Постанова від 02.11.2017 по справі 761/35345/17

Справа № 761/35345/17

Провадження № 2-а/761/774/2017

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 листопада 2017 року суддя Шевченківського районного суду м.Києва Савицький О.А., розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

04.10.2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління пенсійного фонду України в м.Києві (далі - ГУПФУ в м.Києві), в якому просив суд визнати протиправними дії ГУПФУ в м.Києві щодо відмови у здійсненні перерахунку раніше призначеної йому пенсії на підставі довідки № 2.2.1-39-236 від 17.08.2017 року «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій», виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України (далі - ДП «Украерорух»), а також зобов'язати ГУПФУ в м.Києві здійснити перерахунок та виплату йому пенсії із розрахунку 90 відсотків від грошового забезпечення з 01.01.2017 року на підставі вказаної довідки без обмежень максимального розміру пенсії.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він на підставі наказу Міністра оборони України від 19.10.1999 року № 600 був відряджений до ДП «Украерорух» із залишенням на військовій службі в Збройних Силах України. На підставі наказу Міністра оборони України від 21.11.2005 року № 694 був звільнений з військової служби у запас з правом носіння військової форми. Наказом Генерального директора ДП «Украерорух» від 13.12.2005 року № 600/о, він з 19.12.2005 року був звільнений з посади начальника зміни відділу управління використання повітряного простору Украероцентру ДП «Украерорух». З 20.12.2005 року позивач перебуває на пенсійному обліку у відповідача, при цьому з 01.01.2017 року відповідач не здійснював перерахунок пенсії позивачу, незважаючи на зміну грошового забезпечення військовослужбовців. Факт зміни розміру грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до ДП «Украерорух», підтверджується наказом Генерального директора ДП «Украерорух» від 30.06.2017 року № 228 та довідкою про розмір грошового забезпечення № 2.2.1-39-236 від 17.08.2017 року. При цьому, позивач з метою перерахунку його пенсії з 01.01.2017 року, звернувся до відповідача разом з листом щодо здійснення перерахунку пенсії, додавши до нього вказану довідку, однак відповідач відмовив йому, посилаючись на відсутність рішення Кабінету Міністрів України щодо підвищення посадових окладів у ДП «Украерорух». Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, а тому звернувся до суду з даним адміністративним позовом з метою захисту своїх порушених прав.

Ухвалою суду від 09.10.2017 року у справі було відкрито скорочене провадження, а також адміністративний позов про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії в частині вимог з 01.01.2017 року по 03.04.2017 року було залишено без розгляду.

Відповідачу у встановленому законом порядку було направлено копію вказаної ухвали суду з копією позовної заяви та доданих до неї документів, а також надано строк для подачі письмових заперечень проти позову.

Разом з тим, відповідачем у передбачений законом строк до суду заперечення подано не було.

Згідно з ч.4 ст. 183-2 КАС України суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення. У разі недостатності повідомлених позивачем обставин або якщо за результатами розгляду поданого відповідачем заперечення суд прийде до висновку про неможливість ухвалення законного і обґрунтованого судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, суд розглядає справу за загальними правилами цього Кодексу, про що постановляє ухвалу, яка не підлягає оскарженню.

Оскільки розгляд справи відбувається в порядку скороченого провадження, судове засідання у справі не проводилось та особи, які беруть участь у справі не викликались.

Дослідивши та оцінивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи і це встановлено судом, позивач наказом Міністра оборони України від 19.10.1999 року № 600 був відряджений до ДП «Украерорух» із залишенням на військовій службі в Збройних Силах України.

На підставі наказу Міністра оборони України від 21.11.2005 року № 694 про звільнення з військової служби, позивач наказом Генерального директора ДП «Украерорух» від 13.12.2005 року № 600/о був звільнений 19.12.2005 року з посади начальника зміни відділу управління використання повітряного простору Украероцентру ДП «Украерорух».

З 20.12.2005 року позивач перебуває на пенсійному обліку у відповідача.

