15 листопада 2017 рокуЛьвів№ 876/8727/17
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Іщук Л.П.,
суддів Онишкевича Т.В., Хобор Р.Б.,
за участю секретаря судового засідання Джули В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова на постанову Сихівського районного суду міста Львова від 12 липня 2017 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова про зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася з позовом до Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова (надалі - Галицьке ОУПФУ м.Львова) про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з урахуванням усіх сум заробітку, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, в тому числі матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати.
Постановою Сихівського районного суду міста Львова від 12 липня 2017 року позов задоволений.
Відповідач - Галицьке ОУПФУ м.Львова оскаржило постанову суду першої інстанції. Вважає, що вона винесена без належного з'ясування обставин справи і з порушенням норм матеріального права. Просить її скасувати і прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
В апеляційній скарзі зазначає, що у довідці від 05.03.2010 року №35/368-19 про складові заробітної плати, поданій ОСОБА_1 для призначення пенсії, такі виплати як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань та індексація заробітної плати не відображені, відтак пенсія обчислена обгрунтовано. З приводу перерахунку пенсії зазначає, що ні матеріальна допомога на оздоровлення, ні матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань не є складовими заробітної плати, з яких обчислюється пенсія держслужбовця. Крім того, такі носять разовий характер. Покликається також на те, що судом першої інстанції невірно зазначено дату, з якої слід здійснити перерахунок пенсії.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання не з'явились, належним чином повідомлені про дату, місце та час розгляду справи. Суд ухвалив провести розгляд справи відповідно до ст.ст. 41, 196 КАС України та без здійснення фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного пристрою.
Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, апеляційний суд прийшов до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення.
Як встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 перебуває на обліку в Галицькому ОУПФУ м. Львова як одержувач пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про державну службу».
ОСОБА_1 13.03.2017 рокузвернулася до Галицького ОУПФУ м. Львова із заявою про перерахунок пенсії з урахуванням виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, надавши відповідну довідку Франківської районної адміністрації Львівської міської ради № 35-вих-1969 від 13.03.2017 року про складові заробітної плати, форма якої затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України 14.02.2011 року № 5-1.
Листом № Ш-19 від 16.03.2017 року Галицьке ОУПФУ м. Львова відмовило їй у проведенні перерахунку пенсії, мотивуючи свою відмову тим, що враховувати матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, індексацію заробітної плати в суму заробітної плати для обчислення пенсії немає підстав (а.с.5).
Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Зазначаючи дату, з якої слід провести перерахунок пенсії, суд першої інстанції помилково вказав такою дату отримання ОСОБА_1 довідки про складові заробітної плати, з яких нараховується пенсія.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оплату праці», заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон N 1788-ХІІ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи при обчисленні пенсії. До такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Вказана правова позиції висловлена Верховним Судом України в постанові від 03.06.2014 року.
Як вбачається з довідки Франківської районної адміністрації Львівської міської ради № 35-вих-1969 від 13.03.2017 року про складові заробітної плати ОСОБА_1, інші виплати за період з 01.12.2007 року до 30.11.2009 року становили: надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат, інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, індексація заробітної плати (а.с. 6 -7 ), з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, неправомірною є відмова у перерахунку пенсії у зв'язку із не включенням до заробітку сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування і які враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Вказана правова позиції висловлена Верховним Судом України в постанові від 03.06.2014 року.
На підставі наведеного апеляційний суд вважає, що висновок суду першої інстанції про включення до розрахунку заробітної плати ОСОБА_1, з якої нараховується пенсія, виплат, що зазначені у довідці, зокрема, матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати, є правильним.
Щодо дати, з якої позивач має право на такий перерахунок, апеляційний суд зазначає, що відповідно до ст.ст. 83, 84, 87 Закону України «Про пенсійне забезпечення», статей 43, 44, 45, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначення чи перерахунок пенсії проводиться виключно на підставі звернення (заяви) особи до відповідного територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі. Пенсія призначається чи перераховується з дня звернення, крім окремих випадків, передбачених згаданими Законами.
Згідно зі ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Враховуючи те, що позивач про перерахунок пенсії звернулася до пенсійного органу 13.03.2017 року, тому слід зобов'язати Галицьке об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Львова з 01.03.2017 року здійснити такий перерахунок.
Таким чином, суд першої інстанції помилково зазначив датою, починаючи з якої слід провести перерахунок пенсії - 13.03.2017 року, що є порушенням статей 43, 44, 45, 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У відповідності до ст. 201 КАС України, підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є: правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права; вирішення не всіх позовних вимог або питань.
З урахуванням наведеного, апеляційний суд вважає, що судом першої інстанції правильно вирішено справу по суті, але з помилковим застосуванням норм матеріального права, а тому резолютивну частину даної постанови слід змінити, вказавши дату, з якої слід провести перерахунок та виплату пенсії - 01 березня 2017 року.
Керуючись ст.ст. 41, 160, 195, 196, 198, 201, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд
постановив:
Апеляційну скаргу Галицького об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Львова задовольнити частково.
Постанову Сихівського районного суду міста Львова від 12 липня 2017 року у справі № 464/3737/17 змінити в частині дати, з якої слід провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, зазначивши, що такий перерахунок слід здійснити з 01 березня 2017 року.
В решті постанову Сихівського районного суду міста Львова від 12 липня 2017 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення її в повному обсязі.
Головуючий суддя ОСОБА_2
судді ОСОБА_3
ОСОБА_4
Постанова складена в повному обсязі 20.11.2017 року