Справа № 761/19612/17
Провадження № 2-а/761/511/2017
19 жовтня 2017 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді: Волошина В.О.
при секретарі: Савенко О.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вичинити дії
В червні 2017р. позивач ОСОБА_1 звернувся до Шевченківського районного суду м. Києва суду з вказаним адміністративним позовом до відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просив суд:
- визнати дії відповідача щодо відмови у перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі довідки №2.2.1-39-91 від 29 березня 2017р. (надалі по тексту - довідка) про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії протиправними;
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та провести виплату раніше призначеної пенсії із розрахунку 71 відсоток від грошового забезпечення для обчислення пенсії з 01 січня 2017р. на підставі довідки №2.2.1-39-39 від 29 березня 2017р. про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії; стягнути з державного бюджету України витрати понесені по оплаті судового збору.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовував тим, що він проходив військову службу з 1981р. по 21 жовтня 2008р. Наказом начальника Генерального штабу Збройних сил України - першого заступника Міністра оборони України від 20 жовтня 1999р. він (ОСОБА_1) був відряджений у розпорядження Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, де проходив службу на різних посадах та отримував грошове забезпечення. Наказом начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних сил України № 23-ПМ від 30 вересня 2008р. звільнений в запас. Наказом Генерального директора ДП ОПР України №501/о від 21 жовтня 2008р. виключений із списків особового складу Украероцентру ДП ОПР, з посади техніка електрозв'язку відділу автоматизації та зв'язку Украероцентру. Відповідно до наказу Украероруху від 20 січня 2017р. № 20 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, відрядженим до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України» (надалі по тексту - наказ № 20) відбулася зміна посадових окладів для відряджених військовослужбовців. Відмовляючи у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії відповідач зазначив, що КМУ не приймалось рішення, про зміну розміру хоча б одного із видів грошового забезпечення або введення нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для відповідної категорії військовослужбовців. На думку позивача, відмова відповідача у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії та подальшої її виплати є безпідставною, а тому він змушений звернутися до суду за захистом своїх прав.
До судового засідання стороною позивача було подано заяву про розгляд справи за його відсутності, заявлені позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Відповідач, про час та місце розгляду справи був повідомлений в установленому законом порядку, свого представника до суду не направив заперечень на позов не подавались, проте 02 жовтня 2010р. відповідачем було подано клопотання про зупинення провадження по справі.
Суд, розглянувши подані сторонами документи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи і це встановлено судом, що позивач є пенсіонером, знаходиться на обліку у відповідача і отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з жовтня 2008р.
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Із наведеної норми Закону вбачається, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Пунктом 4 постанови КМУ від 19 липня 1999р. № 1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України» передбачено, зокрема, що грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Украероруху, потрібно здійснювати у порядку, визначеному постановою КМУ від 07 лютого 2001р. № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України,інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ».
Відповідно до п. 80 Положення про проходження військової служби відповідними категоріями військовослужбовців, затвердженого Указом Президента України від 07 листопада 2001р. № 1053/2001, пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.
За правилами п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13 лютого 2008р. № 45 (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин, надалі по тексту - Порядок), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі по тексту - Закон № 2262-ХІІ) пенсій проводиться у разі прийняття рішення КМУ про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 5 постанови КМУ від 07 листопада 2007р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» передбачено, що керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, надано право установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, у відповідних випадках.
Таким чином, КМУ делегував керівникам державних органів своє право визначати розміри посадових окладів, тому наказ № 20, яким підвищено з 01 січня 2017р. посадові оклади військовослужбовців, відряджених до Украероруху, є підставою для перерахунку пенсії відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ.
Абзацом 7 п. 3 Порядку встановлено, що особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.
Під час розгляду справи, судом достовірно встановлено, що ДП ОПР України 30 березня 2017р. позивачу ОСОБА_1, було видано довідку №2.2.1-39-91, про розмір грошового забезпечення.
21 квітня 2017р. ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, надавши вищезазначену довідку для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії та послідуючої її виплати з урахуванням поведеного перерахунку.
Листом від 15 травня 2017р. ГУ ПФУ в м. Києві відмовило, ОСОБА_1 у проведенні раніше призначеної пенсії, відповідно до наданої ним довідки з посиланням на відсутність, передбачених чинним законодавством підстав (а.с. 36).
Отже, суд прийшов до висновку, що пенсія військовослужбовців, відряджених до Украероруху, підлягає перерахунку відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ у зв'язку зі зміною розміру грошового забезпечення на підставу наказу № 20 державного органу, якому КМУ делегував своє право визначати розміри посадових окладів.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті ( вчинені ) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України ( ч.3 ст. 2 КАС України ).
Оскільки, встановлено, що відповідач не мав правових підстав для відмови у здійсненні перерахунку пенсії, відповідно до вимог позивача, а тому, відмова відповідача у здійсненні ОСОБА_1 перерахунку пенсії є неправомірно.
Таким чином, суд вважає дані дії відповідача незаконними та необґрунтованими, так як відповідач безпідставно відмовив позивачу ОСОБА_1 у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії, з порушенням вимог чинного законодавства України.
Оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 94 КАС України, а також враховуючи положення п. 18) ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», слід стягнути за рахунок Державного бюджету України на користь позивача судовий збір у розмірі у розмірі 640,0 грн.
Керуючись ст.ст. 8, 10, 11, 13, 17-19, 69-72, 86, 94, 99, 100, 104, 128, 158-163, 167, 185, 186, 254 КАС України; ст. ст. 3, 19, 22, 58 Конституції України; ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вичинити дії -задовольнити.
Визнати дії Головного управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії на підставі довідки №2.2.1-39-91 від 29 березня 2017р. про розмір грошового забезпечення - протиправними.
Зобов'язати Головне управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити ОСОБА_1 перерахунок раніше призначеної пенсії та виплату пенсії на підставі довідки №2.2.1-39-91 від 29 березня 2017р. «Про розмір грошового забезпечення», із розрахунку 71 відсоток від грошового забезпечення для обчислення пенсії з 01 січня 2017р. та проводити її виплату, з урахуванням вже сплачених сум.
Стягнути за рахунок Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 640 /шістсот сорок/ грн. 00 коп.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України.
У разі подання апеляційної скарги постанова суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили постановою суду за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: