Постанова від 15.11.2017 по справі 642/2184/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 листопада 2017 р. Справа № 642/2184/17

Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Ральченка І.М.

Суддів: Катунова В.В. , Бершова Г.Є.

за участю секретаря судового засідання Ружинської К.О

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради на постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 04.09.2017р. по справі № 642/2184/17

за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2, яка діє в своїх інтересах та інтересах своїх неповнолітніх дітей: ОСОБА_3, ОСОБА_4

до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради , Адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради

про визнання протиправними дії та рішення, їх скасування та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_2 яка діє в своїх інтересах та інтересах своїх неповнолітніх дітей: ОСОБА_3, ОСОБА_5, та ОСОБА_1 звернулися до суду, у якому просили визнати протиправними дії та рішення Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради про зняття ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_1 з обліку як внутрішньо переміщених осіб, та внесення даних про це до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб; визнати протиправними дії та рішення районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради від 09.12.2016 (протокол № 25) про відмову ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5, в призначенні (відновленні) соціальних виплат, як внутрішньо переміщеним особам; зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради поновити взяття на облік як внутрішньо переміщених осіб ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_1, та внести дані про це до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб; зобов'язати районну комісію з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради призначити (відновити), а Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради сплатити ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_5, ОСОБА_1 адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг строком на 6 місяців, починаючи з 30.11.2016 року; стягнути з Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради та Адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради на користь ОСОБА_2, ОСОБА_1 судовий збір у сумі 640 грн.

Постановою Ленінського районного суду м. Харкова від 04.09.2017 року адміністративний позов задоволено.

Не погодившись із рішенням суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити у повному обсязі. В обґрунтування вимог апеляційної скарги заявник посилається на порушення судом першої інстанції при прийнятті постанови норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, з підстав та мотивів, викладених в апеляційній скарзі.

Апеляційна скарга розглядається відповідно до ч. 6 ст. 12 КАС України та ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 195 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає судове рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.

Як встановлено судовим розглядом, у серпні 2014 року ОСОБА_2, ОСОБА_1 із неповнолітніми дітьми ОСОБА_3, ОСОБА_5 були змушені покинути своє житло за адресою, за якою були зареєстровані: АДРЕСА_3, через проведення антитерористичної операції на території Луганської та Донецької областей.

В подальшому родина ОСОБА_2 переїхала до м. Харкова, винайнявши квартиру за адресою: АДРЕСА_4

У листопаді 2014 року ОСОБА_2 звернулась до Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Ленінського району Харківської міської ради (у подальшому перейменоване на УПСЗН адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради) із заявою про взяття її та членів родини на облік як тимчасово переміщених осіб.

За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів родину ОСОБА_2 взято на облік як внутрішньо переміщених осіб, що підтверджується відповідними довідками: від 24.11.2014 № НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_2 з доньками, від 24.11.2014 № НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_1

ОСОБА_2, та її донькам у листопаді 2014 року відповідно до Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 505 призначена відповідна допомога у розмірі 2200 грн. щомісячно: по 880 грн. на кожну дитину, по 440 грн. на ОСОБА_2, як працюючого члена родини.

Вказану допомогу позивачка отримувала до листопада 2016 року.

30.11.2016 року відповідно до вимог п. 5 Порядок № 505 ОСОБА_2 звернулась до Управління із заявою про продовження виплати адресної допомоги на наступний період.

Згідно наданого Управлінням витягу з протоколу від 09.12.2016 року № 25 рішенням районної комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам Адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради ОСОБА_2 відмовлено в призначенні (відновленні) соціальних виплат, як внутрішньо переміщеній особі згідно з постановою Кабінету Міністрів від 08.06.2016 року № 365.

Листом №К-5-17/04-17 від 17.02.17 року ОСОБА_2 повідомлено, що у зв'язку з несвоєчасним повідомленням Управління про отримання службового житла, порушено зобов'язання про повідомлення в письмовому вигляді Управління у 3-денний термін у разі зміни обставин, які можуть вплинути на право щодо отримання грошової допомоги; вирішується питання наявності переплати бюджетних коштів внаслідок несвоєчасного надання інформації стосовно наявності у володінні житла поза межами проведення антитерористичної операції та зміни місця проживання.

Крім того, відповідно до Порядку № 505 її та членів її родини знято з обліку як внутрішньо переміщених осіб, про що до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб внесені відповідні дані.

Обґрунтовуючи рішення комісії, відповідач посилається на норму п. 6 Порядку № 505, згідно якого (за текстом листа) адресна допомога не призначається у разі, коли будь-хто з членів сім'ї має у володінні житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.

Таким чином, за висновками Управління наявність у володінні родини ОСОБА_2 службового житла позбавляє їх права на надання щомісячної адресної допомоги.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що підставою для позбавлення особи адресної допомоги є наявність житлового приміщення саме у власності, а не у користуванні.

Колегія суддів частково погоджується із такими висновками з огляду на наступне.

Статтею 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 , передбачено, що внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Відповідно до ст. 4, 4-1 Закону факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону та обліковується в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України районів проведення антитерористичної операції та населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, для покриття витрат на проживання в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» від 01.10.2014 року за № 505 запроваджено щомісячну адресну допомогу переселенцям для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Пунктом 2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року, визначено що грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, а також стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, структурних підрозділах з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням та виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.

Відповідно до абз. 1 п. 1 постанови КМУ від 05.11.2014 № 637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам», що призначення та продовження виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), довічних державних стипендій, усіх видів соціальної допомоги та компенсацій, матеріального забезпечення, надання соціальних послуг за рахунок коштів державного бюджету та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування внутрішньо переміщеним особам здійснюються за місцем перебування таких осіб на обліку, що підтверджується довідкою, виданою згідно з Порядком оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 жовтня 2014 № 509.

Відповідно до п. 6 Порядку № 505 (у редакції, чинній на момент звернення позивача до Управління), грошова допомога не призначається у разі, коли:

- будь-хто з членів сім'ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення;

- будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Вказаний перелік обмежень у призначенні грошової допомоги є вичерпним.

Судовим розглядом встановлено, що на момент призначення адресної допомоги та звернення до суду у позивачів та членів їх родини відсутні перелічені обставини.

У відповідності до витягу з Єдиного державного реєстру нерухомості у власності ОСОБА_1 є квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1, у інших членів родини житлові приміщення у власності відсутні.

Відповідно до ордеру від 22.07.2016 року № 099962 ОСОБА_2 користується службовою квартирою, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_2, на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради від 19.05.2016 року за № 331, однак власником даної квартири є Харківська міська рада.

Згідно з п. 11 Порядку № 505 уповноважений представник сім'ї, якому призначено грошову допомогу, зобов'язаний повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.

Пунктом 6 Порядку № 505 не передбачено, що у разі отримання права користування службовим житлом, зазначена допомога не призначається.

Відповідно до ст. 9 Закону внутрішньо переміщена особа зобов'язана повідомляти про зміну місця проживання структурний підрозділ з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за новим місцем проживання протягом 10 днів з дня прибуття до нового місця проживання.

Відповідно до положень ст. 12 Закону підставами для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа:

1) подала заяву про відмову від довідки;

2) скоїла злочин: дії, спрямовані на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади; посягання на територіальну цілісність і недоторканність України; терористичний акт; втягнення у вчинення терористичного акту; публічні заклики до вчинення терористичного акту; створення терористичної групи чи терористичної організації; сприяння вчиненню терористичного акту; фінансування тероризму; здійснення геноциду, злочину проти людяності або військового злочину;

3) повернулася до покинутого місця постійного проживання;

4) виїхала на постійне місце проживання за кордон;

5) подала завідомо недостовірні відомості.

Зазначений перелік підстав є вичерпним.

