській області щодо видачі ОСОБА_1 довідки про грошове забезпечення із зменшенням розміру премії.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області стосовно не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1.

Зобов'язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Івано-Франківській області видати ОСОБА_1 нову довідку про грошове забезпечення, включивши в таку окрім посадового окладу 2500 грн, окладу за спеціальним званням 2000 грн, надбавки за стаж служби у розмірі 50 %, премію в розмірі 15%, надбавки за особливо важливі завдання - 43%, надбавки за оперативно-розшукову діяльність - 9% та скерувати нову довідку про грошове забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області для проведення перерахунку та виплати фактичної різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова набирає законної сили негайно після проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20-ти днів після набрання нею законної сили, а у разі складення такої в порядку ч. 3 ст. 160 КАС України, протягом того ж строку з часу складення в повному обсязі.

Головуючий суддя ОСОБА_3

судді ОСОБА_4

ОСОБА_5

Повний текст постанови складено 20.11.2017.