Позивач з метою перерахунку пенсії у зв'язку зі зміною грошового забезпечення військовослужбовців з 01.01.2017 року, звернувся до відповідача з листом щодо здійснення перерахунку пенсії, додавши до нього довідку № 2.2.1-39-236 від 17.08.2017 року «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій», видану ДП «Украерорух», однак йому було відмовлено відповідачем у здійсненні перерахунку пенсії.

Відповідно до п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 року № 1281 «Про створення об'єднаної цивільно-війскової системи організації повітряного руху України» грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до ДП «Украерорух», здійснюється у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001року № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань, відряджених до органів виконавчої влади та інших цивільних установ».

Відповідно до п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року № 104 військовослужбовцям, особам начальницького складу органів внутрішніх справ та органів і установ виконання покарань, відрядженим до органів виконавчої влади та інших цивільних установ, виплачується грошове та здійснюється матеріальне забезпечення, передбачене законодавством для військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, особового складу органів внутрішніх справ та органів і установ виконання покарань.

При цьому, грошове забезпечення виплачується, виходячи з окладів за посадами, займаними зазначеними особам в органах та установах, до яких вони відряджені, окладів з військовими званнями та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, органів і установ виконання покарань.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивач отримував грошове забезпечення, виходячи з окладу за посадою, займаною ним в установі, до якої він був відряджений, окладу за військовим званням та інших видів грошового забезпечення у розмірах і порядку, визначених законодавством для військовослужбовців.

Разом з тим, згідно з ч.4 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) обчислення пенсій окремим категоріям військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, які були відряджені для виконання службових обов'язків до органів державної влади та органів місцевого самоврядування, інших цивільних установ, організацій і підприємств, у тому числі у довготермінові закордонні відрядження, здійснюється за переліком посад в порядку, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно з листом Міністерства соціальної політики України від 12.07.2010 року № 7408/0/14-10/039, ДП «Украерорух», згідно зі статтями 14 та 15 Закону України «Про оплату праці» та Положення про Об'єднану цивільно-військову системи організації повітряного руху України затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 року № 1281, самостійно встановлює оклади за посадами штатних працівників. Перелік посад штатних працівників Державного підприємства обслуговування повітряного руху України затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року № 105 «Про затвердження переліку посад, що можуть бути заміщені військовослужбовцями Збройних Сил, Служби безпеки, інших військових формувань в органах виконавчої влади, інших цивільних установах, та граничних військових звань за цими посадами». Тобто керівнику цього підприємства делеговано право Кабінетом Міністрів України встановлювати посади як цивільним, так і відрядженим до підприємства військовослужбовцям, які обіймають передбачені законодавством посади у підприємстві.

У зв'язку з вищевикладеним наказ Генерального директора ДП «Украерорух» від 30.06.2017 року № 228 «Про підвищення посадових окладів військовослужбовцям, які відряджені до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України», який змінює одну із складових грошового забезпечення військовослужбовцям, з якої нараховується (перераховується) пенсія, а саме посадовий оклад, на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року № 104 «Про порядок і норми грошового та матеріального забезпечення військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, Державної кримінально-виконавчої служби, відряджених до державних органів, установ та організацій», змінює розмір грошового забезпечення відрядженого військовослужбовця.

Головне управління пенсійного фонду України в м.Києві у своєму листі від 13.09.2017 року № 21648/03/Г-643/1 відмовило ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку пенсії, мотивуючи свою відмову тим, що Кабінетом Міністрів України не приймалось рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідний категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із веденням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Відповідно до п.43 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001 року № 1053/2001 особи офіцерського складу, прапорщики (мічмани) Збройних Сил України за їх згодою можуть бути відряджені до органів виконавчої влади, інших цивільних установ із залишенням на військовій службі.

Пунктом 80 Положення про проходження військової служби особами офіцерського складу, прапорщиками (мічманами) Збройних Сил України затвердженого Указом Президента України від 07.11.2001 року № 1053/2001 передбачено, що пенсійне забезпечення звільнених у запас або у відставку відряджених військовослужбовців здійснюється на загальних підставах, передбачених законодавством для військовослужбовців.