Слід вказати, що зазначені вимоги позивачами дотримані, з часу призначення адресної допомоги місце проживання не змінювали.

Факт отримання ордеру на службове житлове приміщення не є обставиною, що позбавляє позивачів права на отримання адресної допомоги.

Таким чином, колегія суддів погоджується із висновками суду першої інстанції, що внесення Управлінням праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради інформації про зняття позивачів та членів їх родини з обліку як внутрішньо переміщених осіб до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб є протиправним.

Одночасно, колегія суддів вважає необґрунтованим посилання в апеляційній скарзі на невиконання позивачами обов'язку повідомити структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про зміну місця проживання, оскільки в судовому засіданні відповідачем не було доведено самого факту зміни місця проживання позивачами та не спростовано їх тверджень щодо тимчасової неможливості проживання у службовому житлі через проведення ремонтних робіт.

Також, колегія суддів відхиляє доводи апеляційної скарги відповідача про те, що позивачі були зобов'язані стати на облік та звернутися із заявами про поновлення виплат до органу соціального захисту за місцем реєстрації, оскільки відповідно до пункту 4 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. № 365 соціальні виплати внутрішньо переміщеним особам призначаються і виплачуються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - структурні підрозділи з питань соціального захисту населення), територіальними органами Пенсійного фонду України, робочими органами Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, центрами зайнятості (далі - органи, що здійснюють соціальні виплати) за місцем їх фактичного проживання/перебування, незалежно від факту реєстрації місця проживання/перебування.

Разом з тим, колегія суддів вважає обґрунтованими доводи апеляційної скарги відповідача щодо помилковості рішення суду першої інстанції з огляду на відсутність функції та обов'язків відповідача виплачувати соціальної допомоги, з огляду на наступне.

Згідно з п.14, 15 Порядку призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам у разі прийняття рішення про призначення (відновлення) або відмову у призначенні (відновленні) соціальної виплати комісія не пізніше наступного робочого дня надсилає копію такого рішення органові, що здійснює соціальні виплати, та структурному підрозділу з питань соціального захисту населення. Орган, що здійснює соціальні виплати та структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, на підставі рішення комісії призначає (відновлює) таку соціальну виплату з місяця, в якому надійшла заява внутрішньо переміщеної особи, та здійснює повернення сум недоотриманих соціальних виплат за минулий період відповідно до законодавства.

Судовим розглядом встановлено, що функції з нарахування та виплати соціальної допомоги внутрішньо переміщеним особам покладені на Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Харківської обласної державної адміністрації, який до участі у справі не залучався.

З огляду не наведене, колегія суддів вважає, що позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача сплатити позивачам адресну допомогу є необґрунтованими, оскільки такі функції на відповідача не покладені.

Крім того, колегія суддів вважає, що зазначена позовна вимога є передчасною, оскільки у позивачів відсутній спір щодо невиплати нарахованих сум допомоги.

За таких обставин, постанова суду першої інстанції в частині зобов'язання управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірского району сплатити позивачам адресну допомогу підлягає скасуванню, з прийняттям в цій частині нової постанови про відмову у задоволенні позову.

Відповідно до ч.2 ст. 205 КАС України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.

З огляду на викладене, рішення суду першої інстанції через порушення норм матеріального та процесуального права підлягає частковому скасуванню в частині задоволення позовних вимог щодо зобов'язання управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірского району сплатити позивачам адресну допомогу, та прийняття в цій частині нової постанови, якою у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського району Харківської міської ради задовольнити частково.

Постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 04.09.2017р. по справі № 642/2184/17 скасувати в частині зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Холодногірського раону Харківської міської ради сплатити ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг строком на 6 місяців, починаючи з 30.11.2016 року.

Прийняти в цій частині нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.

В іншій частині постанову Ленінського районного суду м. Харкова від 04.09.2017 року по справі № 642/2184/17 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Ральченко І.М.

Судді Катунов В.В. Бершов Г.Є.

Повний текст постанови виготовлений 20.11.2017 р.