Відповідно до ч.3 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Відповідно до п.5 постанови Кабінету міністрів України від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою.

Оскільки порядок грошового забезпечення окремої категорії військовослужбовців, таких, які відряджені до ДП «Украерорух» встановлюється на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.1999 року № 1281 «Про створення об'єднаної цивільно-військової системи організації повітряного руху України», де у п.4 зазначено, що «Грошове та матеріальне забезпечення військовослужбовців, відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України, здійснювати у порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2001 року № 104», то зміна посадового окладу буде здійснюватися виключно керівником цього підприємства у межах його повноважень.

Таким чином, Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Генеральному директору ДП «Украерорух» визначати розміри посадових окладів військовослужбовців, які відряджені до ДП «Украерорух», тому фактична зміна розміру грошового забезпечення військовослужбовців є підставою для перерахунку пенсії відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб. (Аналогічна правова позиція викладено в постановах Верховного Суду України від 24.04.2012 року в справі № 21-84а12, від 18.06.2013 року в справі № 21-165а13, від 10.05.2016 року в справі № 21-278а16).

Враховуючи таку особливість, Кабінет міністрів України своєю постановою від 11.02.2009 року № 74 (додаток № 9) вніс зміни до діючого «Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, якими встановив окремий від загального порядок надання довідок про розмір грошового забезпечення для окремих категорій військовослужбовців, наразі відряджених до Державного підприємства обслуговування повітряного руху України до Головних управлінь пенсійного фонду України в областях, згідно якому уповноважені органи МО України (обласні військові комісаріати) не чекають жодних списків від Головних управлінь пенсійного фонду України в областях, не готують жодних довідок у продовж місяця, а подають одержані від МО України довідки у п'ятиденний строк головним управлінням Пенсійного фонду України, які повинні виконати вимогу п.3 Порядку, у якому зазначено: Особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами.

Той факт, що відбулася фактична зміна розміру грошового забезпечення військовослужбовців, відряджених до ДП «Украерорух», підтверджується довідкою про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсій № 2.2.1-39-236 від 17.08.2017 року, виданої ДП «Украерорух».

У преамбулі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» зазначено, що цей Закон має на меті реалізацію особами, які мають право на пенсію за цим Законом, свого конституційного права на державне пенсійне забезпечення у випадках, передбачених Конституцією України та цим Законом, і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України. Держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Разом з тим, зі змісту листа Головного управління пенсійного фонду України в м.Києві від 13.09.2017 року № 21648/03/Г-643/1, вбачається, що порядком визначено лише один орган - Кабінет Міністрів України, рішення якого про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, є належною підставою для перерахунку пенсій, що суперечить вимогам частини третій статті 63 Закону № 2262-ХІІ.

Частина третя статті 63 Закону № 2262-ХІІ не вказує на рішення суб'єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов'язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.

Водночас, Рішенням Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону № 2262-ХІІ зі змінами, а саме, серед іншого, перше речення частини сьомої статті 43, згідно з якими «максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність». Зокрема, Конституційний суд зазначив, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом № 2262, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Таким чином, суд приходить до висновку про задоволення позову ОСОБА_1 до ГУПФУ в м.Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, а тому вважає за необхідне визнати протиправними дії ГУПФУ в м.Києві щодо відмови у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 2.2.1-39-236 від 17.08.2017 року «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій», виданої ДП «Украерорух», а також зобов'язати ГУПФУ в м.Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із розрахунку 90 відсотків від грошового забезпечення з 04.04.2017 року на підставі вказаної довідки без обмежень максимального розміру пенсії.

Керуючись ст.ст. 2, 7-12, 69-71, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України в місті Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови у здійсненні перерахунку раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки № 2.2.1-39-236 від 17 серпня 2017 року «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій», виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України.

Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в місті Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із розрахунку 90 відсотків від грошового забезпечення з 04 квітня 2017 року на підставі довідки № 2.2.1-39-236 від 17 серпня 2017 року «Про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій», виданої Державним підприємством обслуговування повітряного руху України, без обмежень максимального розміру пенсії.

Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Шевченківський районний суд м